Nënvariantet e “Omicron”, pse OBSH-ja nuk u ka vendosur emërtime greke?

21 Korrik 2022, 11:56Shëndeti TEMA

Nënvariantet e “Omicron”, pse OBSH-ja nuk u ka vendosur

Kur Organizata Botërore e Shëndetësisë vendosi në maj 2021 të përdorë alfabetin grek për të emërtuar variantet e sars-COv-2, ajo e bëri këtë për arsye thjeshtësie. 

E para ishte Alfa, e dyta Beta, e kështu me radhë (megjithëse OBSH-ja anashkaloi Nu dhe Xi për shkak të potencialit për konfuzion homofonik).

Por që kur Omicron u bë varianti dominues i virusit, shtameve të reja u janë dhënë emra si BA.4, BA.5 dhe BA.2.75. Por pse  asnjërit nuk i është dhënë një emërtim grek?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) argumenton se, për shkak se asnjë nga nënvariantet nuk rezulton në një sëmundje dukshëm të ndryshme nga Omicron, ato duhet të klasifikohen si “linja nën monitorim” tani për
tani .

Nëse një lloj është shumë i transmetueshëm, shkakton sëmundje të rënda ose shmang testet ose vaksinat, ai do të etiketohet si i tillë.

Kjo e bën atë të pranueshëm për një emërtim të ri grek.

 

3 Komente

 1. S
  Sofi

  Artikull shkruesi,mendoj se ben gabim kur thote se nuk eshte vendosur emertim Grek.Per emertimin e nje varianti mund te merret cdo alfabet (latin apo cirilik)A kane merita per kete problem shkenca Greke?Mendoj se shkrime te tilla ulin seriozitetin e punes.

  1. F
   F.You

   "Mendoj se shkrime te tilla ulin seriozitetin e punes." Je briliat, pra me genjeshtera serioze.

   1. R
    Realitet

    Duhet të jesh shumë i rëndësishëm, që të marrësh emërtime greke. Qoftë ky dhe virusi!!!

    Lini një Përgjigje