Xhavit Seferi dhe Valbona Maloku: E kaluara e errët, e dy personave që sot akuzojnë Fatmir Xhafajn se i ka torturuar

TemA

Qysh nga dita e parë që kryetari i Komisionit të Reformës në Drejtësi u caktuar si ministër i ri i Brendshëm, Partia Demokratike, Sali Berisha dhe media pranë saj filloi avazin e zakonshëm.

Shpif e shpif se dicka do të mbetet. Balta nuk kurseu as Fatmir Xhafaj e as familjen e tij.

Sigurisht, jo vetëm si një nga deputetët më me përvojë në Parlamentin e Shqipërisë, por dhe si një armik i përbetuar i Sali Berishës, Fatmir Xhafaj ishte një problem më shumë për opozitën, e cila pas largimit të Saimir Tahirit shpresonte se karrigen e ministrit të Brendshëm do e zinte një teknicien.

Në këtë aspekt, Fatmir Xhafaj jo vetëm është edhe më politik se Tahiri, por si arkitekti i reformës në drejtësi, ai kishte krijuar armiqësi të pazakontë me të gjithë ata që sot përpiqen ta ndalojnë reformën.

Sot gazeta TemA vjen me një investigim të kryer për personat që gjatë javës së fundit kanë hedhur baltën mbi Fatmir Xhafaj për të kaluarën e tij.

Bëhet fjalë për dy persona: Xhavit Seferi dhe Valbona Maloku.

Xhavit Seferi ka lindur në 18 korrik 1969 në fshatin Cudhi Kamit, Krujë.

Në vitin 2003 ka ndryshuar mbiemrin nga Kani në Seferi, edhe pse në Krujë njihet edhe me mbiemrin Koni.

Në 19 shkurt 2009, Xhaviti është arrestuar në flagrancë, pasi ka shkaktuar aksident automobilistik duke plagosur dy persona, ndërkohë që dy muaj më vonë është proceduar penalisht pasi ka kërcënuar me jetë një polic rrugor gjatë një tjetri aksidenti me pasoja.

Në 20 maj 2010, Xhavit Koni është dënuar në Maqedoni nga Gjykata e Shkupit me arrest në burg për 15 vjet, pasi akuzohet për trafikim të qënieve njerëzore, si anëtar i një grupi të strukturuar kriminal.

Në 15 nëntor 2011, është shpallur në kërkim për plagosje me thikë të kushëririt të tij, Fatbardh Kani, dhe vetëm një vit më vonë, kushëriri ka marr hak duke tentuar ta vrasë me armë zjarri në një atentat në mbikalimin e autostradës së Fushë Krujës.

Valbona Maloku ka lindur në 20 shkurt 1968, gjithashtu në Fushë Krujë.

Që prej vitit 1990, Valbona, së bashku me bashkëshortin dhe dy vëllezërit, janë larguar nga Shqipëria, duke hyrë në Ambasadën gjermane.

Bashkëshorti i Valbonës është vrarë në Shqipëri në vitin 1999 nga Robert Preni, ndërkohë që hakmarrja e Valbonës mendohet të ketë ardhur vetëm 3 vjet më vonë, duke vrarë vëllain e Robertit, Antonin.

Ajo cka e bën edhe më të frikshme historinë e Valbonës, është se ajo dyshohet të ketë urdhëruar vrasjen edhe të një prej vëllezërve të saj, Arben Duka, për të cilin tani derdh lot krokodili.

Ndonëse të dhënat flasin vetë, është e qartë se personat që sot hedhin baltë mbi Fatmir Xhafaj, janë njerëz që fillimisht duhet të përgjigjen para drejtësisë për vrasjet, vjedhjet dhe krimet që kanë kryer jo larg në kohë, por gjatë 20 viteve të fundit.

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “Xhavit Seferi dhe Valbona Maloku: E kaluara e errët, e dy personave që sot akuzojnë Fatmir Xhafajn se i ka torturuar”

 1. Edkari says:

  Mire atehere o gjytrym po tani pse nuk shkon e tja zbrazesh nje karikator atij qe te ka persekutuar.
  Nuk deshmon burri qe me kane rrahur ashtu e keshtu,prandaj te dhjefsha musteqet.
  Te me kishte ndodhur mua do ta kisha vrare sikur te ishte dhe mbret e jo nje cope bajge si eshte
  ne realitet Fatmir Xhafa.

  1. pjeter says:

   Po, edhe ty dote kishin vrare, dhe ndoshta edhe te dhisnin varrin, e keshtu me radhe sic ka shkuar me pare, trimat si puna jote nuk rrine mbi toke, kurse ky ne qofte se eshte e vertet ben mire qe i ben publike denoncimet per xhafajn, nuk eshte shume mire te manipulohet nga njeres si sali berisha qe nuk ngurron ta hedhi dhe zenin evet ne hale, vetem te shpetoje na ndeshkimi qe po endjen pas qafe,pikerisht keshtu, se kohet e fundid flet shume per revolucion, dhe shpreson shume qe ta marrin per napolon bonaparte, harron nje detaj te vogel, shqiptareve i ngjason shume me luigjin e XVI, DHE DIHET BOTERISHT PERFUNDIMI I TIJ.

   1. Grigor says:

    E c’ja varni ketij trapit mor burre i dheut. Lodhni trurin me nje rrote trapi qe edhe shkollen fillore e ka me mik. Shitet si gjoja anti-komunist, por ndjek nga mbrapa komunistin e betuar Sali Katunaro-kinezin. Shitet si trim, por shurra i shpeton nga policia, sidomos tani qe nuk e rruan polici se kush je ti.
    Edhe Arjan Cani prandaj eshte revoltuar kaq shume me kete qeveri, sepse kur e ndaloi policia, Saimir Tahiri nuk ja vari fare.
    Ndersa ky Ed Kari (hajde mbiemer qe ka hajde) vuan per kohen e rrumpalles Sali, kur mjafton to votosh per PD dhe merr kredi, te japin vend pune ku merr rrogen kot, etj si keto.

  2. lisi says:

   …. ti dukesh qe je trim i madh !
   Po mesa shihet je dhe i zgjuar shume ,duket nga emri qe i ke vene vetes .

  3. Sala says:

   Legenat si puna jote qe behen trima ne fb majmun ti te ha m…qelbanik

 2. shqip says:

  S’kisha pike dyshimi se keta tipat Jane krininele ordinere. Ne kohen e xhaxhit keta ishin hajdute e rrugaçer ordinere. Tu thuash disidente ketyre qe edhe gazeten e mbajne mbrapsht. Nese Fatmiri ” i ka rrahur” siç thone keta , paska bere shume mire. Te tille nul ndreqen ne asnje sistem. Jetojne me vjedhje e mashtrime. Njesoj si ata hajvanet e lylit ne çader.

 3. leshjani says:

  Ore Xhafa ka gjynahet e veta por qe keta te dy ose tre a kater ,jane koti fare .,pa personalitet.Shume frike e kane Xhafen sepse eshte me i mashtrues se Sala,psh po te ishte Mziu i kamzes qe eshte idiot ,dakort do te ishte Sala.

 4. tropojani c100 says:

  keta dy tipat ndoshta jane te tille siç pretendon tema ama ate çfare ka mund te kete bere xhafaj ne komunizem nuk e shfajson ate sepse keta dy tipat qenken kriminele ordinere apo diçka tjeter,njerezit e ish diktatures nuk duhet te mbajne poste te larta duke filluar nga berisha i pari

 5. Genta says:

  E para, ky nuk eshte investigim i Meros, jane te dhena operative te servirura nga kartoteka sekrete e policise Kruje qe jane te klasifikuara sipas kategorise “sekret”.
  E dyta, perse keta duhet te pergjigjen per krimet qe kane bere gjate 20 viteve te fundit dhe Fatmir Xhafa nuk duhet te pergjigjet per krimet qe ka bere para 20 viteve te fundit?
  A mund te vihet shenja e barazimit o Mero , midis krimeve ordinere te kryera nga njerez qe nuk kane asnje peshe specifike ne jeten publike te vendit me krimet (vepra penale eshte “Tortura”) qe ka kryer nje funksionar i shtetit i cili eshte bashkehartues i ligjit te pastrimit te gjyqesorit nga korrupsioni dhe votues i ligjit qe pastron administraten nga kriminelet??!! A e di ti Mero se keto ligje jane miratuar nga mbi 20 kriminele perfshi ketu dhe Fatmir Xhafen? Kaq te pamoralshem pse jeni ,ju qe mbroni ata dhe ata bashke me ju?! A nuk keni fare turp?! Etja per pushtet ju ka zhveshur nga cdo norme morale, ty dhe shume te tjereve si ty! Berisha ka bere shume mekate por ty te paska njohur mire cfare monstre je ndaj te shkelmoi, edhe pse e dinte se cfare do villje ti ne te ardhmen. Je i neveritshem kur kerkon te mbrosh te pambrojtshem….

  1. Aleksander says:

   Po pse flisni pa llogjike ?!-si e vulose ti qe x ose y qenkerka kriminel sepse ashtu i paska thene nje mike asaj mikes nga Kruja ?!-A jane te besueshem keta njerez ?-Mesa duket nga investigimi,qe ti thua me siguri gati prej kopetenti qe jane marre te dhenat nga policia e Krujes,qenkerkan llum, dhe ne duhet ti besojme llumit ?!-Me fal Genta,por une nuk mund ti besoj personazheve te tille nese dalin e thone neser qe G eshte prostitute…jo nuk mund ti besoj !-Ti me llogjiken tende me siguri do t’u besosh (!)

 6. Shkelzeni says:

  Une e njof Fatmirin prej gati 38 vjetesh. Fatmiri gjithnje ka qene model i nje njeriu shume te edukuar, puntor dhe shume i disiplinuar. Ne vetevete ai perfaqson modelin e nje qytetari qe kurre nuk i hyn ne hak kujt dhe as mendon ti beje kujt keq, Por Fatmiri eshte edhe nje nenpunes shume i disiplinuar, serioz e i pergjegjshem kur vjen puna per zbatimin e ligjit prandaj eshte edhe shume i respektuar si njeri,Per torturat qe flasin keta gangstere e kriminel qe gjoja Fatmiri ua paska bere s’jane asgje me shume vecse skenare te parapregaditura dhe paguara nga ata qe duan ta shohin Shqiperine nje vend bandash e kriminelesh gjithefare llojesh,

  1. Mira says:

   Xeni, Fatmiri vllain e ka trafikant te konfirmuar jo nga Sala, por nga gjykatat perendimore, keshtuqe mendoje mire se kush i do bandat.

   1. pjeter says:

    cila gjykate moj mira, kush te ka thene?lexoje komentin e aleksader, dhe reflekto pak, mundet qe te dali dikush edhe te komentoje qe mira eshte keshtu apo keshtu pse motra apo vllai i saj eshte ne mesin e e kesaj apo asaj organizate mafioze, kete ethone gjykatat nderkombetare, eshte e besushme keshtu?shkruani fakte ne qofte se jeni te sigurt, emrin e gjukates nderkombetare, eshte shume lehte te verefikohet, se ndryshe ben vetem punen e papagallit ne menyre jo te vetdijeshme.

 7. Plaku Xhuxhumaku says:

  Fakti qe keta te dy ju i paraqitni si llum (gje qe mund te jete e vertete), nuk e ndryshon faktin qe Fatmir Xhafa t’i kete torturuar, pra nuk e perjashton faktin qe edhe Fatmir Xhafa eshte llum, ndonese i nje lloji tjeter, atij qe permban me shume fekale.

  1. Tartufi says:

   Eshte histori llumrash e fekalesh ,qe te bejne per te qeshur ,, Llumrat dhe fekalet gjithmone i bashkon kanali i derdhjes.
   Llumi i denancimit trezohet me fekalen e te denancuarit dhe beshkohet ne kanalin e derdhjes ,qe eshte shperndaresi i informacionit te ketij lajmi. Nje popull hajvan gjithmone do te rroje se bashku me kete konglomerat llumrash e fekalesh.

 8. Cadra dhe cadristat paguajne says:

  Jane teresisht shpifje qofte nga xhaviti dhe zonja qe nuk e njoh Por gjithcka eshte show per te marre ndonje rryshfet nga klanet e turpshme te cadres
  Gazetari investigativ ka akoma mjaft gjera per te zbuluar nga jeta e ketyre parazitve

 9. fieraku4u says:

  BRAVO GAZETA TEMA PËR INVESTIGIMIN. KËTA JAN KRIMINELAT E SALI RRUMPALLËS DHE LULIT VOCËL. KËTA JAN BAJGA E SHOQERISË SHQIPTARE.

 10. Krutani says:

  LLumi i shoqerise del sot i ndersyer nga Berisha dhe na tregon “disidencen” me monizmin. Keta monstra nuk paskan dashur Fatmir Xhafen, por Rustem Gjaten, qe t’i vinte ne plumb.

 11. Arian says:

  Qe keta te dy mund te jene mashtrues e kriminele ordinere kjo eshte plotesisht e mundur.Por mos u mundoni te na e paraqesni Fatmir Xhafen hero se o njohim se sa i ndershem eshte.

 12. Futja kot i thone kesaj says:

  Po ku ishin njerzit, qe akuzojne Xhafen, deri tani? Kane kaluar 25 vjet, dhe duhet ta kishin denoncuar pale qe mund ti kishin kerkuar prokurorise te merrej me te. Pir qe te shkosh ne prokurori duhen fakte dhe me cduket faktet ju mungojne.

 13. viktor says:

  Dakort shum por a ka qen hetues dhe ish enverist??? Mjafton kaq qe te zhduket dhe ta ler vetingun.

 14. Artan says:

  Kjo eshte e turpshme. Ne vend qe te investigohet nese Xhafa ka qene vertete hetues, i behet gjygji viktimes. Po edhe nese keta te dy jane keshtu sic thoni ju, kjo nuk ka te beje fare me thelbin e problemit. Keta as ministra nuk po i ben njeri, dhe ne fakt jane ne punen e vet

 15. demo says:

  Keta te dy duhet te vertetojne me dokumenta perse jane arrestuar ne regjimin e kaluar,cfare kane kryer,se me ato qe kane kryer nuk duken si tipa politike.Hajdutet dhe kriminelet diktatura i denonte rrepte,por kjo nuk do te thote se hajdutet jane politike.

  1. aldo says:

   Oidiot cfare kujton se ishte komunizmi tortura nepermjet internetit. Ata te rrihnin dhe nuk te linin te qaje . Ata te merrnin gruan nga shtrati dhe ti duhet te thoje te rroje partiapo ske faj se eshte mbushur shteti me komunista dhe ata demokrate que ishin sikur Mero Laperi u shiten per para

 16. Liu says:

  ca investigimi eshte ky “mendohet se”, “dyshohet se”?? jeni bere qesharake. edhe mua me thane se mendohet se Mero te kete marre 10000 euro nga dikush afer qeverise per te bere kete “investigim”. late nam me keto artikuj

 17. ali says:

  Ne fakt tani po me kujtohet qe me ka pase tregu nje shok qe Fatmirin e kishin shume frike ne ate kohe edhe shoket e tij,
  se nuk ta zgjaste shume, ne varesi te problemit o ta rraste ne grusht ose nxirrte pincat e te shkulte dhembet.Sic tregonte ky shoku
  Fatmiri, dmth Xhafaj, ka pase nje pale pinca te medha, qe i mbante gjithe diten me vete edhe kur dilte ne xhiro.

 18. Zhos Profesionisti says:

  Perpara se te investigoni Xhafen, investigoni Saliun , Lulin edhe Ilir Meten si super spiuna te Serbo-Ruseve, investigoni Nanon si spiun te Grekerve edhe me vone kalojme qofte te Xhaferi ose keta langarqet e tjere. Popull pa tru. Fillojeni nga koka e jo nga b…. punen se ngelet 26 vjet bageti edhe tru-shplare.

 19. asi,,, says:

  KETA TE DY E KAN PASUR TABANANIN E KRIMIT QE NE KOHEN E XHAXHIT,,,DHE NE KOHEN E SALI SHQUPIT U BEN KRIMINELA TE VERTETE,,ME VRASJE DHE TRAFIQE,,,,DIHET QE PARAZITE ORDINER SI PUNA KETYRE , XHAXHI I KISHTE QEJF SHUME,,,NE QOFTE SE NUK DO TA BENTE XHAFA,DO TA BENTE DIKUSH TJETER,,,, AJO KOHE ISHTE,,,,NUK BEHET FJALE PER POLITIKE,,BEHET FJALE PER DY PARAZITE ORDINER QE NE DEMOKRACI U DOLI NE PAH KARAKTERI I KRIMIT,,,

 20. Loku c says:

  Po te ishin te verteta keto qe thote Mere per keta te dy ata te pakten duhet te ishin deputete te rilindjes sot Leri perrallat o Mere se njerezit kane dy e shikojne,…vetem ai qe I ka vujtur vete menxyren e komunizmit e di cdo te thote te besh hetuesin e Enver Hoxhes minister te brendshem

 21. Loku c says:

  Po te ishin te verteta keto qe thote Mere per keta te dy ata te pakten duhet te ishin deputete te rilindjes sot Leri perrallat o Mere se njerezit kane dy e shikojne,…vetem ai qe I ka vujtur vete menxyren e komunizmit e di cdo te thote te besh hetuesin e Enver Hoxhes minister te brendshem …

 22. Veledin says:

  Dhe ta besojmë se janë të dhunuar.Po ama kusuret e tyre dhe të ndodhen kur të duan janë të dënueshme dhe s’mund të mirren parasysh fjalet e tyre. Vërtet si bën njeri ministra ,por helmimi i opinjonit duhet të jetë i dënueshëm.Nëse i ka rrahur vërtet Xhafa se kanë qënë rrugaç, bravo i qoftë! Kjo është provë që është egzigjent në kryerjen e detyrës. Plehrat e kanë vëndin në koshin e Plehrave organikë të pariciklueshëm.

 23. Merokari says:

  O Mero-mjerani, mos na trego kush jane ata qe e akuzojn ate Klyshin qe eshte rrit me shurren e Nexhmie Hoxhes, por thuaj a jane te verteta ato gjera qe thone ata per ate robqirin…1

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *