Alarmi i ekspertit amerikan: Ballkanin e pret një fat i tmerrshëm, me rusët që i “pëshpëritin” serbëve në vesh

Profesori i njohur amerikan, George Friedman, thotë se e ardhmja e Ballkanit është jo fort premtuese.

Një njohës i mirë i gjeopolitikëve, Friedman shprehet se në Ballkan mund të ketë luftë.

Ai thotë se serbët kanë mbështetjen e rusëve për çdo hap që do të ndërmarrin, ndërsa shqiptarët kanë mbështetjen e amerikanëve dhe kroatët të gjermanëve.

Friedman shprehet i bindur se është vetëm çështje kohe që lufta të shpërthejë në Ballkan.

Sot, rusët u “pëshpëritin” serbëve, amerikanët shqiptarëve, gjermanët kroatëve. Fshatrat dëgjojnë thashethemet, dhe ja ku fillojnë sherret.

Ballkani nuk është vendi i vetëm në botë ku kjo ndodh, por s’ka vend tjetër në glob që të jetë kaq i rëndësishëm për kaq shumë fuqi të mëdha.

Prandaj, nuk është për t’u habitur pse ka gjithnjë zëra dhe thashetheme, se rajoni është shpesh në prag të luftës.

Dhe nuk është për t’u habitur që thashethemet janë zakonisht të gabuara.

Ato thjesht sigurojnë që të habitemi kur ato të dalin të vërteta. Është vetëm çështje kohe.

Dhe ky është një rajon që pret luftë, duke e bërë atë të ketë më shumë gjasa të ndodhë” deklaron Friedman.

Ndonjëherë luftimet midis fshatrave tërheqin në betejë në fshatra të tjerë, tërheqin kryeqytete, tërheqin fuqi të mëdha.

Ndonjëherë fuqitë e mëdha që konkurrojnë me njëra-tjetrën, tërheqin kryeqytetet dhe fshatrat e Ballkanit”, vijon ai.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Alarmi i ekspertit amerikan: Ballkanin e pret një fat i tmerrshëm, me rusët që i “pëshpëritin” serbëve në vesh”

 1. xhemal says:

  jo cdo gje qe thone amerikanet eshte e mundeshme te ndodhe,,pastaj medalja ka dy ane mud te jete edhe paqja mundesia me e madhe te fitoje

  1. theatrical says:

   USA mbron interesat shqiptare,Rusia interesat serbe,Gjermania interesat kroate e keshtu me radhe…nga ana tjeter vepron edhe Turqia nje faktor i rendesishem stabiliteti ne rajon,njekohesisht nje kunderpeshe e madhe ndaj Greqise..
   ne rast lufte(edhe pse nuk besoj te ndodhe),Turqia anekson menjehere Thraken Perendimore dhe nje pjese te mire te ishujve te Egjeut…

 2. says:

  Në vitin 1960 ku BS (bashkimi soviétique) organizon te euro të futbollit kishte rrezik., tani s’ka asgjë që ndiejm në ajër. Armiku është azia dhe jo ballkani

 3. Jozef Shvejk says:

  Ne ne lufte nuk shkojme, nje mut mbi te leshojme.

 4. Çika says:

  Zoti George !
  Ti je fallxhi , orakull apo Kasandra ?!
  Na thuaj , cili shtet do sulmojë kë , për të arritur këtë apo atë qëllim ?!
  Janë ato pëshpëshet nga jashtë që trazojnë Ballkanin – gjeni shesh dhe bëni atë përshesh që synoni .
  Ballkanasit , ose janë në BE, ose synojnë BE . Ç’ke parasysh që jep alarmin ?!

 5. Latif says:

  Ne jemi gati dhe mbas Serbise dhe Greqise po kalojme dhe ne FYROM dhe Mal te Zi se na u ca trrapi me llafe me at rast po ja fusim dhe nej plumb bythve ktyre politikaneve tone

 6. Koli says:

  Nese Ballkani behet pjese e BE-se do te bjere perfundimisht ne dore te Rusit. Brekegrisurit e BE-se nuk mund ta perballojne dot trysnine Ruse.Vetem nje Neo otomanizem shpeton Ballkanin.

 7. art says:

  Keta amerikanet e kane shpetuar boten kudo qe kane shkuar ne fakt, ua kane ndjere lezetin anekend

 8. Prostituta Kombetare Sali says:

  Prandaj na duhen PD, PS e LSI,
  Prandaj na duhet korrupsioni,
  Qekur te filloje lufta, Nave Na te jena pa breke!

 9. katarakti says:

  Ka plotesisht te drejte. Nje dite, jo shume e larget, serbet do dergojne ushtrine e tyre per te “çliruar” Mitrovicen veriore. Siç bene ruset me Krimene. Dhe askush nuk do te doje te hyje ne konflikt me Serbo/Rusine per shkak te Kosoves. Per Trumpin Ballkani nuk perben prioritet.

 10. Cobo says:

  Kjo qe thote ky tipi me shume se analize eshte politike. Po NATO perse eshte?

 11. Xhipja says:

  Te filloje nje here qe shqiptareve tu mbushet mendja e syte se cilet politikane jane te shitur se ata.do dalin si.kuislingu qe ne momenton e pare me flamurin e hasmit.Ata dihen qe sot por shqiptareve u jane erur syte dhe per ta.votojne pre vitesh ne rolin e.veshgjatit debil.

 12. anton says:

  cifuti i hungarise vellai i george soros lutet dhe shpreson per lufte perseri ne ballkan
  kancerei dhe lufterat neper bote vijne nga ju o rrace e qelbur dhe e degjeneruar
  mos te egzistonin cifutet gjithe bota do jetonte ne paqe dhe harmoni

 13. Marku says:

  Zoti Friedman eshte nje liberal pacifist tipik qe gjithsesi ka te drejte te jape opinionin e vete , por rrealiteti qendron krejt ndryshe ne rajonin e ballkanit. Serbia fashiste dhe nena e saje Rusia jane nen nje presion te jashtezakonshem qofte politik ashtu edhe ushtarak . Ndersa rusia eshte gjithashtu nen nje presion te forte ekonomike . Ne aspektin ushtarak as Serbia fashiste e as nena e saje Rusia nuk jane ne gjendje te perballen me SHBA dhe NATO. Serbia eshte e mposhtur ushtarakisht per vete faktin se nisma rajonale “Adriatiku 5”
  eshte e vetmja force ushtarake e ballkanit perendimore e cila eshte e parapercaktuar nga SHBA te dhe NATO qe te kete superioritet ushtarak ndaj serbise fashiste. Vetem ne 10 vitet e ardhshme dy ushtrite Shqipetare do te kene superioritet ushtarak ndaj serbise ne shume aspekte. Provokimi I nje konflikti do te ishte veteshkaterrues per serbine, sepse ne cdo rast ajo do te perballej me Shqiperine,Kroacine,Maqedonine,Sllovenine,Malin e zi ashtu si edhe Kosoven.

 14. jon says:

  Gjithmone genjeshterat fillojne me fjale bombastike si “gjeopolitist i njohur” etj te kesaj natyre. Freidman si cifut zionist eshte ne te vertete komplet i diskretituar vecanerish kur perpiqet te spjegoje marredhenit e Izraelit me Sauditet. Tani i fut hundet ne ballkan. Edhe nga keto qe shkruan kush mund te thote se jane gjera reale apo deri diku te verteta. Jane komplet genjeshtera. Komplet fantazi. Duan te frikesojne popullin. Kryesorja eshte se nga ana psikologjike frika eshte ajo qe i ben njerezit te reagojne ne menyre te gabuar dhe gjithashtu eshte me e lehte te manipulohen ose me sakte te skllaverohen. Cifutet zioniste s’mund te jetojne ne paqe. Paqja eshte vdekje per zionistet . Zioniste duke pasur nene kontroll USA e perdorin ate si arme kercenimi ne gjithe boten. Keni degjuar ju ndonje gjest paqeje nga Izraeli apo USA. Sigurisht qe jo. Ne te vertete ata qe ne menyre bombastike thone se jane miq ne te vertete jane armiq. USA eshte armik i popullit shqiptar. Asgje e mire ska ardhur deri tani dhe asnje e mire s’do vije ne te ardhme. Na perdorin si vegel percareje ne rajon.

 15. Po profe, e thu me politese: – Ndonjëherë dtth Perhere
  ‘Kryeqytetet’/ Fuqitë e Mëdha konkurrente
  tërheqin ‘Fshatrat’ e Ballkanit
  per ne lufte’,
  e provume ne dy luftat botnore,
  pritet e treta, po prej Serbise,
  pooooor
  Sepse dun ‘Kryeqytetet’), sakte e the.
  (Alias ATA qe komandojne Kryeqytetet)

  Temperaturat do ngrihen, thone Sinoptikanet.

 16. Po profe, e thu me politese: – Ndonjëherë dtth Perhere
  ‘Kryeqytetet’/ Fuqitë e Mëdha konkurrente
  tërheqin ‘Fshatrat’ e Ballkanit
  per ne lufte’,
  e provume ne dy luftrat botnore,
  pritet e treta, po prej Serbise,
  pooooor
  Sepse dun ‘Kryeqytetet’, sakte e the.
  (Alias ATA qe komandojne Kryeqytetet)

  Temperaturat do ngrihen, thone Sinoptikanet.

 17. Vladimir says:

  Arme per te shitur keni boll dhe orekset jua njohim, por druaj se kemi vene mend.
  Tani mesuam nga “lushnjari filozof”, une prej Lushnje ti prej Fieri eja te hame nga nje te embel!
  Ballkanasit jetojne ne parajsen mbi toke ku nuk mungon asgje, jane njerez grintoze, mikpritesa e punetore, dhe fale sherreve, jane me te varferit jo vetem te Europes, por edhe me tej. Boll me! Tani politika te perbashketa, tere problemet ne tavoline deri sa te zgjidhen, injorantet ultrapatriote ne pension dhe… pune e para.
  Nje pyetje: me keto qendrime perçmuese e diskriminuese, a ja vlen t’ja dhurojme tregun ballkanik pa asnje dogane BE-se? Cfare kemi marre si shkembim?

 18. Loni says:

  Po qe keshtu, jam i preokupuar, serbet jane patriota, ne shqiptaret nuk jam i sigurte se jemi, shume shpesh neper ambiente te ndryshme degjoj : ato nuk jane shqiptare. …

 19. C'ndodhi me Atdheun tim? says:

  Luften nuk mund ta perjashtosh si mundesi (harrojeni NATON dhe Rusine e TUrqine).
  Dote ndodhe apo jo nuk dihet,
  Evetmaj gje qe dihet sot per sot eshte se Shqiperia eshte pa ushtri dhe per nje te ardhme te parashikueshme nuk mund ta ngreje se duhen miliarda te cilat nuk i kemi.

 20. C'ndodhi me Atdheun tim? says:

  Luften nuk mund ta perjashtosh si mundesi (harrojeni NATON dhe Rusine e TUrqine).
  Dote ndodhe apo jo nuk dihet.
  Evetmaj gje qe dihet sot per sot eshte se Shqiperia eshte pa ushtri dhe per nje te ardhme te parashikueshme nuk mund ta ngreje se duhen miliarda te cilat nuk i kemi.

 21. drino says:

  Perse qenka kaq e tmerrshme, kur SBAdhe BE nuk vene dore ne ballkan detyrimisht do lidhen me Rusine e Kinen se jane superfuqi, jo po do tu lusi bythen BQ te Hollandes, le qe keta e mbajne gati seshte nevoja me ju lut se per ate pune te lusin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *