Fushata sensibilizuese për kursimin e energjisë/ Balluku takim me nxënësit: Dijet e kësaj fushate i transmetoni tek prindërit

14 Shtator 2022, 21:33Sociale TEMA

Fushata sensibilizuese për kursimin e energjisë/ Balluku takim me

Zv.kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës e Energjisë, Belinda Balluku, ka prezantuar disa nga masat të cilat duhet të ndërmerren në çdo familje shqiptare për kursimin e energjisë elektrike.

Gjatë fushatës sensibilizuese për kursimin e energjisë, ministrja u shpjegoi nxënësve të shkollës “Lasgush Poradeci”, procesin e prodhimit të energjisë dhe u kërkoi atyre që të bëhen zëdhënës të kursimit të energjisë, ku dijet që do të marrin sot gjatë kësaj fushate, t’i transmetojnë tek prindërit e tyre.

Ndër të tjera ajo sugjeroi se gjatë dimrit temperatura e kondicionerit nuk duhet graduar më shumë se 21 gradë, ndërsa gjatë verës jo më pak se 27 gradë.

“Ne do kërkojmë përmes jush në këtë fushatë, që të ktheheni në zëdhënësit e kursimit të energjisë elektrike.E dini ju që kur e heqim telefonin nga karikimi, karikuesi që mbetet në prizë konsumon energji? Deri më sot nuk e kemi vrarë ndonjëherë mendjen se kemi thënë cfarë do ndodhë me 1 karikues? Po me 1 milionë karikues të gjithë në prizë në të njëjtën kohë?

E dini ju që kur hapim derën e frigoriferit harxhohet më shumë energji? Se duhet të ruajë 4 gradëshin që është niveli i sipërm. Kur hapet dera e përballet me 25 gradët e temperaturës nis të punojë më shumë.Keni dëgjuar kohët e fundit për disa masa ekstreme që ne sigurisht nuk do i ndërmarrim.Në Zvicër nëse e ndez kondicionerin mbi 19 gradë për t’u ngrohur është një thyerje e rëndë e ligjit dhe shkon në burg.

Kjo është një gjë që nuk do ndodhë asnjë herë te ne por djemtë e vajzat që do qëndrojnë me ju do u thonë kush është më e mira për të kursyer.Pra që kondicioneri duhet të qendrojë gjatë dimrit jo më shumë se 21 gradë e gjatë verës jo më pak se 27 gradë.Dera frigoriferit nuk duhet që të qendrojë e hapur. Vëllai të heqë karikuesin nga priza.

Kur gjyshin e zë gjumi para tv e ti afrohesh për t’i marrë telekomandën e thotë mos e fik,ai është momenti që duhet fikur TV pasi nuk po e ndjek kush e është momenti që duhet të kursejmë energji.Informacione t’i ndajmë me ju që mbase mund të keni edhe një orë kurrikule që të mësoni për energjinë, është e nevojshme për jetën e çdo personi në planet.Jam e sigurt që ju duhet të jeni zëdhënësit më të mirë për fushatën e kursimit dhe do jeni heronjtë e energjisë”, tha ministrja Balluku.

1 Komente

  1. S
    Shkolleshumja

    Po kjo sa shkolle ka dhe ku e ka ber?!

    Lini një Përgjigje