“Hanin, pinin e këndonin si në dasma”: Një tregim perlë i Petro Markos, me tërmetet

Meqë njerëzit këto ditë janë të shokuar dhe tronditur emocionalisht nga tërmetet e njëpasnjëshme, po sjellim një tregim të Petro Markos, me çështjet post- tërmeve:

Me këtë rast dua të bëj një parantezë për karakterin e fshatarëve të mi: para një viti kishte rënë tërmet. Shkaktoi dëme të mëdha, madje edhe të vdekur.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe shtetet fqinje dërguan ndihma të mëdha.

Vodhi qeveria, vodhën autoritetet e fshatit, po mbeti dhe për fshatarët.

U nda miell e sheqer, makarona e kuti mishi, voza me sardele, tesha, mbulesa dhe para.

Neve, për një të çarë të murit, na dhanë dyzet napolona. Kështu që fshati i madh, pasi ra në bollëk, harroi të vdekurit dhe me atë bollëk kërciste vera e rakia, byrekët, shqerrat e kecërit e pjekur!

Hanin, pinin e këndonin si në dasma.

Mirëpo për pak muaj i mbaruan dhe nisën të qanin të vdekurit…

Dhe ngjau shakaja më e madhe e atyre viteve: Prifti Parthemo, që ishte dhe shakaxhi, pasi bënte meshën një të diel në kishën e madhe të Shën Spiridonit, doli me kryqin e madh aty në mes të dyerve të ajodhimës dhe bërtiti:

– Gjunjëzohuni!

Të gjithë u llahtarisën dhe u gjunjëzuan.

– Tani, – thirri ai, – lutuni të na vijë tërmeti tjetër, se i mbaruam!

Po tërmeti tjetër nuk erdhi. Erdhi përsëri lufta për bukën e gojës.”- Petro Marko, Intervistë me vetveten: Retë dhe gurët, fq. 90-91(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në ““Hanin, pinin e këndonin si në dasma”: Një tregim perlë i Petro Markos, me tërmetet”

 1. Çentrale says:

  Ha ha . I madh

  1. Vlonjati says:

   Mese aktuale.I pavdekshem i madhi Petro Marko

 2. zaho says:

  Petro Marko i pavdekshem

 3. Nik says:

  Pena tè tilla i mungojn kombit janè tè pakt nè xhiro,i paharruar kujtimi pèr Petro Markon.

 4. Piro says:

  Libri “Rete dhe Guret”, eshte nje perle e vertete. Lexojeni se do kenaqeni.

 5. sypeshkaqeni po shijon jeten si bllokmen says:

  Keta jane turkoshaket,por sypeshkaqenit akoma nuk i ka vajti lajmi neper ishuj qe ngrei sumen perpjete dhe te lutet per nje termet ne Lalez

  1. Gaqi says:

   Tregim per turkoshaket nga bregu!! Ùuùuuuuuuuuu
   Ha muco pi muco. Dhe hoxha qe i bekonte

 6. Bureto says:

  Petro Marko, ishte njeri i mirë dhe i ndershëm, i talentuar, i thjeshtë, burrë krenar etj, cilësime e vlerësime që Petro i ka merituar vërtet, po për të cilat jo vetëm që nuk u vlerësua që në gjallje, por përkundrazi, se qe i tillë vuajti. Fati, nuk përkëdheli Petron, por përkëdheli karrieristët, të patalentuarit, servilët dhe kriptokomunistët, sepse Petro edhe si komunist, por jo anëtar i P.K.Shqiptare, ishte një komunist idealist, ashtu dhe si patriot. Vepra e tij letrare që shkroi dhe la si dhe ajo personale jetësore, i tregoi këto.

 7. nje antar i LIBRAS says:

  Absolut fare,qeka nje teoreme e vertetuar pa matematike.

 8. Julian laci says:

  Ky eshte njeri I madh .

 9. Jimmy Trendelina says:

  E mo mire, paska qene ne kohe te Zogut, atehere keshtu hahej e pihej e kendohej, ne te mire e ne te keq. Erdhi Enver Mortja qe ia hoqi kengen dhe pijen nga goja ketij mileti dhe e vuri te pellase e i dha mut te haje, aq sa nuk merrej me vesh kur ishte per mire e kur ishte per keq.

  1. tarasi 2 says:

   trendeline jo llaf

  2. BON says:

   Bjeri se i bie bukur, analfabet si sta te zogut

   1. Jimmy Trendelina says:

    Ik meso shqip o bythmut!

 10. Komentuesi says:

  Petro Marko gjigand dhe i pazevendesueshem.

 11. Bilbilenjet says:

  Bravo.Sa kam qeshur me kete tregimin e Ptro Markos.Kini ber shume mire qe e kini botuar.

 12. Shqiptari says:

  Ky eshte mentaliteti yne,kjo eshte vetedia jone si popull. Prandaj kerkohet ndryshim,ndryshim,ndryshim e kesaj vetedie e ketij mentaliteti.

 13. Raimond vlonjati says:

  Hahahaha

  Sa te medhenj fshataret , e kishin graduar ne zero , dhe ja shtronin me mish e raki e me kenge , per 7 pale qejfe

  Aty bravo fshatatet , nje jete eshte , kane bere mire qe kane festuar

  Po ama Europa i paska ndihmuar shume edhe atehere

  By the way , Petro Marko ngjan origjinal si dajua im ne pamje

 14. Katnari says:

  Hahaha Jimi Trendelina
  Dhe vazhdojne tju japin edhe keto 30 vjet e fundit.

  1. Jimmy Trendelina says:

   Po mer ti, ka lone Enver Mortja kaq shume mut mrapa saqi ha e ha e 30 vjet e nuk marohet. Kam frike se do vazhdoje edhe 30 te tjera.

   1. Tiger says:

    Tevpallofre Enverinpemen tende gjenetike o Ballist pederast i 17 Mqhit

 15. askushi says:

  Turp per keto historira turp
  Nje qen aje pul te iki dhe e ke mendjente ta
  E jo te nje femi.
  Po te ishin te paret tan te mir nuk iknim nga atdheu
  Turp Turp
  Ulni koken e punoni nuk ka koh o njeres
  Sa e dini do durojne njerzit ne per cadra
  Pun Pun ska koh o Shqiperi do jet von

 16. Vrkrt says:

  E ka thon dhe Lala Gjoni
  Hani pini e palloni
  Sic ka thon dhe nastradini
  Hani pini edhe qini

 17. mark says:

  Perle dhe e shkelqyer………………….

 18. Vaso Pasko says:

  KY ARTIKULL ESHTE PUNE OKTAPODHASH. NUK CUDITEMI KUDO KA OKTAPODHA QE TRUBULLOJNE UJERAT SE ME ATO MBIJETOJN.

 19. MADHESHTOR

  ME I MIRI I KOHES SE VET

  I PAKRAHASUSHEM E TALENTIN E TIJ
  QOFT I PAHARRUAR DHE RRESPEKT PER JU QE QISNI KTO PERRLA NGA SERTARET E
  TE MADHIT PETRO MARKO VEPRA E TE CILIT DUHET TE STUDJOHET NE SHKOLLA SOT

  NJI TROKITJE NE QENIEN SHQIPTAR PER TE SHPETUAR SHQIPERINE -JETEN
  KY ESHTE ME I MADHI TE CILIT JU MOHUA CDO VLER NGA INKUIZICIOI KOMUNISTE ORIENTAL

 20. Pellazgos says:

  Po pse Shen Spiridhon (saint) italisht dhe jo Agios Spiridhonas o “Shqipetari” Petros Markos?
  Ne sikur kemi patur Agia Sofian a Ilyrit Kostandin ne Kostandinopoleos,Agi Saranda Agios Vasilis ne bregdet,si u katandiset keshtu!
  E harruat luften e famshme te Pirros se Epirit per clirimin e Magna Grecias?
  Sa vellezer Epirote u vrane per kete pushtim nga fashistet e Romes?
  Ju ze alergjia kur zihet ne goje Vorio Epiri i Pirros i ndare nga myslimanet turq dhe katoliket fashiste qe ideali i tyre eshte kunder ketij Kombi te Lashte.

 21. Cifuti x says:

  Kenga e hajnit t koteceve.
  Hani pula hani
  Hani dhe pini
  E ju gjela qini
  Se dhe puplat
  Jua ha Muço Trimi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *