Marrëveshja e njohjes së ndërsjelltë të pensioneve me Italinë, mbahet takimi i parë i negociatave

26 Korrik 2022, 10:31Sociale TEMA

Marrëveshja e njohjes së ndërsjelltë të pensioneve me

Prej datës 25 deri më 27 korrik do të zhvillojë një vizitë në Tiranë Senatori Tommaso Nannicini, Kryetar i Komisionit parlamentar për kontrollin e veprimtarive të institucioneve që menaxhojnë format e detyrueshme të sigurimeve shoqërore dhe asistencës sociale, i cili do të kryesojë Delegacionin e përbërë nga Përfaqësues të Ministrisë së Punës dhe të Institutit Kombëtar të Sigurimeve Shoqërore.

Delegacioni do të kryejë një vizitë në Tiranë për të negociuar me palën shqiptare marrëveshjen mbi njohjen e sistemeve të pensioneve dhe të sigurimeve shoqërore ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë, me qëllim arritjen e bashkimit të kontributeve shoqërore për ata shtetas që kanë punuar në të dy Vendet.


Gjatë vizitës Delegacioni do të zhvillojë takime me Zëvendës Ministren e Financave, Olta Manjani, si edhe me ekspertë teknikë në fushën e legjislacionit dhe të marrëveshjeve mbi sigurimet shoqërore.

Konferenca për Shtyp lidhur me komunikimin e rezultateve të arritura gjatë takimit të parë të negociatave do të mbahet pranë Rezidencës së Italisë në datën 27 korrik në orën 12.30. Do të mbajë fjalën Ambasadori i Italisë, Fabrizio Bucci, Senatori Tommaso Nannicini dhe Geri Ballo, Nismëtare e peticionit “Pensioni është një e drejtë. Mbështesim marrëveshjen Itali-Shqipëri”.

 

6 Komente

 1. D
  Durrsaku

  Por kur hyn ne fuqi dhe pikat qe do miratohen mundesisht te publikohen sepse jane me mijera shqiptare qe po e presin.Ju lutemi gazetes ti beje publike

  1. P
   Pragpensionisti

   Ai delegacion do duhej të pritej nga Kryeministri dhe ministrja përgjegjëse. Më pas të zhvilloheshin takime profesionistësh. Siç duket nuk kanë kohë. Meta i çoroditi?

   1. j
    janulles me dras pas koke , pastaj qethini mjekren

    Po me keta moracaket e Greqise do behet gje ??? Apo ku kane lek keta , kata jane krip ne byth , keta jane te kerkojne nga ne , kujdes me keta apateonet e Eladhes , keta te rjepin , oboboooooo do na zbrazin Sigurimet Shoqerore ....duhet patur shume kujdes me helenet ....jane apateones Imagjinoni .....kish tjetri qe kish vdekur 23 vjet dhe i biri merte pensionin ..dhe pinte kafe frape ....besoj me keta do kemi probleme , keta nuk do lejojn kurre nje marveshje e tille .... Jan peribret , shtet me vari qillon sdo kete .....thon qe eshte Shqiperia , vec keta jane me keq se ne .....votojne shpesh here ligje te posacme qe te pengojne pikerisht merveshje te kesaj natyre ....duhet te kesh 4500 dite pune ose 20 vjet pune te maresh minimalen qe eshte diku te 380 euro ....hahahahahahahahahaha , hajde kapi kriteret ....kap noc rokun , kush shkoi ne Greqi punoi , u kthye , dhe shkon te mari vitet e punes , do mari llarin , bile dhe me gunga .....hahahahahahahahah

    1. E
     Emigranti ne Greqi

     Se pari , turp te kesh qe merresh me nje plak 95 vjecar ! Po pse Janullatosi te paska prishur pune ty per pensionet ne Greqi ? Se dyti , pse gjithe ky mllef e urrejtje per nje vend fqinj , ku kemi 26 vjet qe jetojme , punojme e paguhemi nje lloj si vendasit ? Neve shqiptaret emigrante , e konsiderojme Greqine , Atdheun tone te dyte , ku i lindem , i mesuam e i rritem femijet tane , ne nje kohe ker Shqiperia jone ishte e zhytur ne mez te halleve e problemeve ekonomike e politike . Greqia na doli per Zot dhe mosmirenjohja e shqiptareve ndaj ketij shteti e populli eshte e pa falshme dhe e pa justifikueshme . Pse shpif ti , zagar i felliqur , qe Greqia nuk paska pasuri e mireqenie , kur rroga mesatare ketu , eshte sa 3 fishi i rrogave ne Shqiperi dhe Turqi ? Greqia , qe para tre vjetesh , ka shlyer borxhet ndaj BE-se dhe borxhi i saj eshte komplet i menaxhueshem , si cdo antar tjeter i BE-se . Greqia eshte konsideruar si vendi me i bukur ne bote (pas Italise) me mijra ishuj e nje turizem i pa shoq si askund tjeter . Greqia ze nje vend te nderuar ne BE , te barabarte me sejcilin antar . Ti qen i qelbur, qe shan Greqine , i marsh te keqen ketij vendi .

    2. F
     Firmat e themeluesve të PD-së 1991

     Italia në raportin e Ri të Dick Martin ka firmosur që ka ekzistuar trafiku organeve por raporti ynë në OKB që therr fëmijë nga Shqipëria akoma nuk është dorëzuar.

     1. p
      patrioti

      Turp te kesh , injorant i felliqur , kurre Italia nuk ka pranuar apo firmosur per trafik organesh ne Shqiperi , kurre Italia nuk i del kunder Shqiperise , por gjithmone ka qene mike e avokate pa pagese e vendit tone . Ti qelbesire e psikopat me ate emer te dhjere , nuk mbush mire , je per ne psikiatri .

     Lini një Përgjigje