Nikoll Lesi: Pas tre muajve protestë, Basha rrëzoi… Niko Peleshin, jo Edi Ramën

Edhe pse për momentin nuk janë bërë ende të ditura detajet e marrëveshjes Rama-Basha, tashmë kanë filluar të bëhen bilancet se kush fitoi dhe kush humbi nga kjo marrëveshje.

Nikoll Lesi shkruan në gazetën e tij, se Basha u nis për të rrëzuar Ramën, por rrëzoi Niko Peleshin.

“Eshtë një fitore zgjidhja e sherrit tre mujor mes Lulzim Bashës dhe Edi Ramës.

Futën një popull në tension dhe përplasje, trazuan ndërkombëtarët, u bënë gati për luftë dhe fatmirësisht pas një takimi tre orësh, kokë me kokë dhe krejtësisht vetëm të mbyllur në një dhomë-zyrë, ranë dakort.

U arrit marrëveshje për ” zgjedhje te lira” theksoi Basha pas takimit tre orësh në zyrat e kryesisë se Kuvendit.

“Kemi një marrëveshje, bazuar te paketa McAllister. Kjo marrëveshje do të detajohet në 24 orët e ardhshme dhe vetëm më pas do të kemi një komunikim publik“, tha kreu i opozitës, Lulzim Basha.

Ndërsa kryeministri Edi Rama tha vetëm: “Jam dakord 100% me kreun e opozitës“.

Natyrisht që është akt qetësie dhe normaliteti pas kësaj që u arrit mes tyre, sepse asnjeri nuk do sherr dhe destabilitet në Shqipëri. Por “Republika e re” e Lulzim Bashës, pas tre muajsh beteje arriti të rrëzojë Niko Peleshin, por jo Edi Ramën.

Megjithatë priten të shikohen pikat e marrëveshjes gjatë ditës se sotme, por duket se “Republika e re” mbeti me kryeministër të vjetër”, shkruhet në gazetën e Nikoll Lesit.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Nikoll Lesi: Pas tre muajve protestë, Basha rrëzoi… Niko Peleshin, jo Edi Ramën”

 1. .. says:

  Te presim opinionet e Bushatit,Lubonjes,Zogajt,Shukllakut,Fevziut etj.Do jete interesante cfare do thone

 2. Shqiperia Etnike says:

  Tensionimi i kote i situates u be nga njerzit me divijime psikologjike Sali Serbi bashke me cirakun e tij qe dolen kundra USA+BE dhe sovranit!

 3. NIKOLLA ME TRIKO LESHI says:

  O NIKO LESHI MOS U MER ME NIKO PE-LESHIN SE JE GAZETAR VARI LESHT

 4. Hapni syte para kutise! says:

  E vetmja zgjidhje reale eshte te filloj te pastrohet politika nga elemente te vjeter t korruptuar me nji menyre aspak profesional edh etike e te berit politike. Edhe per kete qellim duhet ngritur sa me shpejt sistemi i ri i drejtesise. Por me rendeishmjq eshte ti japim Rames nje mandat te paster. Dmth pa LSI si barre. Nqs i japim kete mandat Ramea shohim vertet kapacitetin e tij. Gje qe nuk e kemi pare dot keto 4 vite, per arsye te LSI s, per arsye te nje presidenti kok e kembe kundershtar dhe mbi te gjitha nje sistm drejtesie te korruptuar edhe te kapur nga politika (me shume opozita). Ndonji PD ist i flakte mund t nxehet per ca po them, por a po genjej? Kjo eshte e verteta ca ka ndodh keto 4 vite. Lufte e qelbur politike. LSI e PD jan sjell si bar i keq per te 4 vitet. Nuk ben dot shtet duke te kercenuar cdo dite qe do rrezojm qeverin(lsi)..,nuk ben dot shtet kur president prokuror gjykates i ke kunder. Si mund te pretendosh te kunderten? Prandaj ju bej thirrje te gjitheve: te fillojm te pastroj sistemin politike shqipetar. Edhe alternativa e vetme, e momentit, eshte ti jepet nje mandat i dyte, i paster Rames! Ju bej thirrje edhe atyte qe nuk duan te votojn Ramen, le t votojn PD n, por ne asnj menyr LSI-n. LSI eshte kthyer ne nje tumor, ndaj duhet te bejm te mundur ta ndalojme te perhapet! LSI me menyren e vete e te berit (mosberit) shtet eshte anti shteti , korrupsioni ne palce. Me 4 ministra laj thaj ne keto 12 vjet ka fituar miliarda ka blere hallexhinj ka punesuat te paafte neper institucione dhe ka bere festa te shtrenjta per t rinjte. Me cfare lekesh? Me leket tona! Kush voton LSI o nje i korruptuar ne shpirt o nje injorant ne ekstrem! Shendet

 5. Vesa says:

  Kjo ndodh nga qe te tille jemi. Nuk ndahen sherret se vetem sherre dim te bejme.

 6. Cadra says:

  Lulja vecse i rruajti Manallin Edi Rames, i rrofshin fjalet e qelbura qe leshonte,se as na e mbushi mendjen e na rroft ne loqeve qe e ndiqnim ketu ne cader, kete koke bole.

 7. Tema says:

  Kjo nyje dhe te tjerra ne vazhdim duhet te zgjidhen pa bere dallge.Basha dhe te tjerret duhet te ken parasysh qe PD., s’do te thote pushtet.

 8. BUJARI JU DEGJON says:

  I Madh je gjithmone,o Edi Rama! 🙂
  “Jam dakord me parafolesin”… 🙂
  Mezi e nxorre nga cadra… 🙂

 9. Strong says:

  Aaaaaaaaaahaaaahahaaahaha Lulja i rroi leshin Rames, jo Peleshin!

 10. Lpl. says:

  Basha ka bere kerkese maksimale per doreheqjen e Rames , gje nga e cila u terhoq me te drejte qe ne fillim nga kjo kerkese ,dhe ne keto raste nuk vlejne ironite dhe diversjonet e disave , sepse ne populli kerkojme seriozitet dhe garanci per ecjen normale perpara .Kerkesat e Bashes ishin te drejta per garantimin e zgjedhjeve , qe mos te kemi pastaj pas zgjedhjeve kriza qe pengojne ecjen para te vendit .Tani gjithsecili te gezoje ate qe fiton dhe mos te dyshoje per vjedhje e blerje vote , por te pranohet rezultati dhe te bashkepunohet edhe per ligje te reja , edhe per konqensjone qe mos te ngelim ne populli duke thene jo u vodh ketu ne kete tender e jo atje .Demokracia nuk funksjonon pa besim te ndersjellte dhe pa tolerance .Rama duhet pergezuar per leshimet qe ka bere , sepse kjo eshte politika dhe pluralizmi ku qeveria duhet te leshoje me shume kur eshte normale .

 11. goni says:

  Basha nuk pretendon te rrezuoje njeri.perkundrazipor as rama nuk pretendon.kush pretendon te rrezoje njerezit,mund edhe te rrezohet.pse thuhet kjo ,sepse njerezit pafajshem si Puna e rames e bashes,nuk ke pse i rrezen.Shkrojta dje nje artikull,per gjermani e,dhe shqiperia si simpatizante e gjermmanise,besoj se interesohet.Por ato qe shkrojta nuk mund te mirren per te verteta,sepse fajsimi i PolKVE NE MENYRE TEJKALUESE NUK ESHTE MIRE;SEPSE PROBLEMET QENDROJNE NE PERGJITHESI;DHE ASKUSH SKA VRA GABEL AS POLAK;AS TURQ;AS AZIATIK;AS GJERMAN;AS ALBAN;AS QIFUT;AS RUS DHE S ITALJAN;PRA KOMENTET NUK PRETENDOHET PER PROFISIONIZEM:EUROPA PO RRITET;DHE KADAREJA KA THENE RROFTE E UROPA;DHE KADAREJA;ESHTE ELITA E EUROPES;SHKRIMTARI KADARE;;KA THENE SE EUROPA ESHTE SHENDOSHE ME ARDHJEN E TURQVE;DHE TE EMIGRANTEVE;PRA RROFT KADAREJA

 12. i pa besi(Berisha vete) says:

  Po pse ça prisje ti o koqe gazetar Nikoll Lehsi i dashuri ty i zemres , Bashe kalamani te tregojej burre per zotimet e marra dy here ne dite per republiken e re, aman o Lehes(Llapaqen) dhe ti si ai je ………. kokrra e G O M A R I T :

 13. Gezimi says:

  Hahahaahahahaaaa . Vetingu, vetingu shoke. More po ku dreqin ka humbur ky Spartak Ngjela, qe do i fuste ne burg te gjithe me ne krye Edi Ramen?

 14. lavdosh says:

  Nikolle Lesi vajti per lesh. A ju kujtohen shkrimet (pseudoanalizat e tij) qe benin fjale per dhune, turma kriminelesh, renie qeverie, koalicionesh dhe cfaredo lloj konspiracioni. Cdo gje vajti bosh ashtu sic vajten huq perpjekjet e sherbimeve sekrete ruse, serbe, greke per te krijuar destabilitet. Bravo Rames qe edhe pse ne te drejten e tij, ne asnje moment nuk u dha rastin me te vogel qe te krijojne destabilitet. Kampimi pranveror mbaroi, tani jane pushimet verore dhe mbas zgjedhjeve fillon dimri i madh per ata qe shkaterruan Shqiperine ne 25 vjetet e tranzicionit. Dhe Lesi eshte pjese e tyre si pjese e kesaj medie te inkriminuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *