Gjysma e punëtorëve evropianë të rrezikuar nga problemet e shëndetit mendor

2 Korrik 2022, 10:05Shëndeti TEMA

Gjysma e punëtorëve evropianë të rrezikuar nga problemet e

Pothuajse gjysma e punëtorëve evropianë janë në rrezik të lartë të problemeve të shëndetit mendor, tregon një sondazh i ri.

Një pushim veror është në horizont për shumë evropianë – por një pjesë e konsiderueshme po fillojnë pushimet e tyre duke u ndjerë jashtëzakonisht të shqetësuar dhe të rraskapitur.

Pandemia e COVID-19, lufta në Ukrainë dhe tani kriza e kostos së jetesës kanë ndikuar në gjendjen psikologjike të  punëtorëve evropianë në një mënyrë të paprecedentë, sipas një studimi të ri nga “LifeWorks”.

Sondazhi u krye online muajin prill në Francë, Gjermani, Itali, Spanjë, Holandë dhe Poloni. Gati gjysma thanë se po vuanin nga stresi më shumë se para pandemisë.

Një e treta thanë se shëndeti i tyre mendor po ndikonte negativisht në produktivitetin e tyre. Në përgjithësi, 41 për qind e të anketuarve nga LifeWorks u konsideruan në rrezik të lartë për të pasur përfundimisht një çrregullim të shëndetit mendor, si ankthi dhe depresioni.

Të rinjtë, gratë, prindërit dhe ata me të ardhura më të ulëta janë duke luftuar më shumë, thuhet në raport.

Bazuar në sondazhin, i cili shqyrtoi nivelet e ankthit dhe depresionit, rezultati më i ulët i shëndetit mendor u gjet në Poloni (53.6), i ndjekur nga Spanja (57.1), Franca (57.4), Italia (58.4), Gjermania (62.3), dhe Holanda (67.9).

1 Komente

  1. g
    gjergji

    Tashma gazetaria Salukjane te vendose:neqofte se kemi te semure apo te rrezikuar nga shendet mendor me pak,shyqyr zoti.Se pari ktu jemi para europianeve.Lame i mire.. Ne te kunderten se kemi me teper (besoj se kemi e jemi me te rezikuar me teper se 50%) qeveria duhet te marrin masa urgjente per hapje masive te spitaleve psiqiatrike,ne vecanti atje ku te rezikurit nga problemet mendore paraqesin rezikshmeri te larte.Ne vecanti tropojanet e kukesianet duhet kemi me kujdes,ndersa mirditoret fale inteligjences natyrore jane me pak te rrezikuar. Duhet te perballemi me realitetin

    Lini një Përgjigje