Historia e falsifikimit, Luiz Ejlli rrezikon deri në 4 vite burg: Ja kur gjykata do të japë vendimin për këngëtarin

24 Shkurt 2024, 19:56Lifestyle TEMA
Historia e falsifikimit, Luiz Ejlli rrezikon deri në 4 vite burg: Ja kur

Fituesi i “Big Brother VIP 2”, Luiz Ejlli, ende nuk i ka mbyllur problemet me drejtësinë. Gjykata e Fierit më datën 26 shkurt në orën 12:45 do të dëgjojë konkluzionet përfundimtare të Prokurorisë ku do të japë edhe pretencën për Ejllin.

Seanca për t’u paraqitur ishte caktuar data 12 shkurt, por që më pas u shty për datën 26. Prokuroria atje kërkon ta shpallë fajtor Luiz Ejllin për falsifikim të dokumenteve e kryer në bashkëpunim. Dosja ndaj tij kaloi për gjykim me datën 26 dhjetor 2022, për këtë vepër penale në bazë të Kodit të Procedurës Penale rrezikon nga 6 muaj deri në 4 vite burgim. Pasi prokuroria të japë pretencën do të jetë radha e avokatëve, e cila do të bëjë mbrojtjen dhe më pas gjykata do të vendosë.

Drejtësia e akuzon Ejllin se me profesionin e noterit ai ka falsifikuar deklaratë noteriale për të justifikuar paratë e një personi që ishte në hetim. Kjo histori nis në vitin 2021, aty ku prokuroria do të kërkonte sekuestrot e pasurive të shtetasit F.A., si të pajustifikuara me burime të ligjshme. Nëpërmjet këtyre dokumenteve, “FactCheck” sjell për herë të parë historinë për të cilën drejtësia e akuzon Ejllin se me profesionin e noterit ai ka falsifikuar deklaratë noteriale për të justifikuar paratë e një personi që ishte në hetim.

Sekuestro e kërkuar asokohe nga Prokuroria e Lushnjës do të pranohej nga gjykata më 28 nëntor të vitit 2021. Pak muaj pas kësaj sekuestro shtetasi F.A ,i cili po ashtu është i bashkëpandehur me Ejllin ka depozituar një deklaratë noteriale bërë te noteri Luiz Ejlli. Më 25 shkurt 2022, shtetasi F.A paraqet në prokurori deklaratën noteriale e cila sipas tij, ishte bërë te zyra noteriale e Luiz Ejllit më datë 16 dhjetor 2015 dhe mbante të dhënat si në faximile “nr 663 Rep, Nr 213 Kol datë 16.12.2015”.

Kjo deklaratë sipas prokurorisë, kishte përmbajtjen e marrjes së një huaje në dy këste nga 2008-2015 prej 151 mijë euro dhe 2011-2015 prej 60 mijë euro, para të cilat bashkëshortja e shtetasit F.A i kishte marrë për të shlyer një kredi. E pikërisht kjo deklaratë s’ishte gjendur në arkivat e Ministrisë së Drejtësisë në përgjigje të kërkesave për informacion, kërkesa në kuadër të hetimit pasuror që po kryente Prokuroria e Lushnjës.

Kaq ka mjaftuar që Prokuroria të krijojë dyshime se mund të ketë një shkelje ligjore dhe ka thelluar hetimet duke zbuluar zyrën noteriale të Luiz Ejllit e po ashtu, dhe veprimet e bëra disa vite më parë. Prokuroria ka kërkuar në arkivat e noterit Luiz Ejlli të dhëna për këtë deklaratë noteriale dhe ajo rezulton si deklaratë, por në emër të një tjetër shtetasi dhe aspak bashkëshortes së shtetasit F.A për të cilin hetimi pasuror ishte finalizuar me sekuestro.

Mospërputhja e këtyre deklaratave ka shtyrë Prokurorinë të hap regjistrin e ish-noterit Ejlli dhe aty ka zbuluar se as para datës 16.12.2015 e as pas kësaj date, shtetasi F.A s’kishte kryer asnjëherë një veprim noterial te zyra e Luizit. Në konkluzion të këtij hetimi dhe veprimeve noteriale të verifikuara hap pas hapi, Prokuroria thotë se kemi të bëjmë me një falsifikim intelektual ku s’është falsifikuar shkrimi apo vula, por përmbajtja e një dokumenti është ndryshuar.

Ndalur te përgjegjësia penale apo motivi i kryerjes së këtij krimi, prokuroria thotë: “Rezulton e provuar se shtetasi F.A e ka kryer veprën penale të falsifikimit të dokumenteve, në formën e falsifikimit intelektual në bashkëpunim edhe me ish-noterin Luiz Ejlli, pasi ky i fundit thotë prokuroria i ka pasur vulat deri më datë 16 prill 2022 kur i janë marrë në dorëzim dhe janë nxjerr jashtë përdorimit me komision të ngritur nga Ministria e Drejtësisë. Falsifikim Intelektual sipas prokurorisë provat pasi, duke qenë se shkrimi e nënshkrimi i tij dhe gjurmët e vulave në këtë dokument (Deklaratë Noteriale) janë të njëjta me ato që gjenden me aktet e tjera të dorëzuar nga ai te noterja V.S (e cila mban arkivin e Luiz Ejlli), pra nuk janë të falsifikuara, por përmbajtja ndryshon, arrihet në përfundimin e pakontestueshëm që ky dokument i rremë në përmbajtja është krijuar në bashkëpunim midis Luiz Ejlli dhe shtetasit F.A me qëllim që ky i fundit ta përdorte për të justifikuar pasurinë e tij objekt procedimi penal”.

16 Komente

 1. R
  Rrnofte LEXHENDA ! dhe zagaret

  Ejlli RRIP

  1. s
   sapa

   Po qe do ja rruajne topet?ku ka shtet ne shqiperi o budallenj?

   1. t
    tironsi

    heronjte e shqiptareve,, koke pa lari ,,

    1. N
     Na mbyten budallenjte me Kristal

     Domethene Luizi është fajtor. Po pse behet gjyqi kot atehere. Ja e beri gazeta, edhe hetimin edhe gjyqin. Nuk kemi nevoje per gjykatës. Çoni policine, dhe arrestojeni direkt, dhe të burgoset në arrest shtepis tek shtepia e ketij gazetarit.

     1. r
      ronny

      kur njeriut eshte zhyt ne Mut sic e ka thene edhe vete KY personi Luis, ska cfare te humb e te ruhet se mos behet me shume pis se ne Mut eshte deri te hunda hehehe,, edhe KY personi nuk ben perjashtim..sigurisht .

      1. A
       Albanian farm

       Filloni “Big Brother Burgu” tani për këto vipat e pusetave.

       1. S
        Skenderbeu

        Po cfrytezoni emrin e Luizit per te bere gjoja drejtesi sepse keshtu kerkon politika e denigruse e te PD.

        1. A
         ALB Patriot

         Ç'jane keta pseudo "VIP"-a?! Ca media e DENIGROJNE FARE kete emertim, qe DUHET te perdoret VETEM per personat qe japin kontribut REAL per shoqerine!

         1. K
          Ku jemi katandis

          Ky mashtroi xhosefinën,i kapi të bijën mirë e mirë,hëngri qyl andej nga Franca dhe e flaku për zhelesh. Kjo me me firma është hiç gjë për këtë mashtrus që shtresa më e ulët e shqiptarëve rri e shikon këta në BB

          1. S
           SPAK

           Kjo eshte e pafalshme. Dy koka ka shpellaria, Sali Ram Berishen (shkurt SRB) dhe Luiza Ejllin. Njeri eshte ne arrest shtepie dhe duan te fusin edhe tjetein ne burg?! Kjo edhte padrejtesi! Ketu ka tradhti burra!

           1. B
            Ben

            Mashtrusi vip pusete

            1. D
             Davidi

             Po per skandalin e varrezave ne Tufine: eshtrat e femijeve ne varr masiv, brenda kutive plastike te domateve, do thuash ndonje fjalë o maskarà?!

             1. F
              Fred

              My fshatare dugagjini I duket vetja si shkodrane Fshatare kur ka hike makina per here te pare ne dugagjine I Kane thane me hanger bar Idiot shqiptare

              1. t
               tani

               ai mashtrues ka qene para se te hynte ne big. bixhozxhi, pijanec, fajdexhi, pisanjos qe flinte neper makina. Duke pas gjithe keto karakteristika fitoi dhe bigun.. Ka shkel ligjin dhe te denohet sipas ligjit.

               1. l
                lani

                ky eshte palaco njeri i shpifur...si ka mundesi fitoj big mutin,,nje njeri pa vler cop KA...I

                1. M
                 Meri

                 Ai vetem e di si eshte te tjeret mos te flasin, se jemi popull qe shikojm te tjeret e jo veten eshte familjar i ndershem

                 Lini një Përgjigje