Asnjë grek në Shqipëri, nuk mund të vritet për flamur!

Nga Mero Baze

Vrasja e të riut në Dropull do të ketë peshën e vet mbi raportet shqiptaro- greke dhe të dy vendet do të paguajnë me këtë rast “taksën” e lirisë për pakicat ekstremiste që ushqejnë brenda tyre dhe do të vënë në provë seriozitetin dhe qëndrueshmërinë e raporteve mes dy vendeve.

Nga Greqia ka reagime të përziera, që fillojnë me maturinë e qeverisë për të sqaruar situatën dhe me ekstremizmin e “Agimit të Artë” që do luftë.

Por ne duhet të jemi përgjegjës për reagimin shqiptar.

Ekzaltimi i një mase të madhe njerëzish që “RENEA” e ekzekutoi atë si grek, është një teprim dhe nuk i përgjigjet së vërtetës. Ky ekzaltim në rrjetet sociale, që gjen vend dhe në shtyp, është ushqimi më i mirë për histerinë e palës tjetër, atë të ekstremistëve grekë, që në fakt thjesht duan të thonë se “ai u vra si një hero grek”.

Ekzekutimi nga forcat “RENEA” i një personi të armatosur që ka hapur zjarr mbi policinë, është një akt rutinë i çdo policie në botë.

Versioni i ekstremistëve grekë është se ai u vra se ngriti flamurin grek. Në fakt asnjë grek në Shqipëri, nuk mund të vritet për një flamur grek që valvit dhe nuk është vrarë kurrë, edhe pse e kanë bërë këtë rregullisht. Shqipëria është vend i lirë edhe për grekët që duan të tundin flamurin e atdheut të tyre dhe për të tjerë. Kanë ngritur serbë flamurin në mes të Tiranës dhe nuk është shqetësuar njeri. Dhe në këtë rast sot, askush nuk është shqetësuar pse është ngritur flamuri në Bularat.

28 tetori është një ditë e shënuar në historinë greke, dhe ata nderojnë të rënët e tyre në luftën italo- greke, që janë vrarë në tokën shqiptare. Policia shqipare ndërhyri sot, me brutalitet ndaj nacionalistëve shqiptarë në Grykë të Këlcyrës, që donin të protestonin duke i arrestuar ata.

Detyra e policisë është të sigurojë rendin dhe qetësinë, në një ditë përkujtimore si kjo e sotmja për popullin grek. Ajo ditë nuk e fyen kombin shqiptar, edhe pse ka lidhje me territorin tonë.

Ndaj në këtë pikë, shteti shqiptar ka reaguar me maturi dhe seriozitetin që i takon. Ai nuk i ka hap rrugë nacionalistëve shqiptarë të prishin një ceremoni përkujtimore të grekëve në Këlcyrë dhe as ka cenuar ceremoninë e organizuar në Bularat.

Episodi i përgjakshëm ndaj një të riu që e kishte ndarë mendjen të sulmonte policinë me armë qysh në mëngjes, është episod rutinë policie. Policia nuk e vrau atë si grek dhe kushdo nga shqiptarët që gëzohet për këtë në fakt bën ndoshta pa dashje, lojën e ekstremistëve grekë.

Asnjë grek nuk preket në Shqipëri pse do të duket dhe të ndjehet grek. Çdo njeri është i lirë të ndjehet ashtu siç dëshiron, edhe pse mund të ketë problematika në origjinën e tij. Asnjë grek në Shqipëri nuk mund të cënohet në besimin e tij, në ndjenjat për Flamurin e shtetit amë, në ndjenjat për historinë dhe origjinën e Kombit grek. Dhe për fat, Shqipëria ja ka siguruar  këtë liri çdo qytetari grek ose jo grek në territorin e vet. Ne kurrë s’kemi vrarë dikë dhe as duhet të na shkojë mendja ta vrasim si grek. Si kriminel po. Ajo është punë e policisë dhe jo e shoqërisë.

Në Shqipëri gjenden eshtrat e rreth 15 mijë grekëve të rënë në luftën italo- greke, të cilët më në fund kanë dy varreza simbolike në Bularat dhe Këlcyrë, me nga rreth 300 varre simbolike. Eshtrat e ushtarëve grekë janë në malet e kodrat tona, nën hije lisash e bredhash dhe në humnera të panjohura për askënd. Ata janë kudo ku kanë luftuar, në oborret e shtëpive tona, në përrenj, në stane dhe mullinj, kudo ku i çoi fati i zi i luftës. Ata ushtarë që luftuan për atdheun e tyre dhe jo për të pushtuar Shqipërinë.

Sot është dita kur Greqia nderon bijtë e saj, që si çdo vend, i lartëson ata që vriten për Atdheun. Viktima e sotme në Bularat e fyen kujtimin e tyre, pasi ai nuk u vra për flamurin grek, pasi flamurin grek nuk e rrezikon asgjë të valëvitet edhe në tokën tonë, por desh të vriste policë në emër të flamurit grek.

Vetëm një marrëzi shqiptare, si kjo e sotme, që njerez anonimë gëzojnë që u vra një grek, e barazojnë atë në mënyrë të padrejtë, me heronjtë e Greqisë. Mos ja bëni këtë nder. Ai nuk kishte flamur në dorë, por kallashnikov. Lereni siç është, si një viktimë e policisë që bën detyrën ndaj çdokujt që i drejton armën asaj.

REMOTE_ADDR:[]

58 komente në “Asnjë grek në Shqipëri, nuk mund të vritet për flamur!”

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   … për një komentues t’Rilindjes
   http://www.gazetatema.net/2018/10/27/te-ikesh-kur-do-vet/
   .
   M’ke randue kot o lum miku
   as të njof e as më njef
   nga errsira, dritës hans
   si zagari je tuj m’lef.
   .
   Kenkam lshue un’ Shqypnis
   tuj e shkye porsi hienat?!
   Bukur boll e ke qëndis
   se talent paske për rrenat.
   .
   S’jam Gopisti i Rilindjes
   jam Gopisti i NSHRAK-ut
   n’vargje t’thjeshta e me rimë
   të tan horrave u vij hakut.
   .
   Un jetoj, punoj në USA
   e ndërmend s’kam me u kthy
   s’harxhoj koh me komentusa
   dhe Rilindjen po t’a laj ty.
   .
   T’a gëzosh, t’a mash me shnet
   n’daç tuj kja, n’daç tuj këndu
   tash sa vjet jetoj n’kurbet
   e kërkend s’kam kastigu.
   .
   Mu s’pagun kërkush me shkrue
   si shejtort mos prediko
   kur t’më gjejsh mu tuj lundrue
   po s’t pëlqej, mos e lexo!
   .
   Varrin mu mos ma difto
   se dy metra i kam shtat
   tok’ kam ble Tiran, Nju Jork
   n’pesdhetvjet do gjaj rehat.
   .
   Ti nuk mundesh me m’gjykue
   se nuk je as prift as hoxh
   i shkym felesh me replikue
   adhe vargjet i merr borxh.
   .
   Mos dil ma tuj m’komentue
   me i ba fresk Sales e Jarit
   ndonji qark ka me t’u djeg
   kjofsh me shnet o zog gomarit!

   1. Skypion says:

    Eshte e pamundur te mos jesh dyshimtar, ne lidhje me vrasjen e ekstremistit me kombesi greke. Jo vetem, por edhe shume te tjere, pavaresisht kombesise apo ngjyrimeve politike, kam pershtypjen se kane shume dyshime ne lidhje me ngjarjen.
    Qofsha i gabuar! Kete po e them qe ne fillim. Megjithate, po e them se pse dyshoj.
    RENEA ka bere punen e vet. Por, mund ta kishte bere edhe me mire: duke e kapur te gjalle agresorin. Mundesite per nje gje te tille, nuk jane te pakta. Si nje force speciale per raste te tilla, mund ta kishte neutralizuar personin ne fjale. Dua te them, mund ta kishte plagosur dhe kapur te gjalle.Nuk i di tamam rrethanat e ngjarjes, por fakti qe kishin te benin me nje person te vetem, e bente plotesisht te mundur neutralizimin , pa i marre jeten atij.
    Dyshimi im legjitim ka te beje me ndonje pocaqi politike, jo te rralle ne te tilla raste, kur kemi nje mpleksje rrethanash dhe nje kontekst te mbingarkuar politik.
    Jo rralle, madje shume shpesh, historia na jep shembuj , sesi politika ne vende te ndryshme te botes, ka shfrytezuar raste te tilla, per t’i perdorur ato politikisht ; per te terhequr vemendje ne ceshtje te caktuara qe i interesojne, apo ne te kunderten, per te larguar vemendjen nga to.
    Edhe njehere them, se nuk dua te besoj tek nje loje e tille e ndyre , e turpshme dhe kriminale njekohesisht. Megjithate, dyshimi eshte i pashmangshem, dhe te bren te bren ai.
    A mund te kete ndodhur valle, qe nje fjale ne forme sugjerimi, nga ato tipiket per ceshtje delikate, tu jete percjelle ne vesh drejtuesve te operiacionit policor, qe agresori te ekzekutohej?! Dyshimi im eshte qe edhe mund te kete ndodhur keshtu.
    Perhere te pare ky dyshim me lindi qe kur u dha lajmi. Por, mu perforcua kur lexova nje status te gazetarit Artan Hoxha, investigimet e te cilit, sic dihet tashme, financohen , si nga grupet kriminale ne terren, ashtu edhe nga grupet kriminale ne maxhorancen rilindjote.
    Ne radhe te pare, nje gazetari te vertete, nje gazetari gazetar, nuk i lejohet te beje urime makabre sic beri Hoxha, kushdoqofte personi ne fjale; sado kriminel te kete qene ai; dhe kjo, qofte edhe per faktin e thjeshte, se u vra pa bere ate qe thoshte se mund te bente.
    Mendja kriminale e gazetarit ne fjale, e ka shtyre te beje kete status makaber, sepse, ky rrufjan eshte i bindur, qe sonte, ne mbremjen e kesaj dite te hene, do te flitet e debatohet shume per kete rast.
    Pra, ne vend qe te debatohet per presionin mafioz qe detyroi ish-Ministrin e Brendshem, Fatmir Xhafaj , te jape doreheqjen, do te degjojme pallavrat pseudonacionaliste te ketij gazetarit te lidhur koke e kembe me boten kriminale, bashke me bashibozuket e tjere mediatike te socialisteve.
    Ky eshte dyshimi im pra.

    1. Zigur Qarri says:

     Te pakten ne raste te tilla,te gjithe politikanet duhet qendrojn ne anen forcave policore.
     Personi ne fjale ka qene i armatosur dhe ka qelluar ne drejtim te Policise.
     Duhet patjeter te rrezikohejj jete per ta kapur te gjalle?!
     Me fal,por ne SHBA kemi pare,jo vetem kur qellon ne drejtim te policise,por vetem kur
     ben nje levizje,han plumbin.RENEA beri punen e saj,kaq e thjeshte eshte kjo.

    2. anticensurë says:

     skorpi
     ka pasur shumë mundësi që të kapej i gjallë,të paktën 99%!sepse është e lehtë!rrethoje dhe prit deri sa të dorzohet!!
     ajo 1%shja është e pallogaritëshme!mund të vdesë nga ndonjë damlla ose të vrasë veten!!
     kjo hipotezë që shtron ti,që mund të jetë bërë me qëllim!pra është vrarë për të përfituar politikisht!?
     është gjithnjë e mundur!!mund të jetë për përfitim të njëanshëm,shqiptar,grek!përfitim të dy anshëm greko-shqiptar!
     kemi disa patate të nxehta në sofër!duhen ngrënë,por të djegin të shkretat!!
     kemi pataten e madhe të marrveshjes,unë them tradhëtisë së madhe,greko-shqiptare,për kufi detar dhe hapsira toksore,kemi pataten që kishte një vit që ishte mbi tavolinën e metës,atë të homogjenit në krye të shërbimit inteligjent shqiptar,dhe shumë gjëra të tjera që smë bien në mënd,ose që nuk dua ti them hë për hë(kemi kohë)!!
     sa për artan hoxhën!?
     vari hajdarin,ai bëri disa hetime të forta,njëlloj si një artist i rëndomtë që ka pasur guximin dhe rastësinë që të interpretojë në rrole të vështira,por më pas nuk qulli gjë!nuk është mësuar i shkreti që të kapë momentin dhe jo ta krijojë atë!momenti duhet të kapet,rastësia ta sjell shpesh në dorë,atëherë duhet ta kapësh!kur nuk e ke,atëherë duhet të presësh!!
     në gazetari nuk duhen krijuar këto momente!!
     sepse del kallpë!!hoxha kërkon të mbetet në “kalë” dh eprovon të krijojë momente!!
     njëlloj si muç debili!!
     nuk ma merr mëndja se ai ka lidhje,përveç asaj që kemi të gjithë,me eleminimin e terroristit ekstremist shqiptaro-grek!!shkrimi i tij është thejshtë për protagonizëm!!

  2. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

   Edhe pse pjeserisht i sakt Mero,nuk ke kurajon te thuash se extremizmi i birazereve te tu ndaj grekeve [madje cdo kristiani orth/xe ]mund te marre jete njerezish ne cdo moment,kujtoj Gouma-n ,sherret e pergjakshme per flamurin grek para pak kohesh ne Xeimara,pa harruar ketu edhe komentet e shume sumqireve turkoshqipfoles…………
   pra,turkoshqipfolesi nuk mund te jete paqsor ndaj kristianeve,kjo duket ne cdo cep te botes,aq me keq ne Albanistan ku ata kapin shifrat e 90%………..lloji i kafshes!

 1. Ylli says:

  Me pelqen shkrimi ,por rrotull nesh Mero ka nje nacionalizem keqdashes dhe primitiv.Serbet ,greket dhe maqedonasit jane shume me ekstremista se ne e shume e me shume nacionalista.Ne Shqiperi tipa si ky fshatari delirant me kallashnikov ne dore ose jane objekt talljeje ose jane objekt perbuzjeje.
  Nje korrigjim ….nuk jane 2 varreza te vogla por jane pika referimi per cmenduriti e ardhshme te ekstremisteve idiot grek.
  Tjetra eshte qe ushtaret greke vertet luftuan per Atdheun e tyre dhe u lumte per kete ,por nese do kishin fituar luften Shqiperine e Jugut do ta qanim.
  Apo ke dyshime se greket do largoheshin nga dashamiresia qe kishin per shqiptaret nde kohera !!

  1. Jakup says:

   Nuk do e kishin marr shqiperine e jugut jevgjit neo grek, sepse ato toka ishin te njohura nderkombetarisht.

   Por nje gje eshte e vertete, qe shume pleq komuniste injorante duan ta perdorin per ofendim ketu, qe aleatet tane, sidomos Gjermania humbi luften e dyte boterore, biles po te njetete aleate humben edhe luften e pare boterore.

   Po te kishin fituar aleatat e vertete te shqiptare si Gjermania, nje nga luftrat boterore, sot Shqiperia do ishte 3 here me e madhe, dhe neo greket do ishin der ne thesali

 2. Yyyyp xhixhi says:

  Epo mir kështu po e lëmë o Mero i lumtë policis që vrau një kriminel grek me kallashnikar në dorë

  1. mirel says:

   Jo. Mero po thote qe policia nderhyri me brutalitet ne varret greke, qe i ngriti Mero.
   Lexoni mire shkrimin.
   Si pa kuptuar Mero ben pergjegjes shqiptaret.

   1. Shaqir Pervizaj says:

    Nganjëherë Mero bëhet si sherr budalle-thuhet të ne!

 3. edmond says:

  nga menyra e perhapjes se lajmit mund te diktohet lehte se kush paguhet nga Greqia!

  1. mirel says:

   Sakte. Merosi finok qe eshte ben me faj policine dhe brutalitetin e saj

 4. Doli dhe ky jargoja i Lgbt majtiste.
  Ne vend se te falenderoje policine qe per here te pare reagon ndaj provokimeve gerrke del e na jep leksione pederaslleku dhe kerkon ti shpjegoje gerrkeve qe e keni gabim zoterinj , ne shqiperi hajde nguleni flamurin ku te doni,dhe ne byythen time te dhjamosur por hidhini ca gelBaze para se rreshket huri flamurit Gerrk ne te si thika ne gjalp.

  Edhe sikur t ishte vrare ky bastardi pa gjak per ngritje flamuri prap shume mire ka bere Policia. As edhe njeher ne bote s duhet lejuar ai flamur i shemtuar te ngrihet ne token shqiptare dhe aq me keq ne nje dite te caktuar te L2B. ITALIA DHE GJERMANIA ISHIN PER NE SIKUR ANGLIA DHE FRANCA PER GERRQINE. FATKEQSISHT ALEATET TANE HUMBEN LUFTEN.

  Ska asgje pozitive per diten e Oxit ne Shqiperi. Perkundrazi…

  1. **** says:

   Fix fare. Bile ky po i ndihmon te ngulin flamujte greke kudo.

  2. Jakup says:

   Nje gje mese e vertet dhe dua ta theksoj perseri, senje gje eshte e vertete, qe shume pleq komuniste injorante duan ta perdorin per ofendim ketu, qe aleatet tane, sidomos Gjermania humbi luften e dyte boterore, biles po te njejtet aleate humben edhe luften e pare boterore.

   Po te kishin fituar aleatat e vertete te shqiptare si Gjermania, nje nga luftrat boterore, sot Shqiperia do ishte 3 here me e madhe, dhe neo greket do ishin der ne thesali, dhe bota do e dinte se neo greket jane sperm shqiptari

 5. Doli dhe ky jargoja i Lgbt majtiste.
  Ne vend se te falenderoje policine qe per here te pare reagon ndaj provokimeve gerrke del e na jep leksione pederaslleku dhe kerkon ti shpjegoje gerrkeve qe e keni gabim zoterinj , ne shqiperi hajde nguleni flamurin ku te doni,dhe ne byythen time te dhjamosur por hidhini ca gelBaze para se rreshket huri flamurit Gerrk ne te si thika ne gjalp.

  Edhe sikur t ishte vrare ky bastardi pa gjak per ngritje flamuri prap shume mire ka bere Policia. As edhe njeher ne bote s duhet lejuar ai flamur i shemtuar te ngrihet ne token shqiptare dhe aq me keq ne nje dite te caktuar te L2B. ITALIA DHE GJERMANIA ISHIN PER NE SIKUR ANGLIA DHE FRANCA PER GERRQINE. FATKEQSISHT ALEATET TANE HUMBEN LUFTEN.

  Ska asgje pozitive per diten e Oxit ne Shqiperi. Perkundrazi….

 6. Korabi says:

  Analize e mire e nje rasti, qe kudo te ndodhte, pefundimi do te ishte njesoj. Krahas kthjelltesise se gjykimit te ngjarjes, nje drejteshkrim i sakte, i shton vlerat nje shkrimi ne gazete. Doja t’ju kujtoja se disa nga shkrimet ne gazeten tuaj, kane nevoje per nje korrektim drejteshkrimor te gjuhes dhqipe. Faleminderit!

 7. Fix,thjeshte e sakte.Mbaj mend vhrt kur u vra nje shtetase ruse ne plazh nga nje skafist..postimet e neverutshme ne fb..mire ia bene qe e vrane etj..Turo..Ne mes tyre ishte nje fare Ikir Cela..doganieri denoncues i kontrabandes…Ehhh…kush e njh ate personh me azil ne Zvicer nuk e di si mbajne ne azil

 8. Lloji says:

  Thjeshte brilante ne saktesine e nje njeriu qe nuk mund te quhet kurre “kazan” ky eshte shkrim per Greket jo-Greke jo per Grekerit e vertet mendjehapur!

  1. Ali Pashe Tepelena says:

   vari karin jevgjiterve grek, bastarde tek vetullsh te turqeve dhe shqiptare, nuk e rrun kush karin per ta

 9. Ledio says:

  Zoti Mero, nqs ky person eshte vrare pasi eshte arrestuar eshte nje krim i ulet edhe i denueshem edhe personi/personat pergjegjes duhet te mbajne pergjegjesi ligjore. Nqs ky person qe edhe sic thuhet ishte pjestar i forcave speciale ishte me kallash ne dore edhe ka qelluar edhe mbi forcat e policise , gjeti ate qe kerkonte jo sepse po vendoste flamujt greke , por sepse perbente rrezikshmeri per forcat e sigurise ne zatimin e detyres se tyre per ta arrestuar/ndaluar. Po ashtu jam dakord me ty qe asnje nuk duhet te vritet thjesht sepse vendosi nje flamur apo tha/shkruajti dicka anti-shqiptare, por vetem mbrenda llafeve edhe jo marrjes se armeve . Nuk mund te lejojme plehera shqiptare te konvertuar ne “greke” per 300 aspra te hyjne e te dalin edhe jo vetem te flasin por te mbajne/qellojne me arme ku te duan edhe si te duan. Ligji i barabarte per te gjithe zoti Mero. Shko ne Greqi ti edhe vendos flamurin shqiptar, me kallash ne dore edhe bertit “Rrofte Cameria” psh edhe shiko se si do te rreagoje policia/qeveria/opinioni greke?

 10. Ilir says:

  Gezohen sepse u vra nje ektremist terroriet Grek shumica, prej atyre qe provokojne here pas here. Shume te pakte jane ata qe gezohen se thjesht “u vra nje grek”.

  1. **** says:

   Po cgrek mavria? Minorikari shqiptar kujton se ka vlere ne Greqi.
   Ata jane minj eksperimentale per greket.
   E paguan, i thane ik zbraz armen
   Dhe miu kujtoi se ra ne djathe.
   Puna eshte qe do ngrihet dhe nje varreze ekstra per greket. Vetem keshtu e perkthej shkrimin e Meros une.
   Si padashur e lidh kete pleren me “heronjte” greke qe gjenden maleve e luginave ku ka shkelur Mero.
   Kush ti kete marre fondet sekrete valle..?

 11. boss says:

  Boll me tolerance se kemi tridhjete vjet metolerance dhe asgje nuk ki fituar por vetem vrasje dhe prerje kemi pare.Enver Hoxha ja gjeti komen Grekeve

  1. Arlind says:

   Vrasje dhe prerje nuk ke pas prej jevgjiterve grek keto 30 vite, por ke pas persione dhe keqtrajtime po

 12. Arben says:

  Ne cdo vend te botes kur qellon policine te vret

 13. Ali Pashe Tepelena says:

  Ku i gjete keto 15,000 jevgjit neo grek te vrare ne Shqiperi ti mer mero baze???

  Nga kush shifra??

  Pastaj na cave trapin me ” atdhenun e grekeve, vdiqen per atdhe etj etj” kujt i plas trapi??

  Jevgjit neo grek ne rradh te pare as qe duhej te ekzistonin si komb, e lere me te vdison per atdhe etj

  Edhe mos u mburr shume se i trajtokan shqiptaret mire minoritet se nuk ka ndonj perfitim ketu.

  Ky ishte fisqir neo grek, bastard arumun, me baba shqiptar

 14. Vk says:

  Ska rendesi cfare kishte ne dor, kallash apo k…, Rendesi ka qe do kemi cfare te hajme per ca jave, Patriotizem, se te tjerat jan shum shtrenjt

 15. Keqardhje per viktimen! Nje rast fatkeq. Gjera qe ndodhin, por qe nuk duhet te ndodhin. Per me teper nuk duhet t’i fryjne zjarrit te urrentjes. Ne kete drejtim e gjej me vend, te goditur editorialin e z.Baze. Media e shkruar ka mision pasqyrimin e te vertetes dhe percjelljen e mesazheve per vetpermbajtje, ulje te toneve me nuanca nacionalizmi, per mirekuptim dhe paqe.

 16. Vasiliki says:

  Me mire nuk thuhet.!
  Bravo Mero !

 17. Jimi says:

  Mire Mero mire, po a nuk po te duket se agresiviteti i politikes dhe qarqeve greke, eshte po thuaj i ngjashem me agresivitetin e ketij “shqiptari” filogrek i cili kercenonte me Kallashnikov policine e shtetit shqiptar ? Po a nuk po te duket se provokacionet greke, jane shtuar si shum?
  Dhe c’eshte me e keqja keto behen si nga kamikaze ordiner, por me se shumti edhe nga kamikaze politike! Te duket e udhes qe gjithmon viktima vetem te fale ka per detyre? Prite se nuk ka per te vonuar deklarata fashiste e ministrit te mbrojtje Kamenos dhe pastaj u bej moral shqiptareve! Nje memorial te thjeshte po kerkojne shqiptaret te ngrejne per martiret e tyre ne Igumenice dhe shiko reagimin e politikes greke! Kete kerkese ata e quajne provokim dhe po i imponohen politikes dhe shtetit shqiptar te mos e permendin problemin cam!? Nuk po futem me thelle, pasi ti dhe ne te gjithe e dime, se do te duhesh dite e nete te tera per te treguar mizorite e vazhdushme te grekerve ndaj ketij vendi te lodhur e te munduar, vetem e vetem se eshte nje vend i voge, me te cilin ata mendojne se mund te bejne c’te duan! ?

 18. aleko says:

  Mero ti je gazetar dhe ta do puna te jeshe I matur ne cfare shkruan , ne populli I thjeshte e interpretojme ndryshe, se ky incident si shume incidente qe ndermarrin greket hapu dhe fshehur eshte rrjedhoje e vendimit qe moren politikanet tane medikor , per te lejuar ndertimin e varrezave per te rennet e tryre ne luften e dyte ne teritorin tone te vrare ,jo nga ne por nje pale e trete, duke ju neneshtruar demagogjise greke se edhe greket e lashte I varrosnin te rennet atje ku binin”..Pra u shtua dhe nje gozhde tjeter nastradini ne maredhenje t midis dy vendeve ku do te perdoret nga grupet terroriste greke sidomos ne dite homazhesh, per te mbajtur gjalle frymen vorioepiriote me gjithfare incidentesh dhe veprimesh antishqipetare , sic ndodhi sot apo sic ka ndodhur dhe me pare ne n94 ten me ushtaraket tane..Pra shtohet dhe nje sebeb per te ushtruar presione ndaj shtetit tone te dobet dhe te pafuqishem per te perballuar problemet dhe marreveshjet midis dy vendeve per shume ceshtje si marreveshja per detin e tjera..Une I prisja keto incidente dhe ato do ti kemi peshqesh dhe ne te arthemen..Ky eshte peshqeshi I ri qe morem nga politikanetb tane medioker…Me greket dhe serbet nuk behet shaka, ata hecin me programe qe 200 vite dhe asnjehere te mos na genjeje mendja se me nje buzeqeshje apo nje cokollat dhurat do te behen fqinje miqesor per aq kohe sa nuk realizojne synimet e tyre ne dem te interesave te shtetit shqipetare , …

  1. Alban.ny says:

   Pershendetje Aleko .
   Ke shkruar ate qe po mendoja kur lexova shkrimin e z. Baze.
   Une jam pasardhes i nje familjeje qe ka pesuar nje tragjedi te tmerrshme nga keta “antifashiste “ greke qe lane eshtrat shkrepave te Shqiperise.
   Gjyshi im, dhe daja vdiqen nga nje predhe greke qe qe u ra ne sofer, duke ngrene buke. Nena ime-atehere vetem 2-3 vjece u plagos, nje cope predhe mbeti ne drurin e djepit ku ish tezja ime, nje foshnje 3-4 muajshe.
   Nje tmerr i vertete.
   E mgja, asnje arsye ne bote nuk justifikon ngritjen e varrezave te tyre ne token tone. Greqia, ashtu si Italia dhe shtete te tjera, duhej t’i varroste djemte e vet ne gjirin e vet.
   Veprimi i ketij zagari bularatas eshte prelud i shume poshtersive qe greket do bejne ndaj vendit tone nen hijen e atyre varrezave.

 19. era! says:

  Nuk duhet te nisemi nga fakti se cfare mendon nje gazetar matrapaz si Mero Baze apo soji i tij Kryesore eshte reciprociteti.Cfare do te ndodhte po te ngrinte armen nje shqiptar ne Greqi kunder policise,/?Po nese ne u njohem te drejtat e minoritetit si askund ne rajon perse ata nuk lejojne shkollat shqipe e nuk njohin minoritetin shqiptar?Cdo gje eshte reciproke perndryshe kanal-istat tane le te pjerdhin gjithe diten nga goja.

 20. 🐘 says:

  Për Halloween ka l’exception.

 21. Darius says:

  Mero Greku, nuk e di në shkruajte ndonje editorial kur u vra i riu shqiptare pas ndeshjes se futbollit Greqi-Shqiperi, vetëm se mbante nje flamur shqiptarë, por nuk e besoj. Ty te dridhen koqet vetëm per grekun se andej te vijne leket.
  Nuk ka rëndësi çfarë shkruajne shqiptarët në rrjetet sociale, ai palaçua mori atë që meritonte, plumbin. Dhe dota kishte marre në çdo vend tjeter, me çfare do lloj flamuri, si terrorist do të ishte ndëshkuar.
  Dëshira jote tu lëpishë bythen grekëve dhe filogrekeve eshte komplet e tepruar dhe të diskretiton edhe me shume.
  Pse u katandise keshtu merhum Merua, heshtja shpesh here eshte me e vyer.

 22. Bob says:

  Mero rradhes tjeter e ke ti. Do ta meritoje me shume se ai psikopati me automatik. Ai e bëri nga gomarlleku, po ti çfarë muti ke. Pse te dridhet zëmra? Ku i ke mizat?
  Mero po të paralajmeroj, po e tepron. Rron dhe shkruan ne toke shqiptare, mos e harro.

 23. Basri says:

  Mero, ka kohe qe keni evoluar per te keq. Me nuk rrefen historine e pusit me koka shqiptaresh, demije e pleq e nurra shqiptar, te prera mga andaret grek. Po gjithe ai invazion grek kudo nga Tirana e hjere ne vendit me gjithe ato simbole e flamuj shoven perse nuk i ve ne shkrim? Po himnet greke neper shkollat shqiptare perse nuk na i rrefen ne gazeten Tuaj? Po marifetet e Janulles ka koheqesflete me keq? Andaret grek po grek duhet ti denoncosh! Kerko varreza shqiptaresh ne greqi, kerko te drektat e shqiptarve vendas kudo ne greci, mbi 4 miliin.

 24. Kuq e zi says:

  O mere palacoja
  Ne po e cilsojme si grek kostandin kaçifa-n
  Apo ti qe e shkruan kostandinos kacifas?
  Por ti bej punen e zerit te popullit dhe pak meqe kjo gazete do hapet perseri por kot e ke rama do mbaj pergjegjsi qe ngriti varrezat se te tjera provokime do vijne dhe do vije dita qe ato varreza do shkulen dhe rama yt do mbaje turpin qe solli gjarprin ne shtepi

  1. Ed says:

   O kuq e me zi !!! Varezat greke ne shqiperi nuk i solli Rama! Ato I solli qeveria Berisha ! Ajo firmosi mareveshjen me Dora Bakojanin si per detin dhe per varet qe Dora si kryesuse e OSB-se ne ate kohe te sillte si vezhgues ne zgjedhjet e 2013 nje zagar te Berishes ! Rama vetem zbatovi vetem mareveshjenqe gjeti mbi tavoline! Te fala Lulit dhe Doktorit

   1. **** says:

    Pp te fala ti ore, se ti dhe Ramiu u ngritet me Meron te mbaronit porosite e Berishes.
    Pasi kryejne punet e Berishes keta Rilindasit te bejne dhe kritika tip berishe. Te fala Berishes thote.
    Po ti je ngritur me keq nga Berisha per varreza greke dhe per det. Po kuotat minoritare kush i zgjeroi? Juve sikur me dore tju kishte zgjedhur Berisha nuk do i kishit kryer me mire misionet e tij greke dhe serbe bashke. Te fala Vucicit. Dhe nise Bushatin te kerceje para Tsipres tani, se Kotciu iku

 25. Babaçja says:

  Po po po sa paske shkruar o Mero, po sa qenke munduar o burre i dheut.
  Po çfare deshe te na thoje. aman se nuk të muarrem vesh.
  Po pse o detëzi i bën karshillëk ekstremizmit grek, çfare temenaje duhet ti bënim një idioti grek te veremosur me vorio epir? Po këta nuk njohin asnje limit, do presim derisa te vijne e te na vrasin edhe ne shtepine tone?
  Ndeshkohe nazionalizmin shovinist grek Mero jo ti perkëdhelësh krahet, se nuk te bën hije, hë të kam rixhà.
  Me duket se ke rreshkitur nga shinat Mmeroo, po kij kujdes, se po u nxeh Labi nuk të fal më, mos e derdh kupën, mbahe mënd, ose mblidh mënd.

 26. Lennard says:

  O Gopist i NSHRAKUT
  Mos u Shqeteso se i ke i dhene Hakun
  Tuj fillue qysh nga sale gerdeci
  Like Floriri dhe mona baxhella
  Dhe ata qe kane marre Thela
  Nga marazi le te pelcasin
  Ti vazhdo shkrimet e tua
  Na i ka anda se je per se Mbari

 27. cris says:

  Shteti jone eshte qesharak shiko komentet e Rames si nje besimtar qe kerkon nje mbeshtetje nga besimtaret e tjere.

  Kush do qofte nese ngre dore kunder forcave te rendit do marre pergjigjen e merituar qofte grek, qytetar shqiptar apo maqedonas.
  Boll me keto perulje deri ne perbuzje.

 28. Ajet Delaj says:

  Terrorizmi dhe terroristet nuk kane atdhe dhe kush deshiron me e identifikuar veten me terroristet atehere duhet trajtuar si i tille .
  Strukturat e sigurise se Shqiperise kane bere detyren ndaj nje terroristi.
  Shteti grek duhet te jete I kujdesshem ndaj nje ngjarje te tille pasi eshte nje ceshtje tersisht shqiptare dhe nuk ka kaluar shume kohe qe I kane vrare shqiptaret se kane festur nje eveniment sportiv apo edhe ne burgjet greke.
  Kontributi per fqinjesi te mire duhet te jete reciprok pasi fryma e urrejtjes nuk i con askund fqinjet.
  Reagimi i qeverive respektive eshte brenda kornizes se respektit reciprok e fqinjesise se mire.
  Shpresoj qe edhe popujt nuk kane asnje arsye te jene ndryshe nga perfsqesuesit e tyre zyrtar.
  Respekte
  Ajet Delaj
  New York

 29. Kombi says:

  Keshtu eshte kur u leshon fill qenve ne vendin tend. Sot varrezat, neser token rreth varrezave e me radhe. Vdiq Enveri prandaj
  … o Meroooo

 30. Bajgë says:

  O Mero, kush eshte tema e ditës,” një person i armatosur qellon policine, dhe përse”?
  Kjo do te ishte kryesorja te eksploroje dhe jo pse shkruajne shqiptaret ne facebook.
  Me fal por paske rrjedhur, ose me mirë, po te rrjedhin paratë greke nga xhepat.

 31. Patriot says:

  .Mero profesionisti duke Marr per baze komente anonimesh qe nuk e dime kush I Ben na vendoske barazi midis nje sulmi terrorist dhe pergjigjes ligjore ndaj sulmit? Ju I dini shqiptaret per budallenj!

 32. Illyria-Shqiperia says:

  Mero, kete editorialin ta kishe shkruar ne ndonje gazete greke, se nuk jemi ne ata qe I fryejme urrejtjes dhe merise ndaj popullit fqinj, por e kunderta. As kush nuk eshte gezuar se eshte vrare nje grek (ne fakt shqipetar eshte me pashaporte), por qe eshte Vene ne pune ligji. Nese ti godet ligjet dhe rregullat e nje shteti duhet te pergjigjesh, Pak rendesi ka besimi, prejardhja dhe etnia. Te gjithe te Barabarte perpara ligjit.Ai jetepaku eshte viktime e urrejtjes. Dhe e pagoi me jeten e tij. Dheu I qofte I lehte, se ne fund te fundit eshte djale nene.

 33. Klimax says:

  Nuk lahet muti me shurre , more Mero! Cfare donte policia ne Bularat? Te siguronte qetesine ne festen kombetare greke tek banoret e minoritetit nga provokimet dhe kercenimet e turmave ekstremiste shqiptare apo te behej edhe ajo pjese e provokimeve dhe kercenimeve ndaj banoreve vendas?
  Askush nuk duhet te vritet ne Shqiperi sepse nuk eshte shqiptar!
  Mendo nje ngjarje e ngjashme ndaj ndonje shqiptari diku ne Maqedoni, Mal i Zi apo Serbi ku policia vendase e vret ate ne diten e festes se pavaresise. Si do trajtohej ceshtja nga qeveria shqiptare? Mos valle shqiptarin e vrare do e cilesonin kriminel, ekstremist, nacionalist apo hero? Po per policine sllave cfare do deklaronte? Beri detyren ndaj nje krimineli apo fashiste dhe anti-shqiptare?
  Njohim edhe ngjarje me kriminela shqiptare te vrare ne perplasje me policine greke dhe se si i ka trajtuar ceshtjet qeveria shqiptare. Mos harrojme varrimet e tyre me flamurin shqiptar si heronj dhe leshimin e vrerit dhe urrejtjes anti-greke ne shtypin shqiptar.

  1. anticensurë says:

   o klizëm o të shkërdhefsha robt!
   përse nuk thua çar pidhin e satëme deshte ky sivlali tënd me armë në dorë në festë??
   pëse nuk thua; se sikur dikush të kishte bërë ndonjë gjë,ashtu si thua ti ndonjë ekstremist shqiptar,në atë festë(ilegale për mendimin dhe dëshirën time festat bëji në shtëpinë tënde) dhe të mos kishte polici;se çfarë do të kishe thënë ti??
   ai ishte një terrorist dhe mori dënimin e merituar!!rastisi që ishte sivëllai tënd!?
   nuk është faji tim!!

 34. orient says:

  ..nje mercenar me pak.Greket do bejne mire te besojne perfaqesuesit e tyre..dhe shpresoj.

 35. Raif Fetiu says:

  Sa leke te ka dhene Qeveria greke o Mero Pergazi.Po si nuk kishe pas nje pik shqiptarizmi o Mere pergazi.Cfar syzesh te dugen per te par poshtrimin qe te bejne greket ty familjes sate dhe gjithe shqiptarve.Ata kan zhduk dhe masakrue krahina te tera me shqiptare e tana kan filluar edhe brenda Shqiperise dhe Shqipera nuk duhet te mbrohet sipas teje nga ujqerit.Ik rrece e dyshimt.

 36. Arjan says:

  Mero nuk them te jesh nacionalist por te flasesh drejt dhe te thuash te verteten u pelqen apo nuk u pelqen nacionalistave e te dy vendeve.perse nuk flitet pse arritem ne kete ngjarje ku vritet nje njeri ,pse nuk thuhet troc se kete gjendje midis dy vendeve qe nuk dihet ku e ka fundin e kemi peshqesh nga kryemistri shqiptar rahmuti , I cili ne dukjen tij para BE si modern qe eshte na la ne Shqipetareve gozhden e nastradinit .Si eshte mundur qe qeveria Shqiptare merr persiper te ngreje varreza per fashistet greke te Rene gjate luftes se dyte boterore ne jug te Shqiperise duke bere tradhti ,thoni cfare te doni nuk ka emer tjeter.Ky gabim I madh historik nuk do kaloj aq kollaj sic Mendon rahmuti do te ndjek nga pas si hije e zeze ne dem te kombit dhe do kerkoj viktima te shumta.U jep doren te marrin krahun themi ne nga permeti.Pse nuk thuhet troc,perse qeveria Shqiptare nuk reagon kur forca the brendshme te ndihmuara nga parti fashiste si agimi arte reklamojne voriopirin.Nese eshte dikush qe duhet te ulerrase fort eshte Shqiperia dhe te kerkoj me force ceshtjen came.Thirrini mendjes politikane te qelbur se Po na shisni si placke ne tokat tona .

 37. Arber iliri says:

  Urime Mero nje shkrim i mencur dhe realist.

 38. Progoni says:

  Nje pyetje per z. Mero Baze:
  Ku e gjetet kete shifer prej 15 mije greke te vrare ne Shqiperi?
  A ka qofte dhe nje burim te huaj (jo grek por te paanshem).
  Te lutem mos ma hiq komentin dhe me jep nje pergjigje ne qofte se kemi shtyp te lire.

 39. Progoni says:

  Nje pyetje per z. Mero Baze:
  Ku e gjetet kete shifer prej 15 mije greke te vrare ne Shqiperi?
  A ka qofte dhe nje burim te huaj (jo grek por te paanshem).
  Te lutem ma boto komentin dhe me jep nje pergjigje ne qofte se kemi shtyp te lire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *