Ministria e Turizmit gati paketën e gjobave: Nga hedhja e shisheve dhe ushqimeve tek ndotjet e tjera të territorit

20 Prill 2022, 13:44Turizëm TEMA

Ministria e Turizmit gati paketën e gjobave: Nga hedhja e shisheve dhe

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro tha se grupi i punes eshte ngritur dhe po ben gati paketen e gjobave por dhe ndeshkimeve penale per ndotesit e mjedisit.

“Kemi ngritur grupin e punës e po rishikojmë gjithë paketën e ndëshkimeve administrative apo dhe penale për t’ju përgjigjur kësaj kërkese por edhe asaj që kemi prioritet këtë mandat pastërtia e mjedisit të territorit”, tha ministrja ne deklaraten per mediat.

Mirela Kumbaro: Dua të ndaj dhe një ndër rezultatet e këshillimit kombëtar që për mua nuk ishte surprizë por dhe ekipin drejtues se kur kemi ecur përpara me planin e pastrimit kombëtar reagimet që na vinin nga të gjitha anët ishin reagime revolte nga qytetarët duke parë që puna e ndotjes së mjedisit, mënyrës si trajtojmë mbetjet e konsumit të përditshëm ka element të thelluar të mungesës së qasjes edukimit e kulturës në raport me territorin, reagimet kanë qenë duhet ti ndëshkojmë më shumë duhet të bëjmë shembuj me sanksionet gjoba etj.

Kjo gjë e perceptuar në mënyrë empirike na u konfirmua me 77% të të pyeturve, mbi gjysmë milioni të pyetur që kërkojnë rritjen forcimit e sistemit të ndëshkimit të gjobave në raport me ndotjen e mjedisit si një krim mjedisor që nis që nga hedhja e shisheve deri tek ndotjet më të rënda.

Kemi ngritur grupin e punës e po rishikojmë gjithë paketën e ndëshkimeve administrative apo dhe penale për t’ju përgjigjur kësaj kërkese por edhe asaj që kemi prioritet këtë mandat pastërtia e mjedisit të territorit.

3 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

  Mirela, ministrja pastertore e Rames , qe gjobat i shef si masa per nxitjen e turizmit.

  1. T
   TheDevil ‘s Komunist

   Haahahahhahahaha, lol Cadrat e Ramuqit ne TemA!

   1. N
    NAIMI

    RRITJA.. PIKA QE S'TE BIE..

    Lini një Përgjigje