Makinat e prodhuara para vitit 2009 s’do lejohen të hyjnë në Shqipëri

Duke iu referuar nivelit të ndotjes së ajrit në Shqipëri, ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi tha se makinat më të vjetra se 10 vite nga data e prodhimit nuk do lejohen të hyjnë në Shqipëri.

I ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ në News24, ministri tha se ndalimi i importit për makinat që janë të prodhuara para vitit 2009 bëhet për të ulur nivelin e ndotjes që shkaktojnë këto mjete.

Do ndalojmë importimin e makinave që janë më të vjetra se 10 vite nga data e prodhimit.

Makinat e prodhuara para vitit 2009 nuk do lejohen të hyjnë në Shqipëri.

Kjo bëhet për pastrimin e ajrit dhe reduktimin e ajrit të ndotur.

Një makinë e vjetër harxhon 4 herë më shumë se një makinë e re dhe kjo nuk është në favor të qytetarëve, përveç faktit që ndotin dhe ambientin“, tha ministri Klosi.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Makinat e prodhuara para vitit 2009 s’do lejohen të hyjnë në Shqipëri”

 1. Shkelcim Miri says:

  Ate here pervec deputetve gjyqtarve dhe prokurorve ska as kush mundesi te kete nje makine, ky mut ligji duhet te shkonte paralel me standartin , me standartin e tanishem qytetaren e persekutuar shqiptare do te arrijne te blejne nje makine ne vitin 2078

 2. Vlora1912 says:

  Ore po ju paskeni Pjerdhur fare!!!
  Cesht kjo…fashizem ekonomik??
  Koncesione per sherbime qe si ofrohen publikut,
  Taksa te rritura pa asnje kuptim ne nivel paperballueshmerie,
  Sistemi arsimor-biznes i paperballueshem,
  Sistemi shendetsor, biznes i paperballueshem- me mir vdekja se verdallijsa falimentuese neper spitale,
  Sistemi i drejtesise totalisht i kriminalizuar dhe pa shpresa per reformim,
  Paga reale e puntorve 180 min leke per 30 dit pune,
  Kodi i punes i pazbatuar ne asnje nen te tij per javen 5 diteshe te punes dhe lejen vjetore te paguar,
  Etc……..etc…
  Sistemi rrugor, ku therret qameti,
  Dhe na del ky blendi dhe ve kushte per makina te reja…
  Ne itali gjermani e france perdoren ende makina 50 vjecare,
  Ky koncesionari do na le pa makina…dhe nuk ju vjen turp fare…

  1. The Punisher says:

   Mire e ke ti o Vlora, por keto jane pallavra per te rritur doganat e makinave te perdorura.

 3. Tarrasi says:

  Bravo Dr. Klosi.
  Po ato makina qe jane 30 vite te vjetra qe qarkullojne ende ?
  Lere pastaj autobuzet urbane te Bashkise Tirane qe jane te luftes se dyte boterore ?!

 4. Tepelena says:

  Ikni or plehra. Ne Gjermani, në France, ne Itali ka makina 17, 18 vjeçare akoma. Do ti heqesh ti ne Shqiperi!!!
  Ju jeni te perkedhelurit dhe llastica te ish kastes dhe kastes sepse njelloj jane. Nuk dini çfare eshte puna,le më pastaj të drejtoni.

 5. drejtesia says:

  makinat nuk shikohen nga viti i prodhimit Ato shikohen nga gjendja tecnike, kilometrt e beradhe viti i prodhimit Si mund te barazosh nje makine te 2009 me kilometrazh 50000 km me nje makine te 2015 me nje kilometrazh 100000km Ne cdo vend te botes makina eshte e vlersuar ne baze te gjendjes teknike Si eshte e mundur nje makine e 2008 ka bere motor te ri dhe nuk qenka ne parametrat e nevojshme Idea e ndotjes nuka te beje me vitin por me gjendjen e makines Me sa duket njerzit e koruptuar akoma vazhdojne avazin e vjeter Te perfitojne e ta rjepin kete popul Vetem ate qe kane vjedhur dhe vazhdojne te vjedhin or kane para te pista mund te blejne maina te reja poshte 9-10 vjete Mesa duket interesat e disa qeveritarve jane prekur nga mos shitja e makinave te reja Kjo qe ndodhe ne shqiperi nuk ndodh ne asnje vend te botes

 6. zhaku I pamposhtur says:

  Bravo min KlosI. ..vetëm makina të reja për shqiptarët se kështu tregojmë civilizim. ..
  po sa e ka rrogën shqiptari mor daku që të blejë një makinë nën 10 vjet? ?me rrogën që i jep ti a mund te blejnë shqiptarët makina të reja e luksoze apo po të shesin nganjë trastë me drogë sigurisht që mund ta blejnë. .jo or z Klosi jo nuk janë makinat ato që ndotin ajrin në Shqipëri por jeni ju politikanët..jeni kaq të pistë sa keni nja 30 vjet që vetëm sa e ndyni këtë popull. .

 7. Abcd says:

  Derisa te hyje ne fuqi ligji…cafre makinash 40-50 vjecare ka europa dhe amerika ,i ke ketu.

 8. apapapa says:

  C’eshte ky idiot keshtu, more? Ku i paskan Shqiptaret gjithe keto te ardhura qe te blejne te gjithe makine te minimumit vitit 2009? Eshte ne terezi nga trute e kokes ky idiot apo jo? More maskara, po shiko Ameriken, Angline, apo vendet me te zhvilluara; nuk e kane ata more trap nje ligj te tille, do ta vesh ti per Shqiperine?

  Pttuuuuu, pijanec dhe kumarxhi i ndyre. Ke qene esell kur ke folur? Po ti merru me cilesine e naftes njehere more plehre, pastaj kapu me makinat. Testoji makinat per gazrat dhe hiqini ato monopolet qe keni krijuar, pastaj merru me te tjerat. Ik ore qofte muti, kush te mban ty minister akoma? Ne cdo ministri qe ke qene, qoften ke bere. O Rama, hiqe o burre kete njeri pa karakter e me vese.

  1. Genti S says:

   e ke thene aq mire o vella! ske ci shton me!

 9. Kuq e zi says:

  Koqe komplet
  Kjo arrihet kur rroga te jete mbi 1000€ ose per cdo makine qeveria te kotriboje me 5000€
  Si rrjedhoje per te ndriturin minister klosi kush ka ndermend te nderroi makinen e tij te vitit 2000 me nje vit psh 2006 nuk e ben dot dhe keshtu shtregojme fort makinen 20-30 vjecare gjer sa tja kalojme kubes
  Si je me shoqeri me kocesionaret e medhej z klosi nuk po shesin fare me duket i mbyti konkurenca duhet blloku per ca vjet importi

 10. telo says:

  Jo vetem makinat,por dhe autobuzat dhe kamionet duhet te futen te reja,,,ndotja eshte alarmante,biles kamionet te ndalohet te futen ne unaze,….

 11. shabani says:

  Leri brockullat o buf kenete gjithe evropa ka makina 15-20 vjecare po ka çdo dy vjet kontroll teknik ajo qe duhet te besh eshte qe kontrollet te jene te repta kush firmos ne kolaudim makina me problème te veje ne burg si e ka gjithe bota po qellimi jot eshte tjeter ke mare rryshfet nga perfaqesite e firmave te automobileve

 12. jimmy says:

  Ca o kjo mer,rruget keta i kane lene si ne 1945 makinat na i dashkan te 2009.Mire ja ben atij populli kur rri e zgjedh keta plera si majtas si djathtas.

 13. G.sanxh says:

  Nuk eshte ceshtje viti makines Por , kualitetit t karburantit o minister bole , ngele tu lujt bixhoz! Le bixhozi me punu!
  Karburanti shqiptar po prish makinat e 2017 o kar! Mos bej si politikan po thuaj besos te permirsoj kualitetin e Armos Pastaj viti makinave!

 14. Kapi (s)StaLListi says:

  Ta marrim shtruar.
  1) Rruget jane mbushur plot dhe makinat vetem te parkohen ne hyrjet e kateve te para
  2) Njerezit ankohen qe nafta eshte shtrenjte dhe prap qarkullojne, dhe nderkohe thone skam te paguaj korent/uje
  3) Pjesa derrmuese e atyre qe levizin jane per PJACERE cuna te rinj qe dalin te gjuajne nderkohe qe prindit i thyhet kurrizi per te fituar ato leke

  Me rregullin e ri cdo gje rregullohet me mjete demokratike – pra me cmim. Kush do te kete nje makine te vjeter qe kushton pak ta bleje te perdorur ne shqiperi (derisa ato te zhduken do kaloje kohe sepse jane shume)
  Kush ka 7-8 mij euro per te blere E Klass te viteve 2006 2006 a B Klass a ku ta di une a Audi A3 atehere te shtrengoje rripat : )
  Ta marre me pak se 10 vjet te vjeter dhe mirse ta importoje.
  Jo or jo ju doni t hapeni bythesh me rroga 300 mij lekshe, ankoheni per korent e doni t hapeni bythen me makina qe skeni bythe ti mbani.
  Mos harroni qe sigurimet dhe taksat akoma nuk jane ne niveli qe duhet te jene.
  Perndryshe ka mjaft makina qe shiten ne shqiperi te reja. 8-9 mij eruo makina te mrekullueshme per te mbaruar pune. HAPJE DI CULO sdo kushtoje me aq sa ka qene deri tani por me shume 😀
  Kapitalizem njerez, cdo gje rregullohet me cmim me oferte kerkese 😉
  Rendesi ka qe spo ndalohet importimi ( PER ATA QE KAN CULO T MAJME)

  Shnet dhe leksion te mbare “mirse erdhet ne Kapitalizem”

  1. Sit back and relaks says:

   Mire se erdhet ne Monopolizem.

 15. pronar i nje makine te vitit 2000 says:

  Kur duam ecim me ritem me te shpejte se europa.Bravo minister,hallall votat.Po kur te ngelemi keq do tna vesh ne dispozicion BMW tende te blere me rroge shteti.Apo keni ndermend tna e coni rrogen 1500euro.Po vellezrit tane emigrante qe kane makine para 2009-es do ti bllokoni te hyjne ne Shqiperi.Apo skemi me nevoj per eurot e tyre,le ti shpenzojne ne nje vend tjeter.Na sqaro se jemi pak te pa qarte

 16. Lili says:

  Idioti i Albanistanit nuk e di se si makinzt e 2009shit si makinat e 2017shit kane te njeten volum gazera,po vetem matesi elektronik i traffikuar ka ndryshuar,edhe vv u denuar bile per kete mashtrim n’amerike kurse renault e peugeot ne france jane nen hetim.
  Kurse gazerat maten nga kontrolli teknik,i plotesojne a jo,e jo nga vjetersia e vetures,o idiot i albanistanit
  Pra pyetja eshte sa ka marr ky rryshfet nga kompanite importuese per kete livj te ri?

 17. Dn says:

  Ndotja vjen per faj te juaj qe keni koncentruar cdo gje ne Tirane ku traffiku eshte zane,e ku veturat duke mos levize mire shkarkojne gaz kot .
  Beni autobuset pa pare,si ne Talin per shembull,nje vend i vogel si ne po jo me ministra idiote si ju,edhe ajri do jete i paster

 18. Idajet qorraj says:

  Perse nuk vene si standard masen e emetimit te gazrave. Mund the jete mjet i 2000 me emetim euro 6. Pse duhet te ndalohet kjo.

  Nuk ben sens.

 19. IK Sa Me Pare Prej Shqiperie says:

  “Ndotja e Ambjentin” preteks per daljen e ketij ligji .
  Une nuk e di ku e mori kete model ligji ky palo minister , pasi te gjitha Vendet e BE nuk e kan nje ligj te tille .
  Ndotja Ambjenti nga automjetet do kete ne shqiperi edhe sikur te kesh makine te 2018 , pasi nuk ka kontroll te cilesise se karburanteve megjithse ka goxha te punesuar per kontrollin e cilesise karburanteve qe marrin rrogen kot .
  perderisa populli nuk reagon mire te na behet se ky popull keshtu e don.
  Popull ose merrni shembull nga franca e mbroni interesat tuaj ose mbyllni gojen sic po beni e nenshtrojuni ligjeve .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *