Ilir Meta “dorëzohet”: Zgjedhjet e 30 qershorit nuk do të jenë ligjore, presidenti s’i ndalon dot. Unë s’pyes as për italianë, amerikanë apo kinezë. Këtu vendos unë

Presidenti Ilir Meta u shfaq në një konferencë për shtyp që në mëngjes herët, për të komentuar vendimin e Kolegjit Zgjedhor për zgjedhjet e 30 qershorit.

Ai u duk i dorëzuar për mbajtjen e zgjedhjeve dhe deklaroi se ato nuk do të jenë ligjore.

“Vendimi ka të bëjë vetëm me marrëdhënien e partisë ankuese dhe organizatës socialiste të KQZ.  Kolegji Zgjedhor nuk mund të diskutonte dekretin.

Institucioni i Presdientit nuk është thirrur si palë dhe vendimi nuk mund të prodhojë asnjë efekt.

Ai është truk procedurial për tëjustitifkuar veprimtarinë e organizatës socialiste të KQZ-së dhe për të ndërtuar një operacion propagandistik.

Zgjedhje më 30 qershor ligjërisht nuk ka dhe nuk do të ketë”, tha Meta.

“Unë mbetem besimplotë edhe pse janë shpërdoruar 2 jave që kur unë mora vendimin.

Do vazhdoj të jem i qetë dhe i duruar, por presidenti i Republikës nuk ndërhyn për të penguar zgjedhjet partiake, por lidhur me datën e 30 qershorit, kjo datë ka rënë. Nuk ekziston ligjërisht.

Nëse dikush do të bëj zgjedhje të karakterit partiak, presidenti nuk ndërhyn.

Në Shqipëri vendos vetëm një institucion për zgjedhjet, ky është Presidentit.

Ndaj apeloj për reflektim, dhe kush vazhdon në rrugën e paligjshmërisë do marrë përgjegjësinë dhe askush nuk i shpëton dot”, theksoi Meta.

I pyetur për faktin se ndërkombëtarët këmbëngulin për mbajtjen e zgjedhjeve, ai tha se në Shqipëri vendos ai, jo të tjerët.

“Në Shqipëri i anullon zgjedhjet vetëm presidenti.

Unë nuk fshihem pas asnjë ambasador, siç bëjnë politikanë të tjetër.

Unë s’kam anulluar zgjedhjet italiane, amerikane, apo kineze, por shqiptare.

Unë reagova për shkak të një krize politike dhe zgjedhje të tilla nuk plotësojnë asnjë kriter.

Unë s’kam anulluar zgjedhjet në asnjë vend të huaj, në asnjë fondacion apo në ndonjë Ambasadë.

Por zgjedhje ligjore nuk do të ketë”, tha Meta.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

49 komente në “Ilir Meta “dorëzohet”: Zgjedhjet e 30 qershorit nuk do të jenë ligjore, presidenti s’i ndalon dot. Unë s’pyes as për italianë, amerikanë apo kinezë. Këtu vendos unë”

 1. Like says:

  Vertet ti nuk i pyet ata, por ÇEÇUA KA BIÇAK! Ai vjen te ve prangat, te fut brenda dhe i hedh çelesat ne det.
  Te kujtohet TRIMI SADAM? Po trimi KADAFI?

  Burgu eshte nje nder i madh nese ndalet me kaq!
  Shqiptaret do te çlirohen nga një plehre qe ua ka nxirre jeten!

  1. Peza says:

   Kush je ti more avdall,qe paske kompetence te anullosh zgjedhjet?
   Ku e ke lexuar ne Kushtetute se e paske kete kompetence ti?
   Na cito nenin dhe permbajtjen e tij per kete te drejte qe pretendon?
   Ty mund te te shkrepet qe t’i hapesh LUFTE Greqise,por nuk te le njeri se te lidhin koke e kembe!
   O Mete,e bleve BURGUN me lingotat e tua te flririt!

  2. h says:

   Më jepni një kalë,në këmbim ,ju jap një mbretëri.

 2. Tani qe PO…, i paska ardhe fundi Ilir Metes vete dhe familjerisht, si dhe levizjes se tij Politike LSI, kesaj organizate Mafioze qe ne lindje. Po ne te njejten kohe dhe PD eshte ne te njejten rruge si LSI e familja Meta. Amerikanet tashme e kane futur kete Opozite ne Listen e Zeze, me termin “dhunuese”, por eshte gati ta fusi ne termin “terroriste” seshpejti. Meta dhe Berisha me bandat familjare te tyre LSI+PD e kane tashme fundin te sigurte, sepse i kane shpallur “lufte” SHBA, BE dhe Perendimit ne total. Pra; ne Shqiperi haptazi jane dy organizata Terroriste ne koalicion: PD+LSI, se Partiçkat e tjera jane hiç ne % elektorat, por qe mbahen se jane “Opozite”.

  1. shkerrmoqja says:

   Presidenti me antipatik ne gjithe globin.
   Shko bli ndonje tufe dhi dhe te ngelesh i nderuar per gjithe jeten se ate kumbore qe po tund as dhe lepujt nuk trem dot.

 3. Detari says:

  ky paska qene me budall se mustaqr miu arab

 4. Kuq e zi says:

  E kupton z.meta qe je ne gjurmet e presidentit ivanov te maqedonise?
  Edhe ai keshtu thoshte per gjuhen shqipe pa e dekretuar une ai ligj nuk kalon dhe une nuk do ta dekretoj kurre
  Morali
  Ligji kaloi ivanovi iku

 5. Kaloresi i leshtelikes force e pare says:

  Pyet populli,qe nuk pyet per ty.

 6. likja says:

  Po ky trapi a eshte ne terezi apo ka lajthitur!!! Cfare e mendon shqiperine ky debil, prone te tij ne skrapar??? Po kush e pyet liken sot more aman, a thua e pyet monika, se mendoj se as femijet nuk ja tjerrin me. Cfare vendimi mund te marre ky hajdut. Ne rastin me te pare ai do te arrestohet. Ta provoje se ne rec po behen pergatitjet per ta pritur.

 7. Redi says:

  Bravo shtangist luftë imperialiste Amerikan dhe revizionistëve Kinez dhe kapitalistëve Italian. Ne ecim përpara vetëm në shëmbullin e partisë dhe shokut sali ne duhet ti shpartallojmë dhe ti demaskojmë. Nuk kemi bythë por dotë bëjmë të pamundurën që ti tregojmë vëndin.

  1. Stefi says:

   Po’ ky ,vetem mafiozin di te beje,se edhe nga Italia i dolli emri ne afare mafioze me berluskonin.
   Shpetoi vetem se ish i lidhur me salen.

 8. ILIRI says:

  Keshtu thoshte edhe SADAM HUSAIN, DHE MUHAMAR KADAFI !!

 9. FLUTURA says:

  Mendje ngushte!
  Mendon me koncepte nacionale duke qene pjese e nje bote globale.
  Nacionalizmi streha e fundit e maskarenjve.
  Ti je nje President ne ikje….

 10. I pandehuri Basha says:

  ……”Rreziku anglo-amerikan per PD-LSI”

 11. Petro Thanasi says:

  Likja si Haxhi Qamili ne zyren e presidentit me dite te numeruara

 12. saliu nano meta rama luli cizmja dhe ushtaret says:

  Likja ka bere dhe gjera te mira,edhe Bode Fullani Visho Ajazi te gjithe do falen nga shoku i tyre Edi brekushja,ne dakortesi me Bac Saliun

 13. POPULLI says:

  KY KOKEBRESHKA NA DOLI TRIM SE I KA NE DORE AMERIKANET …SI DUKET DICKA KA SHIT NGA KJO SHQIPERI E NJERE….??!!!!!!

 14. faro says:

  3 shtete I përmend, Rusinë JO!

 15. pepja says:

  HAA I ZIU TI TY STE PJERDH GRUAJA DO TE VENDOSESH PER POPULLIN.

 16. Ujku Plak says:

  Komsomolas !
  Nuk arrini qe te kuptoni nje gje te Vogel por Shume te Madhe :
  Like Floriri vazhdon tu beje Zbor ju o trushplare .
  Ironia eshte e Qarte .
  Zgjedhjet jane per Organizatén Socialiste .
  Rama po provokon rende per perplasje Civile sidomos kete javen e fundit duke levizur me Gjithe Eskorten e Shtetit si te Policise si te Gardes por dhe te Mitingasheve me 100 Autobuza qei i eksporton ne çdo miting dhe me dhjetra makina me Karrike dhe Baze materiale sa qe çdo Antimiting i Rames i kushton Shtetit 1 Milion € .
  Pse e ben ?
  1-Te mbuloje Skandalin e Pergjimeve
  2-Ka frike nga te tijte te dorhiqet sepse duan te mbrojne Gjene e Vjrdhur dhe se Disa Deputete kane lene Mandatin e Deputetit per tu bere Kryetare Bashkie mirpo kane harruar qe u ka Humbur Luga per te ngrene Detin te cilin e kujtojne se eshte Bere kos .
  Pse ju doni qe Likja te hyje ne lufte dhe te ndaloje zgjedhjet e PS-se .
  Te besonit se Likja eshte budalla nuk do te ishte aty ku eshte sot ..
  Nuk keni pare gje akoma nga Likja .

 17. demokrati says:

  Mos u fry kot, mos bej sikur ske frike,Sadami u fut ne vrime te miut dhe e pe ku perfundoi. Ti nuk vrave sa Sadami, 4 i ke mbi krye, para e flori sa Sadami po. Ti perdhunoje ne zyrat e shtetit. djemte e sadamiy po ashtu. Sado mundihen larot e irfanit te intimidojne opinionin publik dhe ta hedhin kunder SHBA, pergjigjene moro nga av.Ngjela. prape fundi yt nuk mund te shmanget.

 18. leka says:

  nuk eshte idiot , eshte i poshter i lig e hilacak…skuth njeri…edi desh me vene vetullat e hoqi syte me liken president

 19. Haski says:

  Do mbaje pergjegjesi Rama per kete “presidenti me i mire i te gjitha koherave” se nuk ja kishim borxh.

 20. luli sala mona likja sabotataor says:

  tani ta kuptoj ky popull se enver hoxha luftoi per ta ndertuar kete vend shqiperia paska pasur gjithmon tradhtar prandaj enveri i fuste ne burg si tradhetaret lubonja e te tjer qe sjan pak e shikoni o popull kush po e shkateron shqiperin ………… EDI boten e ke me vete 80% TE POPULLIT E KE ME VETE BEJ SHTET RRETHIM ARESTOJ TE TER NGA PRESIDENTI DERI TEK I FUNDIT KETA QE PO HAPIN LUFTEN CIVILE GJENDJE E JASHTE ZAKONSHME POLICIA USHTRIA JAN TE SHTETIT DHE SHTETI ESHTE NE RREZIK SKA ME KOHE VEPRO KE MBESHTETJEN E EUROPES DHE TE AMERIKES TALLIN BYTHEN NJE GRUSHT FSHATARESH DHE SHPELLARESH ZHDUKE KETE FARE TRADHTAREKETA JANE BALLISTAT E VITIT2019 RROFTE SHQIPERIA

 21. 19 says:

  O ujku plak qeke bo ujke bythqire me duket.se ske me dhembe .

 22. Fallxhoria says:

  O Ilir cna bere oiiii…

 23. ZOROOS says:

  EDI RAMA DUKE NJOHUR ME IMTESI ILIR MUTIN U TREGUA BURRE SHTETI E VUR PRESIDENT DHE 1 I HENGRI KOKEN 2 DUKE E TRASHEGUAR LESHELINE FALLXHORJA E SHKATERROJI DHE KESHTU DUHEJ 3 LIKJA DEZERTOI INTERESAT E KOMBIT DHE MBRON VICIDOLIN LULKEN QIMIN DHEMAFJEN 4 REALIZOI DIVORCIN POLITIK CIZME FLORI TASHEM ESHTE FAKT 5 NCORI JASHTE LOJE ME NOKAUT GJITHE PD 6 HAPI PERSPEKTIVE PER NEGOCIATA 7 SHPETOI SDHQIPERINE NGA GANKSTERET ME GRAVATA

 24. Koba says:

  Ke marre FUND me te TANA.Or Koqe Kandari .Po behesh si Sadam Hyseini dhe El Khadafi qe u varen apo hengren koqen e Plumbit.Duket se e ke bere nasihat te perfundosh ne Reç te Shkodres.Te gjithe ata legenet qe te rrijne rrotul nuk do te afrohen ma.Dhe Baxhella do te divorcohet se do ta Hedhe Fajin dhe Vjedhjet TY or Gazep.Do te ngordhesh i Pshurrosur dhe i menderosur.

 25. AAA says:

  Liken e shkrete e gjeti si puna dhise.
  Shkoi dhe hengri buken e cobanit.
  Kujdes or trim i Skraparit bashke me gruan se po na ikni per lesh.
  Si tja bej KOMBI pa LIKE pastaj??!!!
  Per pak harrova:
  Bej kujdes or trim me keta INPERIALISTET AMERIKANE se do na i lesh macet jetime.
  Kshu pra LIKE djali
  HAP SYTE!!!

 26. Fallxhorja me Cizme says:

  Rrofsh o president,sa malet e Skraparit,o president,paty o president,Shqiperia nuk do ishte kjo qe eshte mbas dekretit tend ,o president,po nuk te doli ajo qe mendove ti o president,po me kete frymezove Voltanen,Mziun,Kapllanin,ate qe te shikon filxhanin ne mengjes,o president,oi,oi,oiiiiiii……ah mor e i shkreti ti sa keq ke ngecur.

 27. Arifi says:

  O loqe skrapari!! Hoqen sadamin dhe gedafin se qen rrugve! Qe i prisnin me nderime te medhaja mbretereshe e anglis e sarkozy e presidentet e tjer me radh. E jo me ty kokpalar qe as emrin nuk ta dine ne rangje te larta politike..

 28. Elba says:

  Ilri doli kunder te gjitheve.Si mafioz,tradhetoi ne fillimPopullin.Pasi kapi veten,filloi te hedhe shqelma,majtas dhe djathtas.Shqiptari me I keq.Mendoni per nje cast,sikur te jetonim nen Diktature.C’fare mund te bente ky Njeri.Nje zot e di.Vetem ne Shqiperi ndodh.Nga hici,gdhihesh dikushi.Pa asnje kontribut.Intelektual? Jo e jo!Po cfare?Grabites I Lirise se Popullit te vet.Bashkohet me nje Opozite Inekzistente.Mendoj,per veprimet e papergjegjshme te saj,mund ti quash Rrebela.Ne Demokraci eshte e vertete,mbeshtetet pakica.Kur ajo eshte e paster dhe e kthjellet si rrezja e diellit.Populli ka besuar kete mazhorance.Te presim dhe shpresojme.

 29. USA says:

  O ujku zgjebes sikur nuk do beheshin Zgjedhje me 30 qershor?? Po ju fekalet shqupit jeni ngopur gjithe jeten me lugen bosh Po luftoni komunizmin me sal varkarin e s. Hoxhes ne krye. Pastaj paret shqiptareve me te pastra Vjedhja piramidave 96. Nuk do njohim referendum in kushtetute 98 betohej saliu jo vetem e njofti po betohej per ate Kushtetute. Betohej se vrasesi i azem hajdarit eshte fatos nano tani saliu e ka shok te ngushte. Betohej saliu se sdo njihte Ndarje teritoriale tani ka ndare dhe pd sipas asaj ndarje teritoriale. Ju keni jo nje po te gjithe Inkoherece Mendimi. Mire qe jeni Cmendur po Pse te gjithe Menjehere.

 30. Arjan says:

  Ky nuk eshte presidenti im,nuk kam dhene vote per kete plehre .Rahmuti gaboj rende duke bere pazar me voten e 1 milion Shqiptareve.Nuk eshte hera e pare qe qeveritaret Shqiptare diletante matrapaze shesin parimet themelore kombetare per interesa vetjake,prandaj jemi ne kete gjendje te pashprese kritike per kombin sa njerezit e rruges diktojne .Qe rahmuti e ka dhjere e dine te gjithe per sa kohe vrasesit e 21 janarit ,gerdecit,bredhin te pashqetesuar.Per sa kohe ne parlamentin shqiptar ulen figura si kryekrimineli Sali kerma .Je akoma ne kohe zoti Rama ta besh shembull kete kriminel te pandreqshem .Populli te ka dhene voten jo ta shesesh Shqiperine duke e dhene me koncesione ,te ka dhene voten jo ta zbrasesh shqiperine Po ta shtosh ate ,te kane dhene voten te zbatosh ligjin per cilindo qe e prek ate.

 31. Hamdi says:

  Presidenti me kungull qe kane pasur shqiptaret.

 32. Skraparleshi says:

  Ti te rruan topet o shoku president.

 33. Sit back and relaks■●▪uu7tgh76rt%^* says:

  o gazetar kolloqife i temes, thote nuk ndaloj zgjedhje partiake o debil 24 karatsh, nqs nuk e di diferencen midis zgjedhjeve partiake, lokale dhe atyre te pergjithshme kombetare kot qe te paguan Mero Zuckenbergu, megjithese edhe ty edhe Mero Zuckenbergun iu ka ne bordero tjeter kush.

 34. Sit back and relaks■●▪uu7tgh76rt%^* says:

  o gazetar kolloqife i temes, thote nuk ndaloj zgjedhje partiake o debil 24 karatsh, nqs nuk e di diferencen midis zgjedhjeve partiake, lokale dhe atyre te pergjithshme kombetare kot qe te paguan Mero Zuckenbergu, megjithese edhe ty edhe Mero Zuckenbergun iu ka ne bordero tjeter kush. .

 35. Sit back and relaks■●▪uu7tgh76rt%^* says:

  o gazetar kolloqife i temes, thote nuk ndaloj zgjedhje partiake o debil 24 karatsh, nqs nuk e di diferencen midis zgjedhjeve partiake, lokale dhe atyre te pergjithshme kombetare kot qe te paguan Mero Zuckenbergu, megjithese edhe ty edhe Mero Zuckenbergun iu ka ne bordero tjeter kush. ..

 36. the curaçaoan says:

  idhir muta të bllabërisë & pak ditë… me idenë idiote se është faktor & i duhet patjeter us & eu të negociojnë me të, përndryshe do anojë nga rusia…
  qen i shitur! & burgun e ka pak!

 37. Qelbesira nga Vicidoli says:

  Meta ik. Meta ik Mortja ik

 38. Dritan K. says:

  Meta po flet si Erdogan. E fundit është në rënie të shpejtë dhe do të rrëzimit së shpejti. A mund të kontrolloni nëse ai takon Erdoganin këto ditë? A dëshiron të krijojë një sistem presidencial? Apo po tallet me njerëzit, institucionet shtetërore dhe gjykatat?

 39. Free says:

  Po kush ta sajoj deklaraten mor dallaver.

 40. Likja..... says:

  fjalet e fundit te like floririt,do jene,me jepni njei lingote te shihem,dhe nje kreher te krihem….

 41. lushi says:

  po per ate te saterme pyet ti o manjak

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *