Memoriali turk në Tiranë, prokurori shqiptaro-amerikan: Po gjaku jonë?

Nga Gjon Juncaj

Të dashur politikanë të Tiranës,

Kam edhe dy përmendore të tjera ku përfshihen njerëz të vrarë jashtë Shqipërisë për t’i shtuar në park.

1.Në vitet 1998-1999, mijëra burra, gra dhe fëmijë shqiptarë u vranë në gjithë territorin e Kosovës. Emrat e tyre nuk janë renditur në parkun publik të Tiranës. 

Jam i sigurt se mijëra vizitorë kosovarë që vijnë në Shqipëri çdo vit do ta vlerësonin këtë shenjë respekti.

2.Në vitin 1919, 74 burra shqiptarë u morën nga shtëpitë e tyre në malet e Hotit dhe u ekzekutuan së bashku nga ushtria e Mbretërisë së Serbisë dhe Malit të Zi. 

Ata u hodhën së bashku në një varr masiv, ku mbeten edhe sot e kësaj dite, 100 vjet më vonë. 

Një nga ata burra është edhe stërgjyshi im. Unë dhe anëtarë të tjerë të familjeve shqiptare dëshirojmë të shohim edhe emrat e tyre në park.

Ne do t’i donim këto përmendore në parkun e Tiranës sepse ne nuk besojmë se ato i përkasin një parku në Stamboll (turqit do të pajtoheshin me ne për këtë).

Ne nuk kemi lekë, euro, lira turke, apo ndikim politik me të cilat të paguajmë.

Vetëm derdhjen e gjakut shqiptar. Shpresojmë që kjo gjithashtu është një monedhë që do ta pranoni.

Faleminderit

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Memoriali turk në Tiranë, prokurori shqiptaro-amerikan: Po gjaku jonë?”

 1. Bato says:

  Gjon, respekt te thelle per ju! Diskretitimi i ketyre palacove mjerane ne sherbim te turqnise nuk behet me mire nga sa e keni bere ju, me gjetjen tuaj.

  1. Kelmendi says:

   Kryeministri hesht, kryebashkiaku i Tiranes vendos te tallet me indinjimin e shqiptareve te vertete. A nuk eshte koha te dalim e te protestojme për kete poshterim qe na eshte bere ?

 2. Anti FB says:

  Ke shume te drejte z.Gjon. Por politikanet tane jane me plot goje tradhetar sepse jane te korruptuar deri ne maje te kokes. Fatkeqesisht ky eshte realitet ne Shqiperi. Ata qe u vrane jane martire te ketij kombi dhe respekt te perjetshem ata kane ne zemren e popullit pavarsisht se Edi Rama e Erjon Veliaj ne heshtje te felliqur lejuan kete memorial te turpshem ne mes te Tiranes. Plolitikane Sali,Fatos,Ilir,Rama,Basha etj zagare nuk kane turp dhe jane felliqesira. Ne 30 vjet ata kane bere po aq deme ne Shqiperi sa beri Enveri ne 50 vjet. Ju humbte raca.

 3. Kapit Tupalla says:

  Mungon edhe
  3. Memoriali për viktimat e Tivarit
  4. Memoriali për viktimat e politikanëve të papërgjegjshëm të vitit 1997 në Shqipëri

 4. Ciko says:

  Ky shkrim e kjo kerkese vlen me shume se sa kjo pllake e vedosur nga lali Eri !respekt per te renet e kombit te vrare nga Serbet por ,ti or Gjon Junçaj je keqkuptue!Se ndoshta duhet te ishin 74 burra serbe te vrare qe te vendoseshin ne parkun e Liqenit ne Tirane!Pra e thene ndryshe Tirana ka vend per te gjithe ,duhet kuptuar prej Jush jo per ata qe kane kombesine Shqipetare por per turq,grekes perse jo edhe serbe!Leku çon shurren perpjete or mik e ne kete rast shurra e Turqeve ka çuar perpjete Lali Erin!

 5. Vangjeli says:

  Te lumte pena Gjon Juncaj.Dhe kjo qeveri duhet detyruar ti nxjerre ato 74 viktima te pafajshme nga varri masiv dhe tu beje nje ceremoni dinjitoze dhe tu jape nje varr dinjitoz gjithesecilit prej viktimave.Tu beje mbetjeve analizat e ADN dhe tu jape nje emer gjithsecilit.Niseni ju pasardhesit e tyre dhe do te kini pas krejt popullin e Shqiperise.Respekt per kete shkrim mjaft te qelluar.

 6. TOMAS says:

  NE JEMI DY SHTETE,KOSOVE DHE SHQIPERI.NUK ESHTE MIRE TE ABUZOHET ME GJAKUN E TE VRAREVE DHE VIKTIMAVE SEPSE JU DENON ZOTI.LERINI TE PREHEN TE QETE ATJE KU JANE.ATA TANI JANE TE URTE NUK JU KERKOJNE ASGJE NGA JU ,DUAN VETEM QETESI .

 7. ''kurre mos'' luftoni'' me derrat[sunitet],sepse ju leroseni ndersa derrat[sunitet] zbaviten......''[G.B. Shaw] says:

  IPOKRITA TOURKALVANOI,turqit jane birazeret tuaj dhe meritojne nje vend ne halene tuaj Albanistan,kshq cfaredo qe te shkruani jane pordhe me rigon…………….gezuar kurban[jo keq dje,dite festimi per ju,tre koke sunitash u gjakosen] bajromin!

  1. undefined says:

   Shko o rendele pagoni borxhet se do tju vijn e tju vari nga koqet ne mes te Athines si shkerdhata do tju caplejn me keq se Hienat..Antilopet….do mesoni si Jugosllavia ….do tju ja fusin kriqin ortodks jevgjit ne brime te bithes…..

  2. AntiGomari says:

   Si duket dikush ka urrejtje ndaj dikuj.

   Rrofte TURQIA!

 8. Lali hajdut says:

  Ka vend per te gjithe shqiptare por kryesorja te zhduket memoriali i jenicereve te erdoganit qe hamza rama. Lejoi vellain erdogan te ta boje nje dhurate aq te bukur me letra higjenike e mbushen tashti do te thote kushdo te shkoje ti boje shurren dhe mutin se letra higjenike eshte falas

 9. Spiro says:

  Hajde se u hap loja tashi… kush ka nai gjysh qe ja kan vra? Ti vejm gjith te parku tiranes. Se i kapi budalliku te gjith tashi… o burra, ta mbushim parkun me emrat e fisit… si ato lapidaret qe i vejn anash rrugve ku eshte aksidentuar ndonjeri… ta bojm parkun si varrezat e sharres bile. Ti varrosim atu edhe siper ti vejm listat.. pika qe s’u bije. E japi nudalliku dhe kte amerikonin e shqipris.

  1. palla says:

   Edhe une po due nje momeral per viktimat e Gerdecit, por dhe nje per kater te vramet e 21 janarit. Te tan kta qe po bajne zhurme per momeriali turk jane te tan fiogrek.

   1. Or pall nuk jan te tan filogrek por jane turceli qe po bejne harram buken e turkut qe i ushqeu per 500 vjet dhe i dha ofiqe e tituj dhe nga nje tapi toke.
    Edhe ti o Xhon qe thua po gjaku jone,po a e di ti sa ushtare e haneme te sulltaneve e vezireve ngelen ketu?
    Po a e di ti o Gjon Xhon se te gjithe keta mazllemet tane po ju shave turqin sikur i ke share te prinderit.
    Vetem emrat dhe mbiemrat e ketyre i gjen fiset ne arabi e tyrqi

  2. Rrokfrrokmalok says:

   O ti grek shkerdhat tradhtar laje gojen kur flet per Malsoret e Malsise Madhe o bir kurvet. Gjon Juncaj esht gjak bjaraktarit te Hotit Malsore trima qe luftun serbin,turkun i kan larë ato troje me gjak. Shkruj emrat e fisit thotë ky!! Fisi Kelmend nder fiset më fisnike shqiptarë. Nga vjen ti o jevg greqia?

 10. mike says:

  Une nuk jam per vendosjen e ketij memoriali por akti vandal dhe ky reagim katolik ieshte mese i tepert. me falni por ne Shqiperi ka memoriale te ushtareve gjermane, austriake etj,, a e harruan gjakun shqiptare kta fundamentaliste qe mezi presin dicka qe lidhet me muslimanet dhe menjehere shperthejne si shpetimtare te kombit. Si pakice ta dini se prekja e tolerances fetare gjoja ne emer te nacionalizmit eshte e ulet e sa per kombin me gjithe respektin per kontributin tuaj si minorance, pjesa e luanit dihet, i perket mazjorances. Sa per sakrifikimin dhe luften tuaj me turqit muslimane, merreni veten me te mire dhe shiheni realitetin ne sy. Mirdita, zona me katolike ne vend u respektua nga sulltani jo vetem si zgjedhje e tyre por edhe si shperblim per sherbimet e kryera. Ju ishit mercenare me pagese ne krah te sulltanit ne betejen e fushkosoves, ju sipas kronikanteve figuroni killera me pagese qe rrinit neper hamamet e turqise dhe prisnit kliente. Eshte e turpshme dhe e pa moralshme qe pseudo katolike perpiqen ta shfaqin veten si me pro europiane perpara vellezerve te tyre muslimane. Behuni te ndershem me veten tani qe jetoni ne demokraci dhe mos trilloni heroizma fantazme sepse tregoni se jetoni akoma me mentalitetin e mesjetes. Tung,

  1. Lali hajdut says:

   Mike ca akti vandal ato nuk. Jane myslman shqiptare ato jane turq mos i ngaterro gjonat. Edhe une jam myslymon po memariali turk nuk ka pune ne shqiperi edi po te donte ta bote ne stamboll memorialin ne radhe te pare jemi komb shqiptar feja nuk ka pune ketu ktu flitet per krenarine e kombit se politkanet shqiptare po shiten ke greku ke serbi dhe ke turku

  2. petriti says:

   Te shtremberosh faktet historike sipas deshires,nuk te ben qe te kesh te drejte o MIK.Nejse,edhe ty te jepet e drejta qe te shkruash cfare te duash,te vetmet qe jane asnjanese jane GERMAT e tastieres.

  3. Artan says:

   @Mike, ushtaret gjermane austriake kan ren ne shqiperi se bashku me shqiptaret per nje qellim kur keta t fundit s‘ kan asnje lidhje. Sa per katoliket si gjithnje floriri esht me pakice! Po t‘na kishit dashur per vllezer s‘ do ishit ber arab, keshtu qe mos zhgarravisni m…in me shkop se bie ere. P.s edhe mblidhni ato mbetjet qe kishit len mbas masakres dhe beni ndonje supe me to.

 11. Korabi says:

  As une nuk jam dakort me kete memorialin e viktimave turke , por nuk eshte bere qameti , Ah sa per keta viktimat 74 nga ky fshati i ketij shqipo amerikonit ky duhet ta dije se forcat serbomalazeze duke u kthyer te mundur ne shkoder afro 8 ushtar serb kane hyre ne kishen e fshatit Brigje per te shpetuar ndersa keta fshatart trima te fshatit te Gjonit i kane zhdesh lakuriq pra i kane grabit si cubat edhe pse kane qene ne kishe te fshatit ne kundershtim edhe me pelqimin e priftit . Kur forcat serbe i kane par shoket e tyre kane fitu nje urretje te pa pare qe kane mbledhe gjith burrat e atij fshati dhe i kane pushkatuar se keta qenkat rrac e flliqur qe kane poshtru njerzit ose ropberit e luftes ne kishe , kjo eshte e verteta e kesaj masakre 74 hoter. A deshta ti kujtoj ketij Prokororit Amerikone se ju i keni rene mohit si fese dhe atdheut per nje vend apo stol sic thone andej nga malcia e shkodres duke u bere muslimon dhe i mbani edhe sot e kesaj dite keto tradita turko-anadollake . Prandaj zotri prokuror mos na bej pordha me rigon bile sepse edhe tjetr kush e njef historin une kam qen ushtar ne kufi dhe e njof ket zonene dhe treven e prokurit shume mire

  1. Zoja says:

   Per fat t‚keq pak nga ne ka qe pranojn te verteten [email protected]

 12. USA says:

  Ke te drejte Z Gjon po politikanet tane kane 30 vjet qe punojne per serbin kane aktivizuar dhe familjet e tyre po I perzejne ata qe jane kunder serbis. Po ti mund te veprosh dhe ti rrasesh ne burg se ato Po veprojn shume hapur prandaj mbetemi me shrese se argatet e serbise me ne fund do gjejne burgun.

 13. Buzuku says:

  Pajtohem me respekt te thelle.

 14. Nje i persekutuar i „demokracise“ says:

  Bravo Gjon! Ty te ze vend fjala se je ne Shqiperi si amerikan. Fjalet e tua mund ti shkruante cilido, madje edhe me bukur, por eshte ceshtje pasaporte… Shqiptari nuk do te dij per shqiptarin (dmth per veten), ama te merr seriozishte si te huaj kur ke pasaporte tjeter.
  Memoriali eshte turp per shqiptaret dhe kjo eshte dhurate nga E. Rama dhe jo buzequmeshti i tij ne krye te Bashkise, Lali Fiku.

 15. Baliu says:

  Vllezer mos u brengosni, sepse ai “memorial” nuk do te jet jetegjate. Kur Erdogan do ta humbe pushtetin, pushteti i ri mesiguri do te kerkoj nga “vllezerit” shqipfoles qe ta shembin at “memorial”, dhe kjo gje do te behet me te njejtin zell, sikur edhe ndertimi i tije. Easy come, easy go.

 16. antena says:

  Gjon, s’te heq asnje presje vetem do beje mire te kishe permendur edhe genocidin kundra popullsise Came te therur, te djegur dhe te debuar nga trojet e shqipes. Si stergjyshi yt ashtu dhe i imi ne 1919 kane qene dy shqiptar.

 17. ANDONI says:

  MOS TU DUKET ÇUDI KUR NJE DIT TE MIR ,NE VENDIN E SKENDERBEUT NE TIRANE
  TE SHIKOJM ERDOGANIN ME ÇALLME ,
  DHE AT HERE DO THEMI KY ESHTE HEROI JONE ,DHE JO SKENDERBEU TRADHETAR I
  TURQISE , HAXHI QAMILISTAT E SOTEM DO THERRESIN ,DUM BABEN,DUM BABEN !
  TE GJITH FQINJET NA THONE ,TE PA BESE E TRADHETARE ,NE SI BESOJME
  FAKTET NA TRADHETOJNE ! AH SIKUR TE MOS EKZISTOJNE KETO DAMKA TRADHETIE !

 18. SP says:

  Z Gjon,
  Bashkohem me ty por me vjen keq ta them se:
  Ne kena ken e kem me ken province e Turqise derisa te eksistoje parja.

 19. shqiptari says:

  Rrespekt per vllan e madh erdoganin dhe lartmadhsin e tij zotin ramush agen dhe keshtjelles se krujes ti ven emrin e erdoganit per ti lepir bythen turkut per 5 lek

 20. burri huj says:

  Gjoni ka ma se te drejte.Cfare kontributi kane dhane per Shqiperine keta 74 viktimat e memorialit?
  Mjafton te na paguaje dikush e jena gati me u ba vella me te… turk,grek,sllav, kinez

  P.s Te fala Erdoleshit

 21. Gjoli says:

  Te hiqet memoriali ose te heqim Ramen dhe Veliajn,te hedhim qelbesirat.

  1. undefined says:

   “Kur ka me zbrit malsia mjer Shqipnia” Gj. Fishta te Lahuta e malsise. Ka te drejt ai komentuesi Cam kur thote;”Na cave bithen o Gjon. Njehere te na hakrrohet grekun menjehere shpresen e kena te turku, ndersa tani per kete memoral cka nuk po thona. Prajte zot rrezikun.

 22. Alba says:

  Qeveritaret e Shqiperise duke mos dashur dhe ditur te plotesojne standartet e shoqerise perendimore, gjithmone kane pranuar parate e pista te lindjes. Tani po shkojme nje hap me tutje, po kalojme ne nderime te pervecme shtetesh dhe individesh madje… Kjo gafe e qeverise Rama do i kushtoje atij voten time ne zgjedhjet qe do vijne.

  Rama, Veliaj, kur t’ju dale nje vote me pak heres tjeter ajo do jete e imja!! Tradhtare te Shqiperise europiane….

  Nga Alba

 23. Duhet vene edhe nje pllake perkujtimore per te vraret ne uren e qabese. Shkurt muhabeti shqiperia duhet te mbushet me pllaka dhe lapidare per te renet qe nga koha e pirros se epirit dhe deri ne vitin 1997, madje duhen shkruar edhe emrat e luftetareve te skandebegut. Ne kete menyre tek kodrat e liqenti duhet te shkulem pemet dhe te mbillem pllakata me emra te njohur dhe te panjohur. Kete gjen e bon mire vetem Lali Eri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *