Shkenca konfirmon: Gratë me vithe të mëdha janë më të shëndetshmet dhe më inteligjentet

“Ka shumë prova që tregojnë se depozitimet e yndyrnave nuk janë të njëjtat në trup”, tgitë doktor Robert Kushner, profesore i mjekësisë, specializuar mbi obezitetin në Spitalin Northwestern të Chicago-s.

Dhjami i barkut është më “aktiv metabolikisht”, shpjegon Kushner, që do të thotë se ka efekt më të madh në tru dhe në trup në përgjithësi, krahasuar me dhjamin e magazinuar në pjesën e poshtme të trupit që zakonisht rri më gjatë i cili tërheq më pak citokina ose proteina të lidhura me rezistencën e insulinës dhe fillimin e diabetit.

Rregullimi i shtimit të peshës në tru

Një tjetër faktor i lidhur me shpërndarjen e yndyrës tek gratë është leptina që njihet edhe si ‘hormoni i dobësimit’. Nivelet e leptinës, thelbësore për rregullimin e oreksit, janë të lidhura edhe me pasjen e të ndënjurave të mëdha.

Tek njerëzit obezë, truri rresht së përgjigjuri tërësisht hormonit, duke bërë që personi në fjalë të ketë rezistencë ndaj leptinës, diçka e ngjashme me rezistencën ndaj insulinës. Të kesh të pasme të bëshme, favorizon edhe nivelet e leptinës në trupin femëror dhe adiponectinës, një hormon me karakteristika antiinflamatore, mbrojtëse vaskulare dhe anti diabetike.

Indet dhjamore të mollaqeve kapin grimcat yndyrore të dëmshme dhe parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare.

Të kesh një prapanicë të madhe do të thotë të kesh tru të madh

Të kesh të pasme të mëdha kërkon sasi të konsiderueshme të yndyrnave Omega 3, të cilat kanë treguar se janë shumë të domosdoshme për zhvillimin e trurit, kujtesës dhe kapaciteteve të njohjes.

Kërkimi tregon edhe se, fëmijët e lindur nga gratë me vithe të bëshme, janë më inteligjentë se ata të lindur nga nëna më të holla dhe me më pak forma.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Shkenca konfirmon: Gratë me vithe të mëdha janë më të shëndetshmet dhe më inteligjentet”

 1. AC\DC says:

  Greket mbahen si femrat me te zgjuta ne bote

 2. enter"" says:

  Edhe shkenca lajthit…ske ci ben.

 3. tropojani 100 says:

  haha po sa i ke te ardhurat ne shqiperi mo mero te qifsha turinjt,mali zi e serbia jane gati si vendet e BE se

 4. qefliu says:

  Me sa duket mendte grate I kane ke prapanicat. Zbulim vertet I bukur. Mjafton te shikosh Kim Kardashianin dhe aty rri se ajo vertet ka shume mend.

 5. Julian says:

  Hajde shkence hajde. Dmth ato nga Afrika që e kanë si Autobuz janë inteligjente ?

 6. degelisi says:

  Budalleqe me thase qe kopjon gazeta Tema
  Se ku eshte shkenca ketu, vetem injoranted e kuptojne

 7. Kozmai says:

  Bravo, nuk e dinim se trute jane poshte

 8. rexha 10 says:

  MAH ,KUSHE I PAGUAN PARATE PER KETE IMPENJIM TE MADHE TE SHKENCES .PO PER BYTHET E BURRAVE ,CFARE THOTE SHKENCA zotb BAZE ?
  JE I MODHE FARE..DIKUR SHKENCA PER GRATE THOSHTE ,SE ATO GRA ME BYTHE SI BIDONI JANE ME TE QETA SE SA GRATE PA BYTHE. NE SHQIPRI MERE THUHET NJE SHPREHJE ;BURRI DUHET ME BARKE SI PUNA E JOTE ,NDERSA GRUJA DUHET ME BYTHE TE MEDHA.
  rrofshe qe e shkruajte ,se keshtu mundet qe te ndalosh greven e studenteve.TURPE NUKE KENI QE MERRNI NE KETA MOMENTE ME TE TILLA GJERA……ZATIN KURE PLAKESH NUKE ZE POR I LE ATO CIKE MENDE QE KE PASUR .ME DUKET SE TE KOMANDON KOKA E VOGEL ,DHE JO AJO QE KE MBI SHPATULLA ..DHE UNE RRI KETU DHE LEXOJ ENDERRAT E MERO BAZES.

 9. ANSAMBLEJA POPULLORE says:

  O KUSH KA BYTHËKA, BOTËN KA
  Sa e lezetshme kjo melodi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *