Zemër derri te njeriu, dy pacientë e kalojnë me sukses transplantin

13 Korrik 2022, 12:23Shëndeti TEMA

Zemër derri te njeriu, dy pacientë e kalojnë me sukses

Doktorët kanë transplantuar me sukses dy zemra derri në trupat e njeriut.

Një grup shkencëtarësh në NYU Langone Health, në Nju Jork, kryen operacionin në dy pacientë në 19 qershor dhe 9 korrik.

Në të dyja rastet trupi i njeriut e ka pranuar zemrën e derrit pa nevojën e makinerisë, ndryshe nga pacientë të tjerë që e kanë eksperimentuar këtë transplant.

Transplante të tilla, nga një specie në tjetrën, janë ende në fazat e para, por ekspertët e shëndetësisë kanë shpresë se do të jenë të suksesshme dhe do të ndihmojnë në gjetjen më lehtë të organeve që janë të nevojshme, sidomos për fëmijët.

2 Komente

 1. F
  Firmat e themeluesve të PD-së 1991

  Dhe pedofilët francez e testuan zemrën plastike, por dështuan.

  1. K
   Kardiologu

   Po islamqeneria qe e ka derrin armik , si i behet ? Lerini te ngordhin .

   Lini një Përgjigje