Të lësh Shqipërinë për Amerikën? Atje jeni askushi, në ndërtim do punoni!

Nga Edmond Petraj

Eshte e cuditshme se me keto Llotarite Amerikane ikin edhe ata qe s’kane pikë nevoje te ikin.

Madje shesin restorantet, apo punishtet, thjesht sepse filani shkoi ne Amerike apo Kanada.

Atje behen askushi.

Nje kompozitor ben ahengxhiun e ndonje lokali te rendomte nate, arkitekti punon ne ndertim etj etj.

Me pas duan te kthehen, por nxjerrin arsyen e kthyer ne formule, se me gjasme po sakrifikojne per femijet.

Femijet sipas tyre nuk bekan dot kurre, ate qe prindet e tyre benë, kur emigruan 40 vjec ne vend te huaj.

Ata nuk u ambientokan dot me atdheun e prinderve te tyre, qe ne fakt eshte dhe i tyre, sepse na paskan lindur dhe jetokan nje jete tjeter. Keto jane pallavra, sepse kush deshi u kthye.

Femija e nje mikut tim qe ka lindur ne Angli, dhe kaloi shume vite te mira atje, tani ai nuk mundet ta shkepus dot nga Shqiperia .

C’do gje varet se si e edukon femijen.

Nuk mjafton te besh vetem kapadahiun, kur vjen ne vendin tend si turist i huaj, dhe vetem nxin dhe mohon gjithcka.

Ne fakt pretendojne me forcë qe ky vend s’behet, dhe qe kete ta bejnë te tjeret duke shmangur c’do detyrim te vetes per te pasur pjesen e vet ne ndertimin e vendit te tyre.

Ketu duhet edhe sakrifica e secilit nga ne.

Pretendojne te tregojne qe andej behet keshtu, andej nuk behet ashtu, … por vete bejnë sjellje te pakontrolluara, qe te pakten per ate kohe qe jane, te japin shembull kulture dhe te jene te qyteteruar dhe te disiplinuar.

Por vijne si te liruar nga zinxhiret. Mjafton te shohesh duke filluar qe nga trafiku, se si parakalojne gjithe arrogance, dhe kushtojne jete njerëzish ne aksidente.

Por kemi edhe nje shembull tjeter, ku te huaj qe vijne ne vendin tone dashurohen me vendin tone, dhe nuk e kane fare problem te risin femijet e tyre ne Shqiperi. Kjo ngase jane te çliruar nga formulat.

Thjesht jetojne jeten ketu, qe nuk qenka fundi i botes, sic e bejne disa nga ne.

Madje shumica e emigrantëve, thone qe ketu behet jeta, sepse atje jane kthyer ne robote.

Atehere c’fare ka tjeter jeta, kur ketu ke njerëzit dhe u beka jeta!

REMOTE_ADDR:[]

202 komente në “Të lësh Shqipërinë për Amerikën? Atje jeni askushi, në ndërtim do punoni!”

 1. i papami says:

  te lumte mor djale, me ne fund nje qe foli sic duhet. ne momentin qe je emigrant, je askushi. kot ska dale ajo shprehja “guri I rende ne vend te vet”

  1. Albani says:

   Ne Amerike je dikushi dikushi,puna qe ben e ka nje vlere.
   Ne vendi tend po gur e kerrcu do te ngelesh tere jeten o merhum I papare.

   1. Taku usa says:

    Nuk po ta kuptoj cfar nje ne amerike ?
    Pune pune 2 pune apo 3 ben . sa per diheni jetoj ne NY nga 20 vjet vetem pune dhe jo jete bojm nai pushim . por po pastaj . o cun amreka eshte mashtrim thjesht vitet ikin pa e kuptuar dhe ti qe punon dhe punon . Rat Chase !

    1. syri blu says:

     O Taku usa , ka nje ndryshim ama , xhepin e ke plot o babush , jo si keta dembelat e shqiperise qe nxjerin epitete se si duhet te ndiesh ne Shqiperi , te gjithe ata kane hequr astarin e xhepave te pantalloneve dhe zene koken e rockes tere diten e perendise , e shqyejten se ferkuari , kafe , dembelizem , te pafte te shkojne dhe te derdhin djerse jashte , nxjerin historira dhe ipoteza se gjasme ne vendin tende guri eshte i rende , sic thote ky karabushi me inicialin ” i papami ” , sot ke vetem nje mundesi te nxjeresh te ardhura ne menyre te ndershme dhe te paster , te punosh , te punosh , te punosh , sa te kesh mundesi . Ti Taku kur te kthehesh do jeshe i kamur , me pension te bollshem ,{ po u ktheve } dhe do shikoshe keta kodoshat dhe teoricenet duke lypur me gavete ne dore , dhe duke u mare me llafe se cila parti eshte me e mira thashetheme , intriga , kurvllek dhe vjedhje , dhe shume e shume idjotesira.
     Pastaj o Taku , ti e ke ne dore te ardhmen , hajde nje xhiro , shiko ketu , ke pare dhe andej , dhe pastaj do te kujtosh se cshkruaj …………tung

     1. Hoxh Armandi says:

      Vendi ka shume probleme po me ndertimin e xhamise se re peshqesh nga rexhepi do permirsohet gjendja. Ja do faleni per bajram te xhamia, te premteve do i liteni allahut, do degjoni imamet qe shajne perendimin. Mos cani koke do jeni ok.

      1. cinapa says:

       Pergjigje perfecte, 😜😜

      2. everest says:

       Shikoni cfare shteti legen kemi ne:
       -Del kryeministri ne Gjirin e Lalezit dhe e quan sukses se ministria e Turizmit ka mbledhur 500 te rinj nga e gjithe vShqiperia qe t’u buzeqeshin turisteve,qe ata te vijne prap ketu!
       Po pse more torollake,turistet do vijne ketu per te pare karagjoze qe zgerdhihen?
       Nuk kam pare as ne Greqi,as ne Turqi e as ne Spanje qe te me dalin para te rinj duke qeshur,qe une te bindem per te shkuar atje vitin tjeter!
       Keshtu e kuptojne turizmin keta analfdabete,prandaj ketu dora e njeriut nuk ka vlere!
       Rama nuk jep llogari se pse nuk e ka dhene me koncesion Divjaken dhe Sazanin,dy perlat e Mesdheut,per te zhvilluar turizmin elitar,por na tregon kalamajte qe zgerdhihen sikur jane aktore te Portokallise!

      3. Albi says:

       Me Bukur se e me thene, o armand.

       1. forever_trend says:

        The problem is that almost all skilled immigrants have unrealistic exceptions before coming to Canada. And when they lend here and start looking for a job in their profession the truth unveils. First don’t get excited by government statistics about unemployment rates, they should mean nothing to skilled immigrants. Don’t get excited about reading that your skills are in high demand in Canada. That also should mean nothing to skilled immigrants, you still have little chances to get that job.

        The reality is that 3/4 of skilled immigrants will settle for a survival job, if they don’t want to return to their home country. And most of the 1/4 will settle for an entry level job in their sector with a wage close the one from a survival job. Of course, a few will get a better job because they might be lucky, or they might have a special combination of skills which a particular employer needs right away, these are a minority and these are the happy stories you will here and based your immigration decision upon.

        What about the settlement agencies and their free programs about resume writing, cover letter, interview tips, employers’ connections, language training? Personally, I have tried many of them (JVS, TDSB etc) and they are almost completely useless, maybe 2-3% of people would find them useful and get some insight from them to get a job, that’s why I use the expression ‘almost’. I don’t understand why the Government here insist of losing money financing such programs. It’s ridicules how these programs would advice you to act on an interview, pretending to be someone else just to please the employer so he/she will think you have the “soft” skills you need for the job. Once a friend of mine in Germany told me he went for an interview with an employer and the employer asked him: What can you do best. My friend said *…skills in IT…*. I am glad to here this said the employer because that’s exactly what I am looking for. Basically, this was the interview, he didn’t ask some stupid question about how you solved a conflict with your previous boss or coworkers, because from you previous behavior I am going to predict you future ones. Probably in Germany they want to hire professionals not actors. There must be a reason why that country is doing better then Canada in every sector of the economy, even having much fewer natural resources. But that’s another story.

        But even people who have started working here, in their field, have told me that the everyday job reality is chaotic. The companies are far away from what they market themselves as innovative or fast paced. They have seen better work culture in their own countries then in Canada’s companies. But don’t despair, at least Canada shares a border with the US so as thousands of people do each year, after waiting 3 year and getting citizenship you can try to establish yourself in the US. Many people have succeeded this way and some friends working here have expressed me this intention.

        I have herd this before, but I have always thought it was a minority, but in fact its the majority: Do not come to Canada if you have established yourself in your own country as a professional, unless you have a life-threatening situation or security issues (civil wars, political unrest etc.). You will not get rich, forget about this dream. You might not even get close to the standard you were used in your own country, even if you get paid more here in Canada. Only, if you want to do this as a sacrifice for your children, then its ok. They will be part of the system from the beginning and they will have equal opportunities, for them for sure would be different.

        If you think mine is an isolated opinion, you are wrong. The fact that you here far more success stories online is because that is what is promoted, and many people I know lie to their families and friends back home, pretending to be Ok and live a decent life. Because at the end they do not want to appear as ‘losers’ in their eyes, so yes, you will hear very few unhappy skilled immigrant stories before coming to Canada. For this reason alone, most of them will not even return to their home countries and will apply for social assistance while doing some survival jobs and being paid in cash.

        I have immigrated here from East Europe with 450+ points in Express Entry with Ielts band 8 – overall, Msc degree and many years of experience and I asked myself why the Government insists in bringing in Canada skilled immigrants, if the statistic tells they will end up doing some job that most born-Canadians don’t like to do. You just need normal immigrants (like war refugees) not skilled immigrants to do those jobs. But I think I have an answer to that. The Government of Canada knows that most immigrants who scores high in these immigration programs are Law-Abiding citizens, that’s all. Unlike refugees in Germany, these educated people migrating to Canada will not revert to crime or theft even when they struggle.

        Amway this is just my input on this matter. I do not pretend to have the absolute truth or to know more then anyone else, but I sure know more then before immigrating to Canada. And yes, I have had job interviews and will even attend 2 more after writing this massage and more in the future, but even getting that job will not make me change even one word of what I have written above, because that is what I have seen and what I feel is right. Hope it helps other skilled immigrants think about twice before embracing the immigration pathway and don’t base their decision on some statistics or happy stories seen or heard in TV or elsewhere. Best of luck and btw don’t get ill in the process, a Canadian told me that their free health care system is a joke and unfortunately, I heard many stories to back this up too. But again that’s another story

     2. Taku usa says:

      Cdo jeri e shef jeten ndryshe . kjo eshte vetem eksperjenca ime ne Amerike cdo jeri e perjeton ndryshe . Amerika eshte vend i mire
      Per jerez qe duan te punojn dhe te mbajn familjet te rrisin femijet .
      Kam ardhe ne Amerike kur kam qen 18 vjec perpara disa diteve mbusha 35 . kam lexuar disa komente per disa qe jetojn ketu jeri thoshte jo makina ime ben 40 mij $ qe ta siguroj e ka me keste ne banke apo shetitje ne ne parqe pa kuptim ?! Amerika ka pune por nuk ka jete . Un jetoj ne Astoria new york
      Nje shtepi kushton 1.7 milion $ . duhet i vesh 20% down afro 350 mij dollare kesh qe ska shonc dhe tjerat i mer me banke vetem ne qofte se e ke rrogen mbi 200 mij $ ne vit ose do ikesh do perfundosh te jetosh nai bronx mes zezakeve shpia kushton 600 mij $ dhe 30 vjet ta paguash do rrisesh kalamojt si zezak dhe ja sakrifica jote qe bere . po te lezoni statistikat e amerikes shumica amerikaneve jetojn me credit cart. Ndoshta per ju ne shqiperi se kuptoni por ketu do besh pakt me dreqin . sa per info ne tirane shkoj pothuajse cdo vit kam shpi kam prona akoma rrij ne usa
      Per sa koh sedi ndoshta kthehem ndoshta jo por dhe ketu seshte bace me lule .

      1. Byrazeri says:

       O Taku rakataku ty o lum vellai nuk te punonka germa “N” prandaj e ke edhe ate mendje. Se ndal e ben jal e njeri na e paske jeri . Kush ka thene se Amerika apo Europa jane shesh me lule per ne mergimtaret? Por ama kush eshte ai ir kurve qe te thote se Shqiperia eshte parajs. Amerika eshte nje mundesi dhe rruge me e shkurter qe shqiptaret te ikin pasi Europa kurve e ndershme si ka me qejf **bastarded ** shqipetare. Ti ben 3 a 4 pune dhe lodhesh e nuk e shijon jeten ashtu sic je mesuar neper kafene apo nga nje vend ne tjetrin por ama ndihesh njeri aty ku je. Po edhe per femijet ne sakrifikojme pasi ketej kemi mundesi ti edukojme sic duhet.

       1. Mul Noka dhe Paloka says:

        Edhe ti or Byrazer, ne mos je rakatak, je rakallak.
        Çfare flet ca gjera pa lidhje, mor njeri?
        Njerexit nuk emigrojne nga qejfi, por nga halli. “Guri i rende, ne vendin e vet”,thotë populli, dhe nuk e thotë kot.
        Ameriaka dhe Anglia qenkan te mira se i paskan bere gati per ne?
        Nje buf katunari ketu ne nje koment thoshte se “emigrantet e paskan xhepin plot”, ndersa nje tjeter ja ve fajin “te gjatit”, se e paska fajin Edi Rama me Saliun, që Shqipëria na qenka e varfer.
        Nuk e sheh, se ne Zvicer apo ne Belgjike, plasen plantacionet e bimes se çokollates, prandaj bëhen çokollatat me te mira ne bote. Ne Japoni plasen minierat e hekurit (asnje nuk ka), prandaj kane industrine e çelikut dhe te makinave me te miren ne bote.
        Jane popull punetor o tarallak, dhe kane sajrifikuar per kete dite. Por ne Shqipetarët nuk lodhemi dot ta bejme vendin tone. E duam gati.
        Prandaj duken katunaret kur vijne nga emigrimi si turista. Fillojne shesin pordhe duke mburrur vendin ku kane emigruar. “Ata keshtu, e ata ashtu”. I fusin dhe ca fjale anglisht apo gjermanisht, prape per pordhe, dhe pastaj kur u mbarojne pushimet shkojne prape gelldap atje ne llaç, ne ndertim. Nuk ka asgje te keqe te punosh ne ndertim. Madje, ata edhe ne Shqipëri po te ishin, prape ne ndertim do punonin.
        Por autori I shkrimit nuk e ka llafin per ata qe punojne ne ndertim apo mbkedhin plehrat. Shqipëria nuk varferohet prej tyre. Autori e ka per ata që kane mundesi te çojne perpara Shqipërinë, por zgjedhin te lajne pjata ne Angli e Gjermani. Pra shqipetari braktis vendin dhe zgjedh nje vend tjeter që e ka gati.
        Mbase unë nuk kam te drejten morale te flas, duke qene emigrant prej 25 vjetesh. Por te pakten unë nuk ju çaj bythen me leksione atyre që kane zgjedhur te jetojne ne Shqipëri pergjithmone. Unë vetëm zgjedh që parate t’i prish ne Shqipëri, dhe te respektoj ata qe vertet duan te behet Shqipëria, dhe po punojne per te.
        Nuk them që “ky vend nuk behet”, “e ka fajin ai i gjati”.
        Jo or Jo. Nuk ka faj Edi Rama, as Saliu. Unë kam faj, ju keni faj, te gjithë kemi faj që I jemi lene per 28 vjet te vjedhin Shqipërinë. Ashtu si paten faj baballaret tanë qe e lane Enverin 40 vjet ne pushtet që ta izolonte Shqipërinë.
        Njesoj si ai që shante gruan se ishte kurve. Dhe njerezit i thanë: “E para, pse u martove me te? E dyta, pse nuk e ndave? Me qene se nuk bere asnjeren, tani trus bithen, rri urte, dhe duroje”.
        Ja, per keta njerez e kishte llafin ky autori, per ata we bythe s’kane por jane edhe pordhacër, edhe dhjesin. Por nga i nxjerrin kur nuk kane bythe? E dini vetë pergjigjen.

   2. Babole, babole says:

    Alban i pastrove halete e restorantit sot apo je akoma ne gjume??? Shpejt se te vune hune o Alban amerikani

    1. greece is shit says:

     une po te pergjigjem ne vend te Albanit. Jo nuk lava halet e askujt por une kam nje robot ne shtepi qe me pastron shtepine, quhet Milagrow Robotic Cleaner. Ne fakt jam duke kontrolluar makinen 40k USD se neser si fundjave do shijojme udhetimin ne Montana o brekegrisur qe edhe pordhet nuk ju ndane si shenje karlliku dhe mjerimi.

     Te fala……

     1. ELIOT says:

      HA HA HA SHQIPTARET I FSHIJNE BYTHET ME GAZETA DHE PRAP BEN SI I ZGJUAR KY SHKRIMTARI ..MORE TYC ME MIRE TE VDES SE TE SHIKOJ RAMEN METEN BERISHEN BASHEN QE VJEDHIN DHE BEJN SI BOSA ME DOLLARET E POPULLIT …JETOJ NE PARIS DHE KURRE SKTHEHEM NE SHQIPERI PER 200 EUROS NE MUAJ … FRANCEZET ME 200 EUROS I BLEJNE PER KAFSHET QENIN DHE MACET ..NDERSA SHQIPTARI JETON ME KETO LEKE .. EDHE N JE QEN E KA JETEN ME TE MIRE SE NE SHQIPERI FLAS PER ATO QE PUNOJNE JO BIZNESET DHE SHOKET E RAMES TE BERISHES QE JANE TE KORRUPTUAR ..DHE KUR LEXOJ DISA QE KANE NGELUR AKOMA ME ENVERIN ME USHQIMET ME RRACION QE E KANE NE ZEMER …JO NUK MUND TE JETOJ ME DISA KAFSHE …KETU CIVILIZMI ESHTE KU E KU DHE SPUNOJ NE NDERTIM ..FILLOJ NE 7 TE MENGJEZIT DHE E MBAROI E 4 TE MBASDITES MARR 1300 EUROS NE MUAJ DHE NE MENGJEZ MARRE VETUREN DHE DEGJOJ MUZIKEN TIME TE VITEVE 80 KENGET ME TE BUKURA …. DHE TE NGREN MORALIN ..NE SHQIPERI SI E BEJEN PE TE PAGUAR BENZINEN SHQIPTARET ???????? QE ESHTE ME E SHTREJTE SE NE FRANCE …DHE ROGA ..ME E VOGEL … NJE FSHATAR QE SKA JETUAR JASHTE E KUPTOJ TE FLASI KESHTU S KU SPIUNI I ENVERIT QE JA FUT KOT ..KA SHQIPTARE NE BOTE QE SPUNOJNE N NDERTIMM KOQE KATNARI SJAN TE GJITE COBANET E ENVERIT ..

      1. Xhixhi says:

       Kenge te viteve 80 ? Ke degjon ore’ Luan Zhegun apo Bashkim Alibalin ?

     2. xhuxhi says:

      Greece is shit….. do besh mire to take-sh your head out of your ass se ke nevoje per ajer te paster Keto perrallat me fund jave a shpija me picket fences e pa roomates shko tregoja atyre qe s’dine nga lidhet gomari. Ketu njereizt jetojne qe te punojne dhe kaq. Behuni objektive se merrni ne qafe njerez me keto wishful thinking komente.

      1. greece is shit says:

       wishful ur ass dude. Une kam investuar per kete dite shoku ndaj mos na trego bullshit sepse te gjithe ketu jetojne me mire se ne Shqiperi. As per roomates daku une kam familje e dy femije keshtu qe ne rast se do ti quash ata roomates ath jam dakort me ty. fancy fences? I got none, my neighborhood is safe.

     3. ai kanada says:

      Miza ne bythe te kalit I qan hallin bletes ne maje te malit

   3. xhuxhi says:

    Don’t talk out of you ass or mik se ky eshte problemi me ne emigrantet e Amerikes. Rroptohemi neper punra e Jetojme nga paycheck ne paycheck por kur vijme ne atdhe bojme te gjithe sikur kalojme pushimet neper Karaible e bredhim me Lamborghini. Ketu, perpos the bills, mogatge ose qiras nuk ke asgje tjeter – dhe ti e te gjithe ne qe jetojme nga kjo ane e oqeanit e dime kete me se miri. Amerika ofron dhe shet tek njerezit ata qe nuk ka. Te gjithe ata qe s’e kane pare kete nohi kujtojne qe ketu dollari pritet me gershere a robt bojn qejf 24/7 duke party-hardy. Pordh me fart do thosha une. Te dali ketu njeri e te thote me objektivitet qe ne Amerike gjate 25 vitesh pune te ndershme e punra normale kame qene ne gjendje te mbledh aq para sa te blej nje shtepi normale 200-250 mije dollar cash. Ja u garantoj une, anjeri. Ja kjo eshte Amerika pune, pune nate e dite qe te shohesh leshte e Currit.

    1. u.s.a says:

     O xhuxhi po ti qeke nje pall k…. o shok qe se paske shokun ku trapin jeton ti ne amerik mo vlla se ti me duket se rrike ne ishem po shko merr naj lope dhe nxirre per xhiro. Po boll me kto anglisht shkruajtesit e leshit qe jeni ju mer jahu une kam 10 vjet ne amerik kam blere 2 shpia deri tani punoj si kamionist me verte punoj 10 ore ne dite po jam jashtzakonisht i gezuar me punen qe bej dhe fitimet i kam te mira ju e shok ju cojn me zor ne pune se ngaqe skeni punuar naj here pranaj skeni as zanat asgje normal qe do roptohsh ne pune ti katunar muti tashi ik laj halet e zezakve legen.

     1. xhuxhi says:

      u.s.a, une i dashur karush kam ne Amerike qe ne 90n. Kshu qe jam, dhe e them kete me modesti, disi me i kualifikuar per argumentin ne fjale. Shtepite t’i gezosh dhe kete nuk ta them me sarkazem. Vetem se duhet te jesh edhe pak realist per keto qe shkruan. se merr te tjeret ne qafe me perrallat qe tregon. Ti ke marre dy shtepi me mortgage prej 30-vjet secilen. Qe i bie qe mbas 60 vjeteve (ne ekuivalence) te lash borxhin a bankes. Ky eshte hesap pa hanxhine per ate cka eshte evidente ne boten e numvrave. Tjetra, me rrogen qe merr dhe shtrenjteisne qe eshte ketu, ty do te duen 120 vjet e jalla te mollokrepsesh ndonje gje. Dhe mos me thuaj se i ke paguar cash 500, 600, a 1 million dollare sepse eshte BS. Ti e di shume mire qe ketu edhe Amerikanet vet po te ken $5.000 cash te kursyer ne checking account e konsiderojne si sukses gjeneracional…….Shprehjen “I gotta pay those bills and make ends meet ne fund te cdo muaji une e mesova ketu per here te pare. Dhe keto nuk jane sajesa por realiteti i ftohte i vendit ku ne jetojme. Sa per rrogen e kamionistit, nese paguash hourly apo ben 35-45k ne vit rroge, me keto shuma kur per nje qira normale (pa permendur shpenzimet e tjera te nevojshme mujore) duhet te nxjerresh mbi 1-500 deri ne 2,000 dollar, je ne nivel fukaralliku shoku, kshu qe leri pordhet se ste kane lezet. Te jesh realist eshte nje gje por i dhjere dhe krenar eshte komplet gje tjeter. Gjithsesi, zgjedhja natyrisht qe eshte e jotja.

     2. bb says:

      10 ore pune ne dite kamionist? pse jete e quan ti kete? I paske pretendimet e ulta shum daku

  2. Fotaqi says:

   Jo po te rrime ketu me kete pallen e gjate qe vjedh. Do dite e na behet mik me Erdoleshin e turqise.

   1. Janulla says:

    O Fotaqis ti duhet te kishe marre arratine te pajthi i Janulles more Fotaqis

    1. Grigor says:

     Lere Fotaqin se e ka perdhunuar prifti qe i vogel, dhe ka mbetur me fiksime i shkreti.

   2. undefined says:

    Me mire me “palloshin e gjate” se sa te lashe Halet e jevgjiteve te Anadollit qe qelben era djerse e hurdha asaj turme parazitesh e intelekt 000000….thjesht nje fyrje per nje shqiptare te rraces europiane

  3. greece is shit says:

   Ky shkrim me se shumti eshte i pavlere dhe me disa te paverteta.
   1. Ne Amerike respektohesh per ate qe je, qofte edhe punetor krahu

   Pros
   2. ………………paguhesh mire dhe ben nje jete me dinjitoze se ne Shqiperi edhe po te kesh biznes
   3. ……………..sherbimi shendetesor eshte aq larte sa nuk ka piken e krahasimit me Shqiperine
   4. ……………. nuk te vjedh askush, as lirine, as te drejten e as taksat, ne Shqiperi je i vjedhur 24/7
   5. ………….. sistemi arsimor eshte me i kri ne bote dhe kjo nuk as nje diskutim, ne Shqiperi im bir e bente shkollen mbasdite
   6. …………… nuk te le njeri te vdesesh, ne Shqiperi jemi walking dead
   7. …………… nuk pjerdh njeri nga je, por cfare je, ne Shqiperi tarafi dhe miqesia jane mbi cdo merite
   8. …………… ajri eshte i paster, ne Shqiperi ajri eshte i ndotur dhe gjithe semundje
   9. …………… respektohesh se je njeri, ne Shqiperi te nxjerrin me shqelma perjashta
   10. ………… ka mundesi qe te zhvillohesh, ne Shqiperi te pengon rrugaci, kryeministri, ministri, drejtori e lloj lloj muterish te administrates
   11. ………… nuk ka Shqiperi, ne Shqiperi nuk ka Amerike
   12. ……….. nuk te persekuton njeri, ne Shqiperi te shohin mbiemrin, origjinen, kontributin ndaj partise se shallvareve apo te bishes, etj etj
   13. ………. kur te dalesh ne pension e ke te garantuar minimumin jetik, ne Shqiperi pensionistet vdesin per buke ose ushqehen keq sepse e kursejne pensionin per ilace
   14. ………. nuk ke nevoje per te korrutuar njeri per leje ndertimi, ne Shqiperi kemi Rdi Ramen, mbretin e lejeve
   15. ………. nuk vritesh me makine si pasoje e rrugeve skandaloze, ne Shqiperi rruhet vrastare i kane marre jeten qindra njerezve
   16. ………. e zgjedh vet fatin tend, ne Shqiperi fati yt varet nga Edi rama, Sali Bisha, Ilir Meta dhe o zot o zot nga Monika kokmadhja
   17. ………. ka institucion doreheqje, ne Shqiperi kemi mbreter te pashpallur
   18. ………. nuk jemi ne vendin tone por e duam shume sepse jetojme mire, ne Shqiperi jemi ne vendin tone por duam te ikim sepse nuk jetojme mire, sepse mbreterit Sali, Ilir, dhe ky shallvaremadhi Edi idioti jane aty per te na rjepur dhe nuk e cajne karin fare
   19. ………. njerezit nuk jane dele, ne Shqiperi jane dele, kurva dhe shkerdhata ( te me ndjejne ata qe nuk jane)
   20. ……….. etj etj etj

   Cons!!?
   1. Ne rast se je profesionist duhet te tentosh, po deshtove ose kthehu pa turp ose puno ne ndertim per te ardhmen e femijeve te cilet do ta kene shume here me te mire atje se sa ne Shqiperine e shallvareve e te bishave.

   1. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

    SUNIT i pafytyre,mohon pas/ten amerikone qe citon besimin tend islam!!

   2. Albert says:

    Shume te drejt ke babush po zbrit indonjehere ne qytet ke te kesh me after
    Per arsim sipas statistikave Usa eshte e 38 ne bote e per shendetesi falas provo te semuresh lere pastaj pensionin minimal e ke te garantuar homeless!!! Me metro

  4. zhaku i pamposhtur says:

   O i pa pame o plak i marrosur dhe ju të tjerët që flisni përçart një gjë dua të cilësoj…..
   NUK IKËM SE DESHËM TË IKNIM…IKËM TË MBIJETOJMË IKËM DHE PO VAZHDOJMË TA BOSHATISIM SHQIPËRINË SEPSE NA PËRZUTË JU PRONARËT E VËRTETË TË SHQIPËRISË…SALIU META ÇORAPEKUQI NANO. ..PRA JU TRASHGIMTARËT E QOFTËLARGUT. ..
   Ky trapi që shkruajti këtë paçavure dhe ju që i mbani ison jeni hipokritë…sharlatanë..shërbëtorë të regjimit tuaj te degjeneruar …po pse a krahasohet perëndimi me Shqipërinë? ?? (heheee)asnjë vend nuk krahasohet me Shqipërinë sepse jemi botë e tretë. ..në Shqipëri jetohet shumë mirë pasi ke vjedhur shtetin pasi vjedh qytetarin e thjeshtë apo kur tregton ndonjë ton hashash me makinën e ministrit…
   ja provojeni të jetoni me 300-400 mij lekë të vjetra që paguan ai ‘rilindasi’ose me 200 000 lek pension? ?
   punojmë këtej edhe punë të rëndomta edhe haletë pastrojmë sepse na paguajnë dhe e bëjmë me dëshirë se s’na e imponon kush veç nuk kemi vjedhur njeri nuk i kemi hyrë kujt në hak dhe në darkë flemë të qetë sepse nuk kemi shkelur mbi ‘kufoma’..ju që e përdorni shumë shpesh atë fjalën ‘pastroni haletë ‘jeni njërëz dembela dhe fodull ose hajdut prandaj nuk mund ta konceptoni dot punën…

  5. Eagles says:

   Kush eshte ky trap qe e ka shkruar

  6. Derveni says:

   Me keta sundimtare qe ka patur e ka sot Shqiperia mua me duket vetja sikur jam refugjat ne vendin tim!
   Shteti mua me do vetem sa per te me marre voten se pastaj as do t’ia dije ne se jam gjalle!
   Te kem nje hall,qe te ankohem per ndonje padrejtesi qe me bejne zyrtaret e ketij shteti,jo vetem nuk te degjon njeri,por bejne budallain duke te sorollatur nga nje zyre ne tjetren,deri sa ne fund te thone:Drejtohu gjykates!
   Pra per nje fjale goje dhe sqarim 5 minutesh,duhet te shkosh ne gjykate qe ta mbyllin ceshtjen pas 5-6 vjeteve!
   Askush nuk i kerkon llogari punonjesve qe shkelin ligjet apo sorollasin njerezit,se administrata eshte mbushur me militante te pa afte,qe mbeshtesin njeri tjetrin!
   Juristet neper institucione rrijne kot se nuk i pyet njeri!
   Atje ligjin e ben “maliqi” ndaj njerezit per te zgjidhur konfliktet o japin ryshfet o i drejtohen gjykates!
   Bashkeqeverisja e Rames eshte nje tallje kriminale qe ai i ben popullit!
   Ata 367 mije qytetaret qe aplikuan vjet per ne SHBA me siguri u jane mbyllur te gjitha rruget e jetes dhe nuk kane me besim tek shteti!
   Autori i ketij shkrimi me siguri eshte i paguar qe te shkruaj ,se ky nuk jeton me realitetin ne vend,se do jete mire per vete!
   Shteti i Rames jo vetem na e ka nxire jeten sa jemi ketu,por edhe kur ikim ne SHBA te ndjek prapa duke te grabitur ne kundershtim me ligjet!
   Nipi im ka ikur me llotarine amerikane dhe brenda nje muaji eshte futur ne pune bashke me gruan e tij ne zanatin e tyre duke ua njohur edhe diplomat e Shqiperise!
   Atje ata trajtohen me shume respekt,njelloj si te ishin shtetas amerikane!
   Jane shume te lumtur atje.
   Por shteti i Rames,i korruptuar deri ne palce,megjithese nipi ka bere kerkese me shkrim per mbylljen e kontrates me UKT,akoma edhe sot i vijne faturat per pagesat e taksave vendore te pastrimit dhe arsimit,kur me vendim te Keshillit Bashkiak,keto taksa i paguajne vetem ata qe banojne e punojne ne Tirane!
   Aq i kalbur eshte shteti i Rames,sa edhe shkresen e KLSH-se,qe i jepte te drejte nipit tim,nuk e zbatuan!
   Ka mbetur vetem rruga e gjykates!
   Dhe ky na derdellit se si mund ta lesh Shqiperine per SHBA-ne!
   Pushtetaret tane jane sjelle si pushtues,ndaj populli i urren!

  7. Peza says:

   Jo ne Amerike,por edhe sikur i pushtuar te jete vendi,me siguri do te kemi me shume te drejta se sa na jep kjo qeveri!
   Si te mos iki ne Amerike,kur ketu shteti,gjoja i imi,nuk do t;ia dije ne se jam gjalle une apo jo,ne se kam halle apo jo,ne se me behet padrejtesi nga rrogtaret e shtetit apo jo?
   Si te mos iki nga syte kembet nga ky vend i mallkuar kur as kryeministri nuk te zgjidh ankesen tende edhe kur i thua se shteti yt po me vjedh dhe se asnje zyrtar i shtetit nuk me degjon?
   Si te mos iki ne Amerike kur as Avokati i Popullit nuk merret me ankesen time kur i them se shteti po me vjedh me taksat ne kundershtim me ligjet?
   Si te mos iki ne Amerike kur Bashkia e Tiranes me vjedh me taksime te paligjeshme,por qe nuk degjon as Kontrollin e Larte te Shtetit qe me ka dhene mua te drejte ne ankesen time?
   Si te mos iki ne Amerike kur shteti im me vjedh dhe pastaj me thote “SHKO NE GJYKATE”!
   Ky nuk eshte shteti im,por i politikaneve ,qe e kane privatizuar Shqiperine,prandaj mijra shqiptare,per dite po syrgjynosen nga ky vend!
   Eshte e njejta situate si ne kohen e Titos,qe pasi ia nxiu jeten kosovareve,i deportoi mijra prej tyre ne Turqi !

  8. Sandri says:

   Kjo eshte propagande fashiste,se komuniste kurre nuk mund te jete!
   Edhe Lenini e ka thene se “SHPIRTI PRAKTIK AMERIKAN I BASHKUAR ME TEORINE E SOVJETEVE -JANE KOMUNIZEM”!
   Ndersa ky sharlatani tani del e na derdellit se ne SHBA po shkuat do punoni vetem ne ndertim!
   Je nje gomar ti dhe ata qe te kane vene ty te mashtrosh shqiptaret duke lustruar situaten e sotme ne Shqiperi!
   Nuk mbulohet muti me shurre,o idiot!
   Aplikimi i 367 mije personave,vetem ne vitin e fundit per green card amerikane,eshte nje fakt qe verteton DESHTIMIN jo vetem te qeverisjes se Rames,por edhe te te gjithe sistemit politik qe u instalua ne Shqiperi pas rrezimit te socializmit!
   Ky fakt kokeforte ka hedhur poshte edhe te gjithe propaganden boshe te luftes 28 vjecare kunder fantazmes se komunizmit!
   Mos u mundoni t’i mashtroni kot shqiptaret me sofizma,propagande boshe dhe shpifje se argumenti me i mire dhge me i pazevendesueshem eshtre rritja e mireqenies se popullit shume here me mire se csa ishte ne socializem!
   Vetem puna,arsimi,shendetesia,drejtesia,sigurimi i jetes, nje shtet ligjor i barabarte per te gjithe dhe respekti maksimal i shtetit per cdo qytetar,do te beje tre mundur jetesen e domosdoshme per shumicen e popullit!
   Por Rama dhe te gjithe sundimtaret e mneparshem te ketij vendi nuk kane qene te afte,ose nuk kane qene te interesuar te punojne per popullin por kunder tij!
   Mire Rama eshte trewguar i pa afte per te drejtuar shtetin,por ai te keqen me tew madhe e ka se as NUK DEGJON NJERI,qe ta kritikoje e keshilloje ate!
   Nje njeri qe nuk lexoin shtypin dhe nuk merret me ankesat e popullit eshte i destinuar ta coje vendin ne humnere!
   Dhe humneren e ka para syve ky harbut,por nuk e kupton!

  1. shqiptari i ilirise says:

   O Toni,ti pallë i thua autorit të shkrimit nga Shqipëria,apo nga Amerika opo Evropa?

   1. Toni says:

    Nga Amerika ore palle.

    1. Hani mut, qeras qeveria. says:

     Palla e sat’eme.

 2. Usa says:

  Ja ke futur pordhes o Petraj. Per juve abokatet e Plepave te gjithe emigrantet jane o ne nertim o pjatalares. Lani syte perpara se te mendoni si gomere dhe te shkruani si idiote. Neve ne USA po ngordhim urie. Se dije kete ti?!

 3. Vlora says:

  Ore Po doktorra ka ne shqiperi i beni nje kontroll ketij karit gazetar a moderatori se smu duka mir mua. Nje arsye per te ikur jeni ju moderatoret e karit.

 4. Eri says:

  Ne fakt kjo ikja ne amerike me llotari amerikane me shume eshte e demshme se e dobishme.Eshte ajo qe duan dhe politikanet tane te korruptuar….te ikim te gjithe.

 5. uskania says:

  Shkrim shume i sakte.Edhe aresyeja se “shkoj per femijet” nuk qendron, sepse atje femijet shkaterrohen krejtesisht.

  1. Maelga says:

   Jane shkaterruar femijet e tu?

 6. Inxhinieri says:

  Po, te gjithe ate qe iken dhe po ikin jane budallenj… Nuk shohin mrekulline qe eshte bere Shqiperia… Ata qe nuk kane nevoje te ikin, dmth njerez me arsim te larte, profesion dhe karriere, kot i lene punet dhe pronat ketu dhe shkojne punojne andej per 70.000 apo 100.000 $ ne vit… Pse te lesh kaosin, pluhurin dhe betonin ketu dhe te jetosh ne gjelberim andej? Sigurisht qe te huajt e pelqejne Shqiperine, vijne e bejne 2jave pushime, plazh e mal e hane e pine e dhine e qine me 1000$. Per dy jave ketu eshte NONA fare, ta provojne te rrijne dy vjet dhe pastaj flasim… U sqaruam o Dr.Mondi?

  1. Ing of my ass says:

   Inxhinieri of my ass. Ku i gjete $100,000 ne USA? In your wildest dream??? Shko pastor ndonje hale apo nda ndonje pize o Ing leshi dhe merr $10/ore. Dhe vrap te zyra per tu pastruar mbasdite…

   1. someone says:

    ne kanada ka shume shqiptare te suksesshem qe bejne afer 6 figureshit ne vit. Njoh personalisht financiere qe bejne 90 000 ne vit. Ne Toronto punon si pastrues me $14/ora . Nuk eshte parajse, por eshte mire per dike qe nuk ka pasur te haj ne Shqiperi. Shko jashte shtetit nese ke intelekt te marresh 60 000 ne vit me pune profesionale (finance a pune tjeter teknike a informatike) per nje jete mesatare goxha te mire ose nese ke fizik te thash prape nja 60 000 si hidraulik a bojaxhi. Nese ti ke nje pune te mire apo prona qendro ne Shqiperi. Dikush qe e ka zene jeten mire ne Shqiperi nuk ka pse te iki sepse rrezikon dhe humbet lidhjet me te afermit. Dikush si une, nuk kishte se cfare te humbte nga ikja por vetem te perfitoja, sado pak…edhe pse nuk mendoj se eshte pak ajo qe kam perfituar per sa vlej…

  2. fieraku4u says:

   E KUSH MERRE NGA $100,000….??? SHUMICA E SHQIPTARVE NE AMERIKE I VETE DJERSA NE ULLUK TE BYTHES NGA TE PUNUARIT. PUNOJN NGA 2 OSE 3 PUN. PUNOJN 10 DERI NE 12 ORE DITA. KUJTON SE PUNOJN AQ SHUME NGA QEFI. PUNOJN NGA HALLI SE SI DEL AS PER TE PAGUAR QERANE E SHTEPISE.

 7. Ca na bone o turk says:

  Shko re rrocke nuk jetohet me njerez me mentalitet osman edhe miljardat te ke keshe.Hajde mos na caj trrapin ne emigranteve dhe shko shkruaj ndonje nuske ne bythe ke hoxha dhe vishni grate me carcafe ne koke ptuuu gjak i prishur

  1. Rri aty ku je kokrra…se qeke fiks….te bie pak e shkurter por shtoj palen

  2. tpaska perdhunu prifti keq kafsh inferiore,vec vrerin qe ke ne zemer e nxjerr nga haleja jote mi qenefesh.

   1. Ca na bone o turk says:

    Shko re rrot karri te qifte ty prifti dhe hoxha mu ne byth,te qifsha ty me githe fete.Ore rrocke e shikon sa mentalitet erdoqeni keni sa shani si ordiner ne Chat ptuuu

 8. Ziggy says:

  Jeta ka trotuare ku mund te eesh me karrocen e bebes tend pa pasur frike jeten e tij. Jeta te privon nga kenaqesia e te degjuarit “ia q**fsha motren” sa zbret ne rinas tre here ne nje fjali. jeta ka komshiun qe nuk ben pis gjithe rrugicen dhe sben shtese aty ku duhet te luajne femijet tane. Jeta ka laboratore shkencorr qe femija te zhvilloje talentin dhe auditoriume ku te zgjeroje mendjen. Jeta ka parqe e lulezim, ka konverte e argetim. Ska hidrocentrale per cdo perrua te kombi e ska derdhje te cdo mbetje industriale ne brigjet e virgjera ku mund te beje plazh kushdo pa i paguar leket e shezllonit agait.

  Po u bazove ne punetoret e ndertimit qe kthehen per te ngrene mish me te lire normal qe jeta eshte mire ketu. Pyet nje here ata qe jane dikushi dhe atje se cfare do te thote te jetosh ne te vertete.

  1. Dikush says:

   Me pelqen komenti juaj Ziggy. Kam 20 vjet ne Kanada. Te vetmit shqiptare qe punojne nga 2-3 pune jane ata qe megjithse jetojne ne nje vend tjeter nuk marin mundimin te mesonje gjuhet e vendeve ku jetojne. nuk marin mundimin the integrohen ne kulturen e vendit ku jetojne. (natyrisht pa harruar kulturen tone) Njoh shqiptare mesues, inxhinjere, avokate, elektriciste, punotre ndertimi qe kane jete shume te mire. jane edhe versioni i refugjatit qe mendon se jeta ne vend te huaj eshte si ne shqiperi. rri gjithe diten ne kafe se ka sistence sociale. Po, eshte shume veshtire the behesh dikushi ne vend te huaj. do kohe, dedikim dhe shume pune por ne fund te fundit kufiri varet nga horizonti dhe dedikimi per tu bere dikush.

   1. vivi says:

    Po dale pak se artikulli nuk flet per te mbarumit qe kan dhe ca lek sa per nje udhetim dhe po provojne njehere fatin andej se skan ca humbin. Flitet per ata qe kane rroga te mira dhe levizin prap ne Shba apo Kanada me iluzionin se do arrijne te njejtin standart qe kishin ne Shqiperi. Un them qe nuk e arrin dot, 99% e tyre sepse i tille eshte sistemi qe nuk i favorizon. Per femijet e tyre, dakort eshte gje tjeter – i kane shanset.

    Kur degjoj qe mezi presin te ikin persona qe sigurojne 1.5 milion ne muaj ne shqiperi, besoj se nuk e kane te qarte qe 100.000$ ne vit ne Kanada nuk kan per ti mar kurr, dhe aq i duhen nqs duan te ruajne te njejtin standart jetese. Sa per gjelberimin apo rregullin as te ben me pershtypje pas 2 javesh, lere pastajj te kesh terezine te bredhesh neper parqe.

    Nqs nuk degjohen fare histori njerzish te pakenaqur ne emigrim, kjo ndodh jo sepse ska, po sepse askush sdo te duket si penduar apo i pakenaqur me vendimin qe mori. Prandaj eshte krijuar iluzioni se ik njehere e do besh hajer, se askush nuk eshte kthyer qe andej.
    Gjithmone flasim per te ashtuquajturin emigrim ekonomik, se ata qe ikin se i financon familja te bejne universitetin apo kolegjin jashte – eshte gje tjeter, ata e kan rrugen e hapur per sukses.

 9. Albani says:

  Idiot
  Ndertimi si cdo pune eshte NDER
  atje I merr 150 dollare ne dite,dhe jo ne muaj.
  Makinat,nafta jane fal po ti krahasosh me Albanistanin,cdo gjo osht ma lir.
  Po na mbush mendjen qe ja kemi kalu Amerikes mor idjot.

  1. fieraku4u says:

   HAHAHAHAHAHA ME $150 NE DITE, NUK TE DEL AS PER TE NGRENE BUKE O NJERI. KUR QERAJA MUJORE ESHTE $1,800 NE MUAJ VETEM PER SHTEPI. PO USHQIMET, INSHURANCA MJEKSORE, TAKSA MAKINE, E SHUME TE TJERA… E KENI KUPTUAR GABIM AMERIKEN O NJEREZZZZZZ

   1. Albani says:

    O Fierak,kush eshte ne Amerike e paguan qira?
    Mos bej si dhelpra

    1. fieraku4u says:

     @ALBAN

     E NJOHE MIRE AMERIKEN SE KAM JETUAR ATIJE. TE VETMIT QE NUK PAGUAJN QERA JAN ATA QE JETOJN ME “WALLFARE” NDRYSHE THENE ME NDIHMA NGA SHTETI. DHE ATO SHTEPITE E SHTETIT KU JETOJN, JAN SI GETO. SE NE ATO SHTEPI KE VETEM ZEZAK DHE HISPANIK QE JETOJN. KU KAM JETUAR UNE, NJE DHOME STUDIO NE MUAJ QERAJA ISHTE $1,200 KURSE 2+1 PO PATE FEMIJE VARIONTE NGA $1,800-$2,600 NE MUAJ. DHE RROGA MINIMALE ISHTE $10 ORA. PSE MENDON TI SE PUNOJN NGA 10 DERI 12 ORE DITA, OSE NGA 2 OSE 3 PUNE SHQIPTARET. SE NUK I DEL PRANDAJ….

 10. Babuc says:

  Shqipria gjithmon ka qen e bukur po jan njerzit ata qe te bejn tja fusesh vrapit , qe nga politikanet , shkollat spitalet e me radhe . Ne Amerik mbase punon shum dhe nuk ke shok e miq perqark por jeton nje jet pa stres dhe stili jeteses esht shum here me i mire per nje familje .

 11. agush says:

  Te flasesh ne eter or mik. ky duhej te ishte titulli i artikullit tend. Ka shume kompozitore qe edhe ketu punojne ne lokale nate, madje te grades me te rendomte, ku plas pushka si ne perendimin e eger dikur, dhe ky nuk eshte krijim artisitk.
  Sa per ata te huajt qe vijne dhe vendosen ketu, ka nje arsye fare banale: KURSIMI! marrin te njeten rroge qe do merrnin ne vendin e tyre, por shpenzojne disa fish me pak se ne vendin e origjines. Te lutem mos u perpiq te me thuash as ti dhe askush tjeter qe paguhet me rroga qelbanike dhe ndjen cdo dite lakun e cmimeve qe i shtrengohet, qe puna qofte edhe ne ndertim ne Amerike, qenka edhe me keq se te punosh ne ndertim ne Shqiperi.
  Madje te sfidoj te me thuash te drejten nese ti ose ndonje nga familjaret e tu nuk kane aplikuar ndonjehere per lotarine amerikane. Jemi edhe nga i njejti vend dhe e gjej kollaj kete te fundit. Ndaj lerini keto ndyresi mesjetare atdhedashese, dhe gjithshtu lereni te lire nga koment-lepirjet tuaja qe te zgjidhin ta ndertojne jeten aty ku mund te kene nje te ardhme dhe jo te jetojne me fantazma te se shkaures sic ndodh ne Shqiperi

 12. Gazetari says:

  Ik mos na caj shume Ervin Salianjin ti qyp! Ketu vdes per mjek, arsimi ka ik per lesh. siguria e jetes eshte zero, shoqeria ka degjeneruar ku nuk mban me. Duhet te jesh bythlepires ose kurve me i rrit ne detyre se te vjen freshisti lrisisti apo frpdisti te behget shef direkt.

  Leri pordhet e shiko realitetin, Shqiperia ka degjeneruar si vend. Kush mund te ike te ike! Me mire ahengxhi ne Amerike se sa kompozitor ketu e te paguhesh kur i do palla atij apo ketij

 13. Klimax says:

  Cfare ka tjeter jeta? Edmond, te te respektojne e te sherbejne edhe pse je “askushi”! Ne Shqiperi qe te jesh “dikush”, duhet qe te jesh o “i zoti”, o i “fort”, por kuptohet qe kjo pjese e shoqerise te te “zoteve” jane ne stres te vazhdueshem ne kerkim te “miqve” (kuptohet me pagesa te majme) per rruajtjen, shtimin e pasurive te tyre dhe sigurisht sigurimin e femijve te tyre ne eliten shoqerore e shteterore.
  E pra Edmond, me pak fjale, e para dhe me e rendesishmja, ne Shqiperi mungon shteti i se drejtes! Te tjerat, infrastruktura, ambjentet e qelbura, kultura fshatareske, zhurma pa pushim, kriminaliteti, etj, etj, jane dytesore.

 14. lol says:

  Sejcili ka perceptimin e vet per jeten
  Autori thote qe ne Shqiperi behet jeta, shume mire, le ta bej te veten ne Shqiperi. Te tjere, qe nga 2011 70000 e kusur dhe deri ne 2018 ne 370000 e kusur mendojne se jashte behet me mire.
  Pune qefi ky muhabet

  Po ne kaq vite kur degjon ndonje qe kthehet nga Amerika ne Shqiperi, pervecse per pension, behet lajm.
  Nje mik i imi me tha qe lodhet gjate javes por shlodhet shume te Premten (pune rroge ky muhabet). Afer 27-28 vjec eshte dhe vetem me punen e tij ka arritur te blej shtepine 170.000 USD (gjojna te vogla keto)

  Hajt shnet o autor

  1. Albert says:

   Aman se na mbytet me keto Pa pyete njehere sa ka marre kredi Sa vite do paguaje dhe ku ka gjetur shtepi me kete cmim Se dhe be Shqiperi mund te blesh ne Corovode shtepi me 5000$
   Nje miku im bleu me WestVirginia 50000$ po
   Ushqimorja (grocery) ishte 15 mile larg (20 km) Secili ka te drejte te zgjedhe vete Por America nuk eshte ajo qe shikohet me filma
   Mos i beni llogarite me koston e jeteses ne Shqiperi

 15. Ledi says:

  👏👍🏻👏👏

 16. Tani says:

  O zoteri po perse duhet te punoje arkitekti ne ndertim, tepunoje arkitekt atje ku ka shkuar se nuk e ndalon njeri te punoje arkitekt e te behet c’te doje por problemi qendron diku tjeter, mos valle eshte i paafte te punoje si arkitekt se e ka marr diplomen pa mesuar fare,mbase si puna jote dhe ke zene vend tw mire pune ne vendin tone se ke “mik”.

  1. mer says:

   Sepse tregu eshte i tejmbush me arkitekt, fiananciere, IT apo ca dreqin tjeter, sepse gjuhen nuk e flet dot kurre si ai qe eshte rritur aty , ndaj o do rikthehet te bej arkitektin aty ku e nisi – o do vazhdoj te bej ate pun qe i ofrojne, jo ate qe do.

 17. Epo kjo pune! says:

  dhe themi se ky vend nuk behet edhe lajme duart se kete vend keshtu ne e kemi bere… mire nuk kerkojme ndjese ndaj rinise por bejme UFO dhe sikur nuk ishim ne qe votuam me gezim plehrat 30 vjet. Bile akoma ka militantizem te verber… nejse ishallah amerikani i ben hajer ketij vendi me drejtesine qe te mos kete me kush kurajo te vjedhe dhe abuzoje se ajo e vret shpresen… bile shpresen nuk e vret qeveria (qeveria do beje shkelje me dashje apo pa dashje) por opozita qe nuk ofron fare shprese se iku i gjati do vije dora e 21 janarit e rruges se kombit dhe detit greqise!!!

 18. Dushku says:

  Te punosh ne ndertim ne Amerike e quan veten presidente . Punet qe bejne shumica e emigranteve shqiptar ketu ne Amerike eshte te lajne enet dhe halet.

 19. Maelga says:

  Mero, ke ngel pa artikuj qe e ke botuar kete.
  Te lutem mos boto me flete-rrufe te tilla mbushur me injorance, vrer, zili.

 20. Petrit says:

  Te punosh ne ndertim eshte lule.
  Edhe halet te pastrosh.
  Mjafton te ikesh nga ai vend i bekuar qe drejtihet nga njerez te mallkuar.
  Te largohesh sa me larg ketyre qeveritarëve komuniste e kriminele qe vetem vjedhin e vjedhin pa fund.
  Edhe pse i huaj por ne çdo vend te botes ku shkon jeton me dinjitet.
  Ndersa ne shqiperine tende ndjehesh i perbuzur i poshteruar.
  Shqiperia drejtohet nga kelyshet e komunistëve
  Njerez hajdutë te korruptuar e kriminele

 21. Naim Frasheri says:

  Pse mor Vlla i Fut te gjith ne nje Thes.
  Kudo ku shkoj, Pershendes Mirmëngje,e Mirdita, kush sma kthen, kush e ka Fajin?
  Kurre s’mora nje Dhurate edhe pse dhash me Qindra. Edhe ne Ditlindje që me bje ta Festoj ne atje ne Gusht s’mora nje Dhurate ,Vijne e Hane si Derrat dhe Ikin. Kafshe Bastarde që rrjepin Familjet e Tyre.Ndaj dhe ne themi, me mire ketej.

 22. Illyria-Shqiperia says:

  Dakord jam.

 23. Zvicer Shijak says:

  Te lumte,
  nuk mun ti heq as dhe nje presje.
  Une jetoj ne Zvicer, dhe me gruan e djalin keto
  dy vite do te kthehemi dhe te japim eksperiencen
  tone🇦🇱🇨🇭

 24. Nje ish emigrat qe u kthye pas 26 viteve per te bere detyren e tij says:

  Qe ketu nuk behet,e di edhe ti qe ke shkruajtur,por edhe te tjeret.
  Po e filloj nga ” fundi”.
  -Parakalimet me arogance ta kane fain apo shoferet e memedheut qe i kane kthyer rruget ne krah anglez????
  Se domozdo ne kete vend nuk gjen nje makine shkollore per automjetet qe te kete nje nxenes per 45 minuta ne makine,gjithenje do gjesh nje para e nja kater mbrapa.
  Sa jane te vraret nga asidentet kur ska emigrant?!
  Nuk dini te ngisni dhe mos te vazhdojme kot.
  NORMALE!!!( fjala e preferuar e shqiptarve vendalli)
  – Po mor zoteri,fain qe nuk kthehen emigrantet e kini JU ” vendallinjet”!
  Ku te kthehen me femijet,Ne shkollat e racizmit verbal apo ne spitalet e lekut dhe sherbimit zero?!
  NORMALE!!!

  Ne shkollat ku “miremengjesi nxenes” eshte kthyer ne te qifsha robt,nonen,motre,ik o kurve,une me mesusin tall karin,une do mbledh shoket e do e gjujme ate,apo ne spitalet ku gjene e pare qe te thote mjeku eshte: po munde keto analizat beje ne privat?!
  NORMALE!!!
  -Ku te kthehen dhe te kontribojne?!
  Ne shqiperine tone qe pervec ndonje kosh plerash ne qendrat e qytetit,nuk gjen me asnje te tille per kilometra me radhe?!
  NORMALE!!!
  Mbeturinat e vogla ti hedhesh ne rruge,sepse ne shqiperi ndalohet te hash nje akullore si njeri se ske ku e hedh letren e akullores.
  – Po kur blen diçka per shtepine e prishet direkt?!
  NORMALE!!!
  Sepse je ti emigranti qe nuk di te shkosh tek ai dyqani i vetem ne qytet qe, edhe mund te kete, rrubineta qe srredhin,kabull elekrik qe nuk xvishet vete,izolant qe ngjit,etj.
  NORMALE!!!

  1. tomorr says:

   26 vjete nje here te shkuar. Kot qe ke shkuar dhe kot shkruan se ti nuk sheh dot asnje ndryshim ti nuk mban mend si e le shqiperine para 26 vjetesh dhe si e gjete tani

 25. Cobo says:

  Mendoj se zotria ka te drejte. Nuk po vendosim dot ekuilibrat. Ju kujtohet kur I versuleshim detit me skafe, kurse tani Jo. Gjerat po ndryshojne, edhe njerezit.

 26. Kastriot says:

  Ti mir e ke po nje qe humb punishte apo dicka te tijen aty apo punen e tij nuk duhet te iki po nje qe ska cfar humb me shum pa pune se me pune i ngelet rruge emigrimi.kafshate e pakardishme eshte o vlla mjerimi.

 27. Ja pse ikin says:

  Me mir ne Amerik se SHqiperin e kan bytur antishqiptaret mashtrusit kriminelet dhe te degjenerumit ,jemi bo nji ven ku i jepet vler antivleres dhe perdhunohet vlera haptas ne televizor ,po ashtu thuhet te pavertetat ,jemi bo i ven ku tradhtarve dhe ishkriminelve i thuret lavdi , dhe perdhunohen dhe tallen heronjt dhe deshmoret ,pra jemi bo nji ven piramid komplet te mbytur nga mashtrusit te pa ndershmit dhe delenxhit ,dhe ata qe largohen i lejn mashtrusit delenxjit e te paftyret te meren me njoni tjetrin dhe me politikanet qe i kan zgjedh si veten ne te gjitha krahet e politikes si djathtas e majtas ,kush do ti çoj fmit per lesh i rrit sot ne SHqipni me mentalitetin po nuk vodhe po nuk mashtrove po nuk bere krim e kondraband nuk je i zoti .keshtuqe te zotet e ktyre gjerave rrin ne SHqipni , te pa zotet e maskarallikut kerkojn stre gjetiu ne nje vend ku gjen dhe te ndershem dhe te moralshem kjo esht arsyeja.

 28. Ju lutem botoni komentin! E verteta, nuk eshte e vertete! Puna nuk eshte turp! Turp eshte te genjesh, te vjedhesh te vrasesh! Ne SHqiperi kane ngelur te gjithe servilet mashtruesit,dembelet, likjanet salinianet dhe njerez te ndershem ; qe s’kane mundesi te emigrojne! Por nuk eshte faji i askujt! Eshte faji i kohes qe po kalojne shqiptaret! E kaluan italianet,irlandezet,greket,ruset etj etj! E gjithe bota enderonte dhe vazhdon per boten e lire! Por shprehjet e famshme “per lirine jap dashurine” kane marre fund! Do liri- dil ne perendim,amerike! Do skllaveri rri me saliun dhe meten! Te jetosh me pune eshte gjeja me e mire qe mund te beje njeriu! Te jetoje me”djersen e ballit” eshte lumturi! Nuk ka asnje shqiptar, besoj ,qe te punoje me ne ndertim! Jane goje dhena si ato te lashtat! Vendosni shtetin ligjor dhe shqiptaret do te kthehen si te gjithe bota! Por me pare largoni saliun dhe liken qe i kane zene fytin shqiptareve! Falemnderit per mirekuptimin!

 29. Majmuni says:

  Ik ere mos na tra çapin!!

 30. Komunist i Penduar Thellë says:

  Une po rri ketu ku jam. Askushi ne Amerike qe thua zotrote eshte shume me teper se hiç ne Shqiperi, ku midis te tjerave te duhet te durosh edhe pordhet e Edvin Rames dhe Sali Berishes.

 31. Zoti bekofte USA says:

  Pirdh pirdh se lirohesh. Sa e ke rrogen ti mer shkerdhate. Po na tregon ti qe u dashka me Bo sakrifica. Deri kur duhet me i Bo sakrificat ? Emigrantet duhet ti bejne gjithmone sakrificat? Qenke merzit zotrote se te paskan parakaluar me makine. Palo gazetar.

 32. On says:

  Ke te drejte o fshatar….por je njeri dhe i barabarte.lodhesh por pushon si njeri. Te rrofte profesorlliku ktu apo 30 vjet eksperience….te sjell Edi nje pjeshke Drejtore 23 vjec e te rrofte…

 33. Denis says:

  Jo vetem kaq por shqiptaret dhe te huajt benne punet nga me te rendomdat
  Ndersa per kalamajte eshte me keq se pse ne Europe rriten me zezaket arabet pra bo t’en e trete
  Por te shesesh pasurine ne Shqipri dhe te ikesh nga syte kembet eshte katastrofe

  1. pop says:

   po ku ka pune me te rendomte se te punosh ne ministri apo ne banke ne shqiperi…mos te flas pastaj per lolot e partive qe zaptojne cdo vend te administrates….rrini ne shqiperi thot ky se po pate mundesi do vjedhes ndonje leke ne dogana e ne tatime. vetem ne shqiperi puna quhet e rendomte

 34. Tajari says:

  E vleresoj c’ka mundohet autori te tregoj me kete artikull, por dua te theksoj se ka dy probleme kur vjen per te vleresuar jeten ne nje vend: maredheniet e qytetarevet me zyrat e shtetit dhe me mjekesine.
  Si eshte ky rapport ne Shqiperine….. Kush mund te pergjigje???

  1. vivivv says:

   Ja ta them un. Per ata qe kan lek apo pune te mire, nuk eshte fare problem. Mjekun e familjes apo specialistin e problemit qe eke, e takon brenda dites, nuk duhet te lesh takim e te therrasin mbas kushedi sa javesh si ketu ku jam une psh. Dhe sherbimi ne zyrat e shtetit ka ardh duke u permiresuar.

 35. Gentia says:

  Pershendetje te gjith juve qe komentoni .per mos tu larhuar nga shqipria.por ne shqiptaret jemi zhgenjyer shm her per tu kthyer ne vendin ton .edhe gjendemi ne te njejten pik nisje si para 27 viteve qe morem ruget e kurbetit.na larguan nga shtepit tona politikan qe skan turp edhe vazhdoj te flasin .

 36. shqip says:

  Ti qenke vite drite larg realitetit . Me nje fjale , njeri duhet ta shkrije jeten e tij per flamur ? Dhe sikur mos mjaftoje kjo , te hedhi dem edhe jetet e femijve . Ore , po ku e ke bere shkollen ? Ne vijme ne vendin tone se aty jemi lindur . Po kjo nuk do te thote qe na trajtojne si te huaj . E di ti more gazetar , ajo teoria ” une parane , ti flamurin ” , mijra e mijra i la pa pune . Qindra edhe pa srehe fare . Sepse ata ustallaret ne Tirane , i nxorren nga shtepite ku kishin me shume se 60-70 vjete qe banonin . E pronareve ? Po ! Po edhe shtepia e pronarit ishte e shtetit . Apo fabrika , uzina , etj . U mbyllen ? Sh.mire . Une ne rruge , ” ti ” pronar . Ore ku jeton ti more gazetar . Ulu me kembe ne toke e mos enderro te pa qenat . Mos i pergjithso makoket qe vijne nga Anglia e hapen si vaji ne lakra . Eshte ne gen kjo puna e tangerllekut . Kur ke jetuar gjithe jeten me dhen ne shpella , te duket hoxha gomar me nje fuoristrade . Shko nje here e bej nje stazh jashte . Te kuptosh ç’do te thote pune . Ne tere kuptimin e fjales . Beje patenten jashte te kuptosh abc e kodit rrugor . Ka edhe nga ata qe nuk gdhenden kurre . Ne Amerike , Europe , apo ne Hene te shkojne . Po kjo nuk perben material per ti ikur realitetit . Ku te veje nje 50 -60 vjeçar te punoje ne Shqiperi ? Ore po a keni tru ne koke , apo hajde , me erdhi frymezimi dhe po bej nje artikull . Çfare i mendon emigrantet , qe punojne ne tokat e Lazaratit ? Shumica jetojne me rroge . Dhe rroga nuk te ben te pasur . Vetem te siguron jetese te qendrueshme . Apo shikon makinat e hotelet luksoze ne Shqiperi , dhe thua ; ja sa i zoti !? Ketej jetojme , po nuk kemi pare punetore me A9 apo bmv 4×4 . Ne Shqiperi i mbajne njerez qe nuk bejne nje dite pune . E kupton ç’ke katranosur ?

 37. VICTOR says:

  Edmond, shkrimi yt ka disa të vërteta dhe disa të pa vërteta. E para është e vërtetë kur shqiptarët që kthehen për pushime sillen si të jenë liruar nga zinxhirët, që fëmijët e tyre nuk mund të kthehen dot në Shqipëri etj. Arsyeja është paga (paraja) që detyron njerëzit të emigrojnë sepse raporti të ardhura dhe shpenzime në Shqipëri është më e lartë në drejtim të shpenzimeve, kurse në Europë ose USA është më e lartë në drejtim të të ardhurave, sepse në fund të muajit në Shqipëri ske bukë për të ngrënë, ndërsa në Europë dhe USA kr mundësi të lësh dhe para më një anë duke menduar për pensionin të cilin askush se thotë që këtu tek ne është në nivelin e mbijetesës, kurse jashtë është në nivelin e një jetese të thjeshtë, por normale. Të huajt që vijnë në Shqipëri janë shumë të kë aqur sepse marrin nga vendet e tyre të njëjtën rrogë që do merrnin në atdheun e tyre. Në rast se ata do pagueshin me rrogën e një Shqiptari do të shikonim se pdo bënin të huajt, do iknin nga sytë këmbët e sdo ktheheshin më. Pra është paraja ( Ekonomia) mor budalla ka thënë Presidenti Klinton.

  1. Ina says:

   Rroga matat me standartin e vendit ku jeton. Javen e kaluar po diskutoja me nje emigrante nga nje vend tjeter dhe po me thoshte se me 60.000$ ne vit qe mer burri nuk shtyhet jetesa me 2 femije. U perpoq te kalonte ne nje pune tjeter ku paguanin 85.000 ne vit po mbas 7 intervistash ku u investua 2 muaj resht per tu pergatitur e refuzuan. Po me thoste qe burri sa vjen nga puna (fusha IT), ha buk dhe shkon ne biblotek ku lexon per te mesuar gjera te tjera perndryshe ate punen me 80.000+ ne vit ta enderroj. Per kohte te lire as qe behet fjale as ne fundjave as per pushime. Ne vendin ku ishim (Iran) po me thoshte, kishim te dy pune te mire si inxhiniere dhe e kishim te garantuar, per shumicen e gjera nuk pysnim per cmimet.

   Nqs. dikush e ka zi li dhe me zi po e pret kete jeten me siper ok, po mire eshte ta bej balancen mes asaj qe le dhe asaj qe i duhet andej qe pa vajtur, ndryshe do bej muhabete te tilla me emigrantet e tjere.

 38. Peter says:

  Ashtu te kane mesuar ty ne familjen Petraj. Cfare di ti nga emigracioni, ????Aresyet pse ndodh, e si ndodh. Nga mbiemri mund te them se ti je emigrant ,aty ku jeton tani, se nuk je Tiranas, .. Prandaj shko ti ne shtepine e gjyshit ku e kishte dhe be jeten e gjyshit , dhe reguloje dhe beje si te Tiranes, pastaj meso dhe folu dhe te tjereve.. Te shkruash dicka eshte mire, tju hapesh syte njerezve… Por ne fillim duhet te dish te hapesh syte e tu, dhe ti sdi ti hapesh, Se nuk te mesoj njeri se nuk dinin per vete. .. .. Eshte e vertete, emigracioni eshte skleveri………..per me te shumtet…Sot eshte forme e re emigracioni… shperngulja me familje….Por kur je emigrant, dhe sklav ne vendin , qe ju e quani vendin tend{shqiperi} {Albani},{Komb}. Ku eshte ndryshimi???? Nga vendet e tjera..Skleveria eshte shume me e rende ne vendin tend,se ne vend te huaj…Ku nje komplet idiot, si cobanet qe jane ,te bejne dele……Do te jete mire qe radhen tjeter te shkruash se si delet te zgjohen dhe te behen cobane.. Thuaja dhe vetes perpara

 39. Usa says:

  Na myten budallenjt ne amerike puno ne ndertim po’ mer 100dollare ne dite o trap idiote ne shqiperi po’ na mbysin turqit dhe xhamiat or idiot do bohet shqiperia me gyleniste dhe erdoganistat?

  1. nuk ti kap syni hic kishat me priftat pedofile e pederast o shpellar ne usa shite derrin o derr u bane amerikan hahahahaaha.

 40. Maelga says:

  Nje here ne muaj do botohet nje shkrim denigrues kunder emigranteve, sidomos emigranteve ne SHBA.
  Na e shpifet. Ku dreqin e keni hallin?

  1. valer says:

   Zilia. Nje ves i shemtuar tipik shqiptar.

 41. Arif says:

  Ca po thun ti mer ghahahahahahahahah

 42. Arben says:

  Shqipetaret duhet te punojne e mos te bejne te zgjuarin.Ankohen edhe kur kane ,ankohen per cdo gje.Ata vende qe tani jane moderne ,nuk kane qene te tilla .U bene me pune duke safrikikuar disa breza .Ata qendruan ne vendin e tyre dhe nuk ishin si ne qe 50% emigruan dhe prap ankohemi edhe kur shohim endra.
  Kam punuar disa vjet ne Itali dhe Greqi .Kam punuar ne ndertim e ne darke duke lare pjatat
  Kurseva me sa munda dhe tani kam restorantin tim ne Tirane.Po jua jap si shembull dhe si tilla jane edhe disa shoke e miq qe me mund e sakrifica cdo gje mund te arrihet.E di qe nga keto fjale ka qe disa edhe irritohen ,por duhet te jemi realist qe vendin tone e bejme vete ne ,te mos presim nga te huajt.

  1. Komunist i Penduar Thellë says:

   Po, po ti me ate restorantin tend ia ke bo nonen fukarallikut shqiptar, e ke cuar vendin perpara shume.

 43. On says:

  Emigranti eshte i fundit qe e nxin vendin e vet perkundrazi sepse e ndjen ne kurriz emrin Shqiptar

 44. Dan says:

  Ca eshte ky kar qe po na jep moral??????????
  Ik mor rrote kari qe po ben pateriotin perpara nje tastjere kompjuteri mos na jep mend me karizma…
  Mbaje vendin tend ta kemi falur edhe tonin…..

 45. Na myten karnat says:

  Qenke thelluar tamam si kar!
  Ata me biznese ikin se s’kane te ardhme femijet o bole! Jo se iku filani apo fisteku.

 46. buj says:

  ANDEJ NUK JE ASKUSHI, PO KETU QE VIDHESH E NEPERKEMBESH PERCMOHESH NGA QYRRSAT E EGZEKUTIVIT NGA TE PASHKOLLLET E GJYQSORIT E TE PARLAMENTIT… CFARE DO BEJE SHQIPTARI?… E KENI BERE KETE VEND TE MREKULLUSHEM TE PAJETUSHEM… HORRA!

 47. aleko says:

  Shqipetaret kane nje problem psiqik , dhe psikozaeshte largimi nga vendi I tyre..Pasi largohen bejne patriotin dhe kendojne ” o sa mire me qene shqipetare”dhe me llafe shprehin keqeardhjen per vendin e tyre qe nuk zhvillohet duke harruar se qe te behet nje vend duhet puna e te gjitheve dhe madje duhen sakrifica te medhe sic jane bere shtetet e pasura vetem me pune dhe me sakrifca te medhe..kurse Shqipetaret kerkojne qe shqiperia te behet por jo nga ata por nga UFOT qe do vine nga Marsi.Nuk eshte e lehte te ngrihet nje vend..SHBA qe Shqipetaret cdo vit mbushin 360 mije llotari u zhvillua me pune titanike dhe per njekohe jo te shkurter por gati per 2oo e ca vite, dhe ende ka probleme edhe sot e kesaj dite..me papunesi . krime e gjithefare problemesh..Po keshtu dhe ne Evrope si vende te konsoliduara si shtet nuk eshte pa problem..nderkohe qe ka vende ne bote madje shume qe jane me keq se shqiperia , por njerzit nuk largohen me lopate nga vendi I tyre sic po ngjet ne shqiperi.Historikisht njerzit largohen nga luftrat e gjata dhe me pak per problem ekonomike..Kuotat e e migrimit ne vendet tipike qe kane emigruar jane jo me shume se 1/10 e popullsise qe do te thote se shqiperia me 4 miljon banore duhet te kishte ne emigrim jo me shume se 400 mije njerez..e ne fakt nuk ka braktisur shqiperine 1/10 e popullsise por gati 5/10 e popullsise pra gjysma e vendit Por ajo qe duket qarte nga ky emigrim ne forme cvendosje dhe prish rregullat e emigrimit per Shqipetaret eshte se nuk emigrojne vetem xhepshpuarit por ne shumice jane ata me xhepin plot cka hedhe poshte pretendimet e shqipetareve se ikin nga varferia.., kejo situate do perbente per cdo vend te madhe apo te vogel nje katastrof shume te rende..Kurse ne vetem kete vit deshen te largoheshin 1/10 e popullsise duke kerkuar largimin me llotari gati 350000 njerez,,Mua me duket se Shqipetaret po humbasin indetitetin dhe moralin kombetare qe jane forca te rendesishme per zhvillimin dhe lartesimin e cdo vendi ne bote.Dua te perfrazoj ketu fjalet qe dikush ka thene( se kujtoj emrin) per shtetet…””Nese don te shkaterrosh nje shtet apo nje kombe kejo nuk do vinte nga prishja e ekonomise se tij; prishi indetitetin dhe moralin e tij kombetare dhe cdo gje merr fund”‘ kejo po ngjet sot me shqipetaret…qe dikur u rezistuan shekujve ne kohe shme me te keqia nga pushtusit e panumurte , nderkohe kerkojne te zhdukin veteveten veresie…kot per qef !..

 48. sapa says:

  Ska gje me te bukur se te jetosh ne nje vend ku ka shtet qofte edhe si pjatalares!Krahasimin mund ta bejne vetem ata qe kane provuar jeten ne vendin e krimit shqiperi dhe jashte shtetit!

 49. Deshmitar y says:

  Jo njeqind perqind te drejte Po ka te drejte.
  Pajtohem.
  Jemi popull qe kemi humbur koshiencen

 50. aleko says:

  Se jemi nje popul I tille, me moral te ulet kombetare , dhe me indetitet te pakonsoliduar , do te thosha nje popull me teper individualist , prandaj prodhojme politikane te papergjegjshem si Hashim Thaci qe se ka per gje qe Mitrovicen e Buletinit tja jap Serbise, apo detin e sarandes sali berisha tja jap grekut , nemenyre qe shqiperia te tkurret same shume te jete e mundur , te ngelet mesa me pak pasuri dhe Shqipetaret te vrasin njjeri tjetrin per nje pellemb truall..Dhe reagimi I populli shqipetare ndaj tyre teper I dobet…Per cfare flasin gjithe keto?..Keta jemi duam zduam, por te pakten te mos shesim mend se e duam kete vend , sepse te paret qe se duan jemi ne..

 51. Permetari says:

  Mos i fut te gjithe ne 1 thes. Ka shum shqiptar qe paguhen shum mire ne amerike, sidomos brezi i ri. Sa per vete…. $60 Ora, 40 ore ne jave, you do the math. God bless America hehehe.

 52. H says:

  E ke ndjerë ndonjëherë lumturinë të jetosh me dinjitet me djersën e ballit ? Unë Po .

 53. Usa says:

  Nuk ka si vendi ku ke lindur por me ardhjen e plehrave cdo gje ndryshoi jam shume i nderuar dhe i respektuar ketu ku jam ti flet nga pozita e jote keqardhje per ty

 54. Mentari says:

  Ne Amerike jetojne te gjith ata njerez qe punojne dhe me ane te punes jetojne shum here me mire (1000 here me mire se sa ne “Bordellon” ambjentin e piste Shqiptare,Institucionet qeveritare kriminale te korruptuar dhe pa asnje moral ), dhe kane deshire per te mesuar,defruar etj. Ore ti mik qe shan Emgracionin shqiptar qe te mban me buk.Cdo Pune eshte e ndershme dhe po se shan shqiptaret qe punojne ne ndertim ne Amerike qe marrin nga $17.00 deri me $ 55.00 dollare ne ore dhe kane nje drejtesi 100% ti me siguri je nje injorat dhe idiot. Po shqiptaret qe punojne ne ndertim ne shqiperi qe paguhen me $ 9.00 dollare ne dite (8 ore pune) Ore Humbes ku jetonti? Shko e sdudio Ameriken dhe pastaj Grij Sallate me “Hiskell”.Shqiperia eshte territory shumi mire por kurre nuk behet me Shqiptaret qe kane Arsimimin tend.Kanceri Enverist eshte Kontexhios ne shqiperi dhe nuk ka labarator Mjeksie qe ta e sheroj.Qe Shqiperia te behet vend normal duhet te largohen 3.000.000 Bnditet si ty.Lavrat Enveriste (mbetjet e cultures perverse Sllave kritikojne Ameriken qe e gjith Bota e zhvilluar kerkon te shkoj e te jetoj atje ?

 55. triku says:

  I nderuar Zoti gazetashites. E ke kryer detyren per te cilen te ngarkoi partia. Bravo te lumte pushka dhe pena e thyer. Kam nja 10 a 12 te njohur qe kane ikur ne Amerike dhe Kanada. Ja kane dale mbane, sigurisht pas nje kohe relativisht te gjate dhe me perpjekje te medha. Por sot jane edhe ne poste drejtuese ne Miniera si inxhinier dhe Menaxher punimesh. Si agjent marketingu dhe Drejtor firmash ku punojne 35 – 50 vete. dhe asnje nga ata nuk ankohet per punet e rendomta qe kane bere kur e kane filluar sefte. Por kur vije ketu per pushime nuk durojne me shume sesa 8 dite dhe i ze koka.
  Me duket se je lodhur kote qe e ke shkruar ose te kane porositur me siguri. Gjithesesi te uroje suksese ne jete vazhdo dhe shkruaj kondra pas bregut.

  1. xiber says:

   Une nuk do doja ti shpenzoja vitet me te mira te jetes sime per te bere ato punet e rendomta, per te fituar me vone ca leke qe sistemi prap do mi marre ne nje pjese te madhe ne forma tjera. Eshte ceshtje qe secili e kupton ndryshe, nuk them qe ata qe e bejne jane te gabuar.

 56. Ontario says:

  pergjigjen autori e ka vet Brenda artikullit qe ka shkruajtur.pse do vendosnin keta njerez mos te ishin askushi dhe te shkonin aq larg valle?a po sipermerr te dish me teper per ata hallexhinjt qe kan marr rruget?po e zem se jan genjyer fillimisht nga shkelqimi perendimit pse nuk kthehen ca i pengon?sidomos kur kan the dokumentat the liri levizje…tani degjo ketu or mik po te ishte shqipria sa cereku i ketyre vendeve te siguroj un qe shumica sdo shkonte ne ansie vend se nuk e le njeri familjen shoqerin karier dhe rehatin e vet te filloj jeten nga e para plot veshtirsi.emigrantet jo vetem i jan heq si barre nje vendi ku papunsia esht me e larta ne evrop,po jan gjithashtu arteria kryesore qe furnizon kete ekonomi te mekur ne vendin ame.burimet e tjera jan lemosha botes the trafiqet.po si patriot i mad qe na qenke zotrote behu ti sa me shum produktiv me shoket e tu qe nje dit ne budallenjt e tjere te kthehemi ne atdhe.deri atere pi nai dopjo edhe ha qofte o dallkauk.

 57. Lea says:

  Problemi kryesor i Shqiperise eshte pikerisht se shumica jane njerez si ty o gazetar. Ti edhe pse nuk di te shkruash fjalen cdo ( dhe nuk shkruhet me apostrof) guxon e te japesh mend per eksperienca qe nuk i ke bere vete. Ne Kanada e Amerike vetem injorantet nuk i bejne dot vend vetes. Kete e them me statistika dhe nga eksperienca 20 vjecare ketu. Megjithese kam 20 vite larguar shqipen e shkruaj me mire se ty. Njeriu tregon gjithcka nga vetja me menyren si shprehet ne te folur e ne te shkruar. Ne kete rast dua te them qe une une e mendoj rikthimin se nuk i dua femijet ne te njejten klase me femijet e tu, sepse sepse ndryshimi – ti nuk do e shohesh dot – eshte tmerresisht i madh.

 58. USA says:

  Nipit tim ne Gjermani nuk I japin shtepi me qera sa e marrin vesh qe eshte shqiptar. Eshte djale I urte dhe student I shkelqyer. Banon diku ne periferi dhe cdo dite merr trenin 40 min per ne shkolle. Nipit tjeter ne Zvicer per PHD mbaruar shkelqyer nuk I japing pune por pret nje zgjidhje se si do ti veje halli ( ka bere gati valixhet).
  Si shqiptar me passaporte shqiptare provo te ngresh zerin per padrejtesite ne vendin e punes ne emigracion, dyqane, aeroporte, hotele, Si amerikan ju tregon vendin dhe fillojne gjithe buzeqeshin duke kerkuar falje per bezdisjen.
  Isha mjek ne shqiperi dhe duhej te punoja ne tre vende per te jetuar ne menyre dinjitoze.(rroga ne shtet ishte 430.000 te vjetra).Haja mengjesin, dreken dhe darken ne ora 1900.
  Ne Amerike erdha ne moshe te madhe. Dy vjet shkolle dhe punoj per Departamentin e Mbrojtjes. Nuk jam I pasur por punoj 0700-1500. Ne Amerike kategorizohem si klase e mesme e ulet. Kam shtepi $380.000, dy makina, kursej qe dy here ne vit te shkoj me pushime, nje nga keto pushime ne Shqiperi. Punoj ne rehatin tim dhe cdo gje e kam te siguruar,jeten, shendetin, shtepine , makinen. Kam nga mbrapa nje shtet te fuqishem qe me mbron kudo qe jam, per taksat qe I paguaj. Edhe ca vite do dal ne pension qe mund te vij ne shtepine time ne shqiperi me pension me 4 fish me te madh se rrogat e mira ne shqiperi. Te gjitha keto me 15 vjet pune ne Amerike. Ne shqiperi per 23 vjet pune do mar nja 150.000 lek te vjetra pension, (nqs do mi japin). Nuk desha te perfundoj si ime me’ dhe tim ate qe punuan gjithe jeten me perkushtim si intelektuale dhe merrnin pensionin 90.000 lek te vjetra dhe shikonin gjithmone nga ne, femijet e tyre per te jetuar. Me mungojne te afermit, shoqeria, kafet. Femijet I shkollova ju dhashe diploma dhe shtetesine amerikane .Jane te punesuar ne Amerike ne punera te mira por jane jane te LIRE te levizin kudo me dinjitet.
  Mik I dashur , i arrin dot keto ne Shqiperi per kohezgjatjen e jetes tende?

 59. Radisti says:

  ne USA, arrin cdare te duash. Rrogat jane mbi $100.000 ne profesione te zakonshme. USA eshte vend i emigranteve dhe eshte e ndertuar per emigrantet. Te arrish te krahasosh shqiperine me USA do te thote te kesh humbur ekuilibrin mendor.

 60. Sit back and relaks■●▪ says:

  Pasi lexova komentet dhe dsikutimet them se konkluzionet dolen qarte e nuk ka nevoje me te perserisim njeri tjerin. Mero pas mbledhjes duhet te marresh procesverbalin me konkluzionet dhe diskutimet e diskutanteve e t’ja paraqesesh Byrose Politike Rilindiste ku pasi te jete analizuar holle e me detaje cdo shqetesim te merren vendimet dhe te behen propozimet perkatese. Te rroje Partia.

 61. Sit back and relaks■●▪ says:

  Pasi lexova komentet dhe dsikutimet them se konkluzionet dolen qarte e nuk ka nevoje me te perserisim njeri tjerin. Mero pas mbledhjes duhet te marresh procesverbalin me konkluzionet dhe diskutimet e diskutanteve e t’ja paraqesesh Byrose Politike Rilindiste ku pasi te jete analizuar holle e me detaje cdo shqetesim te merren vendimet dhe te behen propozimet perkatese. Te rroje Partia.

 62. Sit back and relaks■●▪ says:

  Pasi lexova komentet dhe dsikutimet them se konkluzionet dolen qarte e nuk ka nevoje me te perserisim njeri tjerin. Mero pas mbledhjes duhet te marresh procesverbalin me konkluzionet dhe diskutimet e diskutanteve e t’ja paraqesesh Byrose Politike Rilindiste ku pasi te jete analizuar holle e me detaje cdo shqetesim te merren vendimet dhe te behen propozimet perkatese. Te rroje Partia..

 63. emigranti says:

  Me falni per paedukaten, por pervec cilesimit “shkrim rrugac”, nuk gjej dot fjale tjeter. Nuk eshte turp te punosh ne ndertim, as ne cdo lloj pune tjeter, kur sidoqofte ndihesh njeri dhe nuk jeton me friken e se nesermes ; kur nuk ke nevoje te behesh servil dhe te shesesh dinjitetin per te mbrojtur dyqanin, biznesin,deri edhe familjen. Turp eshte te shkruash artikuj te tille, pa profesionalizem dhe mbi te gjitha, pa kurrefare personaliteti.

 64. Al says:

  Analize shume e dobet e pare nga syri i fodullit tipik! C’do te thote per ty te jesh dikushi? Drejtor me merita partie? Gjyqtar plepash? Apo “biznesmen” qe i njeh trafiqet e krininelet me mire se sa instancat speciale te policise? Dikushi je kur punon ndershmerisht CFAREDO LLOJ pune dhe te marresh frutet e punes tende per aq sa te takon! Dikushi je kur te japin haken qe te takon. Dikushi je kur e ke mundesine qe ti besh endrrat realitet sikur edhe me ndertim. Kjo puna e ndertimit ha shume debat se ketu nuk te pjerdh njeri se kush je por te pjerdh se cfare di te besh! Ndryshe nga sa ta thote rradakja jote e vogel, Shqiptaret te pakten ne US ecin perpara e cajne sepse jemi mesuar me veshtiresi. E drejte, ka dhe shqiptare qe jane askushi por kjo eshte se kane zgjedhur te jene te tille. E di qe per ty eshte koncept qe nuk e rrok dot por ne bote po nuk dhe, nuk merr. Ketu vriten 30.000 njerez ne vit, ka aksidente etj etj por funksionon meritokracia. Mua me merr malli dhe per guret e lagjes por e di shume mire se jeten mund ta ndertoj si dua vete e I jam krah familjes. Emigracioni nuk eshte per te gjithe dhe nuk eshte sic ka qene. Per 12-14 ore je ne cdo cep te botes sot. Per ta mbyllur, me keqardhje te them se menyra jote e te pergjithesuarit keto fenomene, perfshire parakalimet e rrezikshme nga TE GJITHE emigrantet me le nje shije te hidhur. Shume dobet dhe I paska te si artikull o artikullshkrues!

 65. Drikar Shkari says:

  Ne fakt o palluqe gazetar, mire e ke ti, me mire ne ndertim ne Shqiperi sesa ne ndertim ne Amerike. Hajde rrote cari, hajde.

 66. Emigrant says:

  Ik mor rrot k??? gazetar ti nuk e paske idene cdo te thote te emigrosh cfare sakrifice askush nuk do te largohet nga vendi I tij Po per nji jete me te mire njerezit bejne sakrifica emigrantet jane ata qe mbajn gjalle ekonomin e shqiperise me leket Qe sjellin investojn apo shpenzojn per pushime emigrantet jane ata qe blejn hyrjet e pallateve qe dalin neper restorante qe blejn nji televizor per prinderit nji lavatrice nji makine per vellain e vogel nji apartament me Durres , se njerez si ty rrine me nji kafe ne lokal gjithe diten shko njiher provoje Po per ty paska punuar mami me duket ti nuk je gazetar ti as per roje ke dera nuk bo

 67. Ali babushi says:

  Qe je Palo doktor, kjo duket, potr te jesh kaq budallait te besh te tilla krahasime nuk ma merte mendja, por ja qe eshte e vertete.po te tregoj shkurt disa te dhena mbi kanadane, vend I bekuar ne te cilin
  jetoj numeroi me kryesoret, doktor adhamudhi: shendetsia falas ,qetsia dhe siguria ne maksimum, kulture dhe edukata ne nivele perfekte, gjlberimi dhe pastertia ne kulm, transpoti dhe sherbimet per qytetarin perfekte, ushqimet te kontrolluara, punesim Sipas aftesive dhe meritave, vend miqesor dhe I negate, mbrojtje e qytetarit dhe qytetarise, asistence ekonomike, jetese e garantuarmua nuk me ka fajnjeri qe nuk punoj si inxhinjer, e kam gjetur vehten diku tjeter per te garantuar jetesen normals familjare, pushimet, dhe ardhjen ne ate vend te lene pas dore, qe gjithsesi eshte I imi dhe e dua te behet si ketu ,pas nja 100 vitesh .beji keto krahasime I dashur adhamudhi, dhe flasim, nuk mund ta bejne shqiperine njerez parazite si puna jote qe zhgaravisin dy rjeshta neper kafenete e tiranes, ate vend do ta bejne (emigrantet, ) me kultuten, eksperiencen, punen, dhe pasurine e tyre, besoj se keti jemi dakort, doktor rumpalla.mos I qaj Hallin kalorsit se I varen member, thote nje fjale e urte popullore ,qe ti nuk e ke mesuar akoma I nderuar Palo doktor.

 68. Ali babushi says:

  Qe je Palo doktor, kjo duket, potr te jesh kaq budallait te besh te tilla krahasime nuk ma merte mendja, por ja qe eshte e vertete.po te tregoj shkurt disa te dhena mbi kanadane, vend I bekuar ne te cilin
  jetoj numeroi me kryesoret, doktor adhamudhi: shendetsia falas ,qetsia dhe siguria ne maksimum, kulture dhe edukata ne nivele perfekte, gjlberimi dhe pastertia ne kulm, transpoti dhe sherbimet per qytetarin perfekte, ushqimet te kontrolluara, punesim Sipas aftesive dhe meritave, vend miqesor dhe I begate, mbrojtje e qytetarit dhe qytetarise, asistence ekonomike, jetese e garantuarmua nuk me ka fajnjeri qe nuk punoj si inxhinjer, e kam gjetur vehten diku tjeter per te garantuar jetesen normale familjare, pushimet, dhe ardhjen ne ate vend te lene pas dore, qe gjithsesi eshte I imi dhe e dua te behet si ketu ,pas nja 100 vitesh .beji keto krahasime I dashur adhamudhi, dhe flasim, nuk mund ta bejne shqiperine njerez parazite si puna jote qe zhgaravisin dy rjeshta neper kafenete e tiranes, ate vend do ta bejne (emigrantet, ) me kultuten, eksperiencen, punen, dhe pasurine e tyre, besoj se ketu jemi dakort, doktor rumpalla.mos I qaj Hallin kalorsit se I varen member, thote nje fjale e urte popullore ,qe ti nuk e ke mesuar akoma I nderuar Palo doktor.

 69. Ak says:

  Behini kushtet te pakten normale per te jetuar dhe te mos kesh frike kur je ne mardhrnie pune se kur do te vije radha te maresh hakun e djerses tende kurse vertet ketu ne amerike punojme shume por nuk kemi te bejme me keto probleme sepse ka LIGHE

 70. Zani says:

  Gazetari ka kaput nje pike te dobet per te gacmuar plaget e emigrantve, por arsyetimi shume i dobet. Nuke do ta shkruaja kete artikull sikure te me paguanin edhe njemiljon € . Nje gazetar qe nuke njehe dy realitete as ate ne shqipri dhe as ate jashte saje. Ne Shqiperi nuke eshte problem vendi eshte problem njerzit qe qeverisin vendin, ty te le te ushqehesh dhe mua nuke me le, ty te jep te drejte te vjedhesh prona dhe te ndertosh mua nuke me le te nderoje ne toke truall shtepin time…… Saper turist e ke te vjedhur nga kryeministei, turist vene edhe ne vende me te varfer dhe me te pa sigurta se shqiperia ajo nuke do te thote se gjerat funksionojne. Edhe une po beje 20 vjete ne Angli ky vende mbi te gjitha me ka dhene personalitetin time qe kurre nuke do ta kisha ne vendin time. Dua qe te kthehem por sa here qe vete me pushime ndrroje mendjen. Per sa kohe qe ne zyrat e administrates do punsihen miqet familjaret shoket e eprorve aty nuke eshte per ty kthyer kurre

 71. Sit back and relaks■●▪ says:

  Pasi lexova komentet dhe dsikutimet them se konkluzionet dolen qarte e nuk ka nevoje me te perserisim njeri tjerin. Mero pas mbledhjes duhet te marresh procesverbalin me konkluzionet dhe diskutimet e diskutanteve e t’ja paraqesesh Byrose Politike Rilindiste ku pasi te jete analizuar holle e me detaje cdo shqetesim te merren vendimet dhe te behen propozimet perkatese. Te rroje Partia…

 72. Arben says:

  Punoni shqipetare punoni,lerini pallavrat.Uleni koken dhe mos mendoni se duke dale jasht u zgjidh problemi.Djersa t’ju kulloje vetem ne Shqiperi.Dembeli kudo qe te jete nuk gjen dot hajer.Punoni dhe vetem punoni lereni llogjet e Kavajes.Ky eshte morali

 73. selim rroshi says:

  Me fjale te tjera ky shkrim hani bar e rrini ne shpi. Kur ska pune e shtet njeriu iken e gjen beni 1000 shkrime te tilla. Ne usa je askushi po te japin tickets mos te vdesesh te japin food stamps, e kur jen pune sado te rendomte je 1000 her se Shqiperia.
  Ndaj o artikull shkrues pirdh o njeri pirdh se gjelin e kemi lidh.

 74. HQ-18 says:

  Po kanë arritur këta plotë, gjithë drogaxhinjtë kanë blerë hotele dhe kanë bërë ndërtime luksoze.
  Duket bukur Shqipëria, por njerëzit nuk kanë të hanë shumica,,

 75. Arben says:

  Ti me emrin Dan perpara se te perdoresh ofendime eshte e mira qe ulesh koken e te punosh per vehte dhe per vendin tend e mos rri duke pritur nga qielli.Dukesh se kush je.
  Puno se nga puna vetem te mira ka.

 76. Ali babushi says:

  Qe je Palo gazetarkjo duket, por te jesh kaq budalla te besh te tilla krahasime nuk ma merte mendja, por ja qe eshte e vertete.po te tregoj shkurt disa te dhena mbi kanadane, vend I bekuar ne te cilin
  jetoj numeroi me kryesoret, doktor adhamudhi: shendetsia falas ,qetsia dhe siguria ne maksimum, kulture dhe edukata ne nivele perfekte, gjlberimi dhe pastertia ne kulm, transpoti dhe sherbimet per qytetarin perfekte, ushqimet te kontrolluara, punesim Sipas aftesive dhe meritave, vend miqesor dhe I begate, mbrojtje e qytetarit dhe qytetarise, asistence ekonomike, jetese e garantuarmua nuk me ka fajnjeri qe nuk punoj si inxhinjer, e kam gjetur vehten diku tjeter per te garantuar jetesen normale familjare, pushimet, dhe ardhjen ne ate vend te lene pas dore, qe gjithsesi eshte I imi dhe e dua te behet si ketu ,pas nja 100 vitesh .beji keto krahasime I dashur adhamudhi, dhe flasim, nuk mund ta bejne shqiperine njerez parazite si puna jote qe zhgaravisin dy rjeshta neper kafenete e tiranes, ate vend do ta bejne (emigrantet, ) me kultuten, eksperiencen, punen, dhe pasurine e tyre, besoj se ketu jemi dakort,gazetar rumpalla.mos I qaj Hallin kalorsit se I varen kembet thote nje fjale e urte popullore ,qe ti nuk e ke mesuar akoma I nderuar Palo gazetar.dhe ne pyetje te fundit: kur dhe nga ke ardhur,ne Tirane??????!

 77. Dorian says:

  😀 😀 😀 ….. e ke pergjithesuar artikullin thua ti te gjithe ne nje hendek. Ke pika qe s’ti kundershtoj dot, sidomos kur thua qe lirohen nga zinxhiret apo shfajesimet koti…po mos thuaj qe te gjithe perfundojne ne pune ordinere sepse nuk eshte e vertete.

  Puc fort e mend per here tjeter, Te fala nga Philadelphia

 78. E verteta says:

  O USA e ke sakte se do te marresh 150 mije
  Leke pensionin me 23 vjet pune dhe do
  ta marresh, se une me 20 vjet mora 100
  mije! Hahaha!
  E vertet

 79. Rezi says:

  Hahahaha “Sit Back and relaks” good point! Ky Mondi hiqet si demokrat i madh (jo me partine demokratike) eshte avokat rreth te 50-ve me shkolle te mbaruar kur i hapi dyert shoku Sali, jo se ishte i persekutuar, por se aq mbushte (i vellai tij Nakoja ka qene drejtor dhe i priste shpata ne kohen e xhaxhit, e mbas viteve ’90 u be businessman).
  Mondi, kur ta ulesh ndonjehere bythen per te punuar, do kuptosh se njerezit nuk jane te gjithe si ty, jane te shumte ata qe i arrijne sukseset me pune dhe sakrifica, sidomos emigrantet (ti si disa shqiptare te tjere hyn ne rracen e njerezve qe duke ndenjur ne Shqiperi, u japin mend atyre qe vijne nga amerika, se cfare duhet dhe cfare behet ne amerike)….Tung!

 80. Canada says:

  Emigracioni nuk eshte sic paraqitet. Ai nuk eshte bardh e zi ( ose i bardhe ose i zi)
  Sigurisht ka raste fatkeqesie qe punohet shume dhe ne pune te veshtira , por ka dhe raste suksesi qe njerezit jane shkolluar dhe jetojne duke bere pune te njejta si ne Shqiperi dhe duke marre nje page shume here me te mire ( edhe pasi ke kryer shpenzimet e nevojshme perseri nglen shume me shume se po te ishe ne Shqiperi) Pra ekonomikisht as qe duhet te kete dhe ne fakt as qe ka krahasim. ( Perjashtohen nga ky krahasim hajdutet, politikanet, gjygjtaret dhe prokuroret, dhe sekseret dhe bisnesmenet e cdo partie dhe kallepi)
  Por jeta emocionale le shume per te deshiruar, sidomos per brezin e pare te emigranteve.
  Ata kane me pak miq, qe pergjithesisht jane larg per tu takuar ( edhe nese jeton ne te njejtin qytet distancat dhe koha e trafikut jane relativisht te gjata) , kane nostalgji per femijerine dhe vendin e tyre, kane para por u mungon njohja dhe kultura per ti shpenzuar per qejf, nuk pershtaten plotesisht me gjuhen, ushqimet veshjen, sjelljen, kulturat e ndryshme dhe vendasit etj qe e bejne shume te veshtire qe ata te jene te kenaqur emocionalisht.
  Balanca eshte cfare ti personalisht kerkon:
  Nese kerkon para dhe jete pa kokcarje ekonomike , pa kokecarje politike, pa analiste qe asnjehere nuk bejne analize, pa njerez qe ankohen cdo dite per qeverite dhe nuk bejne asgje vete per veten e tyre, kerkon jete pa plehra dhe pa smog, sigurisht do te zgjedhesh jeten e emigrantit

  Por nese ti kerkon qe investimi yt per shkollen te kete vleren e plote, investimi yt ne jeten civile (nese ke qene njeri i ndershem dhe positiv) investimi yt ne kariere ( nese ke punuar me pare qe eshte normale per brezin e pare te emigranteve) nese kerkon qejf sipas konceptit shqiptar ( kafe dhe raki pa punuar ose duke punuar fare pak dhe duke u ankuar per cdo gje) nese ti kerkon te shijosh ushqimet tona qe jane akoma shume me natyrale se ushqimet me kimikate qe ne hame ketej ( dhe qe nuk shijojne fare – kuptohet kjo eshte shume relative) , te kesh jete shoqerore me miqte e vjeter dhe te rinj ( ketu ka vetem Hi dhe Bye) atehere ti mund te zgjedhesh Shqiperine.
  Ne fund do ta mbyll me shprehjen : “Njeriu kerkon ate qe i mungon”

 81. Genti says:

  Petraj je nje injorant qe do te hiqesh si i zgjuar por as qe nuk e ke idene se cfare eshte America. Eshte nje vend qe te jep cdo mundesi qe te besh karriere e te behesh dikushi pa pa te pyetur se nga vjen cfare feje ke etj. sic mund te jete né greqi pershembull, se I kam jetuar te dyja. Pra mundesite jane cdo gje caret nga aftesia personale dhe vullneti i secilit.

 82. Filip Manactreci says:

  Shoku Edmond Petraj,qe ne fillim te shkrimit dukesh o byrazer,qe je nje gazetaruc pa nivel,dhe i pa informuar,ajo kateder qe te ka dhene ty diplome,duhet shkrire,sepse ka diplomuar nje ic,(mbase me rryshvet sic behet rendomt ne Shqiperi).Ka dite qe shikoj se port(halet) duhan te denigrojne emigrantet, si ky shkrimi i zotit a shokut Edmond. Eshte fatkejqesi per nje komb qe nuk ka vizion per me tutje,ose me sakte kur nuk shikon tutje skllaverise,injoranca kolektive eshte shume e demshme per nje komb.Se pari une vete kam ikur ne emigrim para tete vjetesh,e di pse ndodhi kjo,sepse ndryshimet politike qe pasuan si pasoje e rotacionit politike solli lojtar te rrinje ne pushtet,dhe u turren militantet per te na zene vendet e punes,edhe pse me arsim te regullt dhe te diplomuar para 1990,ndersa ime shoqe me diplom te huaj.Ngelem pa pune sepse Drejtoret e L.S.I-se krimilale kerkonin para nen dore ose rekomandime partije, gje qe nuk i kisha si mundesi.Papunsia ne shqiperi eshte katastrof,asnje ndihme nga shteti,asnje vend pune,asnje sherbim ose perkrahje.Punova pak dite ne nje restorant kjo fal nje miku tim,por a durohej pronari nje rrugac,pa arsim,pijanec,qe hera heres me thosh te mbaj me buk,edhe u largova me mendje per te emigruar,femijet shpesh grindeshin,per indiferentizmin e mesueve,qe nuk i vleresonin sic duhej,po mbanin femijet e biznesmenve,te politikanve,te rrugecve.Pra nje jete sketere,plus zhurma gjithe nates e pijanecve poshte pallatit tymit te ashashit,zvaritjeve te zyrtarve per nje certificate,radha neper spitale,sherri per nje byth plazh me pronaret e shezlonave,pra nje lemeri e tmersheme,o gazetaruc.E vertete qe fillimi ne emigrim eshte i veshtire,por po te punosh ingarnohesh me patjeter.femijet me rane rehat,vjene autobuzi e i mer mu para deres,dhe i sjedh,keshtu qe ndihesh i sigurte,te mos zgjatem ne krye te dy viteve bleva shtepine time qe e kisha enderr,atje lashe gjysmen e jetes per nje hyrje 1+1,dhe te pa regulluar.Punova ne ndertim,por ama i lumtur kur merr leke e kenaqesh,kur shikon edhe vendasit punojne bile me shume se neve,neqoftse jeta ne Shqiperi na ka mesuar ta dredhim,por keta jo,jane teper korekt te sjellshem,bujar,human,cka ka bere qe edhe neve te reflektojme.Vete ne spital te vizitojne si njeri,nuk te shikojne me perbuzje kur nuk i darovit.Plus nuk ka radha neper zyra,buken e ke te sigurte,plush benefice e lloj lloj ndihmash,benxinen me te lire.Edukimi i femijeve eshte prefekt,femijet e mije,vazhdojne universitein pa asnje lloj ndihme apo pagese,sepse kane dal me rezultate te shkelqyera,edhe pse emigrant nuk u privuan nga te drejtat e tyre!Emigrantet nuk punojne vetem per vete,por edhe per Shqiperine,per prinderit motrat e vllezerit dhe i mbajne me leke,leke per vdekje,leke per dasam,leke per ujin e dritat,leke per ushqime,sepse qeveria shqiptare ka bere nje mut per njerzit,i ka lene rrugve pa pune pa perkrahje,por me nje mal me takasa e detyrime,qe u duhen pushtetarve per luks.Keshtu qe emigrantet punojne per dy tre familje,o gazetaruc!Nje here vajta e mjekova macen e shtepise,dhe klinika me mori dy here nates duke u interesuar per shendetin e maces,ndersa ne vendin tim te mallkuar nuk ngre mjeku telefonin…..Sa per halete qe e keni ne maj te gjuhes,po ju them se halete i lajne edhe vete vendasit,bile as e kane per problem,por neve edhe te zgjebosur dhe bishtin perpjete,ne super marketin ku punoj une,jane me shum vendasit qe lajne banjot,bile jane dhe veterane qe kane luftuar per shtetin.te mirat e emigrimit duhet nje nate dimri ti sqaroj,ndaj per sot po e le me kaq,por po ti jepej mundesia Edmondit do kishte ikur nje ore eme pare.

  1. ZZ Top says:

   Nje dite te hene pash nje goce te imet qe pastronte wc helmeta i reshkiste nga koka.10 dite derisa erdhi pastruesja nga pushimet e shikoja perdite.Ti bie shkurt ishte goca e pronatit qe donte extra dhe baba ii sugjeroi wc .Kam pasur raste qe pronari ishte ndihmesi im.Dhe flasim per tre filiale te kompanis me xhiro te cmendur.Vetem per maunet qe na marrin mallin qe prodhojme paguan 180 000 £ ne jave qira.Dy dhendtit qe ka njeri punin bojaxhi dhe tjetri ne fabrike me ne .Tani ca ti thuash ketij tipi per pastrimin WC dhe punet e rendomta qe bejne emigrantet

 83. Alberto says:

  Nje gje nuk po kuptoj ne shkrimin tend Gazetar.pse shkruan gjera qe nuk I di mire por I degjon si te do qefi ty.Po te shpjegohem si me poshte :
  une jetoj ne Canada dhe punoj ne te njejtin profesion si ne Shqiperi.(inxhinier) pra nuk punoj ne pastrim ose ne ndertim(puna eshte nder kudo qe te punosh).sepse jashte shtetit te jepet mundesia te tregosh vlerat e tua .te jepet mundesia te vazhdosh shkollen edhe ne moshe te madhe kjo e inkurajuar nga shteti ku jeton.
  prandaj mos u mundoni te ngrihni tymnaje ,
  dhe sa per dijeni po u pergjigjem edhe disa komentuesve qe jane mos besues per pagesen(ketu pagesa behet sipas kualifikimit ,sa me I kualifikuar te jesh aq me shume fiton nuk ta ha njeri hakun.
  une nuk po e mohoj qe na mer malli per vendin tone.sepse jemi rritur atje dhe duam ta shikojme sa me te integruar dhe te rregulluar

 84. marku says:

  Artikullshkruesi tenton te beje dicka patriotike ne menyre dogmatike ! Eshte kaq konfuz saqe ne fillim te shkrimit na tregon se jeta eshte me e mire dhe me dinjitoze ne Shqiperi dhe nga fundi na ben thirrje per sakrifice per te qendruar ne Shqiperi !? Mendoj se nuk duhet trajtuar si tradheti ndaj atdheut ,por si nje zgjidhje personale e sejcilit dhe nuk ke te drejte te etiketosh as si budallenj e as si tradhetare ata qe largohen nga vendi.Pothuaj 1/3 e popullsise,pjesa me vitale e afte per pune eshte larguar jashte vendit askush nuk e di e as merr mundimin te dije sa shqiptare kane emigruar,ku jetojne,cfare nevojash kane (mgjthse kemi dhe min.emigracioni) sepse ne Shqiperi qeverite jane te kenaqura te qeverisin pensioniste,punonjes administrate,fshatare te vetepunesuar,police,rome,pijanece dembele,etj te cilet as kane deshire e as force te kundershtojne asistencen sociale qe nuk sherben per asgje por qe e marrin qyl e lere pastaj te vendosin per menyren e qeverisjes! Madje skane as adrese !Si mund ta konsiderosh veten dinjitoz ne nje vend ku per president eshte zgjedhur personi simbol i hajduterise shteterore ? Ne ikem se ashtu e gjykuam,te tjeret qendrojne se ashtu e gjykojne,askush ska te drejte te gjykoje tjetrin per vendimin qe merr!Shqiperia nuk eshte nje llogore qe nuk duhet ta braktisesh pa urdher!Vertet guri i rende ne vend te vet,por nganjehere peshon me rende ne traget!

 85. enter"" says:

  Llotaria amerikane eshte nje genjeshter e madhe

 86. e verteta says:

  Eh, si puna e dhelpres me rrushte ky artilull.
  Nje pyetje kam une : Pse nuk u kthye kurre Fan Noli ne Shqiperi? Perse valle????
  Cfare ka lene te shkruar qe te nxjerrim dhe ne ndonje mesim?
  Para 3 ditesh po bisedoja me nje shqiptar , familja e te cilit kishte emigruar ne Amerike. Megjithese i jati tregetar i suksesshem , emigroi “prej hallit”, per nje jete me te mire per femijet e tij. “Prej hallit” femijet studiuan ne Harvard dhe jane te suksesshem ku jetojne e punojne. Shume here me mire se vete amerikanet qe jetojne me breza ne vendin e tyre.
  Prej mallit, dhe vertet prej mallit dhe jo hallit, investuan ne Shqiperi , ne qytetin e tyre te lindjes qe te ndihmonin familjaret dhe te njohurit e prinderve te tyre, se vete ishin larguar te vegjel, me i madhi ne klasen e dyte fillore. Dhe qe mos e zgjas, po thoshte:”Gjithcka qe beme e beme nga zemra dhe ishim mjaft te entusiazmuar. Ndjehem i zhgenjyer. Atje mungon deshira dhe kultura e punes. Ne kemi punuar shume qysh te vegjel per te arritur ketu ku jemi.”

  1. zikel says:

   ME DUKET SE SHUMICA E KOMENTUESVE KANE NJE PROBLEM JO TE VOGEL INTELEKTUAL SE AKOMA SE KAN KAPUR THELBIN E ARTIKULLIT.

   FJALIA E PARE THOTE : “Eshte e cuditshme se me llotarine Amerikane ikin dhe ata qe skan pike nevoje te ikin”.

   Pra behet fjale per njerez qe kan dhe lek dhe pune ketu. Ikin me iluzionin qe i pret i njejti vend pune dhe atje – dhe shumica zhgenjehet shpejt kur kupton si funksionon sistemi andej per emigrantet, dhe per te mbajtur frymen gjalle e mos tu kthyer detyrojne te bejne pune qe jane nen nivelin e aftesive te tyre.

   Dhe mos na krahasoni me ata qe kane emigruar para 10-15 vjetesh, se gjerat sot kane ndryshuar, tregu eshte i tejmbushur me specialiste qe vijne nga gjithe bota dhe te rinj qe mbarojne kolegjet dhe universitetet e panumerta ketaj.

 87. O mbush or malok shqiperia me prifta pedofila e murgesha prostituta,rroft rroma e bythqimave qe na furnizon.

 88. sapa says:

  Asnje lloj shkrimi si i ketij gazetari nuk e frenon ikjen e shqiptareve per nje jete me te mire larg krimit dhe korrupsjonit.Te tilla shkrime i leverdisin vetem atyre patrioteve qe bejne shqiponjen maje shkembinjeve dhe shokeve te tyre te cdo lloj ngjyre politike dhe shteterore.Ate qe nuk e ben dot revolucjoni popullor besoj se do e beje dale ngadale braktisja e vendit!Shqiperine mund ta krahasojme me nje anije te madhe piratesh ku te ndershmit e braktisin kete anije dhe aty mbesin vetem piratet e vertete.

 89. Pellazg says:

  Personalisht ndodhem ne Amerike prej 20 vitesh. Kam ikur nga Shqiperia ne kohe te keqia. Nuk e kuptoj pse duhet te ikesh sot ne vitin 2018 nga si vend I bekuar. Po mendoj qe me deshiren me te Madhe te sjell cunin aty qe te mare sado pak shendet nga ai vend qe ne kemi mare me shumice.

 90. Emigranti i lumtur ne Kanada says:

  Jetoj ne Kanada dhe jam ne te njejtin profesion qe kisha en Shqiperi, avokate. Nga ana ekonomike fitoj shume me teper, kam blere shtepi, kam 2 makina, femijet i shkolloj ne shkolla private, bej pushime ne plazh 2 here ne vit, njehere ne dimer dhe njehere ne vere.
  Shqipëria nuk me mungon fare, prinderit dhe motren me familjen i kam te gjithe ne Kanada. Edhe motra punon ne profesionin e vet si mjeke. Punojme, pushojme, dalim, bisedojme, sherbim mjekesor eshte i shkelqyer, shkollimi i shkelqyer. Respektohemi nga shteti, kemi pashaporte qe ka vlere dhe na lejon te shkojme ku te duam pas asnji pengese. Autori i shkrimit shan emigrantet, sinqerisht as nuk na behet vone fare. Ne Shqiperi puna nuk eshte e sigurte, sherbimet jane per faqe te zeze, shkollimi dhe diplomat jane te pavlefshme, shumica jetojne ne varferi ekonomike dhe shpirterore. A e di ti se kush pastron halete ne Kanada? Ish-drejtorat e ministrive dhe pedagoget e plepave qe i kane marre titujt pa merite. Te tjeret bejne kokrren e qejfi. Orari i punes eshte 08:30 -16:30 (7 ore pune ne dite me 1 ore pushim ne mes per te ngrene dreken), java e punes eshte 35 oreshe. Mos na e qani hallin ne emigranteve, qani hallin atyre qe nuk kane buke te hane ne Shqiperi.

  1. dajti says:

   Avokate je nxituar pak, filloje komentin me shkronje te madhe se keshu e kemi mesuar ne shkollen tone shqipe. Te tjeret bejne kokrren e qejfit genjeshter e madhe. Te gjithe blejne shtepi aq kohe sa kane nje pune qe paguan 14 dollar minimum wage in Ontario. Te gjithe kane nje makine aq kohe sa kane nje pune whatever. Ti nga ato qe u ngre mendjen njerzeve me rrenat e tua te marrin rrugen pa u menduar dy here. Une qe po shkruaj kam nje puen 8 – 3:30 by the way po ketu nuk flitet per experiencen e nje pakice fare te vogel.

   1. Emigranti i lumtur ne Kanada says:

    Me fal. Çfare numri i keni syzat? Fjaline me germe te madhe e kam filluar. Kush te tha ty qe jetoj ne Ontario? Pse nxjerr konkluzione kot pa me njohur? Ku e di ti sesi e flas gjuhen une? Ku e di ti se ne çfare moshe kam erdhur ne Kanada dhe se me çfare niveli gjuhe kam erdhur? Ku e di ti sa dollare marr ne ore? Pse kujton ti qe shtepine e kam marre me kredi? Pse i mat gjerat me kutin tend? Per tu bere avokate ketu kam bere 4 vjet shkolle dhe me nota te shkelqyera. gjuhen frenge e dija shkelqyeshem qekur erdha. Punoj si avokate ne qeveri dhe kam rroge te shkelqyer. Motra ime mjeke ka rroge akoma dhe me te mire, pasi profesioni i mjekut paguhet akoma me mire. Gabim i madh qe lexova nje here te vetme nje gazete (paçavure) nga Shqipëria. Shqiptaret e deshtuar ne emigracion vjellin vrer nga zilia dhe ia veshin paaftesine e tyre, vendit ku kane emigruar. Vrerit te tyre i ben jehone artikulli ne fjale. Villni vrer dhe hani me nder ….. sa te doni. Jeni te deshtuar qe villni vrer. Ata qe ndjehen mire, pavaresisht se çfare pune bejne (puna eshte nder), jane njerez te nderuar. Deshtaket vjellin vrer.

    1. bb says:

     Pse punen kush do na e mesoi ne, Indianet, Kinezet a Filipinasit e Kanadase? Pse ne Shqiperi sdin njerzit te punojne?
     Shumica e emigranteve nuk e ka terezine qe ke pas ti dhe motra jote te benit 4 apo 6 vjet shkolle mos e pergjithsoni rastin tuaj, se po te kishit ardh sot nga Shqiperia dhe pa mbeshtetje mund te perfundonit shume ndryshe.

  2. ina says:

   Rroga matat me standartin e vendit ku jeton. Javen e kaluar po diskutoja me nje emigrante nga nje vend tjeter dhe po me thoshte se me 60.000$ ne vit qe mer burri nuk shtyhet jetesa me 2 femije. U perpoq te kalonte ne nje pune tjeter ku paguanin 85.000 ne vit po mbas 7 intervistash ku u investua 2 muaj resht per tu pergatitur e refuzuan. Po me thoste qe burri sa vjen nga puna (fusha IT), ha buk dhe shkon ne biblotek ku lexon per te mesuar gjera te tjera perndryshe ate punen me 80.000+ ne vit ta enderroj. Per kohte te lire as qe behet fjale as ne fundjave as per pushime. Ne vendin ku ishim (Iran) po me thoshte, kishim te dy pune te mire si inxhiniere dhe e kishim te garantuar, per shumicen e gjera nuk pysnim per cmimet.

   Nqs. dikush e ka zi li dhe me zi po e pret kete jeten me siper ok, le te vazhdoj te aplikoje per llotari, po mire eshte ta bej balancen mes punes qe le dhe asaj qe i duhet te fitoj andej qe pa vajtur, ndryshe do bej muhabete te tilla me emigrantet e tjere.

  3. Taku usa says:

   Shtepine makinat i ke borxhe te duhen ja 30 vite jete skllaveri qe te jen te tuat.
   Sa per avokati eshte si puna e kuzhinave ka lloj lloj . varet ke ben po aq se me siper nuk shkon te pengon gjuha e din ti e din you have an accent and you know that very well. Prandaj boll me pordhet se te cahet breket. Kurr ske per te qen 100% kanadeze kurr and you know that
   Mos gejeni shqiptaret . nuk ka si vendi jot . varet nga je ti

 91. ALI ABDULLAI says:

  Me vjen shume keq per shkrimin dhe trajtimin qe i behet emigranteve shqiptar neper bote. Gjithnje ka patur te deshtuar dhe te vleresuar neper bota.
  Une di shume raste qe emigrantet shqiptare punojne ne profesionet e tyre dhe janr te respectuar per punen qe bejne. Kater jane gjerat qe duhet te kihet parasysh kur emigron:
  1- Niveli i pregatitjes profesionale.
  2 – Qellimi qe i ve vetes.
  3 – Kerkimi pa u ndalur per te gjetur pune ne profesion.
  4 – Pervetesimi i gjuhes se vendit ku shkon per te punuar.
  Per dembelet kapitalizmi eshte i pa meshirshem. Atje nuk te emeron Qeveria por punen duhet ta gjesh vete. Ne te kundert kthhu nga je nisur dhe jeto ne inferioritet.

 92. Lil Toronto says:

  Te jetosh ne nje vend te zhvilluar cilido qofte, eshte pa dyshim me mire. Fillimi eshte i veshtire madje shume i veshtire. Por me kalimin e kohes, me pune, e sakrifica patjeter arrin te besh nje jete shume me te mire se ne Shqiperi.
  Problemi qe qeverine Shqiptare eshte se sa mundet ajo te beje te mundur kushtet qe te mund te kthehen (ata qe duan) qe me pervojat e tyre mund te bejne edhe cudira pse jo, per t’a zhvilluar Shqiperine. Besojeni ose jo, shume jane ata qe Shqiperia u dhemb, dhe duan t’a ndihmojne.

 93. ╨◘╨sit back and relaks╨◘╨ says:

  Mero, edhe sa diskutante ka akoma ne liste? Shikoj se po biem ne perseritje dhe po humbasim minuta te cmuara te cilat mund ti cfrytezojme per te pire ndonje kafe na blloku. Te mirat e Amerikes, Kapitalizmes dhe Emigrimit ne vendet e zhvilluara dolen qarte dhe bukur nga goja e vete diskutanteve te cilet folen me pasion dhe po ashtu dolen dhe difektet e emigracionit (nuk ishin shume po prape dicka u tha) nga pjesa e diskutanteve qe qejfi ja u ka po bytha nuk ja u mba. Tani une mendoj te mbac shenim emrat e diskutanteve qe lavderuan sistemin e ndyre kapitalisto-amerikan e tia paraqesesh shokut Shyqyri Coku ……oh he is dead unfortunately but anyway, ka te tjere si Shyqua qe japin jeten per Partine (jo jeten e tyre kuptohet) keshtu qe hap qitapin, gjej nje e jepi listen qe kur te kthehen keta qe shajne atdheun, partine dhe shoku Rami ne vatan, t’ju hedhim hekurat qe ne Rinas ketyre poliagjenteve te ndyer. Gjithashtu o te shkoc ne mbledhjen e Birose e te raportoc per se gjeri e per se gjati per ca ndodhi sot ketu e te bec nje autokritike te forte se i ke dhene goje armikut te kllases, borgjezeve e revizionisteve. E hap site se po keni probleme me vigjilencen dhe punen propagandistike poshte ne popull, armiku po fiton terren. Ja keshtune, pune, vigjilence, mobilizim, Te Rroje Partia.

 94. Arben says:

  Artikull pa vlere dhe qe eshte shume larg te vertetes.
  Se pari, ka shume qe ikin nga Shqiperia pasi mendojne se ne vend te huaj do jetojne si “pashallare”. Ky eshte nje koncept teper i gabuar, pasi kur arrin ne vend te huaj je askushi, por me pune e vendosmeri, mund te arrish ne majat me te larta, pasi ka shume me teper mundesi per te bere karriere apo biznes. Perjashtim bejne ata qe kurre nuk u kane thene kush “puna e mbare” as ne Shqiperi. Per keta tipa nuk mund te pretendojme se vertet do bejne prokopi ne vend te huaj.
  Problemi tjeter qe ngrihet ketu, eshte edukimi me atdhedashuri i femijeve te emigranteve. Shumica e emigranteve, u flasin femijeve qe te jene krenare per origjinen e tyre shqiptare, por ka edhe nga ata qe e kane per turp te permendin vendin e tyre. Keta jane me te shumtit pjese e kontigjentit te deshtakeve qe kudo qe te jene do ankohen dhe fajin per deshtimin e tyre ne jete do ja ngarkojne Shqiperise.
  Une jetoj prej vitesh ne Kanada. U largova nga vendi pasi nuk kisha mundesi qe te ushtroja profesionin tim per te cilin kam investuar te gjithe jeten time. Nuk u largova se nuk e doja vendin tim, por mundesite e punesimit jane teper minimale ne industrine shqiptare qe aktualisht nuk ekziston. Ne Kanada, punoj si inxhinjer ne energjitiken kanadeze, dhe bashkeshortja punon si ekonomiste ne nje kompani ndertimi. Femijet jane shkolluar ne Kanada dhe jetojne e punojne ne dege te ndryshme te ekonomise vendase, por kurre nuk e kane harruar se nga jane dhe per kete ndjehen krenare. Nuk e di ne se kjo eshte merite imja apo e bashkeshortes time, apo neve jemi me “fat”, por femijet e mi ndjehen shqiptare, pamvaresisht se u rriten ne Kanada. Persa me perket mua dhe bashkeshortes, jeta jone eshte e lidhur pazgjidhshmerisht me Shqiperine. Femijet vijne me deshire ne Tirane, ne qytetin ku u linden dhe kane ruajtur shoqerine qe kane patur ne femijeri. E ardhmja nuk dihet, pasi Kanadaja eshte nje vend me shume nacionalitete te ndryshme dhe kur te krijojne familjet e tyre, vizitat e pervitshme qe ata bejne tani ne Shqiperi, mbase do kushtezohen nga bashkeshortet e ardhshme qe mbase nuk do jene shqiptare, pamvaresisht se mua do me perqente qe ata te martoheshin me vajza shqiptare, por per nje gje jam shume i sigurte se ata do te mbeten gjithe jeten e tyre shqiptare. Shpresoj qe kete dashuri per vendin e tyre tia percjellin edhe gjeneratave te tjera qe do vijne.

  1. dd says:

   Gjerat nuk jane njesoj me kohen kur ke emigruar ti, 15 vjet perpara ndoshta. Ne ate kohe ishte shume me kollai, dhe ti prape e pranon se ishte e veshtire. Mendo tani.

 95. ING USA says:

  Nuk jam dakort fare me kete shkrim. Po erdhe ne usa pa shkolle e pa gjuhe ne rradhe te pare ca pune do te besh pervec se ndertim. Une per vete time nuk kam bere asnje minute shkolle ketu the punoj ing elektrik ne zanat. I vetmi ndryshim eshte se une edija gjuhen qe ne shqiperi dhe nuk kisha asnje problem te gjeja pune. nuk jam bere pishman fare qe kam ikur nga shqiperia se ashtu i trajon njerezit me politika jone e famshme. asgje nuk eshte e thjeshte ketu te duhet pune, prandaj nuk kam kohe te rri ne lokale te pij kafe. po kafen e pij ne shtepi dhe shkoj ne pune.

 96. kurbetliu says:

  Nuk kan faj ne SHQIPNI kur thon per ne emigrantet qe na ka ngel ora mrapa ,del nji 99ç gazetar hedh nje gur ne lum kemi gjith diten ne emigrantet dhe nuk e nxierim dot me komente , mos u merni o bashkatdhetaret e mi me kto artikull se ne SHQIPEERI jan te hunit e te litarit te ter ,shkrujn me gabime ortografike nuk din mir mledhje shumzim se jan me diplloma te bleme , amon kur vjen puna per mashtrim per te fut mitin kudo jan mjeshtra te veertet , mos u prekni kot , kalojeni artikullin me sportivitet gjithsecili nga ne e di arsyen pse ka ikur , ju uroj fat dhe shendt te gjithve kodondodheni tung, nje mergimtar i viteve 90t.

 97. kurbetliu nga Tirona says:

  Nuk kan faj ne SHQIPNI kur thon per ne emigrantet qe na ka ngel ora mrapa ,del nji 99ç gazetar hedh nje gur ne lum kemi gjith diten ne emigrantet dhe nuk e nxierim dot me komente , mos u merni o bashkatdhetaret e mi me kto artikull se ne SHQIPEERI jan te hunit e te litarit te ter ,shkrujn me gabime ortografike nuk din mir mledhje shumzim se jan me diplloma te bleme , amon kur vjen puna per mashtrim per te fut mitin kudo jan mjeshtra te veertet , mos u prekni kot , kalojeni artikullin me sportivitet gjithsecili nga ne e di arsyen pse ka ikur , ju uroj fat dhe shendt te gjithve kodondodheni tung, nje mergimtar i viteve 90t.

 98. ╨◘╨sit back and relaks╨◘╨ says:

  Tani te flasim seriozisht, kam vite larg, me merr malli vetem per miqte qe jane pak sepse familjen, kusherinjte etj i kam ketej bile jemi nga 10-15 min larg njeri tjetrit. Kush me shume e kush me pak kemi bere perpara e jemi mire. Tani personalisht nuk eshte se jetoja keq edhe kur isha ne shqiperi, profesioni me lejonte te kisha te ardhura per te jetuar normal pa dhimbje koke. Gjithsesi, kur shikon nje oportunitet duhet ta kapesh dhe kjo eshte ajo qe beme. Asnje shtepi nuk kemi shitur ne shqiperi, e para sepse you never know thote Amerikoni, e dyta sepse prinderit me pensionin qe marrin ketu mund te kthehen e te jetojne mire per ca kohe ne shqiperi e te kthehen prape me vone ne Amerike kur te duan ose te dalin e bredhin boten me krociere e te shijojne pleqerine e kapitalizmit se rinine e komunizmit shijuan nje mut. Pra shtepite nuk i shesim dhe ketu askush nuk ka dale kunder edhe per arsyen sepse parate qe do marresh nga shitja ne shqiperi ketu ne Amerike jane nje pike uji ne oqean, nuk te zgjidhin gje. Pra sic e shikoni edhe pse kemi kohe ketej e mbajme nje variant rezerve gjithmone. Tani a na shkon ne mend te kthehemi, edhe e diskutojme ndonjehere me variantin neqoftese dhe fillojme hipotetizojme nqs kshu e nqs ashtu dhe ne nje moment lindi nje dileme nqs fitonim psh llotarine ( e cila shkon 100 mln dollare e lart zakonisht) ca do bejme? do leme ameriken e te kthehemi ne shqiperi? do rrime ne amerike? apo do investojme nje pjese e nje pjese do bredhim boten, hmmmm me thene te drejten fitoi kjo e fundit, pothuajse te gjithe thane fuk em all, bredhim dhe shijojme boten se jeta eshte shume e shkurter dhe ne kemi kaq pak ne dore per ta ndryshuar ate e kur te vjen zogu ne dore kape. Pra edhe Amerika eshte si ajo bileta e llotarise 100mln dollareshe per shumice e shqiptareve, po te erdhi zogu ne dore kape, pastaj is your business se si e shfrytezon oportunitetin.

 99. Mero bajga says:

  U kan xe picaxhit e ameriqis.
  Hahahahaaaaaaa

 100. Frok Martini says:

  Duhet te jete I vetmi budalla gazetaruc qe zhgaravit kafeneve te tiranes gjoja sikur shkruan artikuj gazete.Duhet te jete frymezuar ne pyjet e thella Ku jeton duke kullotur dhite me siguri.Duket sa I informuar eshte duke pare qiellin nga pyjet e larta .Duhet ti kene treguar shoket e tij ,bashkejetuesit e pyllit.Dhe se fundmi:mbasi ta kesh mbyllur tufen ne Stan, futi nonji dopjo raki nga dyqoni lymit, ndofta te vjen mendja qe e ke humbur si xhaferi semiten, ore kaqol, Ben nonji vizatim ne gur ose ne dru atje Ku jeton se I ke René ne qafe bathores.

  1. bill right says:

   Gazetari ne fjale eshte Avokat I shkelqyer..!! Shyqyr qe ke gjetur simiten ti nga Mirdita…Mbaje fort!

 101. drini says:

  Edmond, Une kam shume vite qe jetoj jashte ne Kanada dhe mendoj se ke te drejte.Largimi nga shqiperia eshte bere nje semundje ngjitese, shumica do te iki , ta leje vendin. Ke shume te drejte kur thua se disa prinder po sakrifikojne per femijet, ne fakt ne shume raste ,femijet u kthehen prinderve: mjafte me kete avaz se keni ardhur dhe po sakrifikoni per ne, ne fakt keni ardhur edhe per vete perndryshe nuk do te qaheshit kur nuk gjeni pune me te mira.
  Femijet qe jane te zote qofte per te studjuar qofte per te punuar kudo qe te jen e cjane jeten vete. Po ke nje femije qe nuk ja thote coje ku te duash, makar ne ne ndonje planete tjeter jo ne amerike ai leket boxhoz e droge do ti beje. Mbani mend nje gje: ai femije qe ka qene nxenes i mire ne shqiperi po vazhdoi te studjoje fort do te jete student i mire edhe ne Amerike, mos prisni qe si me magji Amerika a po Kanadaja ta beje femijen tend nje student te mire kur nuk ka qene i tille ne shqiperi prape i dobet do te jete dhe pune krahu do te beje
  Nje rol shume te keq ne kete ngritje mendje luajne edhe emigrantet qe vijne ne shqiperi e qe shesin dengla larte e poshte duke treguar se punojne si superintendent ap si security guard qe duken fjale te mdhaja por ne fakt pastrojne korridoret dhe shkallete pallateve. Nuk ka asgje te keqe se bejne kete pune qe u siguron para vetem per te paguar billat por e keqja eshte se shesin mend kot se koti. Te tjere vijne e tregojne se blene shtepi 1 milion dollareshe dhe nuk thone qe kane marre kredi ne bakne dhe jane te lidhur me zinxhire pas mortgage (kedise se shtepiese
  Kjo eshte e keqja jone se jemi pronare te nje shtepie ne shqiperi dhe vijme ketu e behem qiraxhinje dhe prape na duket vetja sikur jemi mire.Kesaj i thone te kenaqesh me luge bosh vetem per ti shitur mend te tjereve.
  Sigurisht njerzit marrin vendime personale por duhet te jene shume me te informuar para se te marrin rruget.
  sa per ate pse nuk kthehesh prape kur nuk te pelqen ka disa arsye. E para nqs ke ikur si familjare qe te kthehesh duhet te jene te gjithe dakord. Shume njerez edhe pse duan te kthehen ne nje fare menyre kane ngecur , jane lidhur pas disa gjereave qe nuk clirohen dot . Kam takuar njerez ketu qe cdo dite te jetes se tyre ketu thone dua te kthehem dhe kane 40 vjete qe thone keshtu

 102. Daja says:

  Ejjjjj! Rekord pjesmarrje ne komente dhe si rralle here, pro dhe kunder mendimit te gazetarit jane 50/50 (afersisht )
  Nuk po jap fare opinjon se ka apo ska te drejte gazetari por thjesht po marr shprehjen e “Syri i Shkodres” Ai ose ajo thote ;
  “Vendosni shtetin ligjor pastaj do kthehemi ne shqiperi … po me pare largoni Saliun e Liken etjer ” Natyrisht nuk i lexova te gjithe komentet por kete e lexova ..
  Ej Vertet ky problem eshte nje problem mjaft i mprehte , mjaft i veshtire dhe ndoshta per kete aresye ka marre kaq klikime
  Pyetja ime per syrin e Shkoders dhe te tjeret eshte ; PO KUSH DO TA VENDOSE SHTETIN LIGJOR ?!!! Te gjithe aktoret politike te sotem jane autore te gjendjes se sotme pa perjashtim… A nuk ju sherben ikja po ketyre ???!!! A nuk ju sherben ikja po kesaj gjendje ?! A nuk ju sherben ikja horrave, mashtruesve , trafikanteve, drogmeneve, betonuesve, qe kane kapur peng kete vend dhe duan ti kene duart e pastra ….
  Kujt do ia kerkojme ndryshimin e gjendjes kur ne marrim rruget e ikim…
  Eshte e vertet se ne perendim punon e merr me shume … Eshte e vertet qe ne perrendim gjen nje standart me te larte jetese por kurre , kurre kurre nuk e gjen vendin tend (flas per ata qe kane lindur dhe kane jetuar te pakten 15-20 vitet e para te jetes ne vendlindje) Enderrat do i shohesh ne gjuhen Shqipe dhe kryesisht ne vendin tend. Sakrifikon ndoshta te gjitha kursimet e vitit qe te shkosh te shohesh te afermit e njerezit e tu. Mos i ngaterroni parate me jeten e vertete Kjo eshte tjeter teme por po kthehem te pyetja qe bera per Syrin e Shkodres dhe po ndalem se vertet syte me mbushen me lot kur kujtoj se mbi Shqiperine tone Mbi shqiperine e plagosur rende jane sulur si bishat horrat po e copetojne e shqyejne si dine vetem te babeziturit dhe ne kete mes sehirexhinjte jane fajtor gati njelloj LUM AI QE BEN PERPJEKJET E TIJ PER TA NDRYSHUAR KETE GJENDJE

 103. Illyrian says:

  O ju emigrantët… Pse mundoheni (ti mbushin mendjen) t’u hiqni ushqimin e përditshëm dembelave të shqipërisë? Lërini të merren me thashetheme. Atë që nuk e arrijnë dot, lori të thonë që nuk ekziston.

 104. Dn says:

  Eshte ashkushi ai qe do ishte askushi edhe ne Shqiperi,Sigurisht se nuk behemi Njesha si ne Shqiperi se ketu ka disa milliona njeresesh,po kush punonfiton edhe regulloj jeten e tij,edhe pse e ka filluar nga pjatelarese apo punetor ne ndertim…
  Respektohesh per vlerat e tua, jo per teresen e partise, apo miqesine me x a y,e kupton kete ti,jo me siguri se je dikkushi vetem pse jeton me famen e tjeterkujt,babes nenes mikut etj, kurse keto nuk te pyesin e kujt je per te vleresuar po per cfare ke ba..

 105. Josif Rrapi says:

  Nuk kam mundesi qe te lexoj te gjitha keto komente por komentet e shumta kane nje qellim dhe nje shqetesim. Se pari nuk eshte e verte qe cdo njeri qe vien ngelet puntor dhe e dyta ne Amerike respekti per punetorin eshte kaq i madhe sa me te vertet ndihesh sikur je ne shtepine tende. Me kete nuk dua te them qe te braktisim Shqiperine e dashur por ama edhe me politikane qe lehin cdo dite dhe qe nxijne cdo gje ne Shqiperi nuk rrihet.
  Zemra me dhembe per Shqiperine sa nuk di se cfare te theme por jemi nje popull qe do mbajtur ne diktature (nuk e kam fjalen per popullin e thjeshte por per popullin politikan se jane bere kaq shume parti sa me te vertet ti quajme popull. Keta per nje karrige lehin si qente cdio dite dhe kurre nuk dalin me alternative per te permiresuar jeten e popullit. Te ishja aty nuk do ta ftoja popullin kurre ne greva apo demostrata as nuk do nxija cdo gje por do shtroja plateforemen time dhe do ti thoja popullit ne se e beson me voto ne se nuk e beson voto per ate qe beson. Ne se je popull budalla nuk te kam faj ne se je i zgjuar voto per ate qe te mbeshtet dhe mendon per vendin dhe jo per vehten e vete.
  Se fundi duhet te theme nje gje Diploma pi uje kudo ne cdo vend per professionin qe ke. Lavdi shkolles time te dashur dhe vendit tim te dashur qe me rriti dhe me edukoi dhe qe konkuroj shume mire jo si puntor por si engineer me gjithe koleget amerikan.

 106. Ara says:

  Gazeta Tema me kete shkrim qe botuat sot keni humbur respektin tim personal. Te emigrosh ne USA eshte sikur ke fituar Telebingon ne Shqiperi shume her.USA eshte i vetmi vend ne bote ka kufizime ne fushat e edukimit dhe mirqenies. Me pune dhe vullnet te mire secili mund te behet gjithcka ne shoqerine Amerikane.Amerika nuk ka limite moshe,rrace,seksi te arsimohesh,e te pasurohesh me ndershmeri dhe dinjitet.Ne atdheun tone te dashur kjo nuk pranohet sepse morali i shqerise sone paskomuniste ka rene pertoke.Po e mbyll duke i thene atij blogerit tendshko tek ura e Gjanices ne Fier dhe mer nje diplome tjeter me$20.

 107. aleko says:

  Lexoni shkrimin tim me siper nese doni te kuptoni gjendjen psikike ose psikozen e shqipetareve te sotem, qe per interesa te ngushta jane gati te marrin rrugen edhe per ne mars vetem te largohen nga vendi I tyre..per moral kombetare dhe indetitet as pyet me njeri askush..te gjithe te pasur e te varfer duan te largohen…kejo eshte e vecanta e psikozes shqipetare.. qe devijon standartet e nje emigrimi normal ne kohe paqe ..Dhe pastaj thone qe rregulloni ekonomin dhe drejtesin dhe ne do kthehemi…Po kush do ta beje askushe nuk e thote…sa qesharake ! .. genjejme veten!..

 108. rindi says:

  SHKONI —-SHKONI NE AMERIKE SE SHKELMIN NE FYT DO HANI,,,,DHE ME FRYMEN E ZEZAKEVE DO PUNONI,,,DHE PIZZAT SHTEPI ME SHTEPI DO JA CONI AMERIKANEVE NE TEMPERATURE -20 GRADE CELCIUS,,, MOR HAJVANERIT E MUTIT,,,,RRINI ORE GOMERE NE SHTEPITE E JUAJA,,,NDER E KATANDI NE SHTEPINE TENDE,, JO NE KOTECET E IRLANDEZEVE QE QE JAPIN NJE FURRIK PER 1400$,,,ATA KU TA GJEJNE HANE E PIJNE ME LEKET E REFUGJATEVE,,/// KAM QENE VET NE AMERIKE DHE I KAM PARE SE C’FARE PUNOJNE SHQIPTARET.///VETEM PO SHKOVE I VOGEL 6 VJEC PO,,,BEN SHKOLLE ATJE DHE ZE PUNE TE MIRE KUR TE RRITESH,///

  1. zikel says:

   Ke perdorur pak gjuhe te rende ne pershkrimin tend por parimisht jam dakort. Shansin e kane ata qe shkojne per te bere shkollen, te pakten shkollen e larte andej.

   Edhe une kam degjuar raste suksesi shqiptaresh dhe emigrantesh te tjere po jane njerez te vecante me aftesi te shkelyqera psh ne matematike apo programim. Ja qe me pak se 1% jane koka shkence. Me ca kane pare shumica e emigranteve bejne pune te rendomta deri sa te gjejne dicka normale afer profesionit te tyre dhe pergjithsisht bejne nje jetese do thoja, gati gati te merzitshme.

 109. elio says:

  Mbase nuk ja vlen te gjykojme zgjedhjet e gjithesejcilit se ato jane te formura nga kushtet ekonomike, mentaliteti, ndjesia per te ardhmen etj etj..Mbase edhe ata qe ikin duhet te shikojne c’kate verdalle pastaj te marrin yryshin e te levizin…Kushtet edhe andej edhe ketej I dijme te gjithe..Dikush qe ketej ka vuajtur e ka punuar ne pune te renda i duket lule, e dikush qe ketej ka patur pune e kushte te mira, I duket vuajtje..Personalisht emigrantin e kam bere per 12 vite e u ktheva..mundohem te bej jeten time e te mos influencohem nga politika e ndjesia perreth…Mendimi im eshte qe shqipetaret shikojne shume emisione me politike…e kujtojne se jane pjesemarres ndaj i rritet stresi..nejse sejcili te veten, Per kedo..PACI FAT!!!

  1. dd says:

   Jam shume dakort me ca ke thene. Artikulli “godet” pikerisht ata qe kane pune e kushte te mira dhe duan te emigrojne me cdo kusht.

   Degjojne qe Shba apo Kanadaja kane neveoje per Inxhiniere apo Infermiere dhe o burra se ne po na presin. Kur ndeshesh pastaj me menyren si keta i vlersojne aftesite dhe trap carjen me soft-skills, resume writing, interview preparation, confidence, gestures….. Ama jane gjera qe kalamjve ja mesojne ne fillore dhe i praktikojne qe athere, ndaj per vete i quajne normale llapaqenet.

 110. Frok Martini says:

  O rindi, ti je nga a to qe mbledhin kanoce ne plehrat e shares, une kujtoja se nuk e han me djathin me krimba dhe mishin e ngordhur, por paskam gabuar, tung.

 111. Reparti7306 says:

  $43 ne ore dhe 5dite pune,apo te kthehem ne Shqiperi .hajvan

 112. ai kanada says:

  Miza ne bythe te kalit I qan hallin bletes ne maje te malit

 113. Cen says:

  Parqe per femije s’ka fare ne Tirane. Te Ali Demi qindra femije 3 lodra gjithesej, gati te plase sherri mes prinderve per rradhen. 7 xhuxhave i vuri rruspen qeveria, nuk protestoj kush pervec Lubonjes!! Mbase ndertojne ndonje ne Surel me paret e kullave..Sinqerisht eshte shume veshtire te ritesh femije edhe po te jesh ne gjendje.Ne Kanada cdo bllok i vogel shtepish ka detyrimisht park femijesh te kompletuar plus biblioteke dhe plot ambiente brenda te mbuluara per aktivitete.

 114. degelisi says:

  Shkruesi i ketij artikulli nuk e njeh realitetin jashte Shqiperise. Duket shkrim tendecios.
  Emigrantet shqipetare kudo qe ndodhen punojne si gjithe te tjeret dhe ne te gjitha profesionet
  Ata punojne ne ndertim,ne restorants, ne industrin e naftes, shendetsi, drejtesi, pedagog ne te gjitha nivelet e arsimimit, perfshir profesor ne universitete, doktora. inxhinier, etj
  Pra. punojne kudo dhe pa komplekse per punen . Ka shume shqipetar qe kane bizneset e tyre dhe ne te gjitha fushat.

 115. Eri says:

  “Eshte e cuditshme se me keto Llotarite Amerikane ikin edhe ata qe s’kane pikë nevoje te ikin.”
  Po ku ua di nevojat ti atyre qe ikin?

 116. Anes Elbes.. says:

  Lexova artikullin dhe me durim te gjitha komentet dhe me rezultoi se kemi dy grupime,kundershtaret dhe mbrojtesit e artikullit.Sigurisht ne cdo artikull kur komentohet ka qe jane dakort dhe ka edhe kundershtare,por ne kete rast nuk behet fjale per te thene nje mendim, por per te thene te verteten dhe e verteta eshte nje. Dhe e verteta eshte me shkronja te medha nga ana e komentuesve emigrante,te cilet pervec ndonje reagimi “te hidhur” nga revolta e brendshme qe te shkakton nje artikull i tille thjesht cinik e provokativ,te gjithe komentuesit e tjere qe jane ne emigracion ,kane qendrime objektive ne ato qe analizojne,sepse mbi te gjitha rrjeshtojne faktet,arsyet,te mirat dhe te keqiat e problemit,qe eshte ikja dhe jo thjesht emigracion nga fukaralliku,qe do te thote se “kur nuk i bihet me murit me koke” ka dhe alternativa te tjera zgjidhjeje,qe kush ka nje minimum intelekti dhe eshte rriitur dhe edukuar mes vlerash, do te luftoje per te mbrojtur vlerat e tij ,integritetin e tij ,duke pranuar qe te garoje ne nje bote ku jane keto vlera,ku cmohen e mbrohen me ligj,ashtu si ti ke enderruar dhe enderron per vendin tend.Tregon pra se emigracioni dhe emigrantet ,pervec atyre qe kane ikur per aventura ( se e kane pare kapitalizmin me koke poshte, si nje reklame lluksi ku parate vijne tek kafja dhe perballe ke piramidat e sales,”Suden & Xhaferrin “), kthehen ne kontigjente te trafikanteve e trafiqeve te te gjitha formave,te tjeret,pra shumica, kane arritur me pune dhe djerse gjithcka,duke u pershtatur e integruar mire ne vendet ku kane shkuar dhe duke arritur ne fund te fundit te bejne nje jete normale por mbi te gjitha me dinjitet,pavarsisht se cfar punesh bejne,duke ndjere vehten te nderuar e te respektuar ne nje kohe qe ne vendin e tyre nuk e paten kurre kete edhe pse punuan gjithe jeten me ndershmeri edhe pse vazhdojne per 20 e ca kusur vite te ndihmojne duke kontribuar ne e liminimin e varferise se tejskajshme ne vendin e tyre .
  Nga ana tjeter ai grupi i vogel “i mbrojtjes “se artikullshkruesit,eshte e cuditshme por askush prej tyre ska nje fillim e nje mbarim ne fjalen qe thone,nuk ka mendim,por mjaftojne te kundershtojne e te hedhin balte duke nxjerre nga goja vetem mllef,inat,cmire,xhelozi,provokim,intrige,pra thjesht vetem helm.
  Dhe jam i bindur si une dhe qindra mijra te tjere qe jane ne emigracion, se ndjejne keqardhje per vendin e tyre se si eshte katandisur,shpresuan dhe shpresojne per nje kthese,shpresuan njehere nje ndryshim me “Rilindje”-n dhe u kthyen me vrap te votonin , por per fat te keq po me vrap u kthyen ,se u zhgenjyen sa hap e mbyll syte ,se lidershipi i tyre nese para zgjedhjeve kishte kerkuar shtet dhe burg per paraardhesit hajdute e te korruptuar,ai pasi mori pushtetin i tregoi “forcen e ligjit ” dhe burgun votuesve “te tij” dhe “reabilitoi” rrufeshem “armiqte” e fushates..Njekohesisht nje keqardhje edhe per nje artikullshkrues si ky,i cili nuk mund ti shmanget ambientit ” te piset” ku jeton dhe keshtu nuk mund te presesh dicka me vlere prej tij,te tregoj se kush eshte e mira dhe e keqja.
  Fatkeqesisht sot ne vendin tim,njeriut me vlera nuk i jepet”mikrofoni” per te transmetuar vlerat ,por perkundrazi atij i hiqet nnga dora “te parit”nese ai merr guximin te sfidoje pushtetin.. Te tille njerez,qytetare me vlera e integritet ka plot ne Shqiperi,qe jane munduar e mundohen te percjellin sinjalet e tyre me mesazhe te caktuar ne kohe e momente te ndryshme ,por keto zera po behen gjithmone e me te dobet cdo dite dhe se ketyre njerzve dhe vlerave te tyre u eshte kthyer kurrizi ,sa sot duke qene te abandonuar ,te shtypur nga pushtetet ,jane inegzistente, te pafuqishem dhe pothuajse te “shuar” ,sepse ne dore e kane zhurmemedhejte e antivleres,ata qe ndoten gjithcka ne Shqiperi dhe sajuan njeriun “tallava”.
  Emigracioni eshte nje teme me vehte dhe nje histori sa e dhimbshme aq e trishtueshme per t’u treguar e analizuar. I them atij zotnise qe merr guximin me dy fjale te shkruaj per nje teme te tille,se emigrantet ,( te cilet i pershendes kudo ku jane) ,jane nje plage e madhe e kombit shqiptar,nje plage e vjeter dhe e re e lidhur koke e kembe me politikat e vjetra e te reja te asimilimit te ketij kombi. Prandaj zoteri, nuk mundesh te zgjidhesh problemet e nje kombi me nje te rame te lapsit ti,me dy rrjeshta,duke pretenduar se e njeh problemin kur je ulur duke pire kafe ne kafenene e lagjes dhe perpara ke monitoret e 1×2-it..

 117. Amerikani says:

  Ah ç’ja futa nje pordhe

 118. Emigranti says:

  Une si emigrant i deshperuar dhe me dipllome universiteti si artikullshkruasi bera nje kerkim ne internet per te pare se si ka çare personi qe i dhimbset kaq shume ky vend dhe ben moral per ata qe largohen qe nuk kontribojne sa duhet per kete vend.Me rezulton nje person(ne se nuk gaboj) qe eshte mare me politike ,deri ne 2013-en me PD-ne ,pastaj kur e kuptoj qe ata do te zbrisnin nga pushteti kaloi nga LSI ku do te ishte perseri ne pushtet.Prandaj do ta keshilloja qe para se te bente kete artikull te bente nje ndergjegjesim,mos te meret me pasojen por me shkakun.Ky vend arriti ne kete pike per faj te klases politike qe ne keto 27 vite vetem mendoi si te pasurohej çmenderisht dhe popullit i dhane ndonje kocke ta lepinte dhe mundesisht ta linte dhe per diten tjeter.Jo te gjithe jane akrobat si zoteria ne fjale.Ndonje dhe ka provuar te kthehet por kur ka pare qe eshte “toke e xanun”eshjte rikthyer nga ka ardhur.Nuk perjashtoj dhe ndonje rast te suksesshem pa ndikim politik,por jane raste te rralla.

 119. Illyria-Shqiperia says:

  Lexova te gjitha 157 komentet dhe po marr mundimin dhe lejen tuaj, nese me lejoni, te nxjerr disa konkluzione, qe jane:
  1. Shqipetaret Jane ne pergjithesi popull I ceket, qe marrin zjarr si themi ne ne Shqiperi si pushka e jevgut,
  2. Popull pa identitet kombetare, histerik dhe Egoist-individualist,
  3. Popull qe ne pergjithesi I pelqen te duket, pa takt, dhe po e perseris, siperfaqesor,
  4. Shumica e komenteve kunder autorit Jane me sharje, edhe nga te rend at, a thua, u preku ju personalisht.,
  5. Nuk dine te respektojne mendimin e lire te nje njeriu tjeter. Ne fund te fundit eshte mendimi personal I autorit. Kundershtojeni me baza, e jo sharje e malkkime.
  6. Shumica thone qe nuk behet ai vend ose bejeni si Amerika dhe vijme)) , meqe shumica e kundershtueseve duken qe jane nga USA, po ua kujtoj thenien e kenedi ne anglisht: ask what your country can do for you, ask what you can do for ur country.
  Tani nje mendim personal per artikullin.
  I vetmi ndoshta gabim I autorit, eshte qe I ka pergjithesuar, por ne fakt nuk eshte ky thelbi I artikullit. Autorin e shqeteson psikoza ne mase e koheve te fundit, qe me cdo kusht duhet I kur nga Shqiperia, ndaj dhe sjell disa shembuj. Thelbi I artikullit eshte:edhe ne vendin tuaj mund te beni nje jete te mire, Jo vetem nese punon, por edhe kur respekton rregullat ligjore dhe morale, kur nuk shkon si bageti pas partive, por merr vete fati tend dhe te Kombit ne duart e tua.
  Ne fund te fundit emigrantet para nesh kane thene shprehjen: guri I rende ne vend te vet, qe eshte meqe ra fjala ne cdo gjuhe.
  Ky eshte mendimi I’m personal, dhe mos u mundoni te me shan))) nga nje emigrante, qe cdo dite sheh dhe mendon per Atdheun, dhe nje dite medomemos do te kthehet per te dhene eksperiencen e marre vend lindjes.

  1. Maelga says:

   Illyria, nese i lexon me kujdes te gjitha komentet do te kuptosh se komentuesit jane prekur personalisht. Dhe ketu nuk kane faj.
   Cfaredo qellimi “te mire” qe te kete patur autori, bie poshte nga menyra e te shkruarit dhe te shprehurit.
   Artikulli eshte agresiv dhe ofendues qe ne titull, dhe ky agresivitet vashdon edhe ne brendesi.
   Cdo te thote “jeni askushi” ? Cdo njeri eshte dikushi me identitetin e tij, me personalitetin e tij, kudo qe punon, kudo qe jeton.
   Cdo te thote “ne ndertim do punoni”? Asnje pune nuk mund te perbuzet.
   Nuk e di se c’ka dashur te thote ky njeri por ka ofenduar te gjithe emigrantet shqiptare ne Amerike.
   Cdo njeri perpiqet te ndertoje jeten atje ku ndihet me mire ai, familja e tij, femijet e tij.
   E kam thene edhe me lart qe artikuj te tille kunder emigracionit, ne fillim me gjuhe disi me te moderuar, por qe sapo vjen e po behet me agresive, po dalin shume shpesh keto dy vjetet e fundit. Sikur te jene te porositur.

 120. Jahjaga says:

  Vetem ne Gjermani punojne 500 mjeke nga Shqiperia…po largohet truri sepse nuk vleresohet dhe nuk mbijetojne dot ne llumin e ketij vendi, ne fakt te bekuar nga zoti por te mallkuar nga disa Shqiptare…
  Me keto ritme do jete vetem vendi i servileve dhe dembelave…
  Ketij pseudo-gazetari i them sepse mos te ishin emigrantet ky vend do kishte falimemtuar 100%…
  Me mir murator me nder se servil si puna jote…Tung

 121. Kozmai says:

  Kam ca shoke ne fier punojne ne ndertim ( gjoja)
  E them gjoja se kur mbarojn punen nuk i paguan njeri .
  Ne Amerike hidrauliku ben me shume se doktori (an old saying) dhe ku ben verr,verr
  Bjeri fyellit se i renke mire more gazetaruck
  Te fala nga “ Land of opportunity “ dhe mos u merzit po tu deshen ca $$$$$$$ me vrap te western union

 122. aleko says:

  Ok edhe mua , disa gjera qe ka trajtuar gazetari nuk me pelqejne..Cdo te thot po shkoni te punoni ne ndertim apo me poshte akoma..Gjithesekush sipas aftesive do gjeje nje pune per ata qe duan te punojne ne tregje te medhe te botes.. Por ceshtja qe terheq vemendje eshte nje psikoz e pergjithshme ne perpjestime te medhe qe po ndodh me Shqipetaret e sotem per tu larguar nga vendi I tyre , qe ne shumicen dermuse nuk lidhet me varferine , por me nje shpikje alla shqipetare :per nje jete me te mire”qe do te thote sado mire te jeshe ne vendin tende , nese gjen nje vend edhe prapa diellit qe eshte mire Shqipetaret jane te gatshem te lene ate te mire te vendit te tyre per gezuar te mirat ne nje vend tjeter….Ky per mua eshte problem teper serjoz se me kete yxhut qe ka marre ky mentalitet unik shqipetare I pa degjuan ne historine e emigrimit boteror nuk eshte e pa mundeshme qe mund te coje ne humbjene indetitetit kombetare shqipetare ne permasa te medhe , deri ne shkaterrimin e plot te shtetit shqipetare dhe zevendesimin e keti shteti me etni te huaja , sidomos turko arabe..Kushe mendon qe kejo nukmund te ndodhe nuk eshte realist dhe nuk shikon faktet..vetem per tre dekada u desh qe shqiperia te pergjysmohet dhe ende uria per emigrim vazhdon ne rritje.Dje lezova ne gazete qe 350 mije shqipetare kerkojne largimin me llotari ne USA vetem kete vit..ketu nuk diskutohet se sa ne fakt do ikin me kete llotarin e famshme , por sa duan te ikin, sepse ne kushtet e sotme nese ti vendos te ikesh gjendet menyra : ne mos sot , neser do ikesh, ne mos ne USA ne Europe apo ne australi..A ka nevoje ketu per nje psikoanalize..Qe Shqipetaret e duan vendin e tyre vetem kur jane larg kejo eshte e njohur , ne dy apo tre raste jame pyetur nga ca persona nga vende te ndryshme se ata kishin lexuar se Shqipetaret zene vendin e pare ne bote persa I perket mungeses se deshires per te jetuar ne vendin e tyre..pse keshtu me pyeten, kemi degjuar se eshte vend I bukur.. U thshe nuk e di… ctu 5thosha tjeter?.. tu thosha se nuk punojne politikanet?? do dilja I pabesushem..Politikanet bejne shume genjeshtra e mmashtrime por bejne dhe te mira sepse pa ta zbehet shteti dhe nuk besoj se politikanet shqipetare jane polikanet me te keqinj ne bote.. Edhe ne vende te konsoliduara ka problem me politikanet dhe jo me tek ne..Ahere ti veme nje koke pse ndodh kejo?..U spjegova dhe me siper..per arsye te ndryshme qe kerkojne nje analize te thelle qe une nuk mund ta beje , mendoje qe Shqipetaret po humbasin shume per nga morali dhe indetitei kombetare duke ilene keto ne vend te fund perpara interesave te tyre individuale… dhe ky nuk eshte problem I vogel , sepse po u vazhdua keshtu si thashe me siper ka pasoja fatale per vete egzistencen tone si shtet dhe si kombe , kesaj here I ardhur jo nga Turqit , serbet, dhe greket qe me te vertet kane bere genocide ndaj te pareve tane dhe trojeve te tyre por nga vete ne , nga vet populli shqipetare ,pavaresisht se cfare shtrese apo klase I perkasin , politikane , intelektuale mediatik apo njerez te thjesht..per mua kejo ska rendesi..te gjithe jane shqipetare..Doni shembuj? sa te doni..Nuk u mjafton fakti qe per nje periudhe te shkurte iku gjysma e vendit ..Nuk u mjafton fakti qe gjenerata e pare ne megrim e lindur ne shumicen demuse nuk dine bazen e indetitetit tone : gjuhen shqipe dhe prinderit e tyre nukjane te afte qe te bashkuar te krijojne me shpenzimet e tyre minimale( kur bashkohen ulet kostua) kurse ,ne gjuhen shqipe ne pamundesi te ngrehin shkolla kudo..? Sa afer jane nga shqiperia Shqipetaret qe jetojune ne itali dhe greqi dhe femijet e tyre nukmesojne shqipen , mire ata qe jane ne USA se jane larg , megjithse ne USA dicka po leviz..Sa shqipetare ne greqi per interesa te tyre individuale kungohen si greke ,nderkohe qe nje grusht minoritaresh greke ne shqiperi jo vetem qe deklarohen pa frike greke por bejne dhe kerkesa qe Shqipetaret ne greqi mund ti enderrojne…Po pse ndodh kejo?..Sigurisht eshte dhe dobesia e shtetit shqipetare , por nga ana tjeter jane Shqipetaret vet atje q e nuk dine te kerkojne te drejtat e tyre kombetare qe nuk jane nje grusht sa greket ne shqiperi , por gati mbi gjysmiljone..Per cfare flasin keto edhe nje here behet pyetja?.. Po ua le juve te gjykoni.. Une e thashe opinionin tim bazuar ne fakte jo ne llogje..

 123. rindi says:

  KAM QENE 10 VJET NE AMERIKE DHE JAM KTHYER NE SHQIPERI SI SHUME SHOKE TE MIJ,,JETA ATJE ESHTE SHUME VESHTIRE,HERE ME PUNE E HERE JO,,,ORARET JANE SHUME TE GJATA,,,PUNET QE BEJNE SHQIPTARET JANE ;NDERTIMI,,,SUVATUES,,,PIZZAT NGA MENGJESI DERI NE DARKE PA PUSHIM,,,DHE TANI VONE KANE DALE SHOFER ME UBER,,SI BICIM TAKSIE KU FITIMI NDAHET MES KOMPANISE DHE SHOFERIT,,TE BEHESH INFERMIERE DUHET TE SHKOSH NE SHKOLLE PER TRE VJET,,,QERATE NE QYTETE TE MEDHA FILLOJNE NGA 1300$,,,,SHKELMIN NE FYT DO HANI SE PRONARET E HUAJ SE KANE PER GJE QE TU SHFRYTEZOJNE DERI NE PALCE,,,KUR KTHEHESH NE SHTEPI JE BERE PER TE VENE KUPA NE KURRIZ..///SHKONI-SHKONI.///

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *