Shqipëria dhe Italia "shtrëngojnë duart" për njohjen e pensioneve

26 Korrik 2022, 18:50Sociale TEMA

Shqipëria dhe Italia "shtrëngojnë duart" për

Autoritetet shqiptare dhe italiane kanë përfunduar me sukses fazën e negocimit teknik të marrëveshjes për njohjen e pensioneve.

Lajmi u bë i ditur nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një statusi në median sociale “Facebook”.

“Shqipëria dhe Italia sapo kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet”, shkruan fillimisht kreu i qeverisë.

Sipas tij, pas përfundimit të procesit teknik do të ndiqen procedurat për ratifikimin e kësaj marrëveshje.

Më në fund, shtoi Rama, pas një përpjekjeje të gjatë e thuajse të pamundur, rreth 500 mijë shqiptarë pritet të përfitojnë me hyrjen e saj në fuqi.

Duke nisur nga viti 2023, qeveria italiane do të njohë edhe vitet e punës në Shqipëri, për emigrantët shqiptarë që jetojnë e punojnë në shtetin fqinj.

Kështu, ajo u ka dhënë atyre të drejtën e pensionit në momentin që arrijnë moshën.

Parlamenti italian e ka përfshirë këtë në projekt-buxhetin e Italisë për vitin 2022.

Senati ka miratuar fazën e parë, duke i dhënë votat pro relacionit të buxhetit për 10 vitet e ardhshme.

Ish-kryeministri italian, Mario Draghi, kishte përcaktuar 136 milionë euro për zbatimin e paktit me Shqipërinë.

29 Komente

 1. B
  Bujku duke mbjelluar arën

  Shqiponjat ne formë e Sorrës që hanë bajga kuajsh.. Kete punë bejnë shqiptarët, duhen te bëhen të pasun...janë farë e keqe, farë qeni, nuk i duhen planetit këto llojë speciesh. Hanë, dhjesin, jetojnë me krime dhe vrasin njeri-tjetrin me pagesë...po ju dhjesin sheiket në gojë duke shitur veten apo marrin 5000 euro nata për ti shurrosur vaginën. O zot zhduke ketë farë...

  1. S
   Shqip...

   Bujku i Halese ! - E para ,ti je fokusuar ne ate qe ne nji shoqeri te X Shtet e quajn Unterwelt , na pjesen e erret duke i dhene Kontrast shume Negativitetit te Shoqerise tone ,i cili nuk eshte aspak ndryshe nga ai i te gjitha shteteve te Ballkanit Europes pra gjithe Botes ! - Pra ne nji shoqeri sot ka edhe nga ata qe ti i pershkruan ashti si te pelqen ty ,(kriminele ,Trafikante ,etj ) poor ka edhe nji shoqeri shqiptare ,si ne gjithe vendet ,qe punon e jeton me djersen e ballit . Mundet qe ne Shqiperin ton te jet kaq ne fokus Kriminaliteti sepse e para ndihmohet nga Politika (PD e LSI qe jane Frymezueset e Krimit me ose paPagese ) por edhe nga Medja e cila rreklamon nga Shqiperia me shume se duhet ,anan e erret te shoqerise e jetes ne kte vend . - Un nuk do mallkoja Fatkeqet -qe perfundojne ne rrugen e Krimit ,por Politikanet Shqiptare ne kto 30-vjet i lane qellimishte rrugeve ,mbasi i shkaterruan vendit cdi fabrik e Industri ku kishte mundesi punesimi gati per gjysmen e popullsise dhe ju la so Kontgjent Krimit e Trafiqeve .natyrishte sipas nji Politike te caktuar nga Te Fortet , Europa por edhe Greqia e cila ishte shume e interesuar ,qe Shqiperia te shkaterrohej ne cdo drejtim ,perndryshe Greqia rrezikohej ne vet Ekzistencen e saj . - Mos mallko fatkeqet ,sado i merzitur te jesh me gjendjen ,por bej dicka vet ,ti Kontribosh te Mires ne Shqiperi

  2. E
   Erisa

   Nje lajm shume i mire me behet shume qefi

   1. T
    Titi

    Bravo bravo bravo flaleminderit shume dhe Italia qe arriti te biente dakor dhe te pranonte por dhe qeveris qe arriti te bente kete arritje

    1. T
     Tea

     Rama gjithmon ka menduar per popullin dhe te miren e cdo qytetari dhe tashme fal marrveshjeve qe ai nenshkruan do perfitojne 500 mij banore ????????????????

     1. G
      Goni

      Sa mire qe doli ky lajm per pensionistet qe jetojne ne Itali

      1. M
       Monda

       Nje super lajm per te gjithe shqiptaret qe jetojne ne itali

       1. T
        Tosi

        Lajm fantastik uroj qe bashk me italin ti bashkohen dhe shume shtete te tjera pasi emigrantet shqipetar e meritojn

        1. A
         Alba

         Nje lajme shume i mire ky

         1. a
          antoneta

          Jemi shume falenderues ndaj ketyre marredhenieve qe jane krijuar dhe qe po perfitojne dhe shqiptaret qe jetojne jasht vendit.

          1. P
           Piku

           Urimeee te gjitheveee

           1. B
            Blerim

            Rama gjirhmon i ka kushtuar rendesi problemeve te tilla shqetesuese per popullin dhe i ka dhen zgjidhje atyre. Kjo eshte nje pune shume e mire e tij

            1. I
             Igli

             Marredheniet e mira qe kemi me Italine kane sjelle kete lajm pozitiv

             1. A
              Ardi

              Bravo zoti rama nje arritje e madhe e qeverise tuaj duam sa me shum pakte te tilla

              1. J
               Joel

               Nje super lajm dhe me ne fund puna e te gjitheve po shperblehet

               1. A
                Agron

                Nje arritje fantastike per te gjithe personat te cilet jane lodhur gjithe jeten

                1. I
                 Ines

                 Kjo ka ardhur si pasoje e marredhenieve te mira qe ka mbajtur Edi me shtetin Italian

                 1. t
                  tea

                  super lajm.Urime te gjithe atyre qe perfitojne nga ky lajm

                  1. A
                   Anxhela

                   ky eshte vertete nje lajm shume i mire per shqiptaret qe jetojne ne itali, marreveshje te tilla nuk do te arriheshin pa patur ne krye nje qeveritar si z Rama

                   1. M
                    Mira

                    Ja dhe nje rast tjeter ku Rama i kushton te gjitheve rendesi dhe arrin marreveshje qe sjellin kaq shume benefite per qytetaret

                    1. A
                     Alban

                     Ky eshte nje nder shume lajme te mira te marra vetem fale punes se z Rama

                     1. K
                      Klotilda

                      Shume arritje e mire per shqiptaret qe jetojne ne itali, pergezime z Rama qe fale marredhenieve te mira qe ke mbajtur gjithe keto kohe me vendet ke arritur marreveshje te tilla

                      1. H
                       Harnold

                       Cdo dite po shohim qe z.rama po ben pune teper te mire si per me dhe per emigrantet!

                       1. Y
                        Ylli

                        Sa shume gjera pozitive po marrim gjithe kto kohe! E lumtur qe qeverisemi nga nje lider si ju z.rama!

                        1. R
                         Risa

                         Zoti rama keshtu vazhdoni. Emigrantet do gezohen shume sepse perfitojne nga kjo marreveshje me konkretisht gjyshet e gjysherit

                         1. O
                          Olsi

                          Cdo lajm pozitiv vjen si produkt i puneve te mira te zotit rama

                          1. N
                           Nji Veprim Stradegjik i rruges se Al drejt BE-s

                           Rrespekt pafund Shtetit me bujare e mik Italise , i cili jep nji Shembull te qarte per gjithe vendet e tjera te BE-s e sigurishte qe nji ratifikim i tille eshte sinjale mjaft Pozitive per Shqiperine . E Viva Italia ...

                           1. s
                            sapa

                            Italia i ka ndihmuar gjithmone shqiptaret dhe ky eshte fakt.Ashtu sic eshte fakt qe Bujku me komentin e pare ka te drejte!Fakt eshte qe shqiptaret nuk jane ne gjendje ta luftojne te keqen qe ka mberthyer kete vend!

                            1. j
                             janulles me dras pas koke , pastaj qethini mjekren

                             Po me keta klebonjaret helene cdo behet ??? Hahahahahahahaha edhe kjo u duhet atyre , tu kerkojme vitet e punes , iken per lesh kari , i kane arkat bosh , byth kerkou , ta japin ne moment vec para mos u kerko ....jane krunde ne diell , na moren ne qaf , sdo kete ne ruzull me shtet vari qillot ....kush mori aratine neper Europen Veriore , beri punen me te mire , kush shkoi te ciganet e Anastasios Janullatos mori noc rokun madje dhe me gunga qe mos tu dali kollaj ..... Mos degjoni ca lamasher , ca gabzere te Janullatos qe birbilojne ne portalet e Ymer Bazes , por shikoni realitetin ...e kane sistemin e pensioneve , dhe ne pergjithesi te sigurmieve shoqerore per ibret te zotit , tani se cthone keta gaxhgaunet e Janulles ketu ne portal mos ua vini re , atyre u kish mbire ne bark bobota me dhall te thartuar ne kohen e Dulles , eshte llogjike qe kur pane Athinen u shkrehen ne kenaqesi ....besoj se kush kontriboje ne IKA-t e Greqise dhe nderpreu punen per nje arsye ose tjetren mori veten ne qaf ......deshiroj shume te jem gabim do kerkoj nje te falur madheshtore , vec realiteti eshte krejt ndryshe ....

                             Lini një Përgjigje