EMRAT/ Regjimi në verën ’90-të: Kush u fut në Ambasada nga Artet dhe Kultura (dhe analisti i sotëm i Zhejit, një ish-magazinier)

Në valën e hapjes së ambasadave, në verën e vitit 1990, i gjithë regjimi ishte vënë në alarm për të zbuluar se kush kishte hyrë në përfaqësitë e huaja në Tiranë, me synimin për t’u larguar nga Shqipëria.

Nga Komiteti Qendror i PPSH-së iu ishte shpërndarë një urdhër gjithë institucioneve shtetërore për të bërë një skaner e për të hartuar listat e të larguarve.

Në këtë valë aksioni, edhe në institucionet e  Kulturës dhe Arteve ishte bërë një kërkim i hollësishëm ku ishin hartuar listat me “guximtarët”, apo ndryshe tradhëtarët e atdheut.

Drejtori i Kuadrit në  Komitetin e Kulturës dhe Arteve, Gjik Kurtiqi, ishte njeriu që përgatiste këtë listë duke vënë në skaner gjithë institucionet vartëse të kulturës dhe arteve të asaj kohe.

Ja informacioni i përgatitur për Komitetin Qendror:

Informacion 

Sipas porosisë së dhënë verifikuam edhe një herë gjendjen në institucionet, ndërmarrjet e sistemit të kulturës dhe të arteve. Nga verifikimi del se janë futur në ambasadat e huaja 49 punëtorë e nëpunës, katër prej të cilëve me gjithë familjet e tyre.

TOB, dy vetë

Marketin Kola, korist me arsim të mesëm

Armand Aga, elektriçist me arsim të mesëm.

Cirku: 5 vetë, të pestë akrobatë

Artur Pasakli

Shpend Kurti

Arjan Stoja

Edmond Garuli

Silvana Dibra

Instituti i Monumenteve, 4 vetë

Avni Delvina, skicograf, me arsim të mesëm

Servet Frashëri, mekanik

Ilir Baze, mekanik

Skënder Ibro, punëtor

Kinostudio, 4 vetë

Diana Hoxha, piktore, me arsim të mesëm

Armand Xhuli, as/regjisor

Shpëtim Manxhelaku, shef furnizimi

Ilir Demalia, magazinier

Teatri Popullor, 1 vetë

Gjergj Gjika, aktor

Teatri i Kukullave, 1 vetë

Eva Pëllumbu, aktore, me gjithë vajzën

Kombinati Poligrafik, 31 vetë

Osman Terazini, punëtor

Luan Arapi, punëtor

Ilir Halo, punëtor

Ilir Koto, punëtor

Luiza Plaku, punëtor

Bashkim Hoxha, punëtor

Faik Duro

Alma Jegeni

Avni Aliko, korrektor

Afërdita Kuke, korrektore, me arsim të lartë

Arben Sala, punëtor

Hektor Hodoraj, punëtor

Genc Gjoka, punëtor

Skënder Vulka

Skënder Shurdha

Lindita Gjeloshi

Eduart Gjora

Nexhmije Thëllënxa

Shtypshkronja “Mihal Duri”

Alfred Luka, punëtor, me gjithë familje

Sotiraq Capi, Punëtor, me gjithë familje

Bujar Dushku, punëtor

Hektor Boga

Dashamir Koçi

Afërdita Reçi

Emilian Holi

Elmas Rada, me familje

Shtypshkronja “8 Nëntori”

Ilir Muça

Dispencat

Ilir Preza

Drejtoria Qendrore e Poligrafisë

Ramadan Dushku

Shtypshkronja “Bashkimi”

Agron Bici

Ndërmarrja e Librit

Robert Maçi, shofer

Shtëpia qendrore e krijimtarisë Popullore

Sokol Çelia, shofer

Siç mund të vihet re, emri më i njohur është ai i Ilir Demaliajt, një individi që vetë-afirmohet si një prej zërave përfaqesues të rebelizimit të asaj kohe. Sot, te studio e Zhejit, ai ftohet dhe në rolin e analistit. Por siç mund të vihet re, atë kohë paska qenë magazinier.

Emër tjetër i njohur është Armand Xhuli, po nga ish-Kinostudio, i cili ka punuar si asistent regjisor në vitet ’80-të. Xhuli, një ndër personazhet e njohur të jetës bulevardeske tiranase, jetoi për shumë vite në Itali, për t’u kthyer më pas sërish në Tiranë ku vijon të jetojë dhe çuditërisht i padashuruar me emigracionin.(Tesheshi)

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “EMRAT/ Regjimi në verën ’90-të: Kush u fut në Ambasada nga Artet dhe Kultura (dhe analisti i sotëm i Zhejit, një ish-magazinier)”

 1. kllouni says:

  Ne liste ka vetem nje Artur qe ka qene akrobat, as magazinjer as Zheji. dhe nje magazinjer qe nuk ka qene as Artur dhe as Zheji. Tema eshte bere me pacaure se website e fake news.

  1. Hasoni says:

   Meso te lexosh shqip njehere pastaj shkruaj!

  2. Shaqo says:

   Kllouni, si ai ne liste, pa shkolle, nuk kupton.
   Eshte fjala per magazinierin e kinostudios, qe sot Zheji zhuls si nga pamja dhe folura, e ka te ftuar si [email protected]!

  3. Hoxh Armandi says:

   Demalia beri nje shkrim ne facebook kur fliste se si gjenerali Lee shpetoi luftoi per Veriun ne luften civile amerikane. Me i pjerdhur se kaq zor se gjendet.

 2. h says:

  Ishin shume herë më të përparuar dhe kulturuar ata magazinierë nga Tirana e asaj kohe,
  sesa mark markët e sotëm me universitet kristali.
  “Intelekutalet e vërtetë i kam takuar nëpër kampet e internimit”,-thoshte F.Dostoievski.

 3. Shaqo says:

  Kllouni, si ai ne liste, pa shkolle, nuk kupton.
  Eshte fjala per magazinierin e kinostudios, qe sot Zheji zhuls si nga pamja dhe folura, e ka te ftuar si [email protected]!

 4. Petriti says:

  Syçi qe beshtyn nga larg si gjithmone, pa personalitet ka qene, eshte dhe do te jete, kudo, kurdo dhe ne cdo vend apo kohe te jete!

 5. Arbeni nga tepelena says:

  O klloun nuk thot qe turi ishte atje,por analisti i turit.

 6. Roberto says:

  Ej kos e shani SYCIN,Ilir Demalia se Artur Zhej krenohet me te. 😀😀Ai eshte nje delirat idiot qe se ka shokun. Inatet e vjetra app endrat e tij si magazinjer nuk jane pjerdhur nga askush prandaj dhe ai merr kot si pushka e jevgut kur debaton. DEMALIA eshte njeri prek grupit te te deshperuarve qe nxjerrin mllefin tek “deputeti”Zhej😀😀.

 7. Miri says:

  Cfare eshte kjo flete-rrufe nga komunistet e Temes?

  Clidhje ka se cfare ka qene Demalia apo Xhuli?

  Apo nuk shkojne pas qerres se Edi Rames dhe o burra ti demaskojme?

 8. Gjyshi says:

  Dhe perse paska qene magazinier e nuk ka te drejte te analizoj politiken? Me mire ai se ata analistet e zerit te popullit qe e kishintrurin me veprat e Hoxhes e qe per 20 vjet rresht na çane kryet, bashke me kete Gjiken qe bente raporte me lista a njerzish qe mund te rrezikonon jeten po qe se punet do te kishin shkuar ndryshe..

 9. Altini says:

  Opa opa ke xhaxhi lopa
  jeni ber vaj medet

 10. ana says:

  Shkrim budalla dhe inacor. Vetem e vetem per te pergojuar nje person por pa argumenta. Turp per autorin e ketij shkrimi, eshte shume here me poshte se personat qe kerkon te poshteroj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *