Shkencëtarët shpuan 1 bërthamë akulli nga Antarktida dhe u alarmuan nga çfarë gjetën

8 Shkurt 2024, 22:00Kulturë TEMA
Shkencëtarët shpuan 1 bërthamë akulli nga Antarktida dhe u

Dëshmitë nga një bërthamë akulli 2 000 metra e gjatë zbulojnë se shtresa e akullit të Antarktidës Perëndimore u tkurr papritur dhe në mënyrë dramatike rreth 8,000 vjet më parë, sipas hulumtimit të ri – duke ofruar një pasqyrë alarmante se sa shpejt mund të shkrihej akulli i Antarktidës dhe të ngrinte nivelet e detit.

Një pjesë e shtresës së akullit u hollua me 450 metra – një lartësi më e madhe se Empire State Building – gjatë një periudhe prej vetëm 200 vjetësh në fund të epokës së fundit të akullit, sipas studimit të botuar të mërkurën në revistën Nature Geoscience, shkruan CNN.

Kjo është prova e parë e drejtpërdrejtë që tregon një humbje kaq të shpejtë të akullit kudo në Antarktidë, sipas autorëve të studimit.

Ndërsa shkencëtarët e dinin se shtresa e akullit ishte më e madhe në fund të epokës së fundit të akullit se sot, shumë më pak dihej se kur ndodhi saktësisht kjo tkurrje, tha Eric Ëolff, nga Universiteti i Kembrixhit dhe autor i studimit.

Tani është e qartë se shtresa e akullit u tërhoq dhe u hollua shumë shpejt në të kaluarën, tha Ëolff, rreziku është se mund të fillojë përsëri. “Nëse fillon të tërhiqet, me të vërtetë do ta bëjë shumë shpejt”, shtoi ai.

Kjo mund të ketë pasoja katastrofike për rritjen e nivelit global të detit. Shtresa e akullit të Antarktidës Perëndimore mban mjaft ujë për të rritur nivelin e detit me rreth 5 metra, gjë që do të shkaktonte përmbytje shkatërruese në qytetet bregdetare në mbarë botën.

3 Komente

 1. f
  feliks

  ore gazetaruce, i lexoni ato qe shkruani apo ??

  1. t
   troc

   vetem per klikime,late nam

   1. a
    anti25642654censurë

    jo mër jo,e kanë për të zhvilluar gjuhën!! " bërthamë akulli",psh është një fjalë e re!!

   Lini një Përgjigje