NASA lëshon satelitin në kërkim të eksoplaneteve

NASA lëshoi dje në hapësirë një satelit, me vlerë 337 milionë dollarë, i projektuar për të kërkuar planete me përmasa të ngjashme me Tokën dhe te të cilët mund të ketë jetë.

“Transiting Exoplanet Survey Satellite” (TESS) u dërgua në hapësirë në orën 18:51 (22:51 GMT) nga një raketë ”Falcon 9” e kompanisë amerikane ”SpaceX” që nga Cap Canaveral, në Florida, raporton ata.

Me një kosto prej 337 milionë dollarësh, kjo pajisje do të ketë për mision skanimin e yjeve më pranë Tokës dhe më të ndritshëm, në kërkim të eksoplaneteve në orbitën e tyre.

Ashtu si ”Kepler”, sateliti i parë i lëshuar në vitin 2009 nga agjencia hapësinore amerikane, TESS përdor metodën e tranzitit që detekton planetet kur ato kalojnë para yllit të tyre dhe zbehin gjithashtu dritën e tyre.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “NASA lëshon satelitin në kërkim të eksoplaneteve”

 1. popull says:

  Ouuu! Vertete?

 2. lavazh truri says:

  Bla. bla, bla, blaaaa………
  Ne Sh.B.A. nuk kane nevoje te vjedhin si saliu dhe iliri, nepermjet tenderash etj. por kane metoda shume me te thjeshta, vjedhin nepermjet NASA-s.
  337 mio dollare per «kerkim te eksoplaneteve»
  Hajde perralla me kosto marramendese, hajde !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Hajde mashtruesa hajdute ultramafioze, hajde !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Keta qeveritaret tane jane vertet hajdute lilipute para ketyre qeveritareve amerikane.
  337 Mio me vetem nje mashtrim !!!!!!!!!!!!!
  Pa folur per miliardat paraardhese me gjoja vajtja disa here ne hene, me sondat ne Mars etj. etj.
  Te keqen e saliut, ilirit, lulit, mones, rrulit etj !!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *