Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, virusi krahasohet me “Vdekjen e Zezë” që vrau 75 milionë njerëz

26 Qershor 2022, 13:33Shëndeti TEMA

Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, virusi krahasohet me

Mediat britanike japin alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga dita në ditë pasi ekspertët po paralajmërojnë për shenjat e një shpërthimi të madh në horizont.

Mark Woolhouse, një profesor i epidemiologjisë së sëmundjeve infektive në Universitetin e Edinburgut beson se “Sëmundja X” është shumë pranë.

Kërcënimi i viruseve të panjohura që mund të transmetohen te njerëzit dhe potencialisht të shkaktojnë epidemi të përhapura njihet si “Sëmundja X” nga OBSH. Vitin e kaluar ata paralajmëruan se pandemia e ardhshme mund të jetë në shkallën e “Vdekjes së Zezë”, e cila vrau rreth 75 milionë njerëz.

Ndërkohë ky paralajmërim në Britani vjen në një kohë kur, Poliomeliti është gjetur në impiantet e trajtimit të ujërave të zeza në Londër dhe ka disa dëshmi të transmetimit në një numër të vogël njerëzish.

Ekspertët e Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) besojnë se një udhëtar me gjasë nga Pakistani, Afganistani ose Nigeria e ka sjellë virusin. Por virusi tani është përhapur tek të tjerët pas mutacionit, me të njëjtin lloj që është zbuluar në mënyrë të përsëritur në mostrat e ujërave të zeza që nga maji.

Dhe Britania e Madhe ka parë gjithashtu raste të gripit të shpendëve, etheve, etheve hemorragjike Krime-Kongo dhe lisë së majmunëve këtë vit. Profesori Woolhouse beson se këto infeksione janë një shenjë e asaj që pritet të vijë, dhe që sipas tij është edhe më keq sesa COVID19.

Ai tha për The Telegraph: “Ka një emër për atë që po shohim për momentin në Mbretërinë e Bashkuar dhe gjetkë. Është një term [njësi] që përdorin për të përshkruar ngjarjet e vogla që mund të nënkuptojnë diçka më të madhe në horizont… sëmundjet infektive funksionojnë në të njëjtën mënyrë”.

Shkencëtarët besojnë se pandemia e ardhshme ka të ngjarë të shkaktohet nga sëmundjet “zoonotike”, kur infeksionet kalojnë nga kafshët te njerëzit. Nga 1,67 milionë viruse të panjohura në planet, deri në 827,000 prej tyre mund të kenë aftësinë të infektojnë njerëzit nga kafshët, sipas Aleancës EcoHealth.

Azia Juglindore, Afrika Jugore dhe Qendrore, zonat përreth Amazonës dhe Australia lindore u identifikuan të gjitha si zonat me rrezikun më të lartë për sëmundje të reja në një studim të botuar në Nature Communications.

Dhe ndërsa popullata njerëzore shtohet dhe lëviz më tej në habitatet e kafshëve, rreziku i transmetimit të sëmundjeve te njerëzit rritet.

Skenari i makthit është një nga këto sëmundje të reja, ose një lloj i një sëmundjeje më të vjetër, që shfaqet që është shumë ngjitëse dhe shumë vdekjeprurëse, duke e lejuar atë të përhapet shpejt dhe të vrasë miliona para se bota të marrë masa.

Woolhouse vazhdon: “Fillimi i shekullit të 21-të ka qenë një stuhi e përsosur për sëmundjet infektive në zhvillim dhe gjithçka po tregon drejt gjasave për shpërthime gjithnjë e më shumë. Të gjithë nxitësit e shpërthimeve në fakt po përkeqësohen me kalimin e kohës.”

3 Komente

 1. V
  Viro Logu

  Keto jane parashikime prej astrologu, jo prej shkencetari. Parashikimet shkencore behen mbi baze faktesh te njohura jo mbi baza hamendjesh.

  1. B
   Baliu

   Paska dale nje sekt i ri "Deshmitaret e Virusit"!!! Por qfare rendesie ka virusi i ri, kur se shpejti do te dale "Vakcina Terminator"!!!

   1. ?
    ????????????????????????

    motren me gjith viruse

    Lini një Përgjigje