Çadra e diellit nuk do ju mbron nga dielli dhe kanceri i lëkurës

27 Korrik 2022, 17:40Shëndeti TEMA

Çadra e diellit nuk do ju mbron nga dielli dhe kanceri i

Nëse mendoni që jeni të mbrojtur nga rrezet e dëmshme të diellit, pasi që jeni ulur nën çadër dielli apo jeni futur nën kurorën e pemëve, gaboni

Edhe në këtë mënyrë trupin tonë mund ta sulmojnë sasi të konsiderueshme të rrezeve ultraviolete.

Kjo ndodh për shkak që rrezatimi i rrezeve infra të kuqe të diellit deri në lëkurën tonë arrin në dy mënyra:

– Drejtpërdrejt, si rrezatim diellor.

– Indirekt, si rrezatim i cili është refuzuar nga sipërfaqja siç janë rëra, betoni, madje edhe xhamat.

Kur ulemi nën çadrën e diellit apo nën tendë, sasia e madhe e rrezeve ultraviolete të cilën e marrim është indirekte. Freskia është gjë e mirë, mirëpo larg nga ajo e përsosura.

Nëse mbështeteni vetëm në këtë, do të befasoheni dukshëm në fund të ditës. Madje edhe kur çadra e diellit të jetë bërë nga materiali i cili 100 për qind mbron nga rrezet ultraviolete, në rastin më të mirë mund ta përgjysmoni sasinë e rrezeve të dëmshme të cilat arrijnë deri te ju.

Kjo ndodh kështu për shkak se çadra e diellit bllokon vetëm direkt rrezet ultraviolete – dhe vetvetiu është efikase sikur kremi me faktorin mbrojtës 2.

Nëse çadra e diellit në plazh është e rrethuar me ujë dhe me rërë, mbrojtja të cilën e ofron është edhe më e ulët, thotë Terry Slevin, drejtor i Organizatës për Mbrojtjen nga kanceri në Washington.

Mirëpo, ekspertët nuk thonë që nuk do të duhej t’i përdornim çadrat e diellit, sepse çfarëdo forme e mbrojtjes është më e mirë se të mos i përdornim.

 

 

4 Komente

 1. O
  Obobo

  Po dhe ju mesimet ne shkolle nuk ju kane shpetuar nga injoranca dhe gomarlleqet. Shikoni ç tiitull pa llogjike vini e si ashkruani per rrezatim te refuzuar. Ju hengert rrezatimi diellor me gjithe rrecka

  1. T
   Tironci

   O artikull shkrus , shiko si shkruhet : çadra e diellit nuk ju mbron as nga dielli as nga kanceri lekures : mesoni te shkruani jeni me diplloma dhe nuk dini te formuloni nje fjali korrekt .o Mero pagoi me byrek kta gazetaret qe ke , se per nivelin qe kan nuk meritojn me shum .

   1. T
    Taksisti

    O @Tironco,harrove kosin,se pa të nuk dine me shkrujt as alfabetin,jo më te bejne nje artikull… Shkurt muhabeti,mos te kerkojme qiqra ne hell ,eshte koha ku “Kristali po shkruan historine”…

    1. K
     Kapedani

     Çadra e diellit nuk do ju mbron nga dielli...... Pthuuu lapsaxhinj injorante qe nuk dini te lidhni as breket me mut por merrni guximin te shkruani nje artikull.Keni mbaruar tek Kristali (me sakte keni blere diplomen) pa mbaruar as shkollen e mesme.Behen gabime ortografike (gjera qe ndodhin)po gabime trashanike me fjali pa kuptim vetem injorante pa shkolle si puna juaj dijne te bejne. Ishte Enveri diktator por te pakten arriti te zhduke analfabetizmin dhe shume injorante si puna juaj.Per fat te keq ky eshte realiteti ne Shqiperi.Çdo gje eshte basarduar . Asnje nga komentet e mesiperme nuk eshte per artikullin por per menyren si ky kok kari ka shkruajtur. Mero o fshatar ta kam thene edhe here te tjera , gjej nje redaktor qe te redaktoje shkrimet para se te botohen.Ke mesues te gjuhes shqipe qe falas kane per ta bere kete pune.Palaço qelbur qe vetem tek Rama, Iliri dhe Sali krimineli e ke mendjen.

     Lini një Përgjigje