Artan Fuga: Duhet të dekorojmë ‘sizmiologun’ grek të Metës, që parashikoi tërmetin apokaliptik. Ta ftojmë të na parashikojë tërmetet e tjera

Arta Fuga ka kërkuar dekorimin e ‘sizmiologut’ grek, i cili kishte paralajmëruar në korrik, se Shqipëria do të goditej nga tërmete apokaliptike.

Fuga madje, ka kërkuar që ai të ftohet në Shqipëri, për të na dhënë mend.

Kujtojmë që ‘sizmiologu’ grek, i dënuar për mashtrim e përhapje paniku, në fakt e mohoi se kishte parashikuar tërmete në Shqipëri, por kjo gjë se pengoi presidentin Meta muaj më parë, të kërkonte nga institucionet shqiptare, që të merrnin masa, se do të përballeshim me një tërmet apokaliptik.

Statusi i Fugës

Unë e kuptoj që ne nuk kemi mundësi parashikimi të ardhjes të tërmeteve (nuk më pëlqen termi “rënie tërmeti”, si bie?) sikurse nuk e dimë dot se kur mbërrin autobuzi i Kamzës ose ai i QUT në qendër.

Rrëmujë hesapi.

Por, këtë e gëlltisim ndonëse modelet parashikuese të dukurive të natyrës janë të shumta dhe të niveleve të ndryshme.

Ne nuk e dimë se kur do të bjerë rrufeja, por që koha do të prishet dhe rreziku i elektricitetit në ajër vjen e rritet shpërthyes si rrufe, këtë probabilisht mund t’a dimë.

Por pasi bie rrufeja ne mund t’a dime se përse ra rrufeja. Të dimë nga erdhën ngarkesat elektrike, etj.

Ne nuk e parashikojmë me saktësi kur vjen në qendër autobuzi i Senatoriumit, por kur ai vonohet, më pas ne mund të analizojmë se përse u vonua.

Pra, tjetër është aftësia parashikuese dhe tjetër ajo e analizës post-factuum, pra pasi ngjarja e paparashikuar të ketë ndodhur.

Mirë parashikimin nuk e bëjmë dot, nuk kemi këllqe, po shkaqet e lëkundjeve sizmike a nuk e gjejmë dot pasi ndodhin?

Pra, pasi ato po na dërmojnë, lodhin, shkërmoqin shtëpitë, banesat, ndërtesat?

Cilat shtresa lëvizin?

Ku?

Pse?

Përse kryesisht në zonën Durrës – Lezhë – Tiranë?

Përse vazhdojnë kaq gjatë, ditë me radhë?

Përse me një aktivitet sizmik pak më të ulët, por përsëri që ka mbetur disi i qendrueshëm?

Cilat shtresa lëvizin?

Cfarë lidhje kanë me detin?

Se tërmet si ky që vazhdon një javë rresht dhe nuk thyen qafën i flamosuri sikur nuk kemi parë më parë!

E ka zënë me ne shqiptarët dhe po na provon trimëri, burrëri, durime kurajo!

Cfarë të bëjmë? Do ta përballojmë!

A kemi sizmologë?

Se ne merremi me pasojat. Shumë mirë bëjmë, por ku janë gjeologët, sizmologët?

Ku shkoi ai dijetari grek? Veç ta dekoronim për parashikim-paralajmërimin e bërë, a nuk e mbanim dot atë ca ditë apo të tjerë të huaj që të na jepnin përgjigjet e pyetjeve sa më sipër?

Ose të debatonin?

Nuk fton dot Akademia e Shkencave dhjetë ose njëzetë specialistë të këtyre fushave nga qendrat më të njohura në botë për survejimin e qendrave të aktivitetit sizmik për të na ndriçuar sadopak?

Cdo institucion duhet të bëjë detyrën e vet sepse gjëja më thjeshtë është që në vend të bësh detyrën tënde shkon kap një lopatë dhe gërmon dheun, ndërkohë që paguhesh për gjë tjetër.

Nuk e bën dot Universiteti Politeknik?

Përndryshe çfarë t’i duam alibitë!

Cfarë t’a duam shkencën nëse nuk e kërkojmë ndihmën e saj sot?

Tani, këtu, urgjent.

Sepse aty është rrënja e problemeve, aty dimë se çfarë na duhet të përballojmë.

Kështu i ngjajmë një të sëmuri që pret goditjen tjetër ta zemë një krizë veshkash, e qetësojnë me medikamente, por shkakun e krizës nuk ja gjejnë.

E morëm vesh që kush guxon të parashikojë dukuri të natyrës shpallet “idiot” nga Piramida, por kur kërkon të analizohen shkaqet e tyre edhe atëhere “idiot” je?!

Sepse duket që fatalisht presim goditjen e radhës sikur “dikush” na “rreh me kamzhik”, na “godet me tokmak” në mosnjohje absolute.

Sigurisht që edhe po i njohim shkaqet nuk i parandalojmë dot nëse janë madhore, por ndërkohë dija siguron, qetëson, drejton menaxhimin e pasojave.

Dije që na duhet edhe për më pas! Të dimë nga na vjen rreziku.

Po shoqëritë e sigurimeve të pasurive të paluejtshme nuk janë të interesuara për këtë analizë?

Mos e famshmja ndjenjë pritjeje dhe fataliste lindore na ka mbëthyer dhe nuk duam të dimë shkaqet e asaj që ndodh!

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Artan Fuga: Duhet të dekorojmë ‘sizmiologun’ grek të Metës, që parashikoi tërmetin apokaliptik. Ta ftojmë të na parashikojë tërmetet e tjera”

 1. Albi says:

  Thirrje qeverisë që të ndihmojë njerëzit që kanë humbur ilaçet si puna këtij

  1. Z says:

   Perendia para se te te marre te heq trurin me pare. Keshtu beri me Enverin e keshtu po ben me Saliun dhe Liken. Te njejten gje per Lubon dhe Andin pa folur per Fugen e Myqeremit!

  2. taras bulba says:

   Ku nuk i ka humbur ilacet , po ka kohe qe pi ilace dhe ushqime te skaduara , keshtuqe ske ci ben dot , eshte deshira e tij ………

  3. prizem says:

   E ku ka ilace qe i bejne derman rrotave te k*rit. Kot sa te konsumoje taksat tona.

 2. Xeni pa qime says:

  PO IK ORE BUDALLA NJERI

 3. Arben says:

  Si zonen e Durresit ke pothuaj te gjithe zonat e Shqiperise, ndoshta edhe me keq, e duhet te lutemi te mos perseritet kjo situate termeti. Jane pallatet e PPSH te gjitha te amortizuara e pothuaj 50 % e popullates jetojne ne keto pallate. Ka edhe pallate te reja 10 kateshe te ndertuara ne hapsira te vogla te cilet u pane edhe ne Durres qe jane ndertuar jashte çdo lloj kriteri. Po mos te kishte njerez brenda do ishte fat nje termet i permasave me te medha e ti rrafshonte keto pallate te shpifura te PPSH dhe keto te ndertuara gjate periudhes se anarkise se ndertimeve pas 90, megjithese me kosto te madhe ekonomike. Nese flet me emra te perveçem per fajtoeet aoo heronjt, thjesht je i politizuar dhe aspak serioz e realist .

  1. Lani says:

   I rrusni bythen pallateve te POSh sepse jane ndertuar ketu e 50 vjet para, qendrian duke i bere karshilöek ketyre te Partise tende😛

   1. qazim says:

    Do ta quaja-etydi i nje idioti-.Nuk di nese eshte bere problematik ky tipi me familjen e tije, se me keto qe shkruan ka rrjedhur fare.Shok me Lubonjen

    1. Bureto says:

     Edhe baballarët e tyre shokë kanë qenë.

 4. Dymi says:

  Kjo qënie në foto ( gjoja akademik )më duket ekzaktësisht si foto e një kokëtuli.

 5. shqip says:

  Po mire e ka . Nuk u gjet nje specialist te gjej shkaqet e defornimit mendor te Fuges ? Po si nuk paska ? Ky ka nevoje urgjente per nderhyrje ne sistem . O Tani merr nje periudhe pushimi , do te bente mire per lekundjet qe te krijohen ne koke .

  1. Komentuesi says:

   O Fuga! Ngele tere jeten injorant dhe i lajthitur o derizi.

 6. Nabukodonosor1 says:

  Nuk ke faj ti,ka faj Merua qe te nxjerr ty ne gazete.

 7. Adeci says:

  Po kur ka titullin profesor dhe ky gomari.

 8. Mond says:

  Te shpifura pallatet e ppsh? Kur jane ndertuar ato njerezia nuk kishin pare pallate me sy, dhe mesuan se si eshte jeta urbane, kurse ketyre pallateve te “bukur” qe jane ndertuar 50 vjet pas tyre pijuni lengun, kini paguar thesin me lek per te blere muret qe fluturuan si letra.

 9. Koba says:

  O Legen e Letyre Llafosje.! Po lexo artikullin e Prof.Shyqyri Aliajt ne gazeten “Panorama” date 7 Teor 2019 qe te mesosh diçka mbi termetet .Plehre Pseudo-Akademike.Gjithmone na e çan Trapin me idiotesira.Kur nuk merr vesh pse prallis o Zagar!!!

 10. Sqepari says:

  Kam une nje shok qe i parashikon termetet deri 2 ore para. Kam fole me te dhe kerkon paraprakisht nje vile ne Lalez, 2 ml $ dhe te bijen e priftit per dashnore. Dikutojeni dhe me thoni?!

 11. Tutu says:

  Loqe me titull… koqe…!!!

  1. LORA says:

   👏 Big like ko.entit tend,Tutu.

 12. Pd rrumpalla says:

  Fuga… sizmologu grek Celendis, mire do bej te parashikoj termetet e vendit te tij, kurese per parashikimet tek ne do ti sygjeroja te bente nje parashikim brenda sferes se tij, te natregoje ,kur shkerdhejne gruan tende, cfar ndodh , sa eshte magnituta ne ate moment ne epiqender te dumkes, cfare force shkateruese ka ne ne momentin final te ekstazez, per te gjitha keto, po, ja kemi per faleminderit sizmologut.

  e ekstazes

 13. Kolı M says:

  Nuk e njoh personslısht. Mıqt e mıj qe e njohın e vleresojne sı negatıvıst, njerı me deformıme psıqıke dhe te personalıtetıt, ka ndjenjen e madheshtıse e njekohesısht manıne e persekucıonıt. Nuk eshte rrebel, vetı e njerezve qe nuk e durojne te keqen, por nuk duron kur te tjeret bejne dıcka te mıre dhe vleresohen per kete.
  Keta tıpa kthehen ne njerez te demshem per ata qe nuk e njohın, ndera ata qe e njohın nuk ı a varın duke e dıtur se kush eshte.
  S’kemı cfar te bejme, pası edhe aı ben hıje ne kete bote, do te haje buk aı dhe famılja.

 14. meti says:

  O Zote po edhe ky qenka profesore,po si do jene studentet..

 15. pa vlera says:

  Ooo per zotin ky eshte bere I lodhshem dhe I palexueshem. (Nuk them dot qe ka rreshkitur se nuknjam psikolog)
  Por qe ta lexoj as qe behet fjale!
  Shendet tavarish Fuga!

 16. Debiti says:

  Ne kokrra e idiotit ke ikur per “Lana” malle qe Jane pak si ty

 17. andrea says:

  Ky pis njeri, Artan Fuga ka nje apartament personal ndertuar ne rere ne ish bllokun e udheheqjes ne Durres. Te gjithe e dine. Ky monster qe me vepra demton natyren dhe bregun shqiptar derisa ka ndertuar shtepine e tij ne rere, kujt i jep mend? Ik more plehre, kujton se shqiptaret nuk ti njohin te gjitha pislleqet ne ate barkun tend gjigand?

 18. Kali says:

  Or akademut ,ç’masa do marresh per termetet.A po do rrime te gjith jashte ne pylll gjith vitin a si o akdemut.?!! O akademut largohu nga medja or llafazan ordiner.

 19. Babale says:

  Nuk i ndahet Vespes, rrotat e saj i ka bere sylyke! Sa i shkojne ! I shkojne, apo nuk i shkojne Rama se paku eshte origjinal, por keta debila edhe e shajne dhe me pas per cudi e kopjojne!? ,por e keqja nuk qendron tek kopjimi, por edhe kur e kopjojne stonojne, si puna e ketij rrypit!

 20. Babale says:

  Nuk i ndahet Vespes, rrotat e saj i ka bere sylyke! Sa i shkojne ! I shkojne, apo nuk i shkojne Rama se paku eshte origjinal, por keta debila edhe e shajne dhe me pas per cudi e kopjojne!? ,por e keqja nuk qendron tek kopjimi, por edhe kur e kopjojne, stonojne, si puna e ketij rrypit!

 21. Bashki cela says:

  Profesor Artani,
  para se te beni kete propozim per sizmologun grek lidhur me parashikimin e ndodhjes se termetit, a keni pyetur sa termete ka parashkikuar ai ne vendin e vet?
  Te gjithe ekspertet tane sizmologe, ka kohe qe e diskutojne qe rruzulli eshte i ngarkuar me energji ,e cila duhet te shkarkoje, por se kur dhe ku, vetem i madhi zot e di e jo me ai qe propzon .
  Duhet propozuar edhe ai beratasi qe e ka parashikuar ne emison drejt persdrejt para se ta thote greku, qe ne intervalin 25-27 nentor do te bjere nje termet e madh, pra me saktesi 72 oreshe dhe jo ne tym si ai.
  Prandaj propozimi juaj eshte infantil, i pabazuar ne informacion ose ka ndonje arsye me qitje te larget.

 22. murat says:

  kush e ka ba profesor kete gomar qe slen vend pa fut hundet a thua ka ra prej qielli

 23. Wth says:

  Keto pyetje qe ben per pllakat , ku jane e cfare ndodh i ke te shkruajtura me detaje per vite me rradhe dhe i dine te gjithe sizmologet tek ne e ne cdo vend. I di dhe cdo i ineteresuar qe do te lexoje. Ka dhe harta te detajuara ne Shqiperi per zonat sizmike. Te lutem lexoi per njohurite e tua jo per te nxjerre budallekun e rradhes me parashikues. Ska parashikues termetesh . Sizmologet analizojne dhe ndertuesit , ju dhe ne ti therrasin mendjes .

 24. Termo says:

  Parashikoj termetet??? Ç’a injorantesh ….

 25. Sulo Texas says:

  who the fuck is this guy???

 26. Kuq e zi says:

  Qe kur meta na paska sizmolog grek?
  Une di qe ka vetem qen
  Nejse nqs sizmologu grek pranon se parashikon termetet do e paguajme per kete por jam i bindur se zotria ne fjale ka integritet dhe kurr nuk do pohonte qe i parashikon sepse nuk ka kryer shkollen e fuges qe i thote vetes akademik

 27. Rakipi says:

  Gjynaf ky mor gjynaf, ishte goxha profesor dhe iku per lesh. Thirrje kush ka mundesi ta shpetoje, do beje sevap ndryshe te lidhet se boll beri gam gam se do i ikij rryli i fytit fare.

 28. Sebast says:

  ah si i shpetove enverit ti, kjo tregon se sa burre kurve je.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *