Mercedesi i parë elektrik: Gjermanët nisin ashpër garën, shkaktojnë “dhimbje koke” për Tesla

Mercedes bëri të ditur objektivat “agresive” për të zënë vendin e parë në tregun e makinave elektrike, ndërkohë që prezantoi modelin EQC, që është i pari i kompanisë gjermane.

Eventi në Stockholm, shënoi nisjen e garës për gjermanët, me një model SUV që ka kapacitet prej 450 kilometra me 1 karikim dhe që synon të tërheqë konsumatorët me luks dhe teknologji.

Daimler synon që të ketë rreth 10 variante të makinave elektrike deri në vitin 2022, një objektiv që u përsërit këtë javë nga kreu ekzekutiv Dieter Zetsche, i cili shpreson që EQC dhe modelet e tjera elektrike të zënë 15-25% të shitjeve deri në vitin 2025.

Gjermanët po prezantojnë konkurrentët e Tesla, ndërkohë që konsumatorët po nisin të përshtaten me makinat elektrike, kryesisht prej rregulloreve që kanë rritur çmimet e makinave me naftë.

“Me sa kuptoj, kur dëgjoj publikun dhe konkurrentët, objektivat tonë janë më shumë agresive se sa mbrojtës”, tha kreu ekzekutiv.

Tesla nuk ka patur asnjë konkurrent të denjë deri më tani,  gjë që e ka bërë që të kthehet  lehtë në lojtarin kryesor dhe të bindë konsumatorët që të paguajnë një prim për makinat elektrike, që nuk kanë historik mbi cilësinë apo ujdi për shërbime dhe suport.

Makinat gjermane kanë histori shekullore në manifakturë dhe një bazë ekzistuese të klientëve. Tashmë që modelet e tyre po hyjnë në treg, Tesla përballet me sfida në gjenerimin e parasë dhe manaxhimin e shkallës së prodhimit, raporton SCAN.

Kreu i Mercedes tha se Tesla do të jetë një konkurrent i gjermanëve në tregun e makinave elektrike.

Megjithatë, ai tha se asnjë prej 3 modeleve të Tesla nuk përbën një rival direkt ndaj EQC, ndërkohë që kategoritë SUV kanë qenë tejet të suksesshme në vitet e fundit.

20 komente në “Mercedesi i parë elektrik: Gjermanët nisin ashpër garën, shkaktojnë “dhimbje koke” për Tesla”

 1. Klevis says:

  Nuk e di nga kush e keni përkthyer këtë shkrim, por duke inkluduar edhe Daimler, të gjitha kompanitë janë shumë mbrapa nga Tesla, sepse Tesla jo vetëm prodhon makina por edhe bateritë që i nevojiten bashkë me të gjitha infrasktuturën që i nevojitet dikujt për të pasur një makinë të tillë.

  1. ben says:

   Klevis-Teoria e TESLA qe te bejne vete cdo gje eshte provuar si e deshtuar ne shume vite. E provoi edhe Enveri me teorine “me forcat tona” dhe te gjithe e dime se si vajti ajo pune. Rezultati eshte qe TESLA ka nje kosto prodhimi shume te madhe, prandaj nuk shikon shume makina te sajat ne rruge. Ne Kanada, nje makine TESLA kushton 80.000 dollare, qe jane shume para per nje autonomi deri ne 300 km. Duke marre parasysh se ne Ameriken e Veriut, qe eshte konsumatori me i madh ne bote, distancat qe duhet te pershkruaje nje shofer eshte mesatarisht 150 km ne dite, ata qe blejne TESLA kuptohet qe e marrin ate per distanca relativisht te shkurtera dhe gati cdo 1-2 dite do ti duhet qe ta karikojne baterine e makines per te pakten 4 ore si dhe do ti duhet nje makine e dyte per distanca me te gjata. NE Europe, distancat e pershkruara cdo dite jane relativisht me te shkurtera, prandaj makinat elektrike mund te jene me te perdorshme. Autonomia e nje makine te zakonshme me benxine eshte 600-700 km dhe koha per tu furnizuar vetem disa minuta. Ne makinat elektrike, koha e karikimit te baterive eshte te pakten 4 ore. Po nuk u zgjidhen keto problem (Cmim/koha e karikimit), si zor se makinat elektrike do kene nje perhapje te gjere.

   1. Altini says:

    Kjo qe thua eshtereale po nuk prodhon vetem Tesla makina elektrike . Japonezet pothuajse te gjitha kompanite kane prototipe ne treg .Ndersa ke europianet esidomos ke gjermanet caloi sepse sic e tha dhe Merkel para tre kater viteve humbin gati nje milion vende pune nese heqin dore nga prototipet me karburant . Para nje viti vete BMV e pranoi qe eshte 20 vjet mbrapa japonezeve per makinat elektronike .Sa perdijeni BMV nxori nje prototip ne publicitet ne 2015 po nuk arriti ta prodhoje kurre .Nga kjo jam i bindur qe tregu elektrik ne EU do jete i fundit ne planet per shkakte pengeses ae prodhuesve europiane kryesisht gjermane…

    1. ben says:

     Altin-mbase eshte sic thoni juve, por duhet te dish se nga prodhimi i nje prototipi deri ne ate masiv duhen disa vjet. TESLA eshte kompani qe prodhon eskluzivisht makina elektrike. Japonezet kane makina hibride si p.sh. vrsioni “V” I Toyota prius, qe mund te karikohet nga motorri me benxhine dhe nga rrjeti elektrik. Deri me tani asnje prodhues nuk ka nje model elektrik te prodhuar masivisht. E vertete eshte ajo se gati te gjithe kane prototipa, por akoma nuk jane gati per te dale ne treg. Daimler me modelin e ri, perseri do ti duhet ca kohe qe te pershtasi linjat e veta te prodhimit per kete produkt te ri.

   2. Best says:

    ben
    me vjen keq qe po t them shoku, po qeke pas me kohen
    Nese Tesla doli ne qarkullim vetem 140 vjet pas shpikjes motorri i famshem AC qe Morgan-Rothshild-Rockfeler-Edison e bllokuan, do te thote se aktualisht eshte gjetur edhe teknologjia me e perparuar per ti cuar sa me pare
    Kjo eshte korrja e pare e lekeve me makinat elektrike, korrja e dyte vjen me permiresimin e modeleve te reja shit-blij, hiq e ver bateri te re me rezistence (ekonomia e tregut)
    Mos e merr kaq shabllon, meqe bateria do kater ore karikim nuk ia vlen, apo ka koston 80 mije
    Sa me shume te shiten aq me shume bie cmimi ne te ardhmen, plus qe as benzine dhe as nafte nuk harxhon me qe kane kosto
    Iluminohu pak
    te pakten nese e ke lexuar historine shkencore te Nikolla Tesles
    Nese shpikjet e tij do ishin lejuar qe ne vitin 1900, bota aktualisht do ishte 1 mije vjet para me teknologjine, pra 1me 10 here per vonesen e shkaktuar
    Shikoje sa do ece teknologjia per dhjetevjecarin e ardhshem me stadin qe ka tani dhe hajt se folim bashke
    Do behen kapsulat kozmike si taksi per udhetime ne orbite fillimisht, si shetitjet ne Disneyland ne toke
    dhe me pas drejt Henes dhe Marsit
    Mallkimi i njerezimit ka qene lavderimi i Anjshtanjit dhe neperkembja e Tesles
    Anjshtanji u be promotori i shkaterrimit me shpikjet e tij atomike, deri te bomba berthamore qe rrezikon sot boten
    Kurse Tesla ishte shkenca humane, gjithcka per njerezimin, lire pa kosto dhe e barabarte per te gjithe
    Energji freee, diellore elektrike dhe e paster
    sigurisht edhe e perparuar
    Musk mori teslen pikerisht per kete shkak dhe shikojeni ku eshte
    Njeriu me i fuqishem ne bote
    as per te vrare se vrasin dot me Rendi i ri Boteror
    se ia kane shume nevojen se treemben nga ndonje fatkeqesi e madhe berthamore, natyrore apokaliptike dhe vetem ai mund ti shpetoje me kapsulat e tij te famshme dhe aftesine per te qendruar deri ne dy vjet ne orbite pa qene nevoja te zbresin ne toke
    dhe Iluminati ia ka shume nevojen
    ndryshe do e kishin qerruar me kohe
    Tung
    p.s. me falni per postimin e gjate

    1. ben says:

     I nderuari Best,
     Jam plotesisht ne dijeni te shpikjeve te shkencetarit serbo-amerikan Nikola Tesla, pasi me prefesion jam inxhinjer me nje experience pune prej me se 35 vjetesh. Eshte pjeserisht e sakte ajo qe thoni juve, se makinat elektrike do kishin marre nje drejtim pozitiv qe ne kohen e Tesles dhe J. P. Morganit. Ka shume faktore qe ndikuan ne braktisjen e ideve per nje makine elektrike. Ato qe kuptohen lehte ishin faktoret politiko-ekonomike sic ishte p. sh. fakti qe kompanite petrolifere nuk ishin te interesuara per zhvillimin e nje teknologjie qe do ulte kerkesat per nafte dhe e sabotuan me sukses cdo inisiative per realizimin e kesaj ideje gjeniale. Ajo qe pak njerez e dine, eshte se teknollogjia e makinave elektrike kerkon elemente teper te vegjel elektronik te cilet jane prezent vetem ne kohet e sotme. Po keshtu, baterite njehere e nje kohe ishin teper te medha, te renda dhe qe kishin kohe sherbimi shume te shkurter, qe bente qe nje makine elektrike te kishte nje indipendence qe nuk e kalonte 80-90 km. Ajo qe dua te them eshte se ka shume komponente ne nje makine elektrike qe te gjitha bashke zene nje volum te caktuar dhe perbejne nje peshe qe duhet levizur nga nje mjet sebashku me njerezit qe kane hypur ne te.
     Dikur kam punuar me nje koleg Italian qe ishte diplomuar ne 1960 nga Universitetin Politeknik i Torinos dhe kishte patur si teme diplome ndertimin e nje makine hibride. Koncepti paraqitur prej tij ishte pranuar nga komisioni universitetit, vetem se ajo makine nuk ksihte asnje mundesi realizimi ne ate kohe per faktin e thjeshte se permasat e komponenteve dhe pesha e tyre dilte jashte mundesive reale per ta realizuar ate automjet ne praktike.
     Keshtu edhe idete e Tesles per makinat elektrike ishin teknikisht utopike per kohen kur ai jetoi, pasi nuk ekzistonin shume komponente te nevojshem per konstruimin e nje makine elektrike e afte qe te konkuronte makinat me benxine.
     Inxhinjeret mund te projektojne makina dhe paisje qe jane teper te avancuara teknikisht, por nje faktor shume i rendesishem, qe keto paisje te cajne ne treg, eshte edhe kostoja. Nese juve do tu duhej nje makine per te udhetuar me nje mesatare 200 km ne dite, atehere do dilnit ne treg per te marre me te miren qe u pershtatet kerkesave tuaja per madhesine, fuqine motorike dhe ne fund edhe cmimin. Ne se juve keni identifikuar 3-4 modele te ngjashme makinash qe plotesojne kerkesat tuaja, vendimi perfundimtar do varej vetem nga cmimi.
     Nje makine si TESLA e sotme me aftesi udhetime 300 km ne dite, me kohe karikimi minimumi prej 4 oresh, per shume bleres, nuk e jsutifikon investimin prej 80 mije dollaresh. Kjo eshte edhe aresyeja se perse keto makina kane nje perhapje aq te vogel.
     Ajo me te cilen bashkohem me juve eshte se e ardhmja eshte e makinave elektrike, vecanerisht po te konsiderohet edhe se rezervat boterore te hidrokarbureve jane duke u ezauruar, por kjo do behet kur teknologjia te avancoje ne ate pike qe te kemi bateri shume te vogla qe do bartin energji te mjaftueshme per nje indipendence dhe kohe karikimi te shkurte dhe se fundi kosto te ngjashme me makinat me benxine.

   3. klevis says:

    Problemi qendron tek teknollogjija e karikimit te baterive qe Tesla e ka shume me perpara.
    Tesla ka komplet sistemin e karikimit qe lidhet me rrjetin electric te shtepive qe e blen ne Amazon per vetem $400. Keshtu qe kur shkon e flen gjume 🙂 makina kerikohet. Plus, qe ketu ne USA, shume parkime makinash e kane lidhjen electrike per keto makina falas. Plus qe Tesla ka edhe sistemin e mbledhjes se energjise diellore me ane te tjegullave te shtepise, qe fundja nuk eshte na i gjo e madhe, por prap eshte nje incentive. qe njerezit te blejne Tesla dhe jo dicka tjeter. Pastaj, duke qene kompanija e pare ne market, ke perparsi, sepse te tjeret jane djekes dhe jo udheheqes. Sa per Toyota Prius ajo eshte nje makine vetem hibrite dhe nuk ka te beje me kete linje bisede. Pastaj Tesla Model 3 eshte vetem $30,000. dhe jo $80,000.

    1. ben says:

     klevis-eshte e vertete ajo qe thoni per sistemin e karikimit ne shtepi qe afrohet ne treg, por ky system kerkon me shume se 4 ore per te karikuar plotesisht baterite e makines. (me duket se do 8-10 ore), pasi rrjetet elektrike te shtepive kane amperazh te kufizuar. Megjithate, ketu problemi kryesor eshte distanca relativisht e shkurter qe mund te pershkoje nje TESLA apo cdo makine tjeter elektrike me nje karikim te plote te baterive te saja. Sot per sot, TESLA shkon deri ne 300 km dhe pastaj duhet te gjeje nje sstacion karikimi dhe te ndaloje per 4 ore deri ne karikimin e plote te baterive. Ne Ameriken e Veriut, kjo eshte nje distance mesatare. Personalisht udhetoj cdo dite 180 km vetem per te shkuar e ardhur nga pune. Po ti shtosh edhe koston e nje TESLA prej 80 mije dollaresh, shumica e bleresve potenciale nuk do preferonin nje makine elektrike, kur alternativat e makinave me benxine apo nafte jane shume me te lira dhe nuk kane probleme me gjatesine e distancave te pershkruara.

  2. Mercedes-Benz says:

   Mercedes Benz gjithashtu prodhon vete baterite e makines e ne 2019 do te shpenzoje 1 miliard dollare per te ngritur nje fabrike per prodhimin e automobilave teresisht elektrike model EQ dhe batereive elektrike per te, ketu ne SHBA. Ky lajm eshte nga burime amerikane i 4 shtatorit te ketij viti.

   1. Altini says:

    Po e sakte kjo qe shkruan por koha qe ky prototip te dale netreg ne usa do te pakten 5-6, vjet dhe deri atehere Tesla e japonezet do jene shum perpara .Europa u tregua konservatore ne kete drejtim dhe do vuaje pasojat

 2. Muli says:

  Konkurrenca mor gazetaruc, është cilësi,çmim
  Ti na tregon se sa i bukur është, pa na treguar çmimin. Po për kë shtresë është prodhuar, se për makina të bukura dhe luksoze të gjitha markat prodhojnë. Mos do të thuash që Ferrari, Porshi, BMV, nu k dimë të prodhojnë, por kush i ble?Kurse tesla deri tani ka prodhuar makina të cilave ka arritur ti nxjerrë në treg deri në çmimin 52000 Dollar më i ulti dhe ajo pjesë e popullsisë që ka mundësi ta blejë e ka porositur tashmë. Kurse SUV X i Tesla fillon 120000 mijë dollar e lart dhe nuk mund ta bkejnë dotë të gjithë.

 3. Tosi says:

  Nuk e di nga e keni perkthyer kete shkrim, po konkurrenti me i denje i Teslas, eshte Audi. Me nje teknologji te pakrahasueshme, dhe me makina qe duken bukur, shume shpejt ka per tu bere lider ne tregun e makinave elektrike.

  1. Best says:

   O Tosi
   Teska eshte marke
   e ka vetem nje njeri qe quhet Elon Musk
   Pa lejen e tij nuk ha dote buke me Motorin AC (elektrik) asnje kompani makinash ne gjithe boten
   Tesla prodhon edhe vete makina por thelbin ka motorin elektrik
   Pra AUdi BEnz Daimler etj etj etj fabrikat e boseve gjermane, duket ta blejne patenten me aksione qe ta kuptoni drejt
   Nuk prodhon audi motor elektrik
   se ska shanse
   por Tesla i jep te drejten e patentes me aksione
   50-50% si shembull
   e ai te prodhoje sa te doje makina
   ky i jep teknologjine e baterise
   Tesla-Musk kane hall tjeter tani nuk kane makinat se me makinat e mbaruan punen
   Tani po punojne te popullojne planetet apo yjet afer nesh per te ardhmen e njerezimit, kolonizimi
   Do na konkurroka ne Benzi gjigantin Tesla (Tesla osht nona e te tashmes dhe se ardhmes eshte ndryshe fuqia humane popullore lire dhe mire, paster dhe shendetshem)
   hahahahahahahahah
   Tung

   1. Stefi says:

    Nuk e ke idene se c’eshte patenta, prandaj djhe nuk kupton dot qe sot jane te pakten 14 kompani ne SHBA, Gjermani, Japoni, Kine dhe Korene e Jugut qe prej disa vitesh punojne e madje edhe kane prodhuar makina elektrike

   2. ben says:

    Best-kjo qe thoni ne lidhje me patenten e motorit elektrik qe qenka eskluzivitet i TESLA-s eshte jo i sakte. Po te pranonim kete teori, atehere nuk do te kishin dhjetera kompani qe prodhojne makina me motorra karburator ose injektor.
    Koncepti i patentes eshte pak me ndryshe. Se pari, nje produkt qe patentohet lidhet me dizajnin dhe jo me funksionin e produktit. E thene me ndryshe, ne se nje kompani prodhon nje kacavide apo pince, kjo nuk do me thene se askush nuk mund te prodhoje te tille vegla pune. Ajo qe patenta kerkon eshte qe prodhuesit e tjere te mos kopjojne te njejtin dizajn. Po keshtu edhe ne rastin e motorit elektrik, cdo prodhues mund te dizenjoje motorrin e tij elektrik, pa kopjuar ate te TESLA-s. E fundit, nje patente eshte e vlefshme vetem per 10 vjet, periudhe mbas te ciles ajo behet publike dhe cdokush mund ta prodhoje.

 4. Afrimi Belgjik says:

  Tesla eshte lart, nuk ka lidhje me mercedes qe te njohesh teslen duhet te njohesh Elion ! beni kerkime perpara se te shkruani brockulla .

 5. Lalai says:

  Shkruaj shkruaj se diçka do mbetet…..shumë veta ja fusin kot pa lidhje,që nga inxginieri me 35 vjet eksperiencë e deri tek ai komenruesi që e ben Elion Musk zot në tokë!!!!!
  Që të gjithë Tesla apo B.Mcd apo Toyota e të tjerë bazohen në formulat shkencore të vjedhura nga FBI e cila eshte ajo që vrau N.Teslën dhe sekuestroi 760 patentat e shpikjes nga Tesla që gjithashtu nuk ishte i vetën si Shkencëtar.
  Teknologjia jo vetëm e Teslës por e shumë shpikësve eshte Km dritë larg,makinat hibride janë një % tepër e vogël që u shiten Turmave si arritje historike pjesa tjetër do tregohet hap pas hapi.

  1. ben says:

   Lalai-me siguri juve duhet te jeni pjese e FBI-se qe paska vrare N. Teslen, prandaj jeni kaq “kopetent” ne komentin tuaja.
   Na dergo ndonje nga ato 760 patentat e Tesles edhe neve te “paditurve” qe te dalim nga fukarallaku; mos i mbaj per vete te tera …

 6. Petro says:

  Zgjidhja është shumë afër. Gjermanët janë më pranë. Bateritë do zëvëndësohen me erën e re të kondensatorëve me kapacitet të madh të cilët ngarkohen për pak minuta, bile sekonda.

 7. Lalai says:

  O Ben…..po kërko se gjen apo Shqiptarët i duan gati se dhe kur ju a jep fillojnë..jo po dale jo po prit….!!!
  Ato që ka shpikur Tesla.N po i përdor ti sot dhe çuditërisht vendlindja quhet Usa.
  Tung.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *