DEKLARATA/ Presidenti i KE-së, Juncker krah Ramës: Zgjedhjet duhet të mbahen në 30 qershor, ndryshe do të dëmtohej Shqipëria!

Presidenti i KE-së, Jean-Claude Juncker, ka kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve vendore në 30 qershor, gjatë një conference për shtyp me kryeministrin Edi Rama.

Në të kundërt, sipas Juncker, do të dëmtoheshin shanset për çeljen e negociatave dhe rrugën europiane të Shqipërisë.

“Zgjedhjet janë caktuar në  qershor dhe duhet të zhvillohen!

Qytetarëve nuk mund t’ju mohohet e drejta e votës. Nese zgjedhjet nuk mbahen, demtohet e ardhmja e Shqiperise”, tha ai.

Gjatë fjalës së tij, Juncker vlerësoi reformat e qeverisë dhe tha se personalisht, është pro hapjes së negociatave.

“90% e shqiptarëve e mbështesin reformën në drejtësi, për të mirën e qytetarëve dhe të vendit.

Reformat nuk bëhen për të përfituar disa institucione, por për njerëzit e Shqipërisë, për të jetuar në një shoqëri të ndershme, ku shteti ligjor respektohet dhe shteti është i besueshëm.

Nuk ka arsye më të fortë se kjo për të vijuar këtë progres impresiv.

Për KE-në, duke u bazuar në vlerësime objkektive, Shqipëria është gati për hapin e radhës.

Prandaj i kërkuam KE-së hapjen e negociatave, por ka disa pengesa për t’u kaluar.

Autoritetet shqiptare kanë plotësuar kërkesat.

Nëse i kërkojmë një vendi të bëjë këtë apo atë dhe ai i plotëson, nuk kemi si i themi ‘JO’.

Unë jam në favor për hapjen e negociatave, pasi Shqipëria ka plotësuar kërkesat, por nuk është sekret se disa vende kanë disa shqetësime.

E kam siguruar kryeministrin se do të mbroj çdo vijë dhe deklaratë të raportit tonë.

Lufta kundër kanabisit është një shembull.

Dua të theksoj, edhe pse është një cështje e vështirë, rëndësinë që ka uniteti politik në arritjen e qëllimeve të Shqipërisë.

Të gjitha partitë politike në vend duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në institucionet demokratike.

Zgjedhjet janë parashikuar për në fund të qershorit, qytetarët nuk duhet të pengohen të ushtrojnë të drejtat e tyre demokratike.

Nuk mund të bllokosh shprehjen e vullnetit të qytetarëve shqiptarë, prandaj mendoj, pa ndërhyrë në këtë debat të brendshëm, që zgjedhjet duhet të zhvillohen, përndryshe prespektiva europiane e Shqipërisë do të vonohet.

Këto zgjedhje duhet të mbahen. Nëse jo, do të shtynin perspektivën europiane të Shqipërisë.

Kështu që jam i lumtur që të dëgjoj kryeministrin.

Jam në favor për hapjen e negociatave në verë apo fillim të vjeshtës”, tha ai gjatë fjalës së tij.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “DEKLARATA/ Presidenti i KE-së, Juncker krah Ramës: Zgjedhjet duhet të mbahen në 30 qershor, ndryshe do të dëmtohej Shqipëria!”

 1. Mona floriri says:

  TOP BERRISHA LIKE FLORIRI LULE LESBIENE FLAMURI PA SHKOPE AGE DUAN MOS INTEGRIMIN PER TI SHPETUAR SPAK

  1. ben says:

   Gazeta
   Po pse nuk e jepni me video, ta degjojne rilindasit me ze dhe me figure
   Qe ky tipi ishte prape tape
   Qe zgjedhjet sipas tij jane bere ne 30 prill
   Qe gazetaret e pranishem u dhine tu qesh me pianecin dhe me timonierin
   Qe ky pianeci eshte askushi se ne europe jane bere zgjedhje
   Jepeni me video

 2. Tironci says:

  Ha Mut o Like tashti,e mundesisht fto edhe Salen me kurven Lul,por mos harro ene buçen tate Monen.Plus ene gjith ato loqe analist dhe gazetar qe akoma skon kuptu qe jon bo si llaxoret me vaktit.Shko .iuni tashti e po patet byth boni noi sekelldi ditet e zgjedhjeve se shkopin ke veni do ta hani.

 3. Amy says:

  te lumte Juncker ! mbeshtetja e KE eshte me shume rendesi per demokracine ne Shqiperi ! Bravo edhe Rames !

 4. Dauti says:

  Mbaje ne bythe o like hajduti

 5. Dauti says:

  Tani o popull beosj e keni te qarte, o besoni Junkers o like hajdutin me cizme Zgjedhja juaj

 6. lymi says:

  Hani nga nje mut te modh o Sal, Lul dhe Ilir e Mona FLORIRI…….
  Dhe ju o shpellare qe perkrani kriminelat…..
  RROFTE BE…….

 7. ¬ says:

  Italia e urren nazistin Juncker.

 8. Ilir says:

  Po po u be rremuje me Shqiperi Do hequr zvarre Juncker..

 9. shqiperia ime says:

  like te rroi cizmja e mones be dorheqen dhe shko me sale mbytu ne lalez se shqiptaret e moren vesh ca do europa nga shqiptaret ti shko ne e koren e veriut megjith kalamaj o gjak prishur pa surrat

 10. "KOMITETET E MALEVE" TE PARTISE DEMOKRATIKE says:

  Udhezues i vicidolasit per “Protesta me forcat e veta”
  SALIU PO KRIJON “KOMITETET E MALEVE”

  PlaKU I Marre i opozites i therriti Lulin e Moniken per ti njohur me projektin e ri te aksionit opozitar.
  -Tani,e filloi ai,qe rublat per trasportin e militanteve ne Tirane kane firuar se ato te fundit i harxhoi Xeni me ate dashnoren
  duke propoganduar idete tona andej nga Karaibet,tashme,duhet te aplikojme “protesta me forcat e veta”.
  Pastaj ne Tirane i sollem tete here,por EDI ne menyre anti demokratike i lyente shtyllat e eletrikut me graso duke u hequr te
  drejten militanteve tone te ngjiteshin neper shtylla si jane mesuar te kacaviren neper pishat tona te larta.
  Na fal edhe ti Monika se vajtem e ta dogjem edhe Floririn tend sepse edhe dekreti i tij nuk piu uje.
  Iku per lesh miku im i 21 janarit…

  Atehere mbani vesh e degjoni per “protesta me forcat e veta”.
  Te porositen militantet tone tu behen “morra pidhi” votuesave te 30 qershorit,na fal ti Mona per krahasimin,por e thash ne
  menyre figurative.Psh ne se ne fshati X keni marre vesh qe Malua do te votoi ne 30 Qershor ti kerkoni qe te MOS votoi.
  Ne se Malua nuk degjon keshillat tuaja ne darke kur te erret te dergoni Flamurin ti thyej xhamat.
  Po ne se Malua,perseri nuk ndron mendje naten tjeter Flamuri me Sahitin ti djegin mullarin e barit.
  Ne se perseri Malua ngul kembe qe do te votoi ne 30 qershor Flamuri,Sahiti dhe ndonje tjeter le ti vene flaken
  shtepive te malove…
  Le te ndizet flake katundi prej aksionit tone opozitar! Rama Ik!

  -vazhdojme me menyrat e tjera te “Protestave me forcat e veta”…

 11. Black Eagle says:

  Sali Karaxhici dhe Ilir floriri Bashk me grate e tyre biollogjike e politike Jane kurbani i DREJTESIS SE PER TU JEDHUR HAPA TE RENDESISHEM.DHENPER TU ATASHUAR ME.VLERAT PERENDIMORE.

 12. xhoxhi says:

  Atëherë ë të dëgjojmë këtë që drejton europën apo këtë rotën tonë qe thotë do e heq zvarë Ramën?Prokuroria duhet të dëgjojë këto deklrata që vijnë nga Evropa dhe duhet të fillojë arrestimet e këtyre banditëve që fëasin në emër të popullit pa asnjë popuëë me vete por vetëm hajdutë..

 13. Iliria e bashkuar says:

  Merci Europa.

 14. fcb says:

  Po jo me ky tha te mbahen me 30 Prill zgjedhjet :))

 15. Gjin says:

  O zot me c’matufer doni me jua shit sapunin per djathe shqiptareve …

 16. Taras Bulba says:

  Zgjedhjet nuk duhet te shtyen , drejt e thote Presidenti i Komisionit Europian , ama nese nuk behen nuk do te thote se erdhi fundi i botes , sic e thote z. Juncker, vec mos te haroje se vete Europa eshte shkaktare indirekte per krizen ne Shqiperi, le te hapi negociatat, sic ka premtuar , dhe cdo gje dhe cdo kushshkon ne vendin e vet , uji shkon ne avllak thote populli yne , po e shtyni dhe e shtyni daten , nuk mbani premtimet , i jepni shkak kujtdo te destabilizoje ose quhet opozite e koruptuar deri ne kocke , ose quhet nderhyrje e aksit Rusi-Serbi.
  Jepini ju daten e fillimt te marveshjes dhe do shikoni si do regullohen gjerat e ballkanin perendimor dhe ne vecanti ne Shqiperi deri atehere ama deklaratat pa fryt spine uje , smarin vesh opozitaret “hallexhinj” shqiptar nga deklaratat pompoze, jemi mesuar me kamzhik ne , amerikanet po me ardhjen a Trumpit , duken disi te distancuar , dhe Eu dhe USA duket sikur ua kane !ene ne dore shqiptareve ga zgjidhin vete krizen , nese kjo vertetohet dite te keqia do vine , kemi pervoje ne nga ato……..

 17. Ujku Plak says:

  O Idioter !
  Junckeri eshte ISH , ka humbur ne zgjedhjet e BE .
  Fjala e tij eshte pa vlere .
  Jeni ne vete apo jo .
  Zgjedhjet jane shtyre dhe pritet Dorheqja e Rames .

 18. EJ says:

  Juncker ka probleme me kujtesën plus që pi shumë alkol 😀.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *