Shtyhet votimi për anëtarët e këshillit të RTSH, mazhoranca kërkon më shumë kohë

15 Shtator 2022, 17:34Sociale TEMA

Shtyhet votimi për anëtarët e këshillit të RTSH,

Votimi për dy anëtarët e rinj të këshillit drejtues të RTSH është shtyrë për javën e ardhshme.

Ndonëse votimi i Albert Mingas dhe Edmond Tullumanit ishte parashikuar të bëhej në seancën plenare të kësaj të enjte, ishte mazhoranca socialiste ajo që kërkoi shtyrjen për votimin e kandidaturave, me argumentin se u nevojitej më shumë kohë për shqyrtimin e këtyre dy emrave. Kjo kërkesë është pranuar edhe nga opozita.

Edmond Tullumani dhe Albert Minga do të zëvendësojnë Petrit Rukën i cili u nda nga jeta më 6 korrik të 2021-shit, dhe Thanas Gogën që ka dhënë dorëheqjen, i propozuar nga opozita.

Shpallja e dy vendeve vakante në mars të këtij viti ka sjellë debate në komisionin për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik mes mazhorancës dhe opozitës.

Kjo e fundit ka kërkuar që dy anëtarët e rinj të këshillit drejtues të RTSH t’i lihen opozitës, për shkak të mungesës së përfaqësimit në kuvend në legjislaturën e shkuar, por kanë hasur në kundërshtinë e socialistëve të cilët kërkuan që ndarja të bëhej e barabartë.

Në maj 2021 u plotësuan katër vakanca, të zgjedhura në një parlament të dominuar nga mazhoranca socialiste dhe një opozitë parlamentare e kontestuar pas largimit të PD-së nga Kuvendi.

Më herët opozita ka shfaqur rezerva sa i përket funksionimit të Këshillit drejtues të RTSH, pasi institucioni sipas tyre përfaqësohet vetëm nga mazhoranca socialiste në një kohë që duhet të jetë larg ndikimeve politike.

4 Komente

 1. G
  Genc tironci

  Hiqni mor ate pijanecin 80 vjeçar Leka Bungo nga kryetar i Keshillit drejtus se lat nom. Zhdukni dhe Gezim Podgoricen qe eshte shefi i grupit te gazetareve shqiptar ne sherbim te kinezve.

  1. n
   nici

   Or Genc ! Nese vertete te dhimbset rtsh,duhet te thoshe; hiqeni mor ate debil qe kini cuar per Drejtor...dhe meqene se rama e ka mik; çojeni mor atje ku ka edhe te vjedhe edhe t ja mbushe bythen Olsit dhe Edit

  2. G
   Gent

   Or, Genc, nuk kaq nevoje ta heqin, te kalojne Bungen nepermjet AIDSSH per pastertine e figures. A po bejne ligjin per bashkepuntopret e sigurimit?

   1. e
    erzen

    E ndriti me ate oligarkund qe beri drejtor Rama dhe i ka ngelur Bungo...ah pika ju kur s dini sec flisni ! A kini pyetur ndonje punonjes te rtsh se c far marke eshte bashkeaksioneri i ramushit ? - nje idjot qe gjithe kopetencat ja ka kaluar Sueles...ngryset e gdhihet me te dhe s takon askend...Ah po;- po ben tenderat per filmat qe iu paska mbaruar kontrat ! O Edi rama ! O pis e shkaterove edhe kete institucion , si gjithe shqiperine...e kishe cuar drejtor dogane ne vent te spiropidhit te bente ca leke, se ketu ua mbylle deren atyre njemije punonjesve...por e shkaterove edhe ate institucion qe mbahej si publik. Shteti i halese me nje funderine ne krye, si ty...Enkel duhet te ishte prapa hekurave, per gjemat qe ka bere ne QSU-te, ti e con per te plackitur akoma...sepse e di vet ti sec ke bere e ben me të

    Lini një Përgjigje