Restaurimi i një Kurani 100-vjeçar në Shqipëri

22 Shkurt 2024, 21:10Kulturë TEMA
Restaurimi i një Kurani 100-vjeçar në Shqipëri

Drejtoria e Arkivave ka njoftuar procesin e restaurimit të një Kurani 100-vjeçar, pa dhënë detaje mbi pronësinë e Librit të Shenjtë.

“Restaurimi i librave të shenjtë meriton një përkujdesje të përveçme. Në një ‘sallë operimi’, siç edhe është pagëzuar Laboratori Qendror i Restaurimit, i vetmi në rang vendi, ky Kuran shekullor i është nënshtruar një procesi të mirëfilltë trajtimi, të krahasueshëm me kirurgjinë.

Dorashka, maska dhe pajime metalike, janë takëmet bazë të Laboratorit, ku botimi i sjellë nga zotëruesi ka kaluar në një seri etapash, sikurse janë: dezinfektimi, pastrimi me gomat pluhur, larja ne vaska, deacafikimi në vaska, pastrimi nga mbishtresat, riintegrimi i pjesëve të humbura me letër japoneze, restaurimi i kapakut, qepja e fletëve dhe lidhja e fletëve me kapakun. Ky proces pune është finalizuar me dorëzimin e Kuranit të rijetësuar tek zotëruesi”, thotë Drejtoria e Arkivave.

4 Komente

 1. M
  Minzhozi. S

  Super lajm per edoganistet, gylenistet dhe turko-arabet myslimute e Shqiperise. Pordhi kali ne goje te mizes e nuk e pa njeri...

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Restaurohet apo shurroset nje palodefter a leter bithe... Koran!?

   1. U
    Universi shpresa ime

    O tope Po ça lashtësie mund të quhet diçka 100 vjeçare ? O qypa që e degjeneruar fare llogjikën e gjuhës së përdorur nga ne. O ju Jan that trut . Po në e KEMI urim shekullor thënien ""EDHE 100 VJEÇ"" PO pse kaq të trash do ta kishim urimin sikur 100 vjetet të quheshin lashtësi . O ju hëngërt mortja me gjith paçavure që shkruani .. na hapët barkun me ktë inteligjencën tuaj

    1. A
     And

     Bita restauron Dokumentation 1000 vjecare....

     Lini një Përgjigje