Miti i “ëndrrës amerikane” dhe shqiptarët

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Leonora Laçi

Ka disa vite që aplikoj për lotarinë amerikane, si shumë të tjerë dhe ende asgjë…

Përzgjedhja rastësore është si tepër rastësore, ashtu si dhe pritja që nga rastësia e rastisur të më bie lapsi edhe mua.

Por ndryshe nga vitet e tjera, këtë radhë për herë të parë po pres me ankth, jo aq nga përgjigjia e cila ka qenë negative përherë, por mendimi gërryes se po të jetë pozitive çfarë do të bëj?!

A do jem e gatshme për të jetuar një “ ëndërr” të pa ëndërruar më parë ?!

A është ajo çfarë dua për të ardhmen time?! Sikur këto pyetje t’ja bënim vetës kur aplikojmë besoj se shumëkush do stepet dhe do qëndronte në Shqipëri.

Miti i lotarisë amerikane ende nuk ka rënë deri sa të dal diçka tjetër më e mirë, ndoshta procesi i hapjes së negociatave me BE do na zgjeronte horizontin për mundësi të reja pa pasur nevojë të shikojmë shumë larg.

Për disa gjëra jam e bindur se; të fitosh lotarinë amerikane nuk është fitorja e një beteje por nisja e saj, është vetëm nisja drejt një destinacioni dhe jo destinacioni vetë, është hapi drejt së panjohures dhe jo e panjohura, është zgjimi nga ëndrra dhe jo ëndrra, është drita në fund të tunelit por jo dalja nga ai, është plumbi që ia fut vetes por jo arma, është problemi dhe jo zgjidhja, është e reja por jo domosdoshmërisht më e mira, është varka në mes të detit të trazuar që dhe notari a lundërtari më i mirë s’do të mbijetonte.

Ëndrrat nuk janë gjithmonë të bukura, i vetmi realitet i tyre është që nuk ndodhin realisht, derisa ëndrra nuk ndodh atëherë pse duhet të besojmë se ndodh ëndrra amerikane?!

Sot, nepërmjet mjeteve te informimit arrijmë të njohim, kuptojmë, dallojmë e të gjykojmë se jeta atje nuk është “një fushë me lule” siç na e përcjellin disa.

Edhe atje vriten njerëz ditën me diell, edhe atje ka pasiguri, nëse nuk i jep shtetit nuk merr asgjë në shkëmbim, edhe atje ka pabarazi socialo-ekonomike, edhe atje ka pakënaqësi të popullit nga qeverisja, edhe atje ka trafik droge e prostitucion.

Por, atje nuk ka babëzi politike, atje interpretohet saktë taksa progresive, atje një skandal të prish karrierën e emrin, atje ka sindikata që janë për ty e me ty, atje ka ligje që duhet t’i zbatojë edhe ai që i ka hartuar e miratuar, atje funksionojnë njëllojë gjykatat për të fortët e të dobtët.

Shumë shqiptarë që jetojnë në SHBA nuk tregohen realistë për veshtirësitë që ka, ndoshta për të mos na kënaqur egon tonë të sëmurë, apo dhe për të përkëdhelur sedren e tyre dhe për tu justifikuar se kanë bërë zgjedhjen e duhur.
Por ne e dimë, atje nuk je ne gjendje të mbijetosh me nje rrogë. Atje je i humbur nëse ngel pa punë. Falimentimi njerëzor hynë pa trokitur në derë, në çdo moment.

Ne e dimë që lotaria nuk na ofron strehim, as punësim dhe asnjë integrim në shoqërinë e ftohtë amerikane. Por prapë mbajmë shpresë.

Ëndrra amerikane pas fitores së lotarisë është një luftë më vete, dhjetra dokumentacione për tu plotësuar, aq sa kur të vjen dita të shkosh do të të ketë humbur dhe dëshira nga lodhja a stërmundimi.
Ky do jetë vetëm fillimi i kalvarit të një jete të re, që ende pa filluar përballesh me shijen e hidhur të biletës, të banesës, të shkollimit, të ushqimit, sa realiteti ka për të na përplasur me dy gjunjët në tokë.

Shqiptari i sotëm nuk është ai i viteve ‘90 që i dukej ikja shpëtim dhe zgjidhje, sot mendojmë më gjatë kur duam të ndërmarrim një rrugëtim të tillë riskues, dhe kjo tregon që ne jemi pjekur deri diku si shoqëri ose kështu pretendojmë.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

80 komente në “Miti i “ëndrrës amerikane” dhe shqiptarët”

 1. Sit back and relaks says:

  Leonora, une paguhesha 20 mije ne vit kur erdha para 5-6 vitesh, tani marr 75000 ne vit. Femijet e kane te ardhmen perpara, vec shendet te kene. Kam mbajtur familjen me nje rroge, duke bere pune normale me lodhje normale, dilte te paguaje qerane e nje shtepie normale, jetesen, dalje fundjave, transport etj. Amerika Leonora thone qe nuk eshte per moshat e medha, po ja prinderit e mi punuan 15 vjet ketu dhe marrin pension 5 fishin e asaj qe marrin ne shqiperi per 40 vjet pune ose thene ndryshe sa rroga me e mire ne shqiperi plus nga 60 mije $ secili kursime ne banke, pra nga nje shtepi secili prej prinderve e ka ne banke. Me thuaj pak ti Leonora sa vjet duhet te punosh ne shqiperi per te blere nje shtepi? Pastaj vijme tek e ardhmje dhe perspektiva e edukimit dhe punesimit te femijeve, e te ardhmes se tyre e cila ne shqiperi eshte katastrofe vec nqs je femij politikani apo biznesmeni politikan. Oportunitetet qe te jep Amerika sidomos brezit te ri dhe te edukuar apo me nje profesion nuk ti jap asnje vend ne glob sot per sot. Po problemi i shqiptareve si Leonora eshte qe kane mesuar me rehatine, me kafen poshte punes, afer punes, brenda punes etj. Ka nje arsye pse Amerika progreson ne te gjitha fushat, se atje punohet, se ajo eshte lokomotiva qe terheq boten perpara nderkohe qe pasagjeret e vagonave te fundit si Leonora ankohen sa te parehatshme jane sediljet. No pain no gain thote amerikani po jam i sigurte qe edhe shqiptari e ka nje shprehje te ngjashme. Sidoqofte, Leonora alone ka nje te drejte qe per nje grua te caje rrugen e emigrimit vetem eshte e veshtire, keshtu qe i keshilloj te gjeje nje burre qe ti behet shtylle.

  1. enter"" says:

   Pse femijet e shqiptareve ne Europe nuk e kane te ardhmen perpara?
   Pse femijet ne Shqiperi mos kane ndonje gje mangut nga te tute ne amerike?

   Mos me fol per edukimin e amerikes, sepse shkollat me te mira I ka Europa, madje edhe sistemin shkollor akoma edhe me te mire.
   Prinderit e tu kane punuar ketu 15 vjet me nje pension 700 ne muaj dhe kane bere kursime $60,000 ne bankse secili???

   Me thuaj edhe mua punen e tyre sepse kjo qe sapo lexova eshte idiotlliku me I madh.
   60,000 me 700 ne muaj nuk behen kurre.
   Mbec me shendet.
   TE PASKA INFEKTUAR AMERIQIA KEQ

   1. Sit back and relaks says:

    Amigo, lexo mire pastaj komento. Thashe pas 15 vitesh pune jo pas 15 vitesh pension. Pensionin e marrin me te larte se rroga me e larte ne shqiperi pas 15 viteve pune ne amerike. Gjithashtu pas 15 vitesh pune pervec pensionit kane dhe nga 60 mije secili ne banke cka nuk eshte veshtire ti mbledhesh ne amerike edhe me nje pune te rendomte. 15 vjet x 4 mije $ te kursyer ne vit bejne 60 mije apo jo. 4 mije ne vit jane 3-4 qind $ te kursyer ne muaj cka cdo njeri mund ti kurseje pa i len vetes gje mangut. Dhe Jam i sigurte qe cdo shqiptar i emigruar ne amerike ka kursyer kaq ose dhe me shume, flas per ata qe kane ecur me nje plan ne jete. Por secili ka eksperiencat e tij e s’mund te flas por ajo qe mund te them eshte qe pamvaresisht ankesave askush nuk e con ndermend te kthehet kur ben krahasimin. Jeta eshte sakrifice dhe fat, e kur fati te troket kape se i dyte nuk te vjen.

    1. Hoxh Armandi says:

     Ca duan turkoshqiptaret ne USA. Turkoshqiptaret e kane mendjen te recepi dhe turkye.

   2. Sit back and relaks says:

    Amigo, lexo mire pastaj komento. Thashe pas 15 vitesh pune jo pas 15 vitesh pension. Pensionin e marrin me te larte se rroga me e larte ne shqiperi pas 15 viteve pune ne amerike. Gjithashtu pas 15 vitesh pune pervec pensionit kane dhe nga 60 mije secili ne banke cka nuk eshte veshtire ti mbledhesh ne amerike edhe me nje pune te rendomte. 15 vjet x 4 mije $ te kursyer ne vit bejne 60 mije apo jo. 4 mije ne vit jane 3-4 qind $ te kursyer ne muaj cka cdo njeri mund ti kurseje pa i len vetes gje mangut. Dhe Jam i sigurte qe cdo shqiptar i emigruar ne amerike ka kursyer kaq ose dhe me shume, flas per ata qe kane ecur me nje plan ne jete. Por secili ka eksperiencat e tij e s’mund te flas por ajo qe mund te them eshte qe pamvaresisht ankesave askush nuk e con ndermend te kthehet kur ben krahasimin. Jeta eshte sakrifice dhe fat, e kur fati te troket kape se i dyte nuk te vjen. .

    1. eagle says:

     Amerika eshte vendi ku nga niveli i jeteses eshte ne vend te 38 ne bote.Qeveria te rrjep me taksa dhe nuk te jep asgje mbrapsht. Paguan taksa dhe nuk ke as sherbim shendetsor falas po dhe po te jesh shume u varfer qe ta marresh eshte nje siguracion kot qe nuk te mbulon shumicen e gjerave dge qe shume doktor nuk e njohin.Shkolla kushton minimumi 45000 ne vit dhe kur e mbaron nuk gjen dot as pune se e kane mbytur Aziatiket profesionisr qe vijne me viza pune dhe punojne per 500 dollare ne jave keshtu qe ke kamariet me master qe punon 7 dite ne jave per te lare borxhin e shkolles qe i ka marre bankes. Borxhi i shkolles merret ne forme takse nga qeveria.Punerat e tjera qe nuk duan shkolle te larte i kane pushtuar emigrantet e paligjshem amerikano jugor qe jane mbi 52 milione ne Amerike.Spanjishtja po kthehet gjuhe e pare ne Amerike sepse jane ne mbi 90 milione me origjine latine.Te bardhet jane pakice tek femijet nen moshem 10 vjec. Amerika do jete me pakice te bardhe pas 10 vjetesh qe do te thote Shkaterrim i pergjithshem.Amerika nuk ka sindikata per punetoret jane shume te pakta. Punerat paguajne me pak se sa paguanin 40 vjet me pare. Pushime vetem nje jave ke.Kontrata e punes nuk ekziston.Pushimet e festave dhe pushimet vjrtore nuk jane detyrim me ligj qe te ti jap kompania.Ja shtete ne Amerike si psh North Carolina qe denoheshe burg po protestove punedhenesin. Shkollat jane bere cerdhe liberalizimi ku mesohet vetem per mbrojtjen e pederasteve dhe lekurzinjve.Krimi ben kerdine bandat e rrugeve vjedhjet vrasjet droga jane pa fund.Qytetet e medha shumicen e lagjeve e kane me keq se Afrika plehra ndertesa te vjetra ku as policia nuk hyn dot pra ghetto.Metrote dhe trenat jane qe ne vitet 50 dhe plot me minj te medhenj arrash apo rats .Korrupsioni ne maksimum.Politikanet blihem dhe siten hapur me leket qe ju japin korporatat dhe qe e quajne dhurate politike pra political donation.Te pasurit s paguajne fare taksa sidomos me dhenien e tax breaks nga Trumpi ne mbi tre trilione dollare.Te varferve ju merret fryma punojne nga dy tre pune tebajne veten gjalle.Qerate e shtepive ne stratosfere sepse qeveria nuk ka cmim cati per qerane si Evropa.Njerezit Shumica punojne me 10 apo 11 dollare ne ore dhe qeraja si psh Boston eshte 2000 minimumi per nje garsionere dhe mos flas per New york apo San Francisco. Amerikanet ne mbi 70 perqind jane me ilace deoresioni dhe te tjeret me semundje te ndryshme sepse nuk te sherojne por tebajne peshk qe te te rrjepin nga leket.Evropa eshte me e mire se amerika por dhe Evropa ne krize eshte.Shqiperia eshte zgjidhja jone vend i bekuare pasuri te jashzakonshme. Une jam ai person qe pasu jetova nje kohe te gjate ne SHBA u ktheva ne vendlindje

     1. Sit back and relaks says:

      Urime, pleqeri te mbare.

      1. Eagle says:

       E kuptoj shume mire qe ilacet e depresionit qe perdor te bejne te quash plak nje mashkull 34 vjec si une

       1. Kanan says:

        Shqiptaret e kane tradite kombetare. Ate qe nuk e arrijne dot e shajne dhe e urrejne. Si dhelpra me rrushin. Rrini aty ne kanalin e ujrave te zeza ku jeni se u mesuar me aren dhe nuk ju ben pershtypje

        1. Striker says:

         Shqiptaret kane tradite dhe te puthin gomat e makines se,sekretarit te shtetit Amerikan Bejker per cekun e bardhe.Fluturojne me endrra si ty

      2. Daniel says:

       Pershendetje
       Ju lutem nese keni mundsi kerkoj nje informacion mbi emigracionin ne amerike
       Nese nje person vjen ne amerike ne menyre ilegale Cfar ndodh
       Sepse mua me Kane thene qe nese dikush nuk paguan 10 mije dollar garanci per mua
       Me kthejn per dy jave ne shqipri

     2. enter"" says:

      Ke shume te drejte. Permende edhe fakte qe une I kasha harruar ne komentin tim.

      Qerate e shtepive jane rritur shume. Gjysma e rroges te iken per qera.
      Qytetet jane shume te pista dhe dyndja e emigranteve me viza pune qe marrin pune ne Amerike dhe e kthejne ne vize qendrimi eshte shume I madh.
      Aziatiket jetojne nga 5-6 veta ne nje apt dhe paguajne shume pak qera. Cfare stili jetese eshte ai?
      Edhe per pushimet eshte e vertete.
      Te afermit e mi punuan 15 vjet e mezi morren 2 jave pushime. Shfytezim maksimal.

      Korporatat e medha kane blere gjithe politikanet. Shko cfare behet me industrine farmaceutike qe lobon fuqishem ne senat e kongres.
      Ka raste qe ne shkolla femijet nuk lejohen te marrin buken nga shtepia por detyrohen te hane plehrat qe servirin neper shkolla.
      Shume njerez punojne nga dy pune sepse nuk u del.
      Amerika te jep me nje dore e ti merr me 7

      1. eagle says:

       Meksikanet jetojne dhe nga 20 veta nje dhome e kuzhine me krevat tresh.Amerika leket i con per 1 % Ndihma per bankat korporatat dhe lufte qe pasurojne re pasurit.Ka shtete si Florida ku nuk lejohesh te mbjellesh as fruta apo zarzavate ne bahcen e shtepise tende perndryshe arrestohesh dhe ha tre vjet burg.Ka shtete si Utah ku nuk je i lejuar te mbledhesh ujin e shiut se ha burg.Nje shokut tim i vune 5000 Dollare gjobe ne boston se kur bleu shtepine mbolli nje peme jo frutore ne bahcen e tij dhe qe dy vjet me vone e preu te hapte vendin per garazh.Asgje nuk ben dot ne shtepine rende.Taksat e Shtepive ne Amerike jane me te lartat ne bote dhe paguan dhe per shtepine e oare nderkohe qe ne Evrope paguan vetem per shtepine e dyte dhe me pak takse.Femijen nuk e meaon dot si do sepse po e mesove te mis doje pedet apo gjerat e tjera te shpifura ne Amerike atehere te vjen sherbimi social dhe ta merr me force femijen tend, ate femije qe ti e rrit pa asnje ndihme nga shteti.Ta marrin dhe ja japin nje familje tjeter te panjohur per adoptim dhe ata abuzojne seksualisht me te dhe ka me qindra mijra rasre te tilla.Nuk i bertet dot as femihes tend pale ti fusesh shpulle. Shkolla paguan femijet me lek i korrupton qe te spiunojne ne shkplle qe cfar u mesojne prinderit.Femijet e shkathet qe rremben sherbimi social i rrit dhe i ben Agjent apo ushtare per qeverine Amerikane

     3. someone says:

      eagle jam kurioz te di si eshte eksperienca jote tani ne Shqiperi, si dikush qe ka qene i larguar per nje kohe te gjate. Cfare gjerash pozitive shikon qe nuk ofroheshin apo qe ndoshta per shume arsye nuk pate mundesi ti siguroje ne ShBA, pervec afersise me familjen sigurisht…

      1. Striker says:

       Kam hotel ketu dhe bej bisnes timin. Bej ate qe shume te huaj lakmojne ta bejne ketu.Ju ikni te huajt vijne.Ju sherbetor do ngeleni dhe azileve bdersa une e gjeta rrugen time.Ta shojta kuriozitetin tani ik se te erdhi ora te lush kumar tek pika e basteve ti fusesh dhe nje cigare hashash

       1. valer says:

        Te huajt e kane pasaporten e huaj ne xhep dhe kur Shqiperine ta kapi ndonje krize ekonomike dhe politike, sic ndodh rendom ne ate vend, ata ikin ne rehat-rehat ne vendin e tyre. Biznesin e ke sot, nuk e ke neser. Shiko se cfare eshte bere ne Durres. Asnjeri nuk do te bleje atje shtepia.

        1. atdhetari says:

         Te huajte po marrin leje pune masivisht te vijne ne Shqiperi. Po blejne dhe shtepi ne Tirane sepse te huajve ju japin perparesi te huajve

    2. enter"" says:

     Rroga me e larte ne Shqiperi eshte diku tek 10,000 euro ne muaj. Njoh personalisht persona te tille.
     Madje njoh edhe te tjere qe marrin diku tek $4,000 ne muaj ne shqiperi.

     Dakort, se nga komenti duket sikur I kishin bere me pension.
     Nje person I vetem, qe te paguaje te gjitha vet, me nje rroge mesatare tek 45000 ne vit, nuk I ben keto 60000 per 15 vjet.

  2. enter"" says:

   ” Te gjeje nje burre e ti behet shtylle”

   Paske shume respect per femrat zotrote

  3. fffff says:

   Qenke nje pordhac ti qe sghkruan kete! Ku jeton te vij te te shoh? Shqiptaret ketu bejne punen e qenit, ruajne dyert, ose shkerdhenhen me $10 aora

   1. Kanan says:

    e ke fjalen per shqiptaret injorante qe kenaqen me nje pune ne wallmart dhe punojne gjithe vitin qe te vijne ne Shqiperi te shesin pordhe…

   2. sit back and relaks says:

    Sipas kokes edhe festen. Nuk paguhem per te shitur pordhe po per te punuar e para dhe nuk kam ndonje interes as te shes e as te blej pordhe. Secili paguhet per aq sa jep, aq sa investon per veten, sa sakrifikon dhe aq sa kerkon ne jete. Kam punuar edhe me 10 edhe me 15 edhe me 25 edhe me 35 edhe me 45 ora. Sigurisht kur emigron nuk do te thote thjesht largim nga vendi por fillim nga e para, eshte si te lindesh per se dyti e ti fillosh gjerat nga e para, e thjeshte nuk eshte por as kaq e tmerrshme. Nqs ke dike te te japi doren fillimisht e ke edhe me te lehte, nqs nuk ke do duhet te sakrifikosh ca me shume. Por pasi ke gjetur nje pune per te filluar jeten hapi tjeter eshte investimi ne shkollim dhe profesion, c’faredolloj pune te besh edukimi dhe pasja e nje shkolle ne Amerike te hap dyert pak e te ngjitesh lart mbi uje. Nqs je kembengules dhe i fokusuar ne planin tend Amerika i ka te gjitha mundesite, nqs te duket gogol dhe fillon qarravitesh o lele o bobo ath nuk je per ket pune jo vetem ne Amerike por asgjekundi, bile as ne Shqiperi. Amerika nuk eshte hotel me 5 yje, nuk eshte per pordhacet, eshte per ata qe per te arritur ate qe duan bejne gjitheshka pa asnje lloj paragjykimi. Do ngrihesh, do biesh me dhjetera here, do durosh, do ulesh kurrizin, do besh sikur nuk degjon, sikur nuk shikon, do luftosh kur eshte nevoja, do ngelesh dhe vetem ndonjehere por nuk duhet te terhiqesh. Nuk jam ndonje filo-amerikan pasi shume gjera qe u thane ketu qendrojne but you can not have it both ways. Kjo eshte bota, me te mirat dhe te keqijat e saj dhe secili vendos te jetoje atje ku ai mendon se pershtatet me mire. Respektoj dhe ata qe thone Shqiperia eshte me mire se Amerika, ashtu e shikojne jeten, ate kerkojne, aty jetojne. Nuk kam nder mend te vdes ne Amerike por ama per sa kohe do me ofroje mundesira jam ketu, neser Australi, pasneser Zelande e Re, ndoshta Suedi who knows. Nqs marr nje oferte me te mire qe neser shkoj ne Australi pa ndonje merak. Pra varet nga oferta qe me del perpara, midis ofertes per te pritur si gomari qe pret te mbije bar qe shqiperia te behet si amerika dhe amerikes qe eshte already amerike zgjodha ameriken pasi jeta eshte e shkurter per ta cuar dem. Sidoqofte respekt dhe per ata qe kane mendim ndryshe, secili jeton jeten e tij sipas menyres se tij dhe askush nuk mund te beje dot jeten e tjetrit. In life you get what you are worthy for, nothing more nothing less. Ata qe e kane shtyre diten llotove dhe kafeve ne shqiperi dhe vijne ne amerike me shpresen se do behen milionere duke nejt ne lloto prape apo me llogje kafeve me mire te rrine aty ku jane. Por me e rendesishmja, duhet e vish ne amerike me nje plan ne koke, A Man With a Plan, otherwise do endesh pa drejtim dhe do te te duket ferr. Gjithsesi Shqiperia aty eshte, nuk e merr njeri, mund te kthehesh ne cdo kohe nqs mendon se mund te japesh e te marresh me shume, sic mund te kthehem dhe une nqs shikoj nje oportunitet neser apo pasneser, asgje nuk eshte e ndare me thike dhe bota eshte shume e vogel per mos ta eksploruar kur te jepet mundesia. Une them qe Amerika is worth a shot nqs te paraqitet mundesia, pastaj shiko e bej.

    1. razo says:

     Nuk po thote njeri qe shqiperia eshte me mire se amerika, ate qe po thuhet eshte se jo cdo gje eshte e mire sa e paraqesin. E ke ndonje cik idene se cfare propagande e shfrenuar behet per Ameriken ne shqiperi apo jo? Ketu shume njerez mendojne seriozisht se meqe jeton ne Amerike je shok me Donald Trump apo pi kafe me Obamen.. Te bejne pyetje per ta sikur i ke komshi!! Jane marre shume njerez ne qafe me keto llotarite, kane ikur dhe kane ngelur andej. Une jam shume dakord qe me pune dhe shkollim ja arrine ne Amerike por ama me thuaj nje vende ne bote qe me pune dhe me shkollim ashtu sic e pershkruan ti nuk ja arrine? Mund te te jepja pak te drejte ne vitet 90 por Shqiperia ka ndryshuar shume qe atehere.. Po ta them meqe nuk e di sikur shqiptaret te punonin sa gjysma qe punojne ne Evrope e Amerike nuk kane nevoje fare te emigrojne. Ka shume qe me pune dhe me shkollim kane arritur dicka, kane vene nje pasuri e bejne nje jete normale. Por keto histori nuk para degjohen sepse ne kemi nje media shkerdhate dhe politikane shkerdhate qe e nxijne vendin dhe realitetin sipas interesit te tyre. Ndersa kur vjen pune per Ameriken dhe Evropen e ngrejne ne qiell a thua se andej eshte parajse.. Ne shqiptaret e kemi zakone qe qahemi e ankohemi shume kjo eshte e vertet, por kjo propaganda per Ameriken eshte bere qesharake fare. Kur japin dhe mende njer jane te padurushem… Te gjithe flasin sa para marrin sepse e dine qe marrin me shume ne Shqiperi dhe eshte e lehte qe ti mbyllesh gojen tjetrit por askush nuk flet si nxirret ajo para, sa e shtrenjte eshte jetesa dhe sa kualitet ka. Nese te kujtohet para 1 viti a 2 u shkulen shqiptaret ne Gjermani sepse kujtuan se u be deti kos, pas 6 muajsh gjysmat e kthyn vete dhe tani nuk vete me njeri per azil vetem nese kane kontrate pune. E pane me syte e tyre se cfare ishte Gjermania.. Une them qe Amerika ja vlen nje shot po aq sa shqiperia dhe evropa, nuk kane asgje speciale apo te vecante. Nese ja del ne Shqiperi ja del kudo them une, nese nuk ja del dot ne shqiperi mos e merr mundimin fare.

     Thjesht duhet nje cik balancim te gjerave se na hapen barkun me kete servilizimin. Njerezit do ikin e do vijne, jam dakord me ty qe varet nga interesi personal por te pakten ti kursejme keto “mbahu nene mos ki frike se ke djemte ne Amerike”. Guri i rende ne vende te vet – thoshnin pleqte dhe aq mire e thoshnit sa nuk ka..

     1. sit back and relaks says:

      E para une nuk di te kete llotari sic ka amerika per te fituar te drejten e qendrimit dhe punesimit ne ndonje vend te BE-se e ku me pas te marresh nenshtesine, e me pas te terheqesh familjen, prinderit, femijet etj etj. Pra Amerika shikohet si zgjidhja me e mire sepse eshte i vetmi vend i zhvilluar ne bote qe me DV Lottery jo vetem te jep mundesine per te shkuar e punuar ne Amerike me te drejta si cdo Amerikan i lindur atje por te jep mundesine qe pas 5 vjetesh te marresh nenshtetesine me te drejta te plota per te votuar edhe per presidentin (me green card mund te votosh per kryetarin e bashkise psh por jo presidentin) per tu punesuar ne vende pune ne administraten e federale etj etj. Eshte ligji me liberal ne glob per sa i perket emigrimit dhe marrjes se pashaportes ne nje vend te zhvilluar si Amerika. Ti merr pashaporten e nje vendi qe njihet dhe leviz pa vize ne 90% te globit, ath perse duhet te pres te anetaresohet Shqiperia ne BE kur une me ane te llotarise amerikane marr per 5 vjet nje pashaporte me te cilen ti mund te levizesh ne cdo vend te BE-se, bile edhe te punesohesh etj etj etj. Sigurisht qe edhe ne Amerike ka forma te diskriminit ne punesim, nuk jane dominante, dhe jane te kamufluara shume por Amerika ka kaq shume diversitet ne kompani biznesi sa ne mos ne njeren ne tjetren do gjesh pune ne profesionin tend e qe aty mund te kercesh ne nje kompani tjeter e keshtu me rradhe sapo te shohin qe ti vlen. Ne Europe ekstrakomunitaret nuk e kane kaq te lehte si per lejeqendrimi, si per tu punesuar ne pune qe kane rroga te mira te cilat synohen nga vendalinjte ne rradhe te pare, pastaj nga ata qe vijne nga vendet brenda BE-se dhe ne fund rradhen e kane ektrakomunitaret. Pse ti mendon se po te ekzistonte llotaria Gjermane e vizave te emigrimit do preferoja Ameriken perpara Gjermanise? Jo sepse Gjermania ofron me shume sesa Amerika por sepse Gjermania na jep mundesine per te qene me afer vendit dhe njerezve tone, por ja qe Gjermania nuk ofron nje mundesi te tille qe nje shqiptar per 5 vjet te behet Gjerman. Ne amerike kane marre pashaporten edhe njerez qe nuk dine dy fjale anglisht, te bejne nje test gjuhe qe te thote me shkruaj nje fjali ne anglisht dhe kaq, ne Europe nuk eshte kaq e thjeshte. Pra Amerika me ane te DV Lottery i ofron shqiptareve mundesine me te mire midis dy mundesive ku njera nuk ekziston fare pervecse si azilkerkues ose i paligjshem. Sic permenda me siper Shqiperia mund te behet anetare ne BE pas 15-20 vjetesh ne rastin me te mire, e une kur kam mundesine qe per 5 vjet te marr nje pashaporte qe me hap dyert e botes nuk kam pse vdes duke pritur nga Rama, Saliu apo Loqe Floriri. I am done with them dhe me ate soj mileti. Tashme e kam pashaporten e mund te kthehem, mund te iki, mund te shkoj ku ta shikoj me mire askush nuk me ndalon, vetem imagjinata eshte limiti. Njeriu duhet te tregohet pragmatist, vitin tjeter kjo llotari mund te mos ekzistoje me dhe ju ziheni ia vlen te shkoni apo jo sikur po ju merr njeri me zor, shkoni, punoni, merrni pashaporten dhe ne dac rrini ne dac kthehuni, ose rrini prisni kur ti bien bolet dashit e te futeni ne BE. Sa per tjetren qe Shqiperia do behet, sigurisht qe behet, kisha shprese se do behej e mund te shijonim jeten normalisht, por kam arritur ne perfundimin qe ai vend mund te behet vetem kur te kete emigruar edhe shqiptari i fundit, vetem pasi te jete infektuar nga virusi i kultures se punes dhe edukimit edhe shqiptari i fundit. Amerika is the best offer in the market today per te gjithe Shqiptaret qe nuk kane nje shprese apo nje drite ne fund te tunelit ne shqiperi per veten apo per femijet e tyre. Po te kishte te ardhme ne Shqiperi me beso po nuk do lija punen, shoqerine, njerezit e mi, komoditetin per t’ia filluar nga e para ne nje vend mijera km larg por ja qe s’ka, ne fund te fundit emigrimi eshte dhe nje sfide per cdo njeri per te pare se deri ku e ka limitin dhe sa vlen. But again, that’s me dhe kjo nuk vlen per cdonjeri. Gjithsekush ka filozofine e tij dhe te drejten e tij te mendoj e veproje si e gjykon me mire. Tutti i gusti sono giusti thote taljoni. Ajo qe duket e mire sot mund te jete e keqe neser dhe anasjelltas.

      1. killer says:

       Te drejtat si Amerikan harroji ti se i huaj ngelesh gjithmone dhe e kemi provuar rracizmin e fshehur Amerikan qe mbulohet nen buzeqeshje plus dhe rracizmi midis rracave eshte i tmerrshem

  4. Fatmir says:

   Ore vellacko ku jeton ti qe te vime edhe ne te kemi ate bollek ae po tregom

  5. Gent says:

   SUPER E VERTETE ajo cka thote SIT BACK AND RELAX, jam ne te njejtat pozita ku rroga ime shkon deri ne 70.000 ne vit dhe me kete rroge paguan cdo gje duke inkluduar sigurimet shendetsore e pension. Llogaritja e pensionit deri ne 62 vjec (rreth 27 vjet pune) eshte rreth 2.400 dollare pa llogaritur sigurimet shoqerore (social security) qe shkojne diku ne 2000 dollare. Nje llogari e shpejte del pension dhe sigurime shoqerore vijne diku ne 4000 dollare. Dhe sic permendi edhe personi me siper me nje pune shume te perballueshme 7.45 -2.35.

   1. razo says:

    O Gent tani dale nje cik se keto komentet si te tuat nuk i duroj dot fare… ti me 70,000 dollare ne vit konsideroshesh me nje rroge shume te mire dhe i privilegjuar.. Megjithate, pasi paguan taksat dhe te tjerat ti mund te marresh ne dor rreth 50,000 dollare ne vite qe i bie rreth $4,000 dollare ne muaj ose rreth 3,400 euro. Tani, varet se ku jeton ti por mesatarisht nje amerikan paguan rreth $1,100 ne muaj per kestet e bankes per shtepine (morgage) plus edhe faturat , taksat lokale apo te tjera te shkon rreth $2,000 ne muaj vetem te mbash shtepine ne kembe. Per te ngrene e per te pire , makine, rroba, te dalesh, pushime , femijet e te tjetra i do te pakten nja $2,000 te tjera.. Kshu qe ti plako ne fund te muajit do te duhet overdrafti i bankes qe tja dalesh!!! Sigurisht nese je me fat dhe ke grua punetore mund te punoje dhe ajo, por perseri jeta eshte shume por shume e shtrenjte. Eshte e njejta gje dhe ne Gjermani, Angli e vende te tjera qe shqiptaret kujtojne se eshte deti kos.. Do me falesh nese te bej llogarine mbase e kam dhe gabim, thjesht po jepja nje ide dikjut qe nuk e ka idene e amerikes.

    1. sit back and relaks says:

     Jo per te te kundershtuar por dalin sepse askush nuk jeton vetem. Ose je me prinderit, ose je me gruan ose e ben share me dike tjeter qerane dhe shpenzimet kur je beqar. Pra dalin, ta them une qe dalin e teprojne. Normal ne amerike nqs do mund te shpenzosh milionin ne muaj e te mos te te dali, por te jetosh qe mos ti lesh gje vetes mangut 70k ne vit dalin e teprojne. Nuk eshte e thene te blesh shtepi patjeter, aq me teper ne nje moshe te re kur nuk e di se ku do te te zere puna neser pasi mund te levizesh nga shteti ne shtet nqs te del nje oferte e mire pune. Nuk ka nje rregull ne berjen e llogarive, cdokush ka kutin e tij te shpenzimeve dhe te jeteses sipas moshes dhe gjendjes familjare.

    2. Alex says:

     Razo ke shume te drejte kam 20 vjet ne boston area bejme afersisht 900000 ne vite dhe nuk dalin insurance nuk kam per 3 vjet kushton 400 ne muaj dhe nuk gjen ndonje spital qe e pranon pushime kam 20 vjet qe nuk kam shkuar.qiraja e shtepive eshte ne stratosfere tax e shtepise gjithashtu.

     1. Gent says:

      Dalin qe c’ke me te! Ne nje fare mynyre doja ti pergjigjesha Razo qe dakordohem ne te vetmen pike qe cdo INDIVID e rregullon vete jeten dhe shpenzimet-kursimet jane te ndryshme per cdo individ! NUK DI CFARE TI SHTOJ ME TEPER “SIT BACK AND RELAX”, te gjitha qendrojne, CDO NJERI E SHIKON SIPAS INTERESAVE TE VETA JETEN, CDO NJERI KA AMBICIA E DESHIRA TE NDRYSHME! Sa me perket mua, une e shikoj goten gjysem plot me eksperiencen amerikane! Punoj ne arsim dhe kam nje page vjetore mbi 70000. Sistemi shkollor me siguron SHENDETSINE, DENTIST, PRESCRIPTION, PENSION dhe MBI TE GJITHA 3 muaj pushime TE PAGUARA. Sic thashe me siper te punosh ne kte sistem te GARANTOHET ne moshen 62 vjecare (e une do kem vetem 25 vjet pune) nje PENSION prej mbi 2500 dollaresh dhe SIGURIME SHOQERORE mbi 2000 dollare. Imagjinoni se me cfare pensioni perfundon ne Shqiperi, jo me 25 vjet pune por edhe me 40 vjet pune nuk mund ti arrish 1000 dollare pension! VETEM PER USHQIN NE SHQIPERI HARXHOHET 40-50 % e rroges (kete nuk e them une, e thone statistikat), ndersa ne vendet e zhvilluara ushqimi te harxhon vetem 5-10% te rroges. CDO KUSH E DI SE CFARE NDRYSHIMI KA CMIMI I NJE LITER BENZINE KETU NE AMERIKE DHE NJE LITRI NE SHQIPERI NE BAZE TE RROGAVE QE MERREN. Gjeja qe kushton shume ketu eshte SHTEPIA, por me inteligjence e gjen mynyren te investosh e te kursesh per shtepine. Prandaj edhe nje here, cdo njeri e shikon e shikon experiencen amerikane OSE GJYS GOTE PLOT OSE GJYS GOTE BOSH. NJE GJE ESHTE E SIGURTE: Mundesite qe te jep ky vend NUK TI JEP VEND TJETER, pastaj veshtirsi do kete gjithmone, varet se cfare piksynimesh i ke vene vetes. NE KTE VEND NUK TE HANE HAKUN, MERITOKRACIA ESHTE REAL! E fillon me 10 dollare oren POR I KE TE GJITHA MUNDESITE TE SHKOSH EDHE me 50 dollare oren e siper. SHKOLLA VLERSOHET DHE AJO DO TE HAPI SHUME DYER KETU. Nese nuk e ke dhe nuk ambicie patjeter qe do ankohesh, edhe pse pune ka per te gjithe, por kualiteti i jetes nuk do jete ai me i larti. Amerika egziston per te gjithe shtresat, ka GHETON dhe nese nuk do te perfundosh ne gheto duhet te jesh me ambicie e kerkues, dhe perfundon ne lagjet me te mira te qytetit apo te periferive ku edhe shkollar e sherbimet jane ekselente.

 2. enter"" says:

  Pershendetje Znj. Laci
  Shpresoj ta lexosh kete koment.

  Me kujtohet kur sapo kishte filluar levizja demokratike ne Shqiperi kur sekretari I shteti Becker erdhi ne Tirane dhe makinen e tij e ngritem hopa sikur ai te ishte profeti I rradhes per shqiptaret. Keta te fundit, me nje ide komplet te gabuar se Amerika do na rregullonte ne cdo gje, shkaterruan cdo gje. Qe prej asaj dite Shqiptaret ndertua endrren e tyre me te cuditeshme dhe kthyen Ameriken ne nje idhull.

  Filluan edhe aplikimin e llotarise amerikane.

  Si nje ish llotarist, po te flas per ate cfare kam pare me syte e mi. Eksperienca ne nje vend tjeter duhet pare si dicka positive por e cila vjen me nje kosto. Nese do nje opinionin tim personal, nese te del llotaria amerikane mund te vish por te qendrosh vetem per nje fare kohe. Nese te del nje oportunitet tjeter ne Europe, te uroj me gjithe zemer te shkosh ne Europe e jo ne ameriken e larget, te trishte, e depressive.

  Shume shqiptare bejne be sot per ameriken, por nuk thone te verteten pikerisht sepse duan te qendrojne pas zgjidhjes qe kane bere dhe e kane per turp te ulin hunden.
  Troc muhabeti, Amerika nuk eshte ajo qe shikon ne TV apo ajo qe te servirin me tangerllik shqipot qe kthehen atje me pushime.
  Se pari, ketu ndihesh shume I izoluar. Ka shume komunitete te ndryshme dhe eshte e veshtire te gjesh nje komunitet qe te pershtatet. Edhe shqiptaret qe jane ketu akoma nuk kane hequr veset e keqija. Merren me llafe, thashetheme, e nuk behen shume me njeri-tjetrin.
  Me Amerikanet eshte e veshtire te behesh sepse jane teper hipokrite dhe fallso si njerez.
  Edhe ketu ka problem te medha sic I shkruani edhe ju. Cdo muaj ndodhin vrasje ne shkolla, dicka qe ne Shqiperi apo Europe nuk ndodh. Edhe ketu ka vrasje, vjedhje, perdhunime. Ligji ka force, por nuk ndalon asgje nga keto qe te permenda.
  Infrastruktura eshte pertoke. Rruget e urat jane tejet te amortizuara, aeroportet te pista, autobuzet te vjeter, tunelet kerkojne mirembajtje.
  Distancat mes njerezve te largeta. Ndonjehere te duhen 1 apo 2 ore te shkosh e te kthehesh nga puna.
  Ushqimin e kane skandaloz. te mbushur me pesticide, e me etiketa fallco per perberesit ushqimore.
  Njerezit gjithmone duken sikur nuk kane kohe per asgje. Ata qe kane femije gjenden ne piek te hallit per vete stilin e jeteses ketu qe kur femija angazhohet ne shkolla te detyrojne ti cosh ne aktivitete qe te hane gjithe kohen e dites.

  Nuk ka nje rregull dhe nje stil jetese comfort. Ne oren 12 te nates shikon njerez ne supermerkato me bebe e femijet e tyre. Pse? Sepse nuk kane kohe tjeter gjate dites per pazare. Femijet bejne ritmet e te rriturve dhe nuk ngopen me gjume.
  Prinderit gjithmone te lodhur nga stili jeteses. Femije, aktivitete, distance, dhe kohe e humbur ne trafik.
  Nese nje dite do te qendrosh ne park deri vone nuk ke mundesi se parqet ne vere I mbyllin qe ne oren 8.
  Nese do te pish nje kafe ulur diku, te bezdisin qe pas 5 minutash kamarieret duke te shtyre qe Brenda 30 minutave te ikesh nga lokali.

  Problem jane fast food-et. Shumica e femijeve rriten te keq ushqyer e me mungese vitaminash. Popullsia jeton e varur shume nga ilacet. Ilace per cdo gje, kunder stresit, ankthit, e pagjumesise. Keto jane pikerisht rrjedhoje e stilit te jeteses.
  Ke uje e ngrohje gjithe diten, pro gjendja e ndertesasve eshte tmerr. Te vjetra, te parregulluara, vijne ere. Komshinjte jane te cdo kategorie.

  Ketu nuk ka babezi politike???
  Para ca vitesh, Guvernatori I NJ kishte bllokuar qellimisht nje nga urat qe lidh NY me NJ si kunderpergjigje ndaj nje kundershtari politik.
  Keta jane mjeshtra per te fshehur korrupsionin dhe per te bere nje propaganda te bukur. NY eshte shembulli I nje korrupsioni te papare. Korrupsioni fillon qe me policine e NY , nje nga me te korruptuarat ne bote.
  Per te mos folur per sindikatat te cilat jane pergjegjesi kryesor per ngadalesimin e puneve ne infrastructure.

  Shume shqiptare qe kam takuar ankohen por pa ze. Lexon ne syte e tyre keqardhjen por ndihen gjithmone te ndrydhur. I shikon te punojne kudo dhe sinqerisht nuk me duket se puna qe bejne ketu eshte me e mire se ajo qe mund te benin ne Shqiperi.

  Kuptohet, ne Amerike puna nuk eshte turp, dhe gjen pune kurdohere, por ME KOSTO.
  Jeta edhe duhet shijuar prane njerezve e me kohe per shijet e tua.

  Plus edhe distance e madhe nga Shqiperia.
  Europa na peshtatet shume ne nga mentaliteti dhe fakti qe jemi rritur me fryme europiane qe te vegjel. Ne Europe, I hypen avionit e per max 2 ore je ne atdhe tek te dashurit e tu.

  Amerika ishte toka e enderrave per mafiozet siciljane, por jo per te tjeret.
  Dhe ta mbyll me nje kuriozitet.

  Kam takuar Amerikane qe me ante ne shkolles paten mundesine te studionin per 1 apo 2 vite ne Europe. Dhe kur jane kthyer mbrapsht ne Amerike thonin” Dua te shkoj te jetoj ne Europe.

  Faleminderit per mirekuptimin.

  Amerika eshte nje vend I cuditeshem.

 3. Aleko says:

  Enra nAmerikane , thjesht nje mit I rreme , nje krijes shqipetaresh kur duan te marrin veten me te mire per nte justifikuar largimet e tyre massive nga vendi I tyre( Statistikat nga organizma sejoze flasin se Shqipetaret 1qendrojne ne vend te pare , si popull qe kerkon largimin e tij nga vendi I origjines)..ne pergjithsi Shqipetaret ja dalin te mbijetojne dhe te rrisin nivelin ekonomik atje ku shkojne sepse ne vendet ku shkojne paraqiten si njerez te thjesht e puntor duke I fut Duarte deri ne rreze….kurse ne vendin e tyre keto lloj punish as qe mendohen, quhen te papershtatshme dhe dinjitoze per ta dhe preferojne ta mbajne hunden perpjet qofte dhe pa pune…Keta jemi…por nje e vecant tjeter eshte se emigrimi nga ne nuk preferohet vetem nga shtresat e varfera apo te papunet por dhe ata qe jane te punesuar madje me rroga te mira , madje keta te fundit jane me te shumtet sidomos te rinjte, cka con tek paksimi I fuqise se shqiperise duke3 e cuar vendin drejte parashikimit ogurzi te OKB se se shqiperia mund te katandiset ne te arthmen me vetem 800 mije banore…

 4. ard toci says:

  enter……je shum i sakte…i kisha ne koke te gjtha cfare the po nuk i shprehja dot kaq mire…..mendo qe kam ardhur 30vjec ne usa….dhe te jap te drejte 100%….cdo njeri qe thote ndryshe ose ka lindur ketu ne usa ose genjen i varfri….e vtmeja menyre te vish te detyrohesh se ne shqiperi nuk ke pune e shkolle e je pa familje….nuk kam experience por mendoj qe europa nuk eshte me e mire…..

  1. Sit back and relaks says:

   Emigrimi eshte per ata qe e perballojne ne rradhe te pare psikologjikisht ndryshimin pastaj fizikisht. If you can make it there you can make it anywhere. Jeta nuk te fal asgje, duhet ta fitosh. Kush pret fushe me lule ne emigrim me mire te rrije ne shqiperi te beje jete azili pleqsh ose ti lepije bythen katunareve dhe injoranteve qe jane bere politikane per nje vend pune ne shtet.

   1. eagle says:

    Vazhdo me vegime ti shoku mashtrues.Une do thosha if you make it in Albania you make it anywhere

 5. Dan says:

  Po nuk ju mban njeri me zorr o njerez pse nuk ikni ne “memedhe” aty eshte ju pret dhe prap ju percjell…..

  1. razo says:

   Kollaj ti thuash tjetrit ik kthehu por njerez si puna jote i presin ne shqiperi me ulurima pse u ktheve.. Mos o zot te kthehesh pa para. Ne shume raste jane vete prinderit qe i thone femijes mos u kthe rri andej por paret i duan dhe qahen ne telefon se nuk ka kush ti varros neser.

   Vitet ikin dhe kur te vine mende nuk ti hane as qente thone.. sepse kalamajte te jane rrit e nuk dine shqipen e as nuk duan ta dine per shqiperine. Del ndonje kalama i dhjere, pa shkolle e pa mende qe te shkerdhen jeten e duhet ti rrish nga pas bythe deri sa te shkoj 40 vjec apo ti mbash kalamaqte sepse rroga nuk i del te paguaj qirane e shtepise e jo me te paguaj per kopshtin. 90% e shqiptareve ne amerikes ishin kthy me vrape po i ka zene rrota bishtin. Kshu qe ti byrazer kurseji keshillat sepse ka halle mbi hallin.

 6. @autori says:

  Kur dhelpra nuk i arrinte vilat e rrushit, thoshte se jane te papjekura..
  Amerika nuk eshte per llafazanet dhe dembelet. Kush punon e shijon Ameriken.

  1. enter"" says:

   Aahahaah, por per latinet e zezaket qe nuk punojne e jetojne me takstat e tua cfare ke per te thene?

   Askush nuk eshte dembel e llafazan, por ky eshte realiteti.
   Ti punon e punon e vjen nje dite te iken jeta prej shalesh ne amerike sepse ske patur kohe per ta shijuar. Te rrofshin $$$

   1. someone says:

    enter a mund te pyes se cfare pune bene atje? ose ndoshta ne cfare industrie dhe me sa te ardhura perafersisht nese nuk e ke problem? Btw jam dakort pothuaj me te gjitha gjerat qe ke shprehur. Amerika eshte vertete nje sfide goxha e eger nga shume aspekte, dhe te duhet shume pune, energji, talent dhe pak fat qe te ndjehesh i suksesshem deri diku. Nese ne shqiperi nuk ke lene asgje, as prone a biznes e as te aferm qe i vlereson e do ti kesh afer (fatkeqeshisht), atehere amerika mund te jete fati jot…

 7. Adriatiku says:

  Leonora flet vetem me fjale te bukura por pa permbajtje. Gati I ke thene te gjitha por asgje nuk ka kuptim. Do te te them vetem 2-3 gjera. Amerika nuk eshte per dembelat dhe qejflinjte. Nuk eshte per pijanecet dhe drogmenet etj, etj. Ne kete kontekst qendron gjthcka qe ti e pershkruan si jo te mire per Ameriken. Amerika eshte per njerzit punetore, per njerzit me talent dhe ambicioze te ecin perpara. Ne kete kontekst qendrojne fjalet e mira qe ke thene per Ameriken.
  Tani te flase dikush me te degjuar eshte gabim dhe na ofendon neve qe jetojme ne Amerike per kohe te gjate. Vetem si kuriozitet po te them qe Shqiptaret e gjejne shume me mire veten ne Amerike se te tjeret. Ne jemi popull I prere per Ameriken. Nje person I rendesishem ketu ne Boston me tregoi kete histori kur mori vesh qe une ishja Shqiptar: Nuk e kam ditur ku bje Shqiperia por para ca kohe ne bordin e guvernatorit diskutuam per shkollimin e pakicave. Doli qe Shqiptaret zinin vendin e dyte mbas izraeliteve. Te gjithe u cuditem dhe pyetem se ku bje Shqiperia….Kjo eshte shembulli me I mire per te mare vendim ne se ke mundesi te vish ne Amerike.

  1. enter"" says:

   Edhe Gjermania, Italia, etj jane per ata qe punojne. Dembelizmi nuk deshirohet ne asnje vend te botes, por gjella me krip e kripa me karar.
   Pse nje pjese e madhe e amerikaneve detyrohen te bejne nga 2 pune? Sepse nuk u del. Ky eshte fakt.
   Ne nuk jemi popull I prere per Ameriken, ne jemi mesdhetare dhe jemi te prere per kulturen, klimen, dhe ambientin mesdhetar.

 8. Para Laci says:

  Kjo Zonja po thote se bileta/llotaria eshte udhetimi dhe jo destinacioni. Udhetim sepse kur mberrin atje nuk eshte se te gjitha problemet mbarojne dhe tani ulesh ne divan dhe shikon tv gjith diten. Ne fakt, kur te mberrish atje, fillojne probleme te tjera qe te gjithe emigrantet e kuptojne se cfare po mundohem te them. Shtepia, puna, shoqeri, familje, etj… Kur shkon ne emigracion, nuk ka destinacion por vetem udhetim. Eshte si puna e bicikletes, po ndalove u rrezove.
  .
  Sa per menyren e jeteses, mendoj se sherbimet shendetesore ne Amerike nuk jane falas. Ne ketu ne Angli paguajme nje shume te vogel lekesh si takse qe shteti e merr automatikisht kur marrim rrogen mujore, por nuk paguajme kur shkojme ne spital, vetem nqs zgjedhim te shkojme ne spital privat. Ne Amerike ka akoma njerez qe i blejne ushqimet me tollona.
  .
  Ne Europe nqs je pa pune merr assistence sociale. Ne Amerike, jo.
  Ketu ne Angli, po kishe shume femije te leverdis me shume qe te mos punosh se merr asistence me te madhe nga shteti sesa te marresh rroge normale ne pune. Prandaj ke zezake, arabe, pakistaneze dhe indiane, por edhe familje britanike sidomos ne veri te Anglise qe bejne 4-5 femije dhe jetojne me shtepi falas nga shteti dhe me asistence sociale po nga shteti. Per keta njerez mund te thuash se eshte nje fare destinacioni sepse keta shkojne ose bejne femije shume me qellim qe te marrin leke pa punuar, por prap e gjejne nje pune ne te zeze me leke ne dore sa per te rritur te ardhurat.
  .
  Diferenca midis Europes dhe Amerikes eshte se ne Amerike kapitalizmi eshte me i eger se ne Europe. Europa ne krahasim me ameriken e ka ballancuar sado pak socializmin me kapitalizmin.

 9. I lodhuri says:

  Realisht eshte shume e veshtire ne USA, une mar 4fishin e zoterise qe pretendon se ka rroge te larte dhe po ia del jetes me se miri, dhe prape nuk dalin.
  Varet ku jeton sa paguan qera/mortgage dhe cfare ushqimi ha. Mund ta mbushesh karrocen ne supermarket me $100 dhe merr ushqimet me plehra dhe prape mbijeton, por mund te harxhosh edhe $2,500 vetem per ushqimin ne muaj.

 10. Dan says:

  Endrra Amerikane eshte bere me pune dhe jo me gjume o dhjaksa….
  Nese ke qejf gjumin dhe te ka mbuluar dembelizmi nuk eshte endrra Amerikane eshte vuajtje Amerikane.
  Nese ke qejf pushimet e perhershme dhe pret me dore shtrire per ca lemoshe eshte vuajtje Amerikane.
  Nese do te vizitosh njerezit shoket dhe miqte tek lokali i lagjes eshte tmerri Amerikan.
  Nese shkallet e pallatit jane vendi qe ti hedh iderat e tua per jeten eshte tmerri Amerikan.
  Nese thashethemet dhe hokatarat jane prioriteti jot eshte tmerri Amerikan.
  Nese vjen ketu me pateriotizma fallco dhe trimeri fshataresh eshte tmerri Amerikan.
  Nese merresh me politike dhe nuk di te integrohesh eshte tmerri Amerikan.
  Nese nuk pret mendje dhe kritika nga te tjeter per punen qe ben e si e ben eshte tmerri Amerikan.

  Nese te gjithe i shikon me perbuzje dhe pershjtellim eshte tmerri Amerikan.

  NESE keto nuk jane ne kulturen apo mentalitetin tend eshte nje enderr e bukur AMERIKANE dhe mundesi pafund per ta shijuar jeten ashtu sic e deshiron ti.

  1. enter"" says:

   Askush nuk thote pushime te perjeteshme
   Pse cte keqe ka te vizitosh njerezit e te kalosh kohe me ta? Apo te pelqen stili amerikan ku femijet mbyllen Brenda ne shtepi dhe nuk behen me femije te tjere?
   Ne nuk jane shkallet e pallatit jane sports bar te amerikes, gjeja me e shemtuar…sports bars.
   Thashethemet jane tipike amerikane. Shiko sa reality shows ka ne TV cdo dite.
   Patriotizma? Patriotizmi eshte virtyti kryesor e amerikaneve qe bejne si te cmendur.
   Politika eshte nje tjeter argument qe ka mbushur rrjetet sociale amerikane.
   Kur I ben kritike nje amerikane te hedh nje veshtrim shperfilles sepse amerikanet nuk jane mesuar te presin kritika.
   Amerikanet te shikojne me perbuzje qe ne momentin kur flet sepse dallojne qe nuk je anglishfoles.

   The tere keto pika, por te gjitha jane genjshtra.

   WAKE UP SHEEPIE

 11. ard toci says:

  qe jom tu thone ere se 20 vjet n amerike dhe kom pa e me kane pa shume shqiptare e amerikane e mexicane e kineze etj etj…ketu ka pune e fast food sa tdush e ka shkolla e spitale e makina e trena egradacela plot etj etj…jeten e bo ai qe ka ne banke mbi $10mil…tjeret e marrin me shkume qe nga ca shqipo me biznes qe dhiem duke qesh kur rrejn e deri ke ky bosi im amerikon i vjeter qe puno 6-6pm e arrin ne shpi ne 8pm, e mezi bo leje 1 javshe….Enter i ka thene komplet te verteta dhe me sinqeritet, pa asnje genjeshter…nuk kam cere them me….dhe te kthehesh eshte vertet trimeri dhe mencuri….une vet skam asnje nga te dyja….pranej dhe spo e zgjas ma….menje nuk jap dot se kom nevoj per vete te me japin…per ta mbyll po them: ai qe ka nermen me ardh ta pysi b…mire…..

 12. Nje burre nga Korca says:

  Te gjithe komentuesit kane te drejte. Amerika eshte ajo qe eshte dhe Shqiptaret ata qe jane, as me te mire as me te keq se te tjeret
  Une mendoj se 2-2.5 meleone banore te Shqiperise mund te jetojne shume bukur ne kete vend ku natyra i ka falur cdo gje me bujari.Duhet shume, shume pak per te aritur kete. Ndoshta nje 10 vjecar dhe dicka: Qe te drejtojne njerez me mend dhe dhemshuri. Gjynah sa pak duhet……….po qe eshte shume
  Te shpresojme ……………

  1. sit back and relaks says:

   chi vive sperando muore cagando thote taljoni, ene se ka keq.

  2. sit back and relaks says:

   chi vive sperando muore cagando thote taljoni, ene se ka keq…

  3. eagle says:

   Te lumte goja. TE DEGJOFTE ZOTI

 13. sit back and relaks says:

  chi vive sperando muore cagando thote taljoni, ene se ka keq..

 14. Lexuesi i TemmA says:

  ww.gazetatema.net/2018/05/15/shpallen-zyrtarisht-fituesit-e-lotarise-amerikane-ja-si-mund-ta-shihni-nese-jeni-perzgjedhur/

  Uroj qe te keshe fituar lloton qe u shpall tani zonja e nderuar Leonora, qe te te vertetohen te gjitha ato qe ke shkruar ne artikullin tend.
  Urime.

 15. Arber iliri says:

  Diskutimi me interesant dhe me nivel qe kam lexuar ne shtypin shqiptar.
  Ju uroj gjithe shqiptareve kudo jane gjithe te mirat.

 16. IVONI says:

  ..MALLKUAR QOFSHIN ATA QE E SHKATERRUAN SHQIPERINE ..! VENDI KISHTE NEVOJE PER ” KORRIGJIME ” POR JO PER SHKATERRIME TOTALE , TE NXITURA NGA JASHTE ..! KAM RRETH 27 VJET QE RROJ NE B.E, -ne e KRIZES ..! KAPITALIZMI ESHTE I PA MESHIRESHEM , TE DO KUR PUNON SI SKLLAV DHE TE KETHEN SHPINEN KUR NUK JE I AFTE ..! MENDIMI I IM ESHTE , {PASI RRJEDH NGA NJE FAMILJE E VARFER , KU NE ISHIM GJASHTE FEMIJE , I FUNDIT UNE } , SE POPULLI DUHET TE GJYKOJE SERIZISHT PER ATE QE NDODHI NE SHQIPERI , KU SOT “LIDERE ” JANE FYTYRA TE PA PELQYESHME DHE ISH SERVILA APO BIJ TE TYRE , TE PRIVILIGJUAR TE ATIJ SISYEMI , QE NE ATE KOHE PER GJENE ME TE VOGEL , I BININ GJOKSIT DUKE TE KERCENUAR :” E DI SE C`TE BEJ UNE “..?!.. KUDO NUK MBRETERON DREJTESIA , BARAZIA , SOLIDARITETI , E DREJTA E TE SHPREHURIT LIRESHEM ,NDIHMA RECIPROKE OSE SHPIRTI HUMAN , KU KA NJE ME POST SIGURROHEN TE GJITHE TE AFERMIT , PAMVARESISHT AFTESIVE , KU DHE SHUME TE SPECIALIZUAR SI MJEKE , INXHINIERA TE MEKANIKES , PLIROFORIKES ETJ ETJ , E KANE TE VESHTIRE TE GJEJNE PUNE , KU DESHIRA PER PARA SE BASHKU ME NEVOJEN PER TO , KA SHKATERRUAR C`DO NDJENJE TE BUKUR SHPIRTERORE .. ! VITET E RINISE SIME ISHIN TE BUKURA NE NJE VEND TE QETE KU PARAJA NUK BENTE LIGJIN , PAMVARESISHT SE PERSONISHT NUK ISHA NGA ATA QE I SHIJOVA ME SHUME ..!

 17. razo says:

  Amerika eshte vdekje shpirterore per nje shqiptare ( nuk kame asgje me ameriken nuk kam qene ndonjer)… Ne jemi mesdhetare o njerez, punojme per te jetuar e jo te jetojme per te punuar. Ne kemi qejf diellin dhe ta marrim jeten me ngadale, nuk eshte dembelizem e shqipo-amerikane eshte stij jetese. Me ngrihen nervat sa here shkoj ne shqiperi dhe degjoj njerez qe qahen me mercedez e me vila ne fshat qe nje amerikane apo evropiane e ka enderr ta kete. Nuk them se cdo gje eshte e mire ne shqiperi, por ka te mira dhe te meta se cdo vende tjeter.

  Nga te gjithe emigrantet shqiptare neper bote keta te amerikes jane me te renduarit nga ana mendore. Nuk e di por ai vende sikur i ben tjeter njerez. Nejse, mendje-mendje kjo dynja. Per vete jetoj ne Evrope dhe megjithese mund te vij ne Amerike kur te dua as nuk me shkon mendja te shkoj aty me ato tmerre qe kam degjuar. Thote njera ketu me larte qe kursen ne nje vit 4mij dollare.. Po dakord po ca jane 4 mij dollare nje rruge per ne shqiperi dhe iken. Te jesh vetem por imagjino me femije e grua do 5 vjet te besh parate e avionit!!!! Vetem kjo ide me tmerron. Kam degjuar per shume njerez qe nuk kane ardhur dot per raste vdekjesh apo dasmash sepse nuk kane lek, turp ta thuash por eshte e vertete. Plus qe kam vene duart ne koke kur kam degjuar qe ka shqiptare ne te zeze ne amerike me nga 20-25 vjet!!! O zot i madh cmenduri, te pakten ne evrope nuk degjon cmenduri te tilla. Shqiptaret mund te udhetojne ku te dun ne Evrope, shumica punojne gjate sezoneve 2-3muaj dhe kthehen ne shqiperi. Per 2 ore maksimumi udheton ne cdo cep te evropes nga Tirana. Ha mengjes ne Londer dhe dreken ne Tirane! Nuk ka te paguar. Per shume shqiptare Evropa tani nuk quhet vende i huaj eshte bere Italia dhe Greqia sikur shkon Tirane – Vlore apo Tirane -Shkoder. Edhe 10 vjet do jemi nje vende e gjithe Evropa, do jete mese normale te punosh ne Gjermani e te jetosh ne Shqiperi. Beni vilen sa me shpejt o njerez se nuk ka me vende ne Shqiperi po e pushtojne te huajt , eshte mbush me skandinave, italiane e gjermane qe blejne apartamente dhe bejne jete luksi me 500 euro ne muaj. Ushqimi bio, restorante qe te iken mendja e koha me diell 300 dite ne vite!!!

  Ju befsha AMERIKEN 🙂

  1. valer says:

   Jete luksi bekan te huajt atje me 500 euro muaji ?! Po ik o djale se ata jane njerez qe i ka zene rrota bishtin, se i kane pensionet e ulta e nuk perballojne dot kostot e vendit te tyre. Prandaj vijne tek ne. Ushqimi bio? Ishte njehere e dikur, sot nuk ka me. Edhe fshataret shqiptare perdorin goxha pesticide, madje akoma dhe me teper se ne Europe.

 18. Illyrian Emperors says:

  Mu be shume qejfi nga ky artikull dhe mbi te gjitha mu be qejfi nga diksutimet qepo behen ketu.

  Diksutime te verteta dhe te nivelit ta larte.

  Ka Shqiperia shprese, por duhet te krijohet nje parti e re.

 19. Sidor says:

  Kam jetuar disa vjet ne Kanada dhe nuk me eshte ngrohur asnje dite ai vend. Gjithe kohen mendonja per tu kethyer. Por cdo dite ne Kanada admironja se se produktive ishte puna aty. Cdo gje e sistemuar bukur dhe ne menyre efektive. U habita kur degjova se edhe kishat shiteshin. Eshte cilesi e Anglosaksoneve per te bere ligje efektive, per ti respektua ato dhe per te bere qe edhe te ardhurit ti neneshtrohen atyre ligjeve pa dhune te tepert. Kudo ku kane shkelur keta kane po te njejtin regull: Ne Smerike, Kanada, Australi, Zelande apo edhe ne Afriken e jugut.Megjithate mesdheu eshte djepi i qyteterimit dhe eshte bukur te jetosh ketu duke rregulluar ca gjera.

 20. Iliri says:

  Une e kam provuar. Nese nuk te ka thene kush puna e mbare ketu,kot nisesh per ne USA. Nese je njeri qe punon atje je mese i vlersuar dhe i ke te gjitha mundesite qe te besh peukopi. Nuk ka asnje lloj paragjykimi per rracen dhe se sa kohe ke qe je ne ate vend. Nese je i zoti ne punen qe ben,atje kap cdo gje qe eshte e mundur dhe qe kurre ne Europe nuk do ta arrije. Ajo qe eshte me e mira e te gjithave atje eshte e ardhmja e femijeve. Ne pergjithesi te gjithe femijet e Shqiptareve qe studjojne kane arritur rezultate shume te mira dhe pasi te mbarojne shkollen i kane te gjitha mundesite qe ta shlyejne ate pas saje. Keshilla ime e vetme eshte qe asnje te mos niset per atje ne menyre te paligjeshme,pasi do te kene tere jeten veshtiresi dhe kurre nuk do te integrohen. Ato qe shkojne me llotari pasi te marrin numrin e punes i kane te gjitha mundesite nese atje do ti shtrohesh punes. Kush eshte shpallur fitues i uroj mbaresi.

 21. Emma says:

  @ sit back and relax, jam dakord me ty pot ky ‘enter-i’ e ca te tjere si ai qe kane komentuar ketu duket se paskan dale ne pension qe 34 vjec dhe jane kthyer ne vendlindje qe te investoje ‘lekun e madh’ qe kane bere dhe tani do te mbajne ngrohte karriket e lokave e kafeneve sepse do te kene punuar ‘fort’…
  Amerika nuk eshte per te tere! Eshte per ata qe jane te pregatitur te cajne nese dijne te shfrytezojne mundesite qe u jepen e qe nuk mund ti gjejne ne asnje vend tjeter. Sigurisht jo te gjitheve u prihet mbare pikerisht nga paaftesia e tyre. Ne Amerike nuk mund te besh para me ato mend e mentalietet qe merr me vete nga Shqiperia. Duhet ti lesh ato dhe vesh trurin ne pune me xhiro te shpejte e te kapesh mundesine qe te ofrohet per te bere para. Amerika eshte sprove. Amerika eshte vertet enderr nese di si te enderrosh e te punosh strategjikisht per realizimin e endrres. Sa per punen, askund nuk e ka te garantuar, por nese ne Amerike ke mundesine te arrish majat, ne te tjera vende veshtire se mund ta arrish sepse Europa eshte rraciste deri ne kocke dhe gjithmone do te jesh i huaji i diskriminuar. Vertet, askund nuk eshte perfeksion, Amerika ka problematikat e veta, por edhe per sa i perket shkollimit eshte si kudo, me shkolla te shkelqyera dhe shkolla jo te dobeta, me studente te shkelqyer dhe studente te dobet keshtu qe opinionet nuk mund te pergjithesohe. Njerezit kane mundesi te zgjedhin sipas mundesise dhe merites e cila u njihet te gjitheve njelloj. Paci fatin qe meritoni te gjithe!

  1. enter"" says:

   Jo jo Emma, mos u bej merak per pensionin tone. Themi ca te verteta qe juve ndoshta sju pelqejne sepse keni degjuar vetem infon e seleksionuar nga Amerika.
   Me sa kuptova I gjithe komenti juaj vertitet tek paraja dhe pikerisht me mbushet akoma me shume mendja qe komentet e mia nuk I ke lexuar aspak me nje mentalitet alla-amerikan apo europian por me nje mentalitet alla shqiptarce…te bejme para…sikur me qene akoma ne kohen e Sudes.
   Kush tha qe ne vendet e tjera nuk arrin majat?
   SHidhi nje sy shqiptareve ne Europe, shume kane arritur majat dhe nuk kane dashur te shkojne ne amerike per te kapur pikerisht keto maja.

   Kengetare, instrumentiste, doktore, profesore etj.
   Se ke provuar racizmin e Amerikes, te uroj mos e provosh. Kuptohet nuk eshte I shprehur hapur si Europe, por I fshehur, dhe ai I fshehuri eshte me I keqi ndaj ka plasur keq tani ne amerike rracizmi.
   Ndaj boll me komente tipit “kane dale keta ne pension”. Ti sdi asgje per jeten time, keshtu qe me e permbatur ne komente.

   Jeta nuk eshte para

  2. Eagle says:

   He se kurvat si ty dashnoret e pleqve bossa jane ne Amerike se nam me re keq se ju nuk ka lene asnje femer e kombesise tjeter.Ju gezoni ligjeve ju bushtra qe kur ndaheni i merrni leket burrit.Te vjen inat qe 34 vjec erdha ne vendlindjen time dhe jam pronar kur ti rraskapitesh si nje skllave ne vend te huaj.Shqiperia nuk ka lufte keshtu qe si emigrant ekonomik u ktheva se e rregullova ate qe doja.Se si i kam berecune leket puna ime por mjafton pata Zotesi dhe tru jo si ju mashtruese ziliqare

  3. Striker says:

   Amerika ka rracizmin me te larte.Zezaket urrejne re bardhet,Latinet zezaket,aziatiket urrejne latinet, Cifutet urrejne kedo.Bisnesi imadh eshte monopol.Klasa e mesme po zhduket.Endrra Amerikane quhet enderr se ngelet enderr nuk e arrin dot.Ji gjith jetes skllav jeto me endrra.Amerika eshte te shtrengosh prapanicen te besh dy leke.Te punosh dy tre pune te jetosh me shok te ndash qerane.Te mos hash jashte.Te mos besh jete. Bej ato lek dhe kthehu bej dicka ne Shqiperi.Kjo behej deri ne 2010 se tani ka marr fund Amerika. Parate qe mund ti kishe deri ne 2019 mund te beje dicka ne Shqiperi se nuk ishin ngritur cmimet por tani as Ne Shqiperi nuk ben dot se po e pushtojne te huajt me kerkesa dhe cdo gje eshte shtrenjtuar shume.Ju qe ngecet andej do jini gjith jeten skllever

 22. razo says:

  O TEMA po late name, shkrimin me me shume komente e keni hequr fare nga faqja kryesore e lini budalleqe qe nuk marrin asnje koment…

 23. someone says:

  Shqiptaret e florides

 24. Maelga says:

  Zonja artikull-shkruese,
  Mjaft me me flete-rrufe leifeniste mbushur me psikollogji kolektive.
  Mendesia komuniste, nga e cila nuk keni shpetuar akoma, nuk po ju lejon te kuptoni qe njerezit nuk jane te gjithe njelloj, si turma delesh si dikur.
  Njeriu nuk eshte kolektiv zonje.
  Cdo njeri ka individualitetin e tij, karakterin e tij, personalitetin e tij, eksperiencen e tij, menyren e tij te pershtatjes apo te mospershtatjes, preferencat e tij, pelqimet dhe mospelqimet e tij, problemet e tij, gezimet e tij.
  Ka nga ata qe ne Amerike kane gjetur veten dhe jane rregulluar shume mire.
  Ka nga ata qe jane pershtatur me pak.
  Ka nga ata qe nuk u pelqen fare Amerika dhe jane kthyer.
  Ka nga ata qe do te preferonin Europen, por duke mos patur mundesi emigrimi atje kane emigruar ne Amerike.
  Ka nga ata qe nuk duan te ikin nga Shqiperia sepse jane rregulluar mire aty.
  Ka nga ata qe kane veshtiresi ne Shqiperi, por nuk duan te largohen nga vendi i tyre.
  Cdo njeri eshte i ndryshem. I ndryshem. I ndryshe. Kete gje futeni mire ne koken tuaj.
  Njeriu mundohet ta rregulloje jeten e tij aty ku i ecen.

  Dhe mjaft se na hapet barkun. Sa here del informacion per llotarine Amerikane botohen edhe flete-rrufe te tilla.
  Sikur po i cojne njerezit me zor ne Amerike !!!!!

  1. enter"" says:

   Artikull shkruesja nuk po ben flet rrufe te tipit komunist. E paske kuptuar keq shkrimin.
   Thjesht eshte nje dileme……………….

   1. Maelga says:

    Jo, shkrimin e kam kuptuar me se miri, faleminderit.

  2. killer says:

   Me mire te tipit kpmunist se te jesh prapanic lepired ballist dhe tradhetar.Kuminizmit ti hash kalen ti se po e shohim kapitalizmin tiaj te permjer

   1. Maelga says:

    Ja dhe nje tipik i “Njeriut te ri te edukuar nga Partia!”

 25. Aku says:

  Jam plotesisht dakord me komentin e Maelges sidomos kur thote qe cdo njeri eshte i ndryshem dhe e rregullon jeten atje kur mundet dhe me shkalle te ndryshme suksesi gje qe varet nder te tjera nga aftesite e tija personale dhe kushtet, rrethanat apo edhe fati. Por mund te kete nder komentuesit e mesiperm qe thjesht genjejne per cka mund te kene arritur ne emigracion. Nje person i tille tipik mashtrues eshte komentuesi “sit back and relaks” i cili pretendon se merr 75000 dollare rroge ne vit duke punuar ne Amerike nderkohe qe ai person ben nga 3, 4 e me shume komente te gjata pothuajse cdo dite e debaton ne pjesen e komenteve te gazetes Tema prej vites pothuajse per cdo artikull. Kur e pyet se ç’lloj pune qenka kjo qe te paguan kaq (shuma e permendur nga ai duhet te jete nje rroge mjaft e mire atje) e ku ti paske kaq kohe e nge qe te hardallosesh me ore te tera te lexosh gazetat shqiptare e te rrish te besh nga disa komente perdite, ai person thjesht prrallis e ben lora fjalesh e s’eshte ne gjendje te pergjigjet sinqerisht.
  Amerika vertet eshte vend i mundesive te medha por nuk eshte fushe me lule. Duhet shume pune e sakrifica qe te besh prokopi e jo prrallisje mashtruese me ore te tera sikurse ben tere kohen personi mashtrues i siperpermendur.

 26. Aj says:

  Përfundimisht si e lamë

  1. enter"" says:

   E lame qe llotaria amerikane eshte thjesht nje kurth. Duket e bukur nga jashte, por Brenda ka vetmi, depression, e pakenaqesi.

 27. Blondell says:

  One of the basis for it was his participation in a few of the largest containers actually been competed.

 28. John says:

  Marrja e një kredie të ligjshme ka qenë gjithmonë një problem i madh Për klientët që kanë probleme financiare dhe kanë nevojë për zgjidhje për të. Çështja e kredisë dhe e kolateralit janë diçka që klientët gjithmonë shqetësohen kur kërkojnë një hua nga një huadhënës legjitim. Por .. kemi bërë këtë ndryshim në industrinë e huadhënies.

  prandaj keni nevojë për një hua me një normë interesi të ulët dhe atraktiv 3% ?, ne mund të organizojmë sa më shpejt që të jetë e mundur, Ne ofrojmë Kredi Biznesi, Kredi për Makina, Kredi për Shtëpi e.t.c.

  kështu që nëse po Na kontaktoni me mirësi: petalscreditclub @ hotmail.com, whatsapp: +1 (314) -474-4211

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *