Shqiponja në “Eurovision” tërbon median greke

Pak ditë më parë një foto e dy këngëtarëve shqiptarë që gjenden në “Eurovision” u bë virale, pasi u shfaqën duke bërë simbolin e shqiponjës dykrenore me duart e tyre.

Eugent Bushpepa dhe Eleni Foureira u bashkuan për të përshëndetur të gjithë publikun shqiptar e gjithashtu për t’i uruar suksese njëri-tjetrit në festivalin Europian.

Fotoja, e cila bëri xhiron e rrjetit dhe u komentua shumë pozitivisht nga publiku shqiptar, duket se në shtetin grek ka ndodhur krejtësisht e kundërta.

Media greke dhe komentuesit në rrjetet sociale janë shprehur të irrituar nga ky gjest i këngëtares, e cila në “Eurovision” përfaqëson Qipron.

Ata janë shprehur se ky simbol është fyerje për shtetin grek, pasi Eleni, edhe pse është me origjinë shqiptare, nuk e përfaqëson atë në “Eurovision”.

Gjithashtu ata e kanë konsideruar provokim dhe tallje këtë gjest të patolerueshëm.

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Shqiponja në “Eurovision” tërbon median greke”

 1. ti je muslimon,ti je zhuls shkretetire,si i tille eshte normale te jesh rrot [email protected] uakbar! says:

  reeeeeeeeeee,ouuuuuussssssstttttttttt vrromoarapides…………………

  1. B. K says:

   TI JE TRUKËNETË e QELBUR!, or rrotë m.

   1. AC/DC says:

    Po ku e pate terbimin e medias,apo sajoni, sajoni se dicka do ngelet. Vari ka…. pune sunitesh gjell qensh!

   2. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

    By..Kir[sorry ,po vet citohesh si i tille] ,ky lajm eshte marre nga Abanian.gr dhe perpara ketij lajmi ka nje kronike tjeter ne kete gazete qe flet per : Kurimin e femijeve nga Shqiperia me kancer,ne spitalin e femijeve” Pedon” ne Athine.
    ”Tema” nuk e pa te arsyeshme kete bamiresi te grekeve te ”keq”!! por avancon ne opinionin extrem turkoshqipfoles ”terbimin” e grekeve me shqiponjen e Fureiras!
    Kur dihet se nje fjale e urte greke thote se : nuk me duhet dashuria jote[suniteve] por njekohesisht nuk me rruhet edhe nga urrejtia jote ndaj meje…………………”

    materiali ne fjale:
    ”Νοσηλεία παιδιών με καρκίνο από την Αλβανία στο Ογκολογικό Παίδων «Ελπίδα» Βίντεο”
    Posted on 28 April 2018[albanian.gr]

    1. Spinoza says:

     Po une nuk te urrej, se ti i bo shume qefin vetes dhe je rryp. Ti me shme me argeton, sidomos kur merr borxh emra dhe kujton se je ti ai emri. Sa gjynah.

    2. pirdhuni ne qipro ! says:

     Pitdhuni ne qopro ! Trojet shqiptare kane Zot ! Qelbesira e krimbat e Europes !

   3. pirdhuni ne qipro ! says:

    Krimba Hiena te frikesuar! Europa tjeter vlera..prandaj shqiptaret te ndjekin VETEM USA-EU ! Trojet tona do bashkonen se shpeti! Hienat e dine mire prandaj terbohen..eshte pune e tyre!

  2. Shigjeta says:

   Ta kesh per nder malaka , qe te perfaqeson Fureira, ne krahasim me ty ku per pak vite do perfaqesohesh nga kengetare sirian , dhe do kendojne arabisht , dhe do kercejne kudo oriental ku dihet boterisht qe jane valle turkoarabe pastaj do shikojme se kujt do ti thuash “arapi mou ” malaka e malaka …..

  3. Arberia says:

   Ik mor te qifsha robt me reeeene tate..hik mor jevg dropullit mor zhuls qe ke vjel vetem duhan…ptuuu far e perzime me sperm arixhiu

 2. Cimi says:

  Atyre ju ka mbetur hatri kot . Sepse si greket dhe shqiptaret kane qene pjese e bizantit. Perandori e cila e kishte simbol te tyre kete shqiponje. E cila nuk eshte simbol vetem i shqiptareve.

  1. E di si eshte puna says:

   Cimiiiiii! Fjala “bizant” nuk ka ekzistuar ne histori. Ajo quhej Perandoria Romane!!!! E ne ate kohe “greket” nuk ekzistonin,askush ne ate periudhe historike nuk flet per “greke”! Por ama dokumentat flasin se Arbanitia dhe abanitet ekzistonin ne ate kohe qe c’ke me te 🙂
   Te fala sat’eme Cimiiiiiiiiii!

   1. Cimi says:

    A ma mer nje here ne goje se qeke djale ineteligjent.

    1. undefined says:

     Shko mor kkk hap ndonje liber te mesosh se kush ishte Perandoria Romane e Lindjes dhe mos na caj trapin carac forumesh

 3. Kombi says:

  Kur do te mesoje Greqia se cfare eshte demokraci ????

 4. h says:

  Eladha moj eladha , fureraj Po te kthehet ne shqiperi ka per tu ber shume e famshme

 5. albaniafirst says:

  Perse te gjithe fqinjet tane jane aq te ndjeshem kur dikush qe ka origjine shqiptare ben simbloet e vendit tone? Sa here shohim neper ballkone flamuj grek, amerika apo Italian te varura nga ata qe e ndjejne veten greke, amerikane apo italiane. Ne Kanada p.sh. persona me prejardhje nga vende te tjera vendosin flamurin e vendit te tyre dhe kjo nuk ngjall asnje pakenaqesi nga te tjeret.
  Vecanerisht greket e kane kete reaksion qe tregon se sa mbrapa kane mbetur ne edukimin e tyre demokratik, sidomos kur mendon qe kjo ndodh ne nje vend ku u shpik demomkracia.

 6. Shqiptari nga Shqiperia says:

  Nuk e kuptoj pse kane kaq shume kompleks greket kur dikush bene shqiponjen me duar simbol i Flamurit Shqiptar , e pame me rekrutet me origjine shqiptare qe kryejn sherbimin ushtarak ne Greqi , e shikojme dhe tani me Furerajn , dhe shume raste te tjera , dhe me e cuditshmja dhe po aq qesharake e konsiderojne formen me duar te flamurit si shenje e flamurit te Shqiperise se Madhe …. Greket ta bejne, e tundin flamurin ne USA , Kanada , Australi e kudo ne bote , kurse shqiptaret jo , duhet ta kene te qarte qe sa here jep rendesi nje xhesti , po aq me teper ritet interesi , ……….mund te mos i jepnin kaq shume rendesi , dhe ceshtja kalonte heshtazi , por i dhane rendesi ……… keshtu eshte , ku dikush i jep rendesi nje ceshtje kaq te thjeshte …..

 7. PA EMER says:

  GREKET QE “REVOLTOHEN ” PER KETO VEPRIME , JANE SI SHQIPTARET SOT, QE SHAJNE ENVERIN , KUR NE KOHEN QE AI DREJTONTE E DUARTROKISNIN PA PUSHIM ..! FLAMURI KA ORIGJINE BIZANTE , PJESE E TE CILES KA QENE SI SHQIPRIA DHE GREQIA . PER TE KANE DHENE JETEN NDOSHTAJ MELEONRA NJEREZ ..!KETE E DINE SHUME MIRE ARVANITASIT QE JANE THUAJSE GJYSMIT E POPULLATES ..! SHQIPERIA DHE GREQIA DUHET TE JETOJNE NE VELLAZERI , PASI ASHTU ESHTE DHE E VERTETA , PA PYETUR SE C`THONE “NJEREZIT E VEGJEL” ..!

  1. toni says:

   Cilet greke dhe Greqi ka qene pjese e perandoris Bizantini! Greqia e sotme me popullsine e saj eshte shtet artificial me popullsi shumkombeshme e krijuar nga kisha dhe superfuqite e luftes se pare boterore.

  2. E di si eshte puna says:

   Flamuri ka origjine “bizantine’!? Kush ti ka mesuar keto idiotizma mor paemrush 😛 Simboli i shqiponjes dykrenare eshte shume e shume me i lashte se Perandoria Romane e Lindjes (fjala bizantine nuk ka ekzistuar asnjehere ne historine e ekzistences se asaj perandorie). Kete simbol e ka perdorur edhe me perpara Perandoria Romane (ende pa u ndare ne perendim e lindje). Ky ka qene simboli i legjioneve romane, pra i forcave ushtarake te Perandorise, shekuj e shekuj perpara se te ndertohej qyteti i Romes se Re (Kostandinopojes). Dihet se shumica e legjioneve romane ishin luftetare illire, te cilet sollen edhe simbolin e shqiponjes dykrenare dhe e ben simbol te legjionareve. Prej legjioneve ky simbol kaloi si simbol i Perandorise Romane (me qender ne Rome) dhe shume shekuj me vone, kur u nda Perandoria kete simbol e perdori si Perendimi dhe Lindja. Nderkohe shqiptaret (pasardhesit e illireve, makedonasve, epiroteve, dardaneve) e kishin dhe vazhduan ta perdorin shqiponjen dykrenare si simbol te tyrin. Flamuri shqiptar, me simbolin e shqiponjes dykrenare ne fushe te kuqe, u kthye ne simbol kombetar te shqiptareve qe ne 1443, me clirimin e Krujes nga osmanet dhe u sanksionua ligjerisht ne Beselidhjen e Lezhes ne 1444. Nga pikepamja historike eshte flamuri me i vjeter kombetar ne Evrope, qe perfaqeson shqiptaret ketu e afer 600 vjet!
   (Sa per info flamuri grek ne ate forme qe eshte sot eshte vendosur ligjerisht vetem ne vitin 1978. Nga 1831 e deri atehere perdorej nje fushe blu me nje kryq te bardhe horizontal-vertikal)

 8. Triangolo says:

  Nje deputete greke qe mendonte se do shtoj votat publikoi ne fb ngjarjen dhe u thartuan rreth 1000 kokbosh te ekstremit te djatht . Greqia ka 10 milion banor qe nuk kan te njejtin mendim

 9. niki says:

  E BENE CARABINIERET NE ITALI PARA DISA KOHESH ( KUR E BENIN FUTBOLLISTET SHQIPTARE SHPESH NEPER NDESHJE NDERKOMBETARE) DHE NUK U IRRITUA ASPAK SHTETI ITALIAN ,PASI ISHTE SMBOLI I NJE SHTETI TJJETER. PERSE IRRITOHEN GREKET?DIHET SHUME MIRE, NGAQE HISTORIA NA THOTE TE KUNDERTEN , GREKERIT KANE FRIKE TA RISJELLIN ATY KU DUHET TE VERTETEN!!!

  1. ben says:

   niki-po ngaterron njerezoret, europianet (italianet) me kafsheroret (nje pjese e vogel e grekeve qe kane ardhur nga Azia).
   Per fat te mire, jo e gjithe shoqeria greke mendon si Agimi i Arte.

 10. Justini says:

  Neo greket jane nje tufe jevgiish bastarde.

  Por nuk eshte se u be ngjarje kaq e madhe sa thoni ju.

 11. Trimi says:

  Polikarve ju ka ngelur akrepat e ores ne bythe e papase😏

 12. Baba nga Durrsi says:

  Shume zevzeke dhe te pandreqshem keta grekoqiris, ngelen vetem duke i ca hajdarin
  te tjereve! gerr-verr me shqiptaret, me maqedonasit, me turqit, me qipriotet, me gjermont e me shume te tjere!
  Krisni bythen dhe mos na cani hajdarin shume, koqe njerez!

 13. korrektori says:

  Ata nuk jane terbuar fare ne fakt. Thjesht e kane pyetur a ka lidhje shqiponja me Shqiperine e madhe …
  I kane kerkuar te sqarohet meqe eshte greke. Nuk shikoj ndonje problem ketu.

 14. joel shkodra says:

  Eleni perfaqeson Qipron dhe jo Greqine (pavaresisht se flasin te njejten gjuhe – bile vetem gjysma e Qipros, se gjysma tjeter flet turqisht ). Me sa di une, Qipro eshte shtet i pavarur. Pra, nese duhej te protestonte dikush, ky dikushi duhej te ishte Qipro; ç’hyn ketu Greqia? Pra, nuk meriton as pergjigje.

 15. shqiptar me tru në kokë e këmbë në tokë says:

  “To skato, pita dhen jinete, ki an jini dhen trojete” …(Muti nuk bëhet byrek dhe po u bë, nuk hahet…) Furreira që vajti në Greqi pa brekë dhe duke lëpirë qurret, mbushi zorrët, u shkollua dhe u bë “zonjë e madhe”, tani nxjerr ADN e saj shqiptare, që është MOSMIRËNJOHJA dhe PABESIA…!!! Yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyysht, farë e keqe…, tutje në Anadoll…!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. Alban Hamzai says:

  Askush nuk duhet te zemerohet nese dikush mben simbolin e shqiponjes me dy koke .Ky eshte symbol I Perandorise Bizantine e me pas I Kishes Orthodhokse .Kete symbol e kane vendosur ne stemat dhe flamujt e tyre shume shtete,principata,prince,feudale qe ne mesjete.Kete symbol vendosi edhe Gjon Kastrioti ,si orthodhoks qe ishte .Sot kete symbol e kane ne stemat dhe flamujt e tyre Rusia ,Serbia,Mali I Zi .Pra nuk eshte symbol vetem shqiptar .Per me teper shqiponja shqiptare eshte e zeze,pra eshte hija e shqiponjes ,ndryshe nga shqiponja ruse,serbe,malazeze etj ku dallohen syte,pendet,krahet,kthetrat etj .Kete symbol vazhdon ta kete edhe Kisha Orthodhokse kudo ne bote. Pra te besh me duar shqiponjen me dy koke ,ne fakt ke bere simbolin orthodhoks .Dhe ketu nuk ka nevoje te shkruhet e te shahet ,as te behen hartime e perralla te cdo lloji .Ju lutem shume botoni komentin tim!

  1. ndryshim says:

   Pikerisht, simbolin e shqiponjes e kane shume shtete sllave. Mbase do ishte me mire ta hiqnim fare nga flamuri jone dhe ta bejme thjeshte kuq e zi pa shqiponje sllavesh. Nuk kemi nevoje ne per shqiponja te tilla me gjarperinj qe i dalin nga goja e me dy koka si simbol hipokrizie.

 17. Krio says:

  Si ka mundsi qe ka njerez qe shajn ndyrazi. Mesoni kush jeni pastaj shani. Se mos shani veten

 18. alb sapun says:

  kjo kurva shqiptare qe sla kolloz grek pa ja lepire dhe me pas i ka dhene drejtim drejte shumatrices se saje me kete surat jevgjite qe paska po na dalka dhe nacionaliste ptu race e degjeneruar arjano arabe

 19. ja kaq says:

  kjo matka deri dje e mohonte qe ishte shqiptare, dhe sot na del me shqiponjen. kuptoheni o idiota qe ngelet ter diten duke u shar me njeri tjetrin se kesaj si plasi trapi per patriotizmin por thjesht eshte nje publicitet qe ben per te marr ca vota me shume nga budallenjte nacionalista shqiptare

 20. toni says:

  kjo putana para nje viti nuke e pranonte origjinen nga SHQIPERIA tani si duket e ka pazarin 5 euro

 21. Aziz Latif Aleluja says:

  Nuk e di cthoni ju po gojoren e qan kjo cigania e Fierit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *