Nenad Čanak: Dodik ka marre mbeshtetje nga Putini te vras Vuçiq, nese vendos sanksione

26 Qershor 2022, 21:48Rajoni TEMA

 

Nenad Čanak: Dodik ka marre mbeshtetje nga Putini te vras Vuçiq, nese

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Milorad Dodik, me urdhër të presidentit rus Vladimir Putin, u kthye kundër presidentit serb Aleksandër Vuçiq, për t'i bërë presion Serbisë që të mos vendosë sanksione ndaj Rusisë për shkak të agresionit ndaj Ukrainës, tha lideri i Lidhja e Social Demokratëve të Vojvodinës deklaroi gjatë një vizite në FACE TV të Sarajevës (LSV) Nenad Canak, i cili ka pohuar vazhdimisht se Rusia dëshiron të vrasë Presidentin e Serbisë përmes rrjetit të saj të agjencive në Serbi, edhe nëse ajo kthehet nga Perëndimi në Rusi. , sepse është “partneri i tyre jo i besueshëm”. 
Në një paraqitje të ftuar prej më shumë se një ore në televizionin FACE të Sarajevës, presidenti i Lidhjes së Social Demokratëve të Vojvodinës, Nenad Čanak, foli me prezantuesen Senada Hadžifejzović me një ton shumë informal, tipik për intervistat e Hadžifejzović-it, vendimet aktuale të BE-së evropiane. Bashkimin, nacionalizmin, kishën, por edhe për gjendjen e rrezikshme për jetën e presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, i cili është nën presionin e bashkëpunëtorit të Vuçiqit të njohur më parë në opinion, anëtarit serb të Presidencës së BH-së, Milorad Dodik. 

Nenad Čanak: Dodik ka marre mbeshtetje nga Putini te vras Vuçiq, nese


Canak tha se Dodik ishte një "shpirt i shitur", si dhe se ai ishte një njeri imoral, i cili shkoi në një forum ekonomik në Rusi për të përfaqësuar shtetin rus se kishte miq në Evropë dhe se ishte i vetmi nga Europa.. Ai shtoi se Rusisë nuk i ka mbetur asgjë në tokën evropiane përveç Republika Srpska dhe Serbisë dhe se gjëja kryesore është të bëhet presion ndaj Vuçiqit që të mos vendosë sanksione dhe se presidenti i Serbisë kërcënohet me vrasje edhe nëse i drejtohet Rusisë. 
Kujtojmë se Dodik dhjetë ditë më parë mori pjesë në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg, ku u takua edhe me presidentin rus. 
- Milorad Dodik është një shpirt i shitur, ne e dimë këtë. Ai është një njeri i paskrupullt dhe imoral dhe ne e dimë këtë. Ai tani është i lidhur me Putinin dhe ekipin. Ai shkoi në forumin ekonomik në Shën Petersburg, ku talebanët erdhën nga Lindja e Mesme nga Afganistani. “Mile dhe Talibanët” ishin një forcë ekonomike. Imagjinoni që Putini të bjerë mbi Dodik. Më preku zemrën që ai mbante pas vetes flamurin e Bosnjë-Hercegovinës, tha lideri i LSV-së. 
Flamuri i BiH, dhe jo entiteti i Republikës Srpska, u vu në dukje për të abuzuar me shtetin e Dodik dhe për të treguar se si BiH mbështet "Rusinë fashiste të Vladimir Vladimirovich Putin, e cila kreu agresionin kundër Ukrainës", tha Çanak. 
Ai vlerësoi se Rusia synon të tregojë se ende ka miq në Evropë që e kuptojnë veprimin e Putinit dhe për këtë ka shërbyer anëtari serb i Presidencës së BeH, i cili beson se kur situata në Ballkan të komplikohet, ai do të mund të ik në Rusi, askush nuk do të gjejë. 
- Vuçiq është një njeri që mendon. Unë kam një mendim të keq për politikën që ai drejton, ai çliroi të djathtët dhe shumë të tjerë nga zinxhiri, por mendoj se mund ta kishte trajtuar shumë më mirë situaten. Ai mendon se nëse Vuçiq vendos sanksione, ate do ta helmojnë . “Do ta vrasin si harabeli. A i vranë këta agjentë të tyre në Britani?, deklaroi lideri i LSV-së. Vërejtjes së gazetarit se ai ishte ende president i një shteti, Çanak iu përgjigj se edhe kryeministri është "vrarë si harabeli" në Serbi. 

Lini një Përgjigje