Ndalimi i abortit, revoltohet Bebe Rexha: Tani armët kanë më shumë të drejta se gratë në Amerikë

26 Qershor 2022, 15:51Lifestyle TEMA

Ndalimi i abortit, revoltohet Bebe Rexha: Tani armët kanë më

Ditë më parë, Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara hoqi të drejtën ligjore për abort në disa shtete të SHBA.

Kjo ka bërë që në Shtetet e Bashkuara të vijojnë shumë reagime lidhur me këtë çështje, me shumë prej figurave publike, të cilët këtë vendim po e cilësojnë si diskriminim ndaj grave.

Artistja shqiptare me famë botërore, e cila jeton dhe vepron në SHBA, Bebe Rexha, bëri gjithashtu një reagim të ashpër në llogarinë e saj zyrtare në Twitter.

“Armët kanë më shumë të drejta se gratë në Amerikë për momentin”, shkroi 32-vjeçarja interpretuese e hitit “I’m a mess”.

 

Më tej, ajo shpërndau në Twitter edhe një thirrje, e cila është shndërruar në fushatë senzibilizuese, ku tregon rrugën se çfarë mund të bëjnë tani e tutje qytetarët kundërshtues të këtij vendimi.

Në letër thuhet se është mirë t’i bashkohen një proteste lidhur me këtë çështje, ato që duan të abortojnë të mbajnë pilula aborti me vete dhe të bëjnë kontrolle të rregullta, si dhe është mirë që të bëhet presion në qeveritë e shteteve përkatëse, që të bëhet thirrje për legalizim të abortit.

7 Komente

 1. Ëndrra amerikane!

  Po, your choice is, por kujdes mos pi shumë e mos e lë vaginën vend e pa vend se mund të ngelesh vazhdimisht shtatzanë dhe do të të duhet të heqësh, të abortosh fëmijët që ndoshta nuk i mban mend me kë i ke bërë, ose që janë zënë rastësisht, dhe aq më keq kur kanë arritur në një muaj ku nuk duhet të lejohen më të abortohen. Prandaj me mend në kokë e jo hu më hu!

  1. M
   Makthi amerikan

   Kështu ndodh në Amerikë, e tha dhe Trump-i, nuk e vendosën gjykatësit ligjin e abortit, por në fakt kështu deshi Zoti. Se Trumpi është konservator, pavarësisht se ka skandale me kurva hard-core. Nejse! Rroftë Amerika! Të armatosur deri në dhëmbë, me kisha dhe besimin te Zoti, me të drejta LGBTQI-je, me kishë legale Satanike, dhe së fundmi me heqjen e abortit. Sa mirë! Kështu shtohet popullsia. Femrat mos të abortojnë fëmijët e përdhunuesve, por t'i rrisin me dinjitet. Tashmë ëndrra amerikane po kthehet në makth amerikan!

   1. A
    Ateisti

    Po vjen fundi i botës o Bleta Rexha. Lajmi i fundit nga Alfred Cako (il re delle cazzate), është që në malin e Tomorrit në Berat gjendet një piamidë me 3 porta, ku nuk hyn kushdo se ka kode. Gjithashtu brenda në piramid gjenden 3 kostume që mund t'i veshin njerëz me ADN të veçantë. Le ta provojë Bleta Rexha të shkojë te mali Tomorrit, se mbase i bën ndonjë kostum. Pavarësisht se me ato bythë si lopë që ka, vështirë se do i bëjë ndonjë kostum.

    1. D
     Denver

     Kurva qe duan te vrasin foshnjat e tyre.Bebe Rexha nje nga keto djaj.

     1. ?
      ????????????????????????

      karin ne bythe ksaj baxhelles tr laraskes

      1. B
       Bujar Kanapari

       Te abortosh, ke bere krim. Ne raste te vecanta, kur rrezikohet shendeti nenes, femija eshte me probleme dhe ne rast perdhunimesh, aborti duhet te lejohet.

       1. a
        a.a.

        po ne rast se eshte nje vajze 13-14 vjecare ose dhe nje 18 vjecare shtatzene ? po ne rastin kur femija ka sindromen down apo ndonje defekt tjeter dhe prinderit vendosin qe me mire te mos linde? po ne raste perdhunimi? po ne rastin kur ndodh pa planifikuar? po ne rastin kur babai zhduket fare nga skena dhe nena ska mundesi ta rrise femijen? po ne rastin kur familja nuk e pranon femijen dhe e nxjerr vajzen shtatzene ne rruge? po sa raste te tjera ka qe spo i permendim. apo hajde le te linde femija se e shikon zoti. mire e pa zoti femijen por per fatin e gruas me pas mendon njeri: qe nje vajze e re nuk eshte akoma ne gjendje te edukoje nje femije se eshte femije vete,qe ajo perfundon dhe rrugeve ose rrezikon shendetin e jeten e saj. per te mos folur per pasojat ne jeten shoqerore te saj. megjithese kot qe flasim ,... per te gjitha keto qe ndodhin e ka fajin gruaja, edhe shtatzene ngel vete pa ndihmen e burrit.

       Lini një Përgjigje