Ngrohja e oqeaneve, njësoj sikur të shpërthente një bombë atomike çdo sekondë

Ngrohja globale në 150 vitet e fundit ka pasur te oqeanet të njëjtin efekt sikur të kishte shpërthyer çdo sekondë një bombë atomike si ajo e Hiroshimës. 

Ky është përfundimi i një studimi të kryer nga Universiteti i Oksfordit, i publikuar në revistën “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Më shumë se 90% e nxehtësisë së shkaktuar nga lëshimi i gazeve serrë mbi Tokë është përthithur nga detet.

Kjo sasi e madhe energjie provokon shkrirjen e akujve, me pasojë ngritjnen e nivelit të ujit dhe i bën uraganet më të fuqishme dhe më shkatërruese.

Studimi i Universitetit të Oksfordit ka marrë në konsideratë të dhënat e temperaturave të oqeaneve që nga viti 1871 e deri sot.

Ngrohja e deteve dhe oqeaneve është përshpejtuar në dekadat e fundit, për shkak të shtimit të sasisë së gazeve serrë, që kemi lëshuar në atmosferë.

Një rritje e tillë sot është e barabartë me 6 bomba atomike si ajo në Hiroshima në sekondë.

Nxehtësia që kanë përthithur detet në 150 vitet e fundit është sa rreth 1 000-fishi i energjisë që përdor e gjithë popullsia e globit në një vit. (TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Ngrohja e oqeaneve, njësoj sikur të shpërthente një bombë atomike çdo sekondë”

 1. jon says:

  S’eshte cudi qe per te vertetuar teorine “shkencore” te ngrohjes se mjedisit kalojne nga nje ekstrem tek tjeteri. Frika eshte gjithmone metoda me efikase per manipulim. Le ta pranojme, se ndotja e mjedisit ekziston dhe kejo ndikon ne cilesine e jetes, por ngrohja e mjedisit ne shkalle globale eshte komplet fallco. Eshte fallco per arsye shkencore. E thone te verteten hapur kur thone se 99% e shkencetare e pranojne se ekziston ngrohja e mjedisit. Pra ne fakt ekziston 1% ose me sakte 1 shkencetar qe provon te kunderten. Pra kejo tregon se se ngrohja e mjedisit s’eshte prove shkencore sepse 1 shkencetar i vetem provon te kunderten. Shkencore quhet kur eshte 100%. Shkenca s’eshte demokraci. Jane shume fakte te tjera por skemi pse te futemi ne hollesi. Tani qellimi qe e bejne kete eshte me e veshtire te spjegohet. Une e gjej te verteten tek Protokollet e te Urteve te Zionit ( The Protocols of the Learned Elders of Zion). Ku trgon ne menyre sistematike manipulimin dhe dominimin e perendimoreve. Me pak fjale nje dritare se si Satani punon ne jeten e perditeshme.

  1. QazimMulleti says:

   Pra sipas logjikes tende prej gomari, vaksinat shkaktojne autizem sepse nje idiot ne internet thote qe po, ndersa 99% e fakteve thone te kunderten. Hajde hajde, njerezit si ty jane arsyeja qe ngrohja globale po ndodh!

 2. Shkenca e idjotëve says:

  Të dhëna nga 1879 kur të dhënat e para statistikore të rregullta filluan të mblidheshin vetëm në fillim të shekullit të 20, dhe vetëm në disa Shtete të zhvilluara.

  Duket sa serjoze është shkenca e karagjozave!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *