SONDAZHI: Rama përballë Bashës, pas tërmetit

Nga Eduard Zaloshnja

Në 24 orët e fundit, zhvillova një sondazh elektronik, në serinë e sondazheve që zhvilloj për revistën Follow Business Albania.

Pyetja kryesore që i dha përgjigje sondazhi ishte: “A mendoni se punët mund të shkonin më mirë pas Tërmetit të 26 nëntorit me Ramën kryeministër apo me Bashën kryeministër?”

Ky sondazh u zhvillua vetëm me votues të vendosur apo të lëkundur (mosvotuesit nuk u përfshinë në kampionin prej 1686 të anketuarish).

Rreth 71% e të anketuarve mendojnë se me Ramën kryeministër ose ndoshta me Ramën, punët mund të shkojnë më mirë pas tërmetit. Vetëm 29% e kanë këtë opinion për Bashën.

Krahasuar me sondazhet para tërmetit, Basha ka pësuar rënie, sepse rreth 40% mendonin se punët mund të shkonin më mirë me Bashën kryeministër. (Shihni tabelën shoqëruese)

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “SONDAZHI: Rama përballë Bashës, pas tërmetit”

 1. Xeni pa qime says:

  ME BASHEN TE GJITHE ME VILA ME PISCINE
  ME BERRISHEN TE GJITHE ME SHTEPI PA THEMELE
  ME RAMEN PUNE PUNE DHE VETEM PUNE

 2. Centrifuga says:

  Sa eshte fatura qe duhet me ta nis:!? Ku lutem dergoni te dhenat bankare ne qeveri per te bere pagesen! Ku flm per sherbimin!
  Me respekt
  endri

 3. Ylberi says:

  Ju lutem beni edhe nje sondazh! Kush eshte me i mire Gjusji apo ajo kryebashkiakja e re qe dha doreheqjen! Bejeni ps termetit!?
  Ju flm per sherbimin e vyer

 4. Leci says:

  Edhe ata 29% që kanë votuar Bashiçin me siguri kanë rastisur nga ata që nuk u është thyer edhe 1 pjatë në shtëpi.!

 5. Juli says:

  Nuk eshte tregues ne kte situate ama .dihet qe ne kto situata njerezit harrojne shum gjera anesore dhe solidarizohen me ekzekutivin .esht biologjike .me 11 shtator ne usa popullariteti i Bush u dyfishua megjithese ishte ne momentin me te veshtire para se te ndodhte .qoft dhe popullariteti i kryevashkiakut te New York .ama kur u qetesua gjendja shkoi aty ku ishte .nje njeri me llogjike ne kto momente qoft dhe opozitar si une natyrisht do veje solidaritetin para partise .edhe Rama vete e mendon qe kjo eshte situata me e veshtire dhe e papershtatshme te besh kryeministrin .

 6. LABI says:

  PER POPULLIN TE 2 JANE TE BARABARETE,RROGAT I LANE PER TE PASTREHET,VILAT I HAPEN PER TE PASTREHET,NDIMAT DO TI NDAJNE BASHKE,,POPULLI SI GJITHMON DO VUAJE,,,,ZALOSHJA TREGON PIKET POPULLIT,NGAPERQINDJA JANE TE GJITH % KETE E TREGUAN NDIMAT QE NUK KA BESIM NJERI TEK QEVERIA DHE SIDOMOS TEK HAMETAJ,,,ME SHUM KAN BESIM TEK JAVA NDRYSH,,,,

 7. sa ju pagun basha o Ymer surratbythpederi
  e gjithe ju putanat e stanit te Temes ,
  me largu Temat ku kometuesit i rrasin Karin ne Goje bashes ???????????????????
  ju shkerdhefsjha medien o fshatat te peshtire ,
  qe nuk boheni dot kurr qytetare .Ju ardht Termeti ke dera ishallah

 8. Sonda e Sondazhit says:

  Tregues i cekët…
  Nuk do mend që prevalenca e Ramës është shumë më e lartë se e Lulit & CO..
  Por gabimi është tek modeli..
  Dmth po krahasojmë dy personazhe me detyrim percaktim në situatë oligopoli..
  E thënë pastër kjo se bën Ramën burë të mirë..
  Por thjesht me të mirë se Bashën..
  Kështu që në këtë rast fajin e ka pyetësori..
  Dakord e morëm vesh Rama është më i mirë se Basha, Saliu, Mediu, Iliri, Monica etj..
  Po pyetini njëherë njerëzit
  A mendojnë se Rama është burrë i mirë?
  A mendojne se Rama nuk është i korruptuar?
  A mendojnë se qeveria e Ramës është e korruptuar..
  Kështu po e krahasuat normal.
  Që Rama do dali si Kokoshi ne majë të plehut..
  Dmth yll më i miri në pyll..
  Dhe ketu qëndron dhe problemi se ata e kanë situatën totalitare brenda kampeve dhe duam s’duam na çojnë në zgjedhje njëlloj si sondazhi..
  Kush është burrë më i mirë..
  Dhe nuk ju rruhet por nuk ju rruhet fare ama për ata që nuk votojne ose që votojnë por për asnjë (tjetër kapitull ai) se nuk e gjejnë veten të përfaqësuar..
  Pra edhe sikur 80% mos të jenë me asnjë.
  Përsëri modeli zgjedhor krahason atë 20% që pozicionohet..
  Në fakt në kushtet e AL përveç të tjerave duhet që për zgjedhjet të shprehet më shumë se 50% nqs do të quhej demokraci.
  Këtë quheni si të doni por kjo është demokracia e cunguar e Ramës dhe e Lulit..
  Ku këta janë protagonistë te modelit kush është me i miri (edhe sikur midis dy të keqiave).

  1. LULUSHILULUSHI 7×7= 67 says:

   C’ thua more sondazhi behet midis dy liderve pozite – opozite edhe per lulushin rama fajtore nese behen zgjedhjet sot rama fiton 53.7 % edhe kjo nuk te duket sukses .

 9. Roland says:

  Edhe qeni i haxhi dervishit nga greshica , nuk voton per lulushin …( sado qe qeni i haxhiut eshte i djathte ) ….

 10. Piro says:

  Normal qe Rama eshte me mire, se eshte punetore, reformatore dhe me shpirt. Keshtu ka qene perhere. Kujtoni bashkine e Tiranes, cfare beri Rama e cfare Luli.

 11. Andon says:

  Sondazh electronik Besueshmeria eshte thuajse zero.
  sa eshte gabimi, perse nuk e thua .
  sa eshte koeficenti i besueshmeris. se thua .
  Ky sondazh eshte pa vlera .
  Mbase per yu, por jo vlera shkencore

 12. rame vucic bergoviccubrollvici says:

  Merreni parasysh edhe perqindjen e parties sumes ne zgjedhjet e 30 qershorit qe ishte 15%. Shtoni dhe qente qe I late pa ushqim pra kane ngodhur se keni dy qente: njeri liliput kryetar bashkie ne tirane dhe qeni I madh qe mer droge. mbarset nga prapa dhe I jep urhder qenit te vogel. pra parti qenesh e kthyer ne gjelle qenesh me sondazhe. pra juve kur tju fusi Zoti shtate kat nen toke se te gjithe si rrace keni vdekur nga kanceri, vrare njeri tjetrin vrare veten dhe droge e gjalle mbit= trupat tuaja gjys te vdekur. Vazhdoni me sondazhe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *