Zbulohet përbërja e dy planeteve jashtë sistemit diellor

Rindërtohet origjina e dy planeteve jashtë sistemit diellor, dy binjakë të ndryshëm që kanë të njëjtat përmasa, por përbërje të ndryshme.

”Për t’i bërë ata të ngjashëm shërbeu ndikimi i njërit prej tyre me një planet tjetër, në katastrofën e parë kozmike të rindërtuar ndonjëherë jashtë sistemit diellor”, sipas zbulimit italian të botuar në revistën ”Nature Astronomy”, i udhëhequr nga astrologu Aldo Bonomo.

Planetët,  të quajtur Kepler 107-B dhe Kepler 107-C, janë pjesë e sistemit Kepler 107, i përbërë nga një yll rreth të cilit rrotullohen katër planetë dhe ndodhen rreth 1 700 vite dritë larg Tokës.

“Të dy planetët kanë dimensione të ngjashme, por kompozime të ndryshme: Kepler 107-C, më afër yllit, është me të vërtetë më i pasur me hekur, ndryshe nga tjetri, që mund të jetë më i ngjashëm me Tokën për sa i përket përbërjes”, shtoi Bonomo.

“Është një sistem shumë kompakt, ku planetet dhe ylli janë të gjithë afër”, shpjegon ai.

Kepler 107 B dhe C kanë një dimension midis rrezes së Tokës dhe asaj të Neptunit.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Zbulohet përbërja e dy planeteve jashtë sistemit diellor”

  1. lavazh truri says:

    O na henkshi “ate qe nuk thuhet” o mashtrues nderkombetare “shkencetare”
    1700 vite drite larg dhe keta kelyshe kurvash e gjeten se njeri paska shume hekur dhe tjetri qenka si toka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Me çfare i matet 1700 vitet o zagare ????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Me çfare e konstatuat hekurin o pederasta ????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *