VENDIMI/ Rriten pagat për mjekët dhe infermjerët, ja shpërblimet që do marrë një pjesë e tyre

6 Korrik 2022, 12:35Shëndeti TEMA

VENDIMI/ Rriten pagat për mjekët dhe infermjerët, ja

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se duke filluar nga 1 korriku pagat e mjekëve dhe infermierëve do rriten me 6%.

Ndërkohë sot është vendosur një shpërblim financiar në masën 15 mijë lekë në muaj për të gjithë ato mjekë që përfundojnë specializimin dhe ushtrojnë profesionin e tyre jashtë vendbanimit të tyre.

‘Nga 1 korriku rriten 6% pagat për mjekët dhe infermierët. Kemi vendosur edhe një shpërblim financiar në masën 15 mijë lekë në muaj për të gjithë ato mjekë që përfundojnë specializimin dhe ushtrojnë profesionin e tyre jashtë vendbanimit të tyre. Kjo hyn në fuqi menjëherë, nga ai i cili përfitojnë rreth 300 mjekë të cilët kanë përfunduar specializimin. Rritja e pagave do të vijojë dhe synojmë që pagat për profesionistët e mjekësisë të rriten deri në 40%. Fokusi do të jetë në përmirësimin e kushteve të punës.’- tha Manastirliu.

6 Komente

 1. F
  Firmat e themeluesve të PD-së 1991

  Ka njerëz që s'kanë asnjë kacidhe prej vitesh, sepse askush nuk i paguan dhe shqetesohen për mjekët që jan shkaktar krize ekonomike dhe mjeksore.

  1. Q
   Qeveritare hajdute, ju zente haka e popullit.

   Spitalet shteterore i keni ne gjendje skandaloze. Mungojne pajisjet me te domosdoshme per akomodimin e te semureve si dhe higjena eshte per toke. Ilacet te semuret duhet ti blejne vete. Tek neurologjia i kerkohet familjareve nga vete personeli ti sherbejne te semurit te paralizuar nate e dite. Familjari duhet ti jape ilaçet, ti mbylli serumin kur mbaron, ti derdhi katoterin, ta nderroje te semurin ndersa infermieret shetitisin duke tundur bythet neper korridoret e pavionit. Infermjerja e nates fik driten e ja fut gjumit, ndersa familjari e gdhin ne kembe ose shtrire ne dysheme sepse nuk ka as karrige ku te ulet. Mjeku po nuk i dhe leke nuk te sheh me sy, leshon receten pa ardhur fare per te pare te semurin e pa biseduar me familjaret ne lidhje me trajtimin e metejshem te te semurit. Ne ato spitale nuk mund te sherohesh . Ato spitale ne ate gjendje te mjerueshme vetem i shpejtojne vdekjen njerezve.

   1. R
    Rrespekte ,ju Lumte Qeverria me e mire ne 30-vjet

    Bravo per punen e perkushtimin tuaj ne Shendetesi e Politiken e vendit . Jeni shmebulli i Ministres se suksesheshme . Natyrishte qe do ishte Humore i Zi ,te krahasoheshit me ishPushtete e Bandes se Hajduteve te Krimineleve te vendit ,qe per cudi , vazhdojne te shtresojne Shoqerine shqiptare .Imagjinoni ish Min.Nard Ndoke-n haaaaaaaaaaahahahahaah kulmi injorimit qe mundet ti besh nji populli e vet Shendetesise . Nji Elektrout qe sdi me lidh fijet e llampave te makines e vuri Satrapi Shpelles ne krye te drejtesise haaaaahahaha pun kermash . -----Vazhdoni rrugen e suksesit e nderuara Ministre ,sepse populli ka syt ne balle e di te bej edhe Vleresimin per kedo .

    1. P
     Pidhi i sat ëme

     Mos e dhëntë Zoti të kesh sëmurë njeri në shtëpi ,pa e sheh " vazhdimin e rrugës të sukseseve " ,o budallë!

     1. S
      Shkodrani

      Un nuk merrem me politike por me ate cfare preket dhe shihet ne driten e diellit. Asnje njeri me dy pare mend nuk vendos nje ministre qe nuk di te flase Shqip. Ajo dallohet 1km larg qe nuk ka asgje ne ate koke. Sa per rrugen e suksesit qe permend zotrote, ka vetem nje shpjegim: ti je pjese e atij kurrupsioni dhe pislleku qe vazhdon te vjedhi dhe poshteroj shqiptaret kudo qe jane. Nuk mund te fshihesh pas saliut per te justifikuar korrupsionin dhe maskarallekun. Une e shoh nga jashte dhe nga ato qe vuajti babai im para se te vdiste dhe nena ime qe i shkonte nga pas. Me thene te drejten nuk shoh ndonje ndryshim nga koha e saliut. I njejti pisllek i servirur nga fytyra qe me te reja nuk jane. Mos therritni ujku ujku se ujku jeni vete. Saliu pati force te kthehej pikerisht se ju nuk ishit ne gjendje te benit asgje me mire.

     2. p
      pirro prifti

      Ministrija nuk duhet ti meshoje Autonomise spitalore publike. Cfare do ti beje ato? Spitale private? A nuk e kupton se problemi qendron tek mitmarrja dhe korrupsioni ne Shendetesi? Populli shqiptar harxhin rreth 600 dollare per mjekime, shtrime, vizita, blerje medikamentesh megjithse ka QSH dhe spitale publike. , megjithse paguar siguracionet shendetesore, Pacienti paguan nen dore ne spitalet publike. Pra problemi eshte Keqmanaxhimi i spitaleve dhe i sistemit publik. ASpitalet publike nuk kane nevoje per Autonomi sepse ato jane praktikisht spitale private por qe nuk paguajne takse sepse parate shkojne ne xhepat e mjekeve, inf, seksereve. Cduhet bere? Duhen rritur rrogat e mjeke infermjereve ji 65 por 50% por gjithashtu automatikisht duhet aktivizuar Karta e Shendetit e Fondit te sigurimeve shendetesore, qe kur pacienti me karte shendeti te shkoje ne spital apo qsh, te mos paguaje me as nen dore e as mbi dore. se treti duhen anulluar disa nga koncesionet.

      Lini një Përgjigje