Në kulmin e luftës në Ukrainë, Lavrov viziton Serbinë më 7 qershor

27 Maj 2022, 19:12Rajoni TEMA

Në kulmin e luftës në Ukrainë, Lavrov viziton Serbinë

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, do të vizitojë Beogradin me datë 7 qershor. Lajmi bëhet me dije nga mediat serbe.

Lavrov do të ketë një sërë takimesh me lidershipin shtetëror serb që nga presidenti Aleksandër Vuçiç, ku pritet të diskutojë në lidhje me luftën në Ukrainë dhe qëndrimin e Serbisë përballë kësaj situate.

Kjo është vizita e parë e një zyrtari të lartë rus në Serbi që nga fillimi i luftës dhe vjen në një kohë kur BE po përgatit skemën më të ashpër të sanksioneve deri më tani.

Serbia është i vetmi vend në Europë që nuk i është bashkuar sanksioneve anti-ruse dhe BE ka rritur presionin ndaj Beogradit.

Vizita e Lavrov do të jetë një mundësi për të sqaruar qëndrimin e Moskës për Kosovën, duke pasur parasysh deklaratat e fundit të presidentit rus Vladimir Putin dhe zyrtarëve të tjerë rusë, të cilët bënë krahasime me situatën në Donbas.

12 Komente

 1. O
  Ornela e Varuzhan Piranjanit

  Po ky legeni yne cfare mendon?

  1. I
   Ilir

   Po te vellau i tij ortodoks edi nu do te vij

   1. F
    Fatosi-kosove

    Ska dyshim se vjen per ta takuar vllaun e tij vuqiq por edhe ate kshilltarin spécial per siguri kombetare serbin fazlliq te sali berishes dhe do ti jep mbeshtetje pas "rizgjedhjes" si kryetar i vetem tash sepse deri para pak kohe ndante pushtetin me bashen,tash qe bashen e hoqi edhe fazlliq shkau e ka me lehte dhe keshtu do behen bashk te gjithe kriminelet,ky magjupi rus, vuqiqi,dodik krimineli i bosnes,sali berisha edhe pse JO fizikisht do jeté fazlliq krimineli qe e perfaqson poaq sa edhe nok flamuri apo ai kelliqi ne bordelot e amerikes si dikur safet zhulali.

    1. Visi

     Të shohim si do ta arsyetojë këtë vizitë ,avokati i Serbisë Edi Rama!!!??

     1. B
      Bashkim

      JENI TE MBARIAR SI ME SERBINE EDHE PA TE E KENI BRENDA BASTUNIN E DAJ SAMIT. GJETET SUM ZIFTIN NE 2014 DHE TRAPIN POR BAIDEN JU FUTI DRURIN BYTHE. RROFSHIN SHQIPETARET. VLLAI I MADH I AMERIKESS NE BALLKAN !!!!

      1. B
       Bashkim

       JENI TE MBARIAR SI ME SERBINE EDHE PA TE E KENI BRENDA BASTUNIN E DAJ SAMIT. GJETET SUM ZIFTIN NE 2014 DHE TRAPIN POR BAIDEN JU FUTI DRURIN BYTHE. RROFSHIN SHQIPETARET. VLLAI I MADH I AMERIKESS NE BALLKAN !!!!

       1. B
        Bashkim

        JENI TE MBARIAR SI ME SERBINE EDHE PA TE E KENI BRENDA BASTUNIN E DAJ SAMIT. GJETET SUM ZIFTIN NE 2014 DHE TRAPIN POR BAIDEN JU FUTI DRURIN BYTHE. RROFSHIN SHQIPETARET. VLLAI I MADH I AMERIKESS NE BALLKAN !!!!

        1. B
         Bashkim

         JENI TE MBARIAR SI ME SERBINE EDHE PA TE E KENI BRENDA BASTUNIN E DAJ SAMIT. GJETET SUM ZIFTIN NE 2014 DHE TRAPIN POR BAIDEN JU FUTI DRURIN BYTHE. RROFSHIN SHQIPETARET. VLLAI I MADH I AMERIKESS NE BALLKAN !!!!

         1. B
          Bashkim

          JENI TE MBARIAR SI ME SERBINE EDHE PA TE E KENI BRENDA BASTUNIN E DAJ SAMIT. GJETET SUM ZIFTIN NE 2014 DHE TRAPIN POR BAIDEN JU FUTI DRURIN BYTHE. RROFSHIN SHQIPETARET. VLLAI I MADH I AMERIKESS NE BALLKAN !!!!

          1. B
           Bashkim

           JENI TE MBARIAR SI ME SERBINE EDHE PA TE E KENI BRENDA BASTUNIN E DAJ SAMIT. GJETET SUM ZIFTIN NE 2014 DHE TRAPIN POR BAIDEN JU FUTI DRURIN BYTHE. RROFSHIN SHQIPETARET. VLLAI I MADH I AMERIKESS NE BALLKAN !!!!

           1. B
            Bashkim

            JENI TE MBARIAR SI ME SERBINE EDHE PA TE E KENI BRENDA BASTUNIN E DAJ SAMIT. GJETET SUM ZIFTIN NE 2014 DHE TRAPIN POR BAIDEN JU FUTI DRURIN BYTHE. RROFSHIN SHQIPETARET. VLLAI I MADH I AMERIKESS NE BALLKAN !!!!

            1. B
             Bashkim

             JENI TE MBARIAR SI ME SERBINE EDHE PA TE E KENI BRENDA BASTUNIN E DAJ SAMIT. GJETET SUM ZIFTIN NE 2014 DHE TRAPIN POR BAIDEN JU FUTI DRURIN BYTHE. RROFSHIN SHQIPETARET. VLLAI I MADH I AMERIKESS NE BALLKAN !!!!

             Lini një Përgjigje