Revolucion në mjekësi, inteligjenca artificiale mund të zbulojë sëmundjet e zemrës shumë kohë përpara simptomave

24 Korrik 2023, 18:54Shëndeti TEMA

Revolucion në mjekësi, inteligjenca artificiale mund të

Fountain Life, një kompani e teknologjisë shëndetësore, ka zhvilluar një skanim të arterieve koronare me inteligjencë artificiale (AI) që është në gjendje të parashikojë rreziqet e sulmit në zemër vite përpara se të shfaqen simptomat.

Procedura ambulatore përfshin injektimin e bojës në venë dhe kryerjen e një skanimi të shpejtë CAT të zemrës.

Teknologjia AI analizon rezultatet e skanimit, duke zbuluar sasinë dhe llojin e pllakës së pranishme, duke ofruar informacion për shëndetin e zemrës.

Skanimi ofron një alternativë jo-invazive ndaj procedurave tradicionale dhe ka potencialin për t’i ndihmuar njerëzit të zbulojnë sëmundjet e zemrës. Fountain Life planifikon t’i bëjë shërbimet e tij shëndetësore të AI më gjerësisht të disponueshme në partneritet me mjekët.

Modeli i AI është trajnuar në grupe të mëdha të dhënash, duke përfshirë kushte asimptomatike, për të përmirësuar saktësinë.

Përveç skanimit të zemrës, Fountain Life ofron gjithashtu një MRI të plotë të trupit që përdor teknologjinë AI për të zbuluar anomali të ndryshme, duke përfshirë kancerin dhe sëmundjet neurogjenerative.

1 Komente

  1. S
    Shqipe sina

    Poshtersia e lulush bashes nuk ka fund ,i pa ndershem imoral skerfylli me flore te lyera pa pike turpi do te kandidoje per PD e harron ai se pa SALI BERISHEN PD NUK EXISTON paftyresia e tij pa dinjitet prej rrugaci ordiner ,cipe plasuri imorali

    Lini një Përgjigje