Shpresa Breçaj largohet nga drejtimi i Gjykatës së Lartë

shpresaShpresa Breçaj nuk do të jetë më në krye të Gjykatës së Lartë. Kjo, duke qenë se mandati i saj përfundon pas dy ditësh. Kjo është bërë e ditur nga vetë Breçaj gjatë një deklarate për shtyp.

Gjatë një takimi që ka pasur me trupën gjykuese të kësaj gjykate, Breçaj është shprehur se Gjykata e Lartë, si organi gjyqësor unik dhe më i lartë i pushtetit gjyqësor shqiptar, është përballur me problematika të cilat kanë penguar dhe vazhdojnë të pengojnë përmirësimin e eficencës së kësaj gjykate në kuadër të administrimit të drejtësisë.

“Për shkak të kompetencave të gjera që ajo ka, Gjykata e Lartë vazhdon të jete e mbingarkuar me gjykimin e çështjeve nga më të thjeshtat deri tek ato më të komplikuarat, të cilat kanë sjellë si rezultat vonesa të ndjeshme në gjykimin e çështjeve, duke e shmangur atë nga qëllimi i saj kryesor që është gjykimi i çështjeve vetëm për shkaqe ligjore, duke zbehur në të njëjtën kohë kompetenca kushtetuese për unifikimin e praktikës gjyqësore. Kjo tregohet edhe në analizën e detajuar që i është bërë regjistrimit të çështjeve për vitin 2012 krahasuar me vitet e mëparshme. Krahasuar me vitin 2011, rezulton se pranë Gjykatës së Lartë gjatë vitit 2012 janë regjistruar rreth 581 çështje më shumë, me një efekt në rritjen e përvitshme të numrit të çështjeve gjyqësore të pashqyrtuara, i cili arrin në 9961 çështje”, tha ajo.

Gjithashtu Breçaj nuk la pa përmendur faktin se qëndrimi në pritje për një kohë të gjatë i miratimit të ndryshimeve të pritshme të ligjit organik të Gjykatës së Lartë, dhe mos marrja parasysh e vërejtjeve dhe sugjerimeve të propozuara nga trupa e Gjykatës së Lartë në draft, vonesa në hartimin e ndryshimeve shumë të pritura në kodet e procedurave, nuk e ka favorizuar punën e këtij institucioni.

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Shpresa Breçaj largohet nga drejtimi i Gjykatës së Lartë”

 1. liri a vdekje says:

  tashti do e kemi pak problem pa ket zonjen ne fjale ……..shiko ndonje kanditature deputete ti at bej ……at numer llogarije ke qe ke pas ….

  1. Albogentivlora says:

   Po detyren ndaj shefit e kreu me sukses kjo shurra.

  2. Dani Klosi says:

   Ja keshtu ikin ne prapaskene apo ne skena te tjera dhe krimet e tyre harrohen pastaj 🙁
   eshte detyra e juristeve te PS qe te analizojne krimet e ketyre lloj monstrave.
   http://imazheshqip.blogspot.com/2013/03/udhezimet-e-doktorit-per-zgjedhjet-2013.html

 2. al says:

  ne qofte se duam drejtesi, kryetarja e gjykates se larte dhe gjygjtaret le ti zgjedhe kolegji i gjykatesve te shqiperise, pa nderhyrjen e politikes. presidenti nishani ,me qe i ka marre doren te beje vetem dekretimin. keshtu kjo qe po them eshte nje fare reforme ne drejtesi,duke i thene politikes ndal. sa me e pavarur drejtesia ,aq me shume do te rritet besimi ne popull. do te ndodh valle kjo gje?

 3. arber says:

  ishalla don zoti dhe ja konfiskojne te gjitha llogarite ne Qi-pro dhe te mbesin me gisht ne goje..mos i gezofsh moj fare e keqe ti edhe te gjithe hajnat e gjyqesorit qe keni sakatuar kete popull.

 4. Leone-53 says:

  Gabohesh ti z.Mentar Meleku kur thua qe gjysma e perfaqsive diplomatike vijne nga veriu. Ketu ne konsullaten e Milanos kalon “kufiri” i 50-shit?!..

 5. Bard says:

  Si e kishte amrin nje anetar i kesaj Gjykate qe ia dhane nja tre plumba bythes, per ndershmeri te theksuar dhe intergritet te tepruar ne detyre, shfaqur kjo me lirimin e vrasesve me pagese nga burgu per mungese provash, ulje denimesh nga 18 vjet ne 5 vjet per sjellje te mire ne ambjentet e vuajtjes se denimit kundrejt pageses se 300 000 eurove?

 6. Gjykata e Larte,duhet te ulet ne Bangen e te akuzuarve says:

  Zonja e panderuar Brecaj.Gjykata e larte eshte kthyer ne godinen me te korruptuar dhe te urryer.Ju jeni mafiozet me te medhenj qe Shqiperia ka pare ndonjehere.E korruptuara ish kapo-mafioze,dosjet per te cilet ti ben fjale,jane shtuar ne menyre korruptive -kriminale dhe abuzive,pasi mbi 50-60 % te dosjeve, shtohen ne menyre artificiale nga vete gjykata e larte,duke injoruar vendimet e shkalleve me te ulta,si dhe duke mos lejuar qe te zbatohen vendimet e formes se prere,duke i pezulluar fale nenit te famshem 479,qe eshte dhe neni me “korruptiv” i abuzuar prej jush.Ju vetem sa e keni formalisht dhomen e keshillimit, qe sherben si nje site paraprake,qe dosjet mos te behen kapice.Pyetja eshte se sistemi demokratik bazohet mbi Kontrollin dhe Balancen (Check and Ballance),tani si mund tju kontrolloje dikush ju,kur njeriu me i fuqishem i botes pra presidenti i SHBA kontrollohet,kurse ju jeni te pakontrollueshem ,prandaj e keni katandisur gjykaten ne nje pazar kusarie,tregtie dhe kriminaliteti.Me vrases Shqiperia eshte mbushur plot,ju jeni vrasesit me xhybe te zeze.Sic keni Xhybet keni dhe shpirtin zonja e zeze e panderuar.Te fala ke nga Ilir Meta,Lulzim Basha,Fatmir Mediu,Shkelzen Berisha nga………Meqenese je nga veriu,po te citoj nje pjese nga drama Cuca e Maleve batuten “Ne me pushke dhe ti me fjale,njelloj vrasim te dy palet” Kriminelet me arme dhe ju me “Ligjet” njelloj vrisni o Shprese,qe keni vrare Shresen e ketij populli

  1. Sali Fuckface Berisha says:

   Bukur ia ke thene or mik.Keta jane kriminelet e vertete te ketij populli.Keta kane vrare drejtesine ne Shqiperi.E cfare mund te presesh ne nje vend ku drejtesia ka vdekur?

 7. akil says:

  Formul e njohur bo leke,behu deputet dhe ja hedh per horlliqet qe ke bo.

 8. fshatari says:

  Kudo qe te shkosh shqiptaret nuk duhet te ta harrojne fytyren!

 9. Gezimi says:

  Me sa duket kjo gjyqtare po e kupton me shpejt se te tjeret se fundi eshte i pashprese, dhe ben nje levizje qe gjoja po e le kete pune. Ne se do kete drejtesi, kesaj t’i futen kembet ne nje kepuce, e t’i behet nje skanim i plote pasurive qe ajo disponon. Sigurisht, kete nuk e ben dot drejtesia e Berishes, por shpresojme ta bejne me vone njerez te perkushtuar dhe me integritet moral dhe profesional.

 10. mergimtari fv says:

  Po kesaj i mbaruan vajzat per konsulle ambasadash , apo hiqa Lenkes e futja Prenges , hiq nje tropojan e vej nje kuksian a dibran ? apo Sala ja premton ndonje zari te Sh . Idrizit ( jo çamerve te mi ) apo V. Dules se Athines .

 11. Teta says:

  O Gezim nuk e le punen ajo por i ka mbaruar mandati, se po te ishte per kete rrinte 20 vjet aty.Tani pritet qe sakatopresidenti te emeroje nja dy te tjere e te gjithe bashke te zgjedhin kryetarin e gjykates se larte.Po si te mos keni nga 1000 dosje te prapambetura kur pranoni dosje edhe per largim nga puna “per shkak te reformes”, edhe dosje pronesie per 1 lope apo per 1m vend.
  Tani shko moj gjyqtare tek LSI se te ben Iliri deputete.

 12. nastradini says:

  Shyqyr te theu me ne fund qafen kjo zullumqarja Shpresa Becaj, qe u vuri minat Drejtesise ne vendin tone dhe i la kriminelet e pushtetit te livadhisin te qete ne aferat e tyre te hajnise se popullit. Do Zoti ne Qiell qe ta ndeshkoje kete grua pa MORAL, sepse as Saliu dhe as Edi nuk kane ndermend as ta qortojne per zullumet qe la pas.

  1. @@@@@@@@ says:

   I NDERUAR NASTRADIN,ksaj dikush do ja kepusi qafen,ose do i kaloj ditet e saj si ish i intervistuari juaj S.Gradeci.
   Ka ca histori kjo,qe askush mund ti lejoj vetes te jene te dokumentuara.Po arrite te besh bashke Shpresen dhe ZEF NIKEN,antar i gjykates se larte kushtetuese,do dalin shkendija,do marresh cmimin “oskar” per intervistat,nuk eshte gje as periudha e e.hoxhes para ksaj!

 13. aleksandri i madh says:

  Shpejt Shpresa se ti moren leket ne Qipro. Sa me shpejt hipi aeroplanit dhe ik se deri te marten jane bankat mbyllur keshtu qe ke disa dite qe te shpetosh cfare te mundesh se shoket e tu deputete kane dite qe kane shkuar atje.
  Sa legena qe jane keta te korruptuar.
  Hiq Lulen qe i ka mbyllur leket ne Hollande dhe disa ne Itali shumica e te tjereve ne Qipro.

 14. Toni.I. says:

  Z. SHpresa me sa duket ka luajtur bishtin,z.Salè Ilir Topallja i
  kanè futt gishtinn… Mgjatè tani Qeverija e bashimbozukve
  me shpejtèsinè mè t’madhe njè fukara tjetèr me qellim qè
  t’vjelet Populli gjorè dhe jo pèr zgjidhjen e çeshtjeve GJygjsore
  si puna Besès i vuri disa prona dhe Miljonaaaa….. dhe pse jo
  Miljarda……..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *