“The Coolist”: Shqipëria rënditet mes 10 vendeve më të mira për të udhëtuar në 2024

23 Mars 2024, 11:32Turizëm TEMA
“The Coolist”: Shqipëria rënditet mes 10 vendeve më

Vendet më të mira për të udhëtuar në 2024 përfshijnë vendndodhje më pak të njohura, mrekulli natyrore dhe qytete të gjalla, shkruan revista amerikane “The Coolist”.

Këtë verë udhëtarët po priren drejt eksperiencave më autentike dhe destinacioneve më të mira të udhëtimeve në vitin 2024 që plotësojnë një kërkesat dhe interesat e tyre.

Turistët po tërhiqen nga destinacionet kryesisht të paprekura nga mbipopullimi masiv. Ato ofrojnë mundësi për përvoja pozitive nëse jeni në kërkim të mrekullive më pak të njohura historike, gastronomike, kulturore ose natyrore.


Udhëtimet në 2024 rihapin rrugën drejt vetë-eksplorimit, si një nga mënyrat më të mira për t’u zhvilluar si individ, si dhe për të kënaqur interesat personale.

Shqipëria është një vend me një mrekulli gjeografike dhe një histori dhe kulturë të gjallë.

Shqipëria në tërësi ofron pamje piktoreske për shkak të pozicionit të saj midis deteve Adriatik dhe Jon.

Rruga e Ciklit Trans Dinarica kalon përmes Shqipërisë, por ne rekomandojmë një vizitë më të gjatë për shkak të vendndodhjeve si Riviera Shqiptare dhe vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Butrinti dhe Gjirokastra.

Kultura e vendit është e lashtë, që përfshin zakone shekullore, kulinari, art, muzikë dhe letërsi.

Gjithashtu përfshihen grupe të ndryshme etnike, identiteti mbizotërues shqiptar është i rrënjosur në prejardhjen ilire dhe ndikimet osmane.

Shqipëria ka tërhequr një numër në rritje vizitorësh për shkak të vendeve të saj natyrore dhe arkeologjike.

Për shembull, Riviera Shqiptare përmban ujëra të pastra, fshatra dhe plazhe piktoreske, si dhe Parkun Kombëtar të Llogarasë. Ndërkohë, Butrinti është një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike të Evropës Juglindore, me rrënoja greke, romake, bizantine, veneciane dhe osmane.

Shqipëria është renditur mes 10 vendeve më të mira për të udhëtuar në 2024;

Shqipëri
Indonezi
Estoni
Tajvan
SHBA
Porto Riko
Rruga e Ciklit Trans Dinarica, Ballkan
Kanada
Spanjë
Meksikë

Ndërkohë, vendndodhjet urbane si Gjirokastra janë shembull i arkitekturës osmane.

Për shkak të madhësisë së Shqipërisë, ka shumë vende për t’u vizituar, megjithëse mund të merrni në konsideratë një vizitë ditore në Mal të Zi dhe Kosovë.

Të dyja e përmirësojnë përvojën ballkanike përmes kulturave dhe historive të tyre përkatëse.

Koha më e mirë për të vizituar Shqipërinë është nga prilli në qershor dhe nga shtatori në tetor për shkak të motit më të butë.

Anasjelltas, koha më e keqe për të vizituar do të ishte dhjetori deri në shkurt, pasi gjatë dimrit temperaturat bien në rajonet më malore. Në përgjithësi, klima e Shqipërisë është relativisht e butë. Shpenzimet ditore në vendin mesdhetar arrijnë nga 35 deri në 190 dollarë.

Transporti brenda Shqipërisë përfshin autobusë dhe furgona për udhëtime ndërqytetare, dhe makina me qira që ofrojnë më shumë fleksibilitet për të eksploruar zona të largëta.

1 Komente

  1. B
    Bravo per nder

    Ja paskemi dhi t'gjithve ...Mu kujtua koha e Vekes qe morem cmim te pare per ushqimin, po cdo gje qe me tallon dhe dollapet e bukes ishin bosh...

    Lini një Përgjigje