Jeni gazetarë apo çfarë dreqin jeni, si mund t’ju kërkojë Rama falje ju?!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Edmond Arizaj

Kjo eshte beteje, nuk mund t’i thuash kundershtarit kerko falje.

Gazetare me bole jane si ajo maltezja qe coi qeverine ne zgjedhje te parakohshme…dhe e vrane…

Keta te bejne te shkruash me pahir.

Po kur thone: te kerkoje falje Rama; te reagoje trupi diplomatik.

Imagjino gazetaret e USA t’i thone Trumpit kerko falje dhe te na mbroje trupi diplomatik.

Kjo eshte beteje mor miq.

Rama nuk mbiu sot, as nuk ra nga qielli. Ketu ka qene.

Keshtu ka zgjedhur te sillet me gazetaret, as ti kercenoje, as ti bleje, por ti sulmoje me sarkazem, ironi e tallje.

Dhe pastaj te qeshe me reagimet, sepse tani eshte duke qeshur, sidomos me keta qe i thone kerko falje, apo te reagoje trupi diilomatik.

E pate cfare beteje beri pushteti legjislativ me pushtetin ekzekutiv?

Po betejen e pushtetit te drejtesise me ate legjislativ-ekzekutiv?

E pra, keto jane beteja.

Teorikisht Rama si qeveritar eshte armiku i gazetareve, si kudo.

Nuk mund t’i thuash armikut na kerko falje pse talle bythen.

E as nuk u thua te tjereve, trupave diplomatike (bobobo) aman i flisni cik kryeministrit se na tall.

Jo. I ngjitesh Rames nga pas, ku shkon, ke takon, kush i vete ne shpi, kujt ja jep koncensionet, kush perfiton nga firmat e tij, pse Rama doli dhe sulmoi krejt pa paralajmerim gazetaret sapo mbaroi seanca…etj.

Dhe ne fakt edhe duhet lexuar ndonje cik.

Edhe duhet mbrojtur ndopak liria dhe uni i gazetarit.

Ne fjalen e tij te dyte “tju vije turp” te gjithe mikrofonat duhet te largoheshin.

Po realisht kete nuk e bene dikur as “kokat e gazetarise” te ftuara per vit te ri, ndaj nuk mund ti akuzojme gazetaret per reagimin e paket.

A beni dot beteje me Ramen si pushtet i katert?

Ai na mori publikun dhe na e ktheu kunder.

Lexoni se cfare thone njerezit neper rrjete e neper portale, nuk ka nevoje te tregoj qershorin… Jemi ne beteje.

Gazetaret jane opozitaret e pare.

Gazetaret e vertete e cojne qeverine ne zgjedhje te parakohshme, si ajo e Maltes, duke humbur edhe jeten. Eshte beteje…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

19 komente në “Jeni gazetarë apo çfarë dreqin jeni, si mund t’ju kërkojë Rama falje ju?!”

 1. Meta ik says:

  Gazetaret vepruan si kamikaz per Berishen, shpresoj te paguhen per mbeshtetjen qe i dhane Berishes.

 2. ZONJËZA LULUSHE says:

  KEMI SHKOLLA PËR GAZETARI NË SHQIPËRI?!?😾😤😤😤😤😤😤😫😫😫😳😳😳😳😵😵😵💩💩💩💩😀

  MIS U MËRZISNI!😂😂. I KA JETA KËTO!!
  ( Po edhe ju, lexoni ca , A DERËZINJ!
  se do ju legenos fare Ai.Është i pa shpirt!!)

  NJË ,QË U A DO TË MIRĒN !!😘😘💋💋

  1. artiles says:

   Kemi fakultet gazetarie ku jep leksione edhe specialisti i komunikimt ……Mark Marku9

 3. luleja says:

  Eh mor Arizaj mavria…ti ja kaloke atyre gazetareve…ti qeke cqeke per ket llogjik te shtrembet…hallall te qoft, kshu vazhdo…
  se vec vlerat ja ngren Rames kto shkrime pacavure si kjo qe na ke servirur zotrote.

 4. luleja says:

  Eh mor Arizaj mavria…ti ja kaloke atyre gazetareve…ti qeke cqeke per ket llogjik te shtrembet…hallall te qoft, kshu vazhdo…
  se vec vlerat ja ngren Rames kto shkrime pacavure si kjo qe na ke servirur zotrote.
  Botojeni ju lutem !!!!!!!!!!!!!!

 5. llaman says:

  Maltezja me duket se nuk kish bole….

 6. Tajari says:

  Ja vlen te permendim thenien e te madhit DRITERO per gazetarin Rakip Sulce….
  Rakip Sulce faqe pa qime
  sa di koka jote di bytha ime…..

 7. Shqiptar says:

  Gazetaret e vertete po, por ne fakt ky eshte problemi; ju, nuk jani gazetare te vertete!

  Ne fakt ju jeni nje nder problemet me madhore te ketij vendi sepse keni nje profesion te fisem e te mbeshtetur ne shume forma dhe me paturpesine me te madhe e keni kthyer ne nje pacavure te vertete.

  Injoranca shkon deri ne nivele banale si fakti qe nuk kalon nje fjali per te mos pare edhe vete nivelin e gjuhes shqipe, lere fare ne nivele injorance, por ka mberrit ne nivele idiotesie. Dhe kjo eshte e patolerueshme.

  Ne fakt keni te drejte se ne asnje vend te botes nuk eshte ngrit qeverria e te beje gazetaret. Shpesh kane qene gazetaret qe kane meshuar deri sa te bejne qeverrira sakllam duke denoncuar e demaskuar ato abuzive.

  Por ju ne fakt nuk keni asnje prej ketyre vlerave e ne fakt iu shkon per shtat cdo lloj kritike e injorimi.

  Nuk ka nje lajm qe te kete nje strukture gazetareske. Jane kthyer te gjitha lajmet ne thashetheme me gjatesi paragrafesh e me e tituj amatoreske pika pika.

  Mire do benin qe me pare te beheshin gazetare e pastaj te ankoheshin e ofendoheshin nese i perbuznin si te tille.

 8. Martin says:

  Mondi, une e di qe ju andej nga Vlora jeni edhe si trima? Cfare eshte ky artikull? Mire qe nga fundi i referohesh gazetares malteze qe e vrane se nuk do kuptonte njeri se ku do te dalesh.

 9. vang says:

  Nuk kuptova perse e akuzoni se gjoja i ka fyer gazetaret?E ndigjova dhe e pashe dialogun e tyre. U tha te lexonin pak se nuk e kishin idene per cfare donin te kritikonin.Nje tjeter gazetare e pyeste perse nuk e ndryshon nenin 73 te Kushtetutes qe te hiqet imuniteti i deputetit.E po cfare te thote i ziu njeri.Nuk jemi vete ne deshmitare per nivelin e shkrimeve neper gazeta?Shpesh na pezihet ,here te tjera tallemi,dhe shpesh qeshim me paditurine e tyre.Edhe artikujt e perkthyer nuk i lexojne per te rregulluar fjaline.Nuk njohin mire gjuhen shqipe dhe bejne shume gabime gramatikore.Gjuhen po na e shkaterrojne me futjen e fjaleve te huaja.Por kur nuk lexon letersi , sje ne gjendje te formulosh nje fraze te sakte.Te pakte jane gazetaret e vertete qe ke deshire ti lexosh dhe te mesosh dicka prej tyre.

  1. uskania says:

   Pyeste…përse nuk e xhveshni nenin 73…Si u xhveshka neni???!!!

 10. spectrum says:

  Gazetaret amerikane nuk jane si keta sharlatanet tane qe nuk kane haber nga ekonomia,politika ceshtjet ushtarake sa nga keta gazetare kane shkolle per shkenca ekonomike politike apo ambientaliste para ça viteve Ngjelen e kishin marre ne interviste dy gazetare te top channel ne nje moment Ngjela I fliste per ekonomistet anglez dhe disa tema nga ekonomia politike dy gazetaret me te miret e kanalit nuk kishin idene per ca fliste Ngjela e kuptonI ku jemi apo jo Rama kete rradhe ka plotesisht te drejte

 11. tomi says:

  Rama nuk ka zgjedhur ti bleje gazetaret? hahahahaha Arizaj, je shakaxhiu i shekullit.

 12. Runi says:

  Gjysma e gazetarve jane analfabete,ata nuk dijne as te shkruajne me korrektesi gjuhen shqipe.

 13. sala says:

  Mos u merzit mor zoteri, Rama nuk ja u mori publikun se ate keni kohe qe e keni humbur, vetem ju nuk arrini ta kuptoni, vazhdoni se puna juaj eshte

 14. Salkaro says:

  Gazetare leshi. …

 15. adrmi67 says:

  Ezaurim mendor, rraskapitje per te gjetur ndonje rruge shpetimi.
  Prandaj s’ka as durim ti pergjigjet pyetjeve.
  Po gjithe ata oborrtare per c’fare i mban. Apo jane te gjithe diletante dhe sahalepires.

 16. Tom Kapino says:

  Gazetar fahri balliu
  Posht e vuri ,
  Dot s e qiuu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *