Kur gazeta e qeverisë së Ismail Qemalit protestonte “Kosova asht e jona”

Nga Roland Qafoku

1913-2008. Për 95 vjet, Fuqitë e Mëdha e shkëputën Kosovën nga trupi amë dhe ia dhanë Serbisë.

Ky është numri i 18 shtatorit të vitit 1913 të gazetës së qeverisë së Ismail Qemal Vlorës “Përlindja e Shqipëniës”, editoriali i të cilës, që nga analiza e tekstit unë besoj se është shkruar nën drejtimin e kryeministrit Vlora dhe drejtorit Dhimtër Berati, është një kundërshtim publik i vendimit të Konferencës së Ambasdorëve në Londër sipas të cilës Kosova i jepej Serbisë.

Për 95 vjet, ndaj popullisë shqiptare në Kosovës, serbët kanë kryer genocidin e dytë më të rëndë pas asaj që kanë bërë gjermanët ndaj hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

E megjithatë, Kosova nuk u shua dhe nuk u asimilua falë idealit patriotik që rrallë mund ta mbajë një popull në ato kushte.

Ajo jetoi me një sakrificë sublime të një populli që derdhi lumenj gjaku, por edhe me mbështetjen e SHBA, derisa erdhi 17 shkurti i vitit 2008. Gëzuar 12 vjetorin e pavarësisë Kosovë!

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Kur gazeta e qeverisë së Ismail Qemalit protestonte “Kosova asht e jona””

 1. Marjana says:

  AKOMA ME KOSOVEN MERENI, JU PASKA NGELUR ORA KEQ .

  1. ben says:

   Marjana-se mos na shfaqe fotot e tua me bikini ti qe te harronim Kosoven!

  2. Theatre & Drama says:

   pse mi,me ke te meren,me Erdoganin,diten e pavaresine se Kosoves?qe t’ia fillojne gojores keta te anastasit..hahaha budallaçke,sikur s’mjaftojne kurdhet e halese,del dhe ti goxha grua turp

 2. gjeramadhi says:

  ku është artikulli këtu o gaaaaaaazetar

 3. Andi says:

  Po pse ore gazetare sot mos eshte e bashkuar me trupin ame? Se na cudite.

 4. Pellazgos says:

  Thuaj cfare te duash zoti Roland,Ismail Beu shkoi te luftonte per Tur-qine,u be Deputete,Governatore ne Liby.
  Ne qofte se ishte “Shqipetare” Ismaili dhe Frashellinjte pse nuk u bashkuan me Arvanitasit te pretenduar “vellezerit” tuaj qe kishin dekada qe clironin Epirin e Jeorgios Kastriotis nga Turloallvanosat myslimane?
  Mire Arvanitasit luftonin per nje “Komb” tjeter,pse atehere Ismail Turku me Frashellinjte nuk shfrytezuan momentin qe te ngriheshin ketu po te ishin “bijte” e Kastriotit,por shkuan ne Stamboll?
  Keta kishin Ndergjegje Turke dhe nuk doni te shkaterrohej Perandoria e tyre Osmane.
  Ne qofte se kujtoni se populli i ashtuquajture Albanas eshte kaq idiot dhe ignorante,atehere mos prisni te shikoni nje dite te bardhe.
  Ju e arritet endren per nje Shqiperi Osmane,me mijera Xhamija,Skolio Turke,Medrese,Festa Arabe per Barjam,Nizam,Novruz.
  Juve bravo ju qofte,se jini hipokrite dhe te mallkuar.

 5. kodrasadikit says:

  Jo vetem Kosova por me ne do te bashkohet Sangjaku ,Prsheva e Bujanovci ,Qamerija deri ne Janine dhe e tere Maqedonija e Veriut dhe e Jugut ……

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *