Përparim Kabo: Dua të ndaj me ju një të dhënë të ilirishtes së shkruar… dhe disa shkrues të sotëm!

Nga Përparim Kabo

Të dyshosh nuk është diçka e keqe… por të largosh dyshimet është një punë e vështirë… duhen investime serioze dhe argumente të besueshëm dhe të bazuar…

Kohët e fundit ka ndoca shkrues që i josh teza se vazhdimësia iliro shqiptare nuk është e provuar dhe duke injoruar të dhënat arkiologjike, antropologjike, etnografike, teonike dhe oronike… me një mëndjelehtësi ngelen vetëm te një argument…tek thonë:… “se ska gjë të shkruar në ilirisht.”

Është e vërtetë se nuk ka me bollëk dhe Paul Emilius e më tej pushtimi osman dëmtuan rëndë këtë kujtesë… E megjithatë ajo që ka ekzistuar nuk mund të humbasi për fare…pa nam e pa nishan, aq sa të na shpjerë në përfundimhidhërimin se … oh nuk ka ekzistuar…

Ja dua të ndaj me ju një të dhënë të ilirishtes së shkruar… Ja një shëmbull që na jepet nga Kupitori…

“…Ilirishten, Paonishten dhe Dalmatishten “sabaja” dhe “sabajum” e shpëton Ammianosn Marcellinos”…”est autem sabaja ex hordeo vel frumento in liquorem vonveres paupertinus in iliriko potus quod genus est potionis ex frugibus aquaque confectum et vulgo in Dalmatia e Panoniae que provinciis gentili barbarbaroque sermon appellatur sbajum”
“Sabaia” do të thotë pije në Iliri e bërë nga gruri ose frutat të shëndruara në pije dhe në krahinën e Dalmatisë dhe Paonisë sipas dialektit të tyre barbarë quhet sabaiin.

Fjala ilire “sabaja” dhe “sabajum” duhet të nënkuptojë shqipen-vijon Kupitori- “Shëmbim”, nga e cila njësohet dhe rrënja dhe rëndësia por nëpërmjet tipeve “shëmbije-ja” ose “shëmbe-ja”; në fundore i afrohet fjala shqipe me fundore greke “ma”, me përfundim që “shëmbi-mi”=”ptisani ekthima” që do të thotë mushti. Ndryshimi midis ‘a’ dhe ‘e’ ose ‘e’ duket dhe në vrejtjen e këtyre dy fjalëve dhe na tregon arsyen.

Mbledhësit e fjalëve heshtin se nga rrjedh fjala “sabaja” ose “sabajum”…ajo ska lidhje rrënjësore me fjalë greke apo latine…është fjalë ilire…

Faleminderit Kupitori…

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Përparim Kabo: Dua të ndaj me ju një të dhënë të ilirishtes së shkruar… dhe disa shkrues të sotëm!”

 1. pirro says:

  I ngjan fjales: shampanja.

  1. Historiani says:

   Iliret pinin shampanje me gota kristali dhe kalonin kohen ne chat dhe ne fb duke bere llogje Kavaje. Ishin dembela, hajdute, mercenare dhe te palodhur ne gjithçka te demshme qe mund t’i benin vetes se tyre. Ne vitin 264 p.e.s .zgjodhen kryetar te federates ilire nje barkalec nga fisi ilir i skraparllonjerve, i dalluar si hajdut me çizme: Iliras Metas qe mori titullin Batua III qe punet i zgjidh vete.
   Ne rrjedhim padyshim nga ata.

   1. Ciceroni says:

    Pasardhes i tij do jete Pirrua i II-te, i cili duke ditur pervojen e atij te parit, nuk do vritet me tjegull ne koke nga greket …

    1. Raimond vlonjati says:

     Ja te them une Dy fjale ilire qe jane vazhdimesi e shqipes sipas Ilirologeve gjermane dhe qe nuk i kundershton dot , ndersa keto qe thote ky Kabo jane hajvanlleqe

     Ne librat ku studjohet Familja e gjiuheve Indoeuropiane ,, dhe ku flitej se gjuha ILire nuk ka lene gjurme te saj ,dhe vendosej gjuha Shqipe e ngjashme me Iliren vetem si hipoteze sepse nuk ka fakte

     Por Studjuesit gjermane te Ilirishtes thoshin se fjala Balte me te cilen
     quhet Deti Baltik esht fjale Ilire , sepse aty kane jetuar Iliret fillimisht , dge dihet qe Iliret fillimisht kane jetuar ne brigjet e detit Balltik

     Mirpo kjo fjale esht shqipe sepse Appiani thote se ky det kur jetonin Iliret atje ishte i gjithi balte si kenete

     Pra perderisa dhe ne e perdorim kete fjale me te njejtin kuptim kjo tregon se Shqipja esht vazhdim i Ilirishtes

     Por nuk esht vetem kjo fjale
     Esht dhe fjala e Detit Jon

     Ky det nga Latinet esht quajtur Mare Nostrum qe do te thote se Latinet
     e kane perkethyer fjalen Jon ne kuptimin e shqipes dhe tregon se kjo fjala Jon
     esht me e vjeter se Latinet dhe tregon Vazhdimesine historike mijera vjecare te gjuhes shqipe ne bregdetin e detit Jon

     Keto dy fjale jane fjale kyce , sidomis fjala e detit Jin dhe tregojne autoktonine e shqipes ne trojet tona

     studjuesit tane duhet te lexojne me shume dhe do shikojn se cdo gje esht ne favor te Shqipes

  2. Daja says:

   Po fjala “champagne” o i uruar nuk perkufizon nje pije por nje krahine ne France. Pija ka marre emrin e krahines. Gjate quhet “Vin de Champagne” pra verë shampanje. Keshtuqe mos u merr shume me etimologji se do levizi i ndjeri Çabej ne varr nga indinjata.

 2. Xhevahirja says:

  Tani u qetesuam. Rrofsh se kishim idene se kemi prejardhjen direkt nga majmuni, gje qe eshte e vertete vetem pjeserisht.

 3. @@ says:

  Sa fjale te tilla ka qe keto p…motra europian ja mveshin latinishtes apo greqishtes se ashtu ja u do interesi por te VERTETES do ti rruajn kkkk keta kurva sharlatane keta bastard qe kane bastarduar gjithcka qe nga Historia e deri tek Gjuhesia

 4. @@ says:

  Sa fjale te tilla ka qe keto p…motra europian ja mveshin latinishtes apo greqishtes se ashtu ja u do interesi por te VERTETES do ti rruajn kkkk keta kurva sharlatane keta bastard qe kane bastarduar gjithcka qe nga Historia e deri tek Gjuhesia

  1. Kellira says:

   Kelluf shumeperdorimsh. Europianet e zhvarrosen shqipen se ti tani do ishte tu fol turqisht dhe do shkrujshe nga e djathta ne te mengjer.

   1. @@ says:

    Europianet i rrujten kkk shqipes more trum…te ishte per ato sot do flisje greqisht apo serbisht more toc kuklle mos merr raste te vecanta ….nuk ka pyll pa derra… kujt ja them dhe une endrro endrro palle cari

   2. jani says:

    Europianet “zhvarrosen” nje mut qe te hajn gjuhen e ruajti populli keta europian po i shikojn sot se si sillem me ket popull qe i “paskan zhvarrosur” gjuhen nuk kane lene jevgjit e mongol pa futur ne BE por ja bejn ketij populli kur ka kokrra hajvanesh si puna jote qe i kane TRUTE tek koqet dhe jo ne koke

    1. Kellira says:

     Lexojeni listen, personat dhe vitet se ndoshta e kuptoni. Sigurisht personat do ta nisnin albanologjine dhe zhvillimin e gjuhes shqipe. Por te gjithe europiane. Nga kush e prisnit ju?! Nga ndonje sulltan apo bej arnaut?!

     https://en.wikipedia.org/wiki/Albanology

     Ti Jani si gjithe shqiptaret bole e ke hallin tek buka e perditshme. Shih pak me larg.
     Kurs ti @@, kripto-otoman, mos bej sikur nuk e di se muslimanet flisnin dhe shkruanin osmanisht kurse te krishteret ortodokse greqishte sepse keshtu ndaheshin popullatet ne Perandorine Otomane. Katoliket hesap tjeter. Shqipja as qe iu kishte shkuar ndonjehere ne mendje deri sa erdhen disa shkrime nga Europa. Se c’hyn serbishtja ketu vetem ti e kupton.

     Se bytha me mut ia u ben pis breket te cilat i keni Made In Europe kjo nuk do te thote se duhet te nxirrni mut nga goja kunder Europes mengjes dreke darke. Dhe mos harroni te shihni ndonje ndeshje europiane sot ne darke se nuk shtyhet.

     1. @@ says:

      Ju ka ngecur disku akoma tek turqit more te mjere hahahahahaha ka kalur koha turkut zgjohu more toooooooci

    2. Kellira says:

     Degjojeni pak edhe kete se ndoshta ju kujton ndonje gje.
     Grup neootoman nga Veriu i Europes qe na ka shume per zemer.

     https://www.facebook.com/SHQIPERIA.IME.2010/videos/1789857717709443/

 5. albaniafirst says:

  Mos! Tani do na merzitet turkobythosi apo turkobythosit e tjere qe komentojne ne kete forum.

 6. sabaja bizi says:

  O Rimo ,po bravo ore e gjete nje fjale, gerrmo se do gjesh edhe te tjera,edhe kete shembullin Sabaja ngjan me fjalen e paraardhesve tane te vertete SABAH.

  1. undefined says:

   Paraardhesve te Familjes tende deshe te thoje more kolon

 7. grevisti digjital says:

  Kam mesuar ca spanjisht dhe per mua shqipja eshte shume shume e lidhur me latinishten. Besoj qe greqishtja latinishtja dhe ilirishtja kane qene motra.
  Gegerishtja duket gjuhe me e vjeter me origjinale ndersa toskerishtja eshte gjuhe me e perpunuar me e re. Si puna e italishtes me latinishten.
  Shume kane diskutuar edhe per prejardhjen e fjales Tirana qe vjen nga italishtja per mua, terrano ose fshatar.
  La luc do te thote la luz, drita.
  Gegerishja duhet ruajtur se eshte thesar i vjeter

 8. Phoenix says:

  Ndersa Cabej ia perplasi ne fytyre 2000 fjale pseudo-albanologeve duke ia kthyer gjuhes shqipe. Sipas tyre gjuha shqipe nuk ka terma detare, pavaresisht se Shqiperia ka dalje ne det. Nje fare Galvan-i me duket se e ka thene kete. Nje nga fjalet e shumta me te cilet Cabej e kundershton ishte fjala kryesore “anijedmth “ane” + “ije” apo “kiç”. Nje tipar i gjuheve te vjetra eshte ekonomizimi i gjuhes. Domethene te thuash sa me shume, me sema sa me te shkurtra, si “ik, ec, ze, le,” etj. Ndersa vete gjuha shqipe nuk ka ngelur ajo e ilirishtes kuptohet “i lir”. Vete fjala shqiponje, semen e ka nga latinishtja “cap-o” nga ku formohen shume fjale si kap-tine, kap-o, kap-adai, kap-edan, kap-ister, kap-osh. Ka edhe sot zona te caktuara qe shqiponjes i thone s-kep-onje. Veme re se sema ne kete rast eshte “kep,”. Po keshtu kep ne emertojme shkembin, apo majen me te larte, dmth, aty ku ben folene shqiponja.

 9. Tomorica says:

  Jam duke lexuar vellimin e pare (570 faqe) te librit te N. Cabejt Prejardjhja dhe formimi i Popullit Shqiptar (2017), botim i Shtepise botuese Fan Noli.
  Duket nje liber thellesisht shkencor me mbi njemije autore (gjermane, franceze, engleze, amerikane, italiane, polake, serbe, greke e deri ruse) te cituar.
  Ketu gjej permbledhjen me te plote deri sot te njohurive mbi ilirishten si gjuha nene e shqipes. Ne ate liber del se ka te pakten disa dhjetra fjale te njohura te ilirishtes.

 10. Arber Iliri says:

  Lufta per injorimin e prejardhjes ilire te shqiptareve i ka renjet e vjetra sa edhe invadimi dhe sulmi sllavo grek mbi shqiptaret.Vazhdimesia iliro -shqiptare njihet nga gjithwe bota perindimore e qyteteruar ketej e andej oqeanit, por sllavet dhe greket nuk mund ta pranojne greket sepse vete jane komb qe s’u ka mbetur me gjak nga greket e vjeter, sllavet sepse jane shume me te rinj ne gadishull.Kjo eshte e gjitha.Ata gjoja shqiptare studiues qe evene ne dyshim prejardhjen ilire seriozisht ose jane te shitur tek grweko sllavet ose kane IQ kaq te ulet sa jane idiote qe bien ne kurth.Kjo eshte e gjitha Lime e mos u merr kot me nje fjale.Burra shume me te medhenj vendas e te huaj e kane vertetuar kete.Aktualisht ka nje sulm te madh per mohimin e gjenezes se shqiptare prej ilireve si dhe perpjekje qe vijne deri ke Skenderbeu, ku ra edhe gjeniu i diteve tona Mustafa Nano.Do te kete edhe me tej por kjo pune keshtu e ka mos u merzisni.Stratagjia sllavo greke ndaj shqiptareve nuk do te ndryshoje edhe per shume kohe mos ju duket si cudi Do vazhdojne me Vorio Epirin dhe Kosoven si zemra e Serbise.Hajt Tung.

 11. Irakli Ndrenika says:

  U bo dhe Papi historian Shkruan dicka per iliret dhe vazhdojne gjithe historianet e tjere te forumit.Bile me kompetence te plote. Ai vend prandaj nuk bo hajer se ka shume Papa si ky i mesipermi

  1. Lucius Aemilius Paullus says:

   Ke te drejte. Dhe trutharet nuk e kuptojne se ketu nuk ka ilirishte te shkruar. Ne as sot nuk e dime cfare germash perdornin iliret, çfare alfabeti kishin apo si i shqiptonin keto germa dhe fjalet. Ketu kemi me latinishte ku permendet nje fjale ilirishte siç mund te permendej dhe nje prodhim i fiseve gjermanike apo helvetike apo kelte apo e berbereve te Afrikes. Madje edhe ate PAP Kabo e shkruan gabim. Nje here me j nje here pa j, por me i.
   Ngaterrohet keq me latinishten ky i humbur qe dhe kete shkrim ne shqip e ka plot gabime
   P.s. pres qe albanologet e shumte te ngazellehen e te na thone se dhe ajo pija alkolike japoneze sakè-ja e ka emrin nga ilirishtja sakuja.

 12. Kajo says:

  Po more Kabo Po. Injorant qe e nxjerr veten si klluf. Po i kemi te shkruajtura te gjitha gabim or derr.
  Me emra latine te Luc Emilio Paulit, po zaten ku di ti si shqiptohet latinishtja? Ti si puna e atij Thoma Çakshirit qe vetem pak çobançe dinte.
  Edhe emrin e Amian Marcelit prape gabim e ke shkruar.
  Po mbi te gjitha, po ku kishte e ku ka germa k apo j latinishtja more lanet, qe na shkruan “iliriko” ne vend te Illyrico apo sabaja, sabajum, ne vend te sabaia, sabaium.
  Po ti more i shkrete as nje Copy-paste elementare nuk di te besh e vjen na çan koken ne se na pandeh injorante si veten tende.

  1. GADISHULLI ILIRIK says:

   @ [K] aqolis,
   Alfabeti Origjinal Latin kishte 21 germa ku perfshihej sigurisht edhe [K]:
   A B C D E F Z H I [K] L M N O P Q R S T V X.
   Alfabeti i Vjeter Latin kishte 21 germa ku perfshihej sigurisht edhe [K]:
   A B C D E F G H I [K] L M N O P Q R S T V X.
   Alfabeti Klasik Latin kishte 23 germa ku perfshihej sigurisht edhe [K]:
   A B C D E F G H I [K] L M N O P Q R S T V X Y Z.
   JASU PALIKARIS !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *