FOTOT: Njihuni me aeroplanin që do flurojë me shpejtësi marramendëse… sa dyfishi i zërit

Një aeroplan i ri supersonik, i aftë të fluturojë nga Nju Jorku në Londër për më pak se katër orë do të kryejë fluturimin e parë gjatë vitit 2019. 

Aeroplani është projektuar për të arritur shpejtësi deri në 2.717 km/h Ose dyfishin e shpejtësisë së zërit. 

Atij i është vendosur nofka “Biri i Concorde” në sajë të ngjashmërisë së tij me aeroplanin tanimë ikonë. 

I quajtur Boom Overture, aeroplani me 55 ulëse do të jetë në gjendje të fluturojë nga Nju Jorku në Londër, Paris në Montreal dhe Madrid në Boston për më pak se katër orë, sa gjysma e kohës së aeroplanëve të zakonshëm. (TemA)

 

1 komente në “FOTOT: Njihuni me aeroplanin që do flurojë me shpejtësi marramendëse… sa dyfishi i zërit”

  1. 🏙 says:

    Ka njerëz të mënçur kjo botë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *