Andi Bushati për vrasjen e Xhuvanit: Policia s'mund të vepronte ndaj bandave të PS

28 Qershor 2022, 21:30Politika TEMA

Andi Bushati për vrasjen e Xhuvanit: Policia s'mund të

Vrasja e Pjerin Xhuvanit mund të ishte parandaluar nëse policia do të kishte ndërhyrë në kohë. Ky është konkluzioni që ka dalë prokuroria e Elbasanit pas 14 muajsh hetime.

Por analisti Andi Bushati tha në emisionin “Shock” në “Euronews Albania”, se nuk i beson këtij versioni të prokurorisë.

Sipas tij, policia nuk ndërhyri për të parandaluar këtë ngjarje, pasi nuk kishte fuqi për të ndaluar bandat që blenin vota për Partinë Socialiste.

“Unë nuk i besoj këtij versioni që jep prokuroria, sepse është bërë një sëmundje e drejtësisë shqiptare që tallet me publikun, që krimet e mëdha t’i trajtojnë si aksidente teknike. Po të shikon dosjen, duket sikur ne kishim të bënim me disa policë të paaftë, që ndërhynë me vonesë. Po të ndërhynin këta pak më përpara, vrasja nuk do të kishte ndodhur.

Kjo është një gënjeshtër e madhe, për faktin e thjeshtë se fsheh thelbin e mos aksionit të policisë, i cili është politik. Ata njerëz, ata policë nuk kishin fuqi të ndalonin bandat që po blenin vota për bandat që po blenin vota për llogari të Partisë Socialiste dhe Taulant Ballës”, theksoi Bushati.

Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan, 4 ditë para zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021 ka lënë 2 policë në arrest shtëpie dhe ka pezulluar 6 të tjerë.

Ndërkohë në burg për këtë ngjarje është Arbër Paplekaj, ish-efektiv i RENEA-s. pjesë e SMV ( strukturës së mbrojtjes së votës) që në atë kohë u ngrit nga Partia Demokratike.

11 Komente

 1. K
  Kadaifi

  Ky eshte pidhi nones se hysni kapos qe ja kemi qi nonen ne vitin 1990 Do dhe ky nje te qime

  1. Bardha

   Prap ky trapi

   1. P
    Populli

    Eshte detyrim qe Bushati flet keshtu, sepse duhet te jete i paguar per te folur keshtu por eshte edhe i semure nga urrejtja. Urrejtja eshte thjesht profesioni i tij, fati i tij.

    1. T
     Tironsi

     Ky trupeshku qe kapardiset i fryre nga disa militante tarallake te PD. Ky veremliu i biri i hetuesit gjakatar te diktatures Mehdi Bushati qe paguhet me page mujore nga Shkelzen Berisha.

     1. P
      Pena

      Prape ti o kelyshi Hysniut, ..

      1. D
       Dinamo TR.

       Andi, e ke turpëruar mbiemrin që mban, familjen dhe fisin nga ke ardhur. Ti, bashkë me ata mediatikët që të krijojnë mundësinë për të lehur kaq shumë dhe kaq gjatë, jeni të tepërt në këtë botë.

       1. k
        kthhh

        Pse nuk e hedh PS ne gjyq kete bajge?

        1. D
         Demotakercita

         Andi,me kete urrejtje qe tregon kunder PS-s,tregon se kush e drejton ne veprimtarin e tij si gazetar e analist.Analizat e tij jane te ceketa dhe pa argumentat perkatese.

         1. b
          bobi

          Po c'po thote ky?ate qe e themi te gjithe qe banditet kishin mbeshtetje politike per te blere vota dhe kercenuar votues.Per te gjithe ju sufllaqexhinjte qe i beni temena bablokut dihet si i mori 21 600 vota Taulanti.Ne pergjimet e SPAK dhe prokurorise ka me qindra biseda te Taos me keto qe permenden ne dosje.Te gjithe ne Elb e dine se shtabi qendror elektoral i Ps ne Elb ishte ke Luca kurse financuesi kryesor sot eshte ne kerkim.Po te kishte vullnet politik ato te gjithe ishin arrestuar qe me 14 mars dhe binte ne qetesi Elb por iu dha karta bianka per te blere ,kercenuar e intimiduar njerezit.Nuk po mbroj anen tjeter me kuptoni se llum jane dhe ata.Me pak fjale llumi qe kishte ne krah shtetin me llumin qe kete rradhe nuk kishte ne anen e tij shtetin.Tani me Berishen ne krye Rama vdes si kryeminister ne detyre....

          1. F
           Fatosi-kosove

           O zot po i poshter ky far analisti, si nuk i vie turp more zot te behet legen i ndyre.

           1. G
            Gjovani

            Ky eshte nje bythlepires i Berishes, dhe nje anmik i shpallur publikisht i Edi Rames. Kete hohshtapler duhet me e burgos.

            Lini një Përgjigje