Përse Edi Rama ofroi lekë dhe pesimizëm?

Nga Mero Baze

I vetmi debat që mund të bëhet rreth planit financiar me 7 pika të kryeministrit, është stili i prezantimit të tij. Për herë të parë kryeministri na tregoi dhe foli më gjatë për gjysmën bosh të gotës, që do të vuajmë, se sa për gjysmën plot të gotës, që ofroi për bizneset dhe qytetarët, që do përballen me nevoja urgjente.

Shifrat nuk janë përfundimtare as në kohë, as në sasi. Ato mund të mos mbulojnë dot gjithë daljen nga kriza, dhe do të duhet ndoshta të rishikohen, nëse zgjat, ashtu sikundër mund të mjaftojnë, nëse ja dalim shpejt.

Por përse Edi Rama nuk tregoi optimizëm ndërkohë që ofroi një paketë të konsiderueshme financiare?

Për ata që merren me botën e financave, optimizmi politik është një fuqi e madhe, sipas parimit “thuaj mire, të bëhet mirë”.

Por kjo betejë nuk është betejë për ringritje ekonomike, por për rezistencë ekonomike, ndërkohë që zhvillohet beteja me virusin.

Kjo betejë shtrenjtohet, ose bëhet më e përballueshme, jo nga ekonomia, por nga disiplina e qytetarëve për të qëndruar në shtëpi dhe për të sakrifikuar, që zinxhiri i saj të ndërpritet. Është beteja e qytetarëve dhe vetësakrifikimi i tyre, ai që e zgjidh situatën, më lehtë se financimi.

Ky është i pari projekt financiar në të cilin nuk llogariten kostot dhe shpenzimet klasike, por llogariten tekat dhe fuqia e njerëzve për t’u vetëdisiplinuar.

Është betejë që nuk llogaritet dot me parametra normal ekonomikë, por me algoritmin e padeshifruar të vullnetit njerëzor. Dhe këtu Edi Rama është tërësisht i pafuqishëm, edhe pse i ashpër në masat për t’i disiplinuar shqiptarët.

Plani më i mirë financiar është të mbyllemi brenda, të bëhemi minimalist, derisa beteja të fitohet.

Pastaj do të duhet plani i ringritjes financiare. Atëhere e dimë se çfarë na duhet për t’u ringritur ekonomia. Tani nuk dimë akoma çfarë na duhet për të mbetur gjallë.

Ndaj pesimizimi i Edi Ramës nuk është lajm i mirë për ekonominë, por është sinjal i mirë për veshët e qytetarëve, që duhet të përgatiten për luftën që kanë në derë.

Për ekonominë lajmi i mirë duhet të përgatitet, kur beteja e mbijetesës të fitohet.

31 komente në “Përse Edi Rama ofroi lekë dhe pesimizëm?”

 1. den says:

  Pa diskutim qe ky kryeminister ka hyre dhe ka per te lene gjume ne historine e kombit shqiptare.Pamvaresisht se si do te shkoje fati i kesaj lufte (Une besoj se kombi shqiptare do ta fitoje kete lufte) eshte fat i madh te kesh ne krye ne keto kohe te veshtira nje nje udheheqes e luftetare te tille.Zoti e ndimohfte .

  1. Alb says:

   Ca do fitoj kombi shqiptar kur gjith europa do zhytet ne kriz se na cudisni me optimizmat boshe dhe patriotizmat koti apo do dalim te gjith pas virusit me barkun bosh do bejm ate simbolin e ilir metes te tregojm qe shqiponja jone edhe kjo e vetkrantinuar ketu se eshte ne shuajtje ose ka emigruar e mundi virusin

 2. C'a bohet says:

  ….futja pordhes o Mero tullaci, akoma nuk eshte thare boja ne letren e Rames, ti del e ha mut si perhere edhe kete here.

 3. Gim says:

  Une them qe rama po ben mire numrat per zgjedhje dhe i lumte trapi qe po e ben. Pesimizmi i tij sot do zmadhoje permasen e fitores neser prandaj.

 4. NjeQytetarOptimist says:

  I bej thirrje qeverrise qe vlllau jone I madh do kete nje tsunami me popullsine e infektuar.. Propozoj 50 mjeke, 50 farmaciste, 100 infermiere (te gjithe me eksperience) qe te dergohen ne vatrat e nxehta te Amerikes.. Shteti yne 53 I Amerikes te ndihmoje aty ku duhet..

  1. XheJ eN Bi says:

   NjëQytrtarOptimist…
   Në fund të vitit 90- të doli një barcaleta për Amerikën.Si mund zë na ndihmojë Amerika?
   U tha,t’ i shpallim luftë ,ajo do na pushtojë dhe është e detyruar të na ” mbajë me bukë”.U hodhë teza tjetër, mirë na mundi ,po e mundën ne e mbajmë dot Amerikën me bukë ?

 5. Pato says:

  Ne shqiperi jane marre masa por mendoni per ata shqiptare ne Gjermani ,France apo kudo tjeter me bote as nuk kthehen dot te varrosin pleqte e tyre lere me ti ndihmojne. Plus kesaj ju duhet te mbijetojne perseri per te blere letra banjo apo makarona me vendasit qe po ju vjen veza te bytha e nuk kane as nerva dhe as deshire te degjojne ty !!! Pas 30 vjeteve emigrim e vuatje kthehesh ne vitin zero!!

  Sot virusi po na jep nje mesim te mire qe na i thane e sterthane te paret tane por e harruam.. Guri rende peshon ne vende te vete!

  Sot po mesojme tragjikisht qe paska gjera me te shtrenjta e te dashura se paraja dhe lakmia ndaj materializmit paska nje kosto..

  Kshu qe zoti Rama nese mendon qe je keq, ka edhe shume me keqe.

  Por nuk ka pike diskutimi qe ashtu si populli vella Kinez do ja dalin edhe Shqiptaret.. parate tashme nuk e kane me ate vlere qe kane patur!! Boll ju dhame me rendesi sa duhet.

 6. TR says:

  SI URDHERON USHTAR I RAMES .

 7. olimpia says:

  MEDEIA SHQIPTARE,ZHEJI DHE MECO
  Ne Shqiperi liria e medias eshte ne absurd .Eshte shembulli tipik ku ,,demokracia origjinale,,shqiptare ka sjelle shkaterrimin total te moralit njerezor,.Te ndjekesh Zhejin dhe Mecon ,eshte me te vertete nje prove e jashtzakoneshme durimi .Cfare ofron Zheji ….NJE PROGRAM KOMPLET HELMUES ,MBUSHUR PLOT HELM DHE MASHTRIM THERRET NE PROGRAM PER TE DHENE IDE KUFOMEN HELMUESE POLITIKE BERISHEN. ,protagonistin e shkaterrimit total te shtetit,ekonomise moralit.Perfytyroni ,ata qe jane sot 30 vjec ,pra kane lindur kur BERISHA ISHTE PRESIDENT ,TE DEGJOJNE KETE KAFSHE TE EGER TE MBUSHUR ME URREJTJE PATOLOGJIKE NDAJ SHQIPTAREVE.Te gjithe politikanet e fillimit te viteve 90 ose nuk rrojne me ose kalojne ditet e fundit me dinjitet.KHOL,JELCIN,BUSHET I JATI DHE I
  BIRI,MITERAN,SHIRAK,ANDREOTI,KRAKSI,MICOTAQISI I JATI,MILOSHEVICI,TEN HSIAOPINI,KASTRO,VALESA,,SHREDER, KIMI I PARE DHE I DYTE,MANDELA ,MUBARAK, OZAL,dhe nje numer i pafund drejtuesish te shteteve ne bote jane tashme histori e se kaluares.Vetem ne Shqiperi mbjme akoma kufomen e qelbur politike Berisha NE AKTIVITET TE PLOTE ,UDHEHEQES REAL I FRONTIT OPOZITAR.E gjithe kjo maskarade e ndyre politike ushqehet me miliardat qe banda politike e Berishes i ka vjedhur ketij populli ,edhe me bekimin deri para dy tre vjetesh te perendimit .Dhe ne kete situate ,kur realisht ka shperthyer lufta e trete boterore pa krisma armesh ,me nje agresor te rrezikshem te padukshem,e gjithe politika opozitare ,pavaresisht nga dukja si dhe mbi 70 perqind e medias ka bere aleance me armikun.Ne se dikush ne perendim nga opozitat do te bente deklarata te ngjashme me ato te Berishes ne programin e ndyresires Zheji,sigurisht do te shkonte menjehere pas hekurave.Per te mos folur ne vendet e tjera ku plumbin do ta kishte pak ,Ne lufte ,kushdo qe mbjell panik dhe disfatizem eleminohet sepse eshte me i rrezikshem se armiku perballe.Ky eshte rregull qe e ka vulosur historia reale njerezore.SI nuk behet burre nje prokuror apo gjykates te veproje per shkelje te renda te ligjeve…Ku jeni o njerez qe keni kaluar vettingun ,apo ndoshta akoma keni frike se Berisha u ka dosjet…Leruni vendin te rinjve dhe zhdukuni nga drejtesia ne se nuk jeni e gjendje te mbroni popullin tuaj nga fajtoret qe ne drite te diellit perpiqen ta cojne vendin drejt katastrofes.
  Natyrisht kete koment e bera per shumicen e shqiptareve dhe jo per turmen haxhiqamiliste trIbale te kafshes se eger BERISHA –

  1. Oli says:

   Oli thote si nuk u be njeri burre te vrase Berishen. Oli hajde merr bolet e mia e behu burre….

 8. pilafi says:

  Ja dje foli dhe nje nga kardinalet me te rendesishem te Vatikanit, i cili tha se COVID- eshte nje virus i krijuar ne laborator nga nje prej shteteve me te pasura ne bote. Duke e perkuficuar si krim njerzor kardinali jo indirekt por direkt akuzoi SHBA.
  Pra ky shtet kriminal kur nuk fitoi luften me Japonine i hodhi dy bomba atomike, ndersa sot kur nuk fitoi luften ekonomike me Kinen i hodhi kete virus vdekjeprures.
  Pot tani ju sevila, ju hipokrita, ju sharlatan cdo te thoni per SHBA- ne

  1. Sit back and relaks■●▪●□○%^* says:

   per Sh.B.A nuk kemi cfare te themi, po per ty themi qe je nje rrot cari! Amerika nuk ka te beje me virusin, tregjet Amerikane po mbyten dhe Amerika po shkon ne recession serish, a thua kaq budallaqe Amerika sa te mbytej vete per inat te kines. Thellohu shoku RROT CARI dhe do e kuptosh se kush e qiti virusin.

  2. Sit back and relaks■●▪●□○%^* says:

   per Sh.B.A nuk kemi cfare te themi, po per ty themi qe je nje rrot cari! Amerika nuk ka te beje me virusin, tregjet Amerikane po mbyten dhe Amerika po shkon ne recession serish, a thua kaq budallaqe Amerika sa te mbytej vete per inat te kines. Thellohu shoku RROT CARI dhe do e kuptosh se kush e qiti virusin..

  3. Sit back and relaks■●▪●□○%^* says:

   per Sh.B.A nuk kemi cfare te themi, po per ty themi qe je nje rrot cari! Amerika nuk ka te beje me virusin, tregjet Amerikane po mbyten dhe Amerika po shkon ne recession serish, a thua kaq budallaqe Amerika sa te mbytej vete per inat te kines. Thellohu shoku RROT CARI dhe do e kuptosh se kush e qiti virusin…

 9. Edi says:

  Kryeminister dhe politikan pasanik milioner eurosh dhe nje popull i mjer…ky esht problemi o gazetaruc, spadke kuptu adgje se dhe gazerarucet jan pasanik. Nje popull qe do luftoje jo vetem me covid por dhe me varferine. Kjo ndodh vetem ne albanistan.

 10. Zigur Qarri says:

  “Është beteja e qytetarëve dhe vetësakrifikimi i tyre,ai që e zgjidh situatën më lehtë se financimi”?!
  D.m.th,delet e zgjidhin situaten kur kerrcenohen nga Ujku dhe jo Bariu,qe ne ndihme ka armën dhe shume zagare!
  “Vetësakrifikimi”(vetëflijimi) ka qene aq sublim,sa disa syresh nuk jan ankuar per vonesen e pencionit dhe kan vdekur nga uria.
  Dhe ky “vetësakrifikim”(vetëflijim) kerrcenon tani shume Familje,sidomos punonjesit ditore,qe nuk kan nje vend pune stabel.
  Qytetaret shqiptare duan te dinë,sa eshte fondi emergjences,dhe nese nuk ka,penalizohet Qeveria lypsare dhe Kryeministri?

  1. XheJ eN Bi says:

   Zigur Qarri..
   O Zike ,duket që je bylmez fare.Shëmbëllin wë prure as një totollak do ta bënte. Ku ke dëgjuar ti që delet të mbrohen vetë nga ujku ?Vetëm ndonjë dele e gjyshit tënd mund ta bënte këtë se e kishte ushqyer me mish.
   Zike ,të ka ikur arsyeja fare !.Po kur futen në grevën e urisë pse nuk vdesin për 10 ditë ,si vdiqën ata që thua zotrote ?
   Prandaj o Zike ,bëju më i arsyeshëm ,se kësaj populli i thotë ” ç’ të vjen nga bytha i thua nga goja.

   1. Zigur Qarri says:

    Çne kjo metamorfoze,ti s’ke qene vulgere?!Nejse!Ti lexon Editorialin,apo vetem titullin?O gomar,fjalia e pare eshte nje pasazh
    nga Editoriali Bazes,prandaj e kam futur ne thonjeza.Nga ajo fjali eshte bazuar komenti im.Autori shkrimit kerkon t’ja ngarkoi
    popullit(deleve) pergjegjesine dhe jo Qeverise(bariut).

 11. kasapi says:

  Posht te tan te mallkumit e sal ram shiqere birishes dhe ilir florinit.
  Rrnofte sa malet e Gomsiqes zotnia e tij Edi Rama.

 12. Apollon says:

  Sepse Rama eshte shume egoist. I merr te gjitha persiper vete,pse nuk nxjerr specialistet e cdo fushe perkatese dhe ti argumentojne ATA me hollesi cdo gje. Ai nuk eshte as doktor as ekonomist, dhe pastaj nuk di se cthote, na doli universal dhe nuk e paskemi ditur. Megjithate, duhet pershendetur per masat qe mori.

 13. Loni says:

  Edi Rama eshtei jashtezakonshem ne kriza…I papare por ne paqe eshte katastrofe….sepse ai krize eshte gjithe kohen. Drejton katastrofe ne paqe me njerezit me te gabuar ,te paafte,hajdute, pa shkolle, burgaxhinj.Por duhet drejtuar mirene paqe qe krizat te jene te lehta.sot ka administraten me te dobet nga viti 1920 .

 14. Ekonomia nga Ahmetaj te Ahmetaj says:

  Edi Ramen ka 7 vjet ne pushtet qe ky popull i degjon barzaleta, qyfyre, perralla, rrena me ca te verteta, te verteta mbush me rrena por asnjehere te vetme nuk e ka pare e degjuar te flase per Ekonomi.
  Kurre nuk thote sa eshte Borxhi Publik (dhe ka te drejte se eshte me i larti ne 30 vite)
  Kurre ne 7 vite nuk ka folur per shtesa page per buxhetoret!
  Ka bere vetem nje rritje simbolike (nje pakete cigare) per pensionet!
  Ka 7 Dhjetore rrjesht sa ka ne pushtet qe shkel ligjin duke mos dhene te ashtequajturen Paga – 13 per buxhetoret ose shperblimi fundvitit!
  Per keto e tjera si keto Rama qe brrockullit per gjithcka, per Ekonomine behet Memec!
  Por dhe sepse mbi te gjitha, njohurite e Rames ne Ekonomi jane ZERO

 15. Loku says:

  Shume shtresa sidomos porofesionet nuk marin asgje….nderkohe dhe bisneset jo te vogla por as te medha asgje….

 16. ALBAN DEGA says:

  PROF.DR. SALIVIRUS MILLOSHI I SHPALL LUFTE
  EDI RAMES .. !
  Gjithe Bota i ka shpallur lufte Coronovirusit ….
  Doktor Profesor Salivirus Milloshevic Murtaja i Vicidolit i shpalle lufte Edi Rames !
  Po te jeni dyshim lexoni ose shikoni ne Youtube intervisten e tij te mbremsjme me Artur Zhele Putaninin ne ORATV e Kremlinit!
  Cfare beri per mjekesine qe kishte ambulanca e klinika ne cdo cep te Shqiperise ky Doktor Mengele i Shqiperise qe e rrenoi mbi 15 here me 15 vjetet e Salikracise se tij !

 17. ALBAN DEGA says:

  PROF.DR. SALIVIRUSI I SHPALL LUFTE… EDI RAMES !

  Gjithe Bota i ka shpallur lufte Coronovirusit ….
  Doktor Profesor Salivirus Milloshevic Murtaja i Vicidolit i shpalle lufte Edi Rames !
  Po te jeni dyshim lexoni ose shikoni ne Youtube intervisten e tij te mbremshme me Artur Zhele Putaninin ne ORATV e Kremlinit!
  Cfare beri per mjekesine qe kishte ambulanca e klinika ne cdo cep te Shqiperise ky Doktor Mengele i Shqiperise qe e rrenoi mbi 15 here ne 15 vjetet e Salikracise se tij !
  E thoni po te doni se Berishsi edhe kur mbytet ne lume mos e kerkoni peroshte ( tatepjete ) por kerkojeni perpjete !
  Edhe per se mbyturi, per se vdekuri shkojne mbrapsht!
  Po te keni dyshim ridegjoni e rishikoni Salivirusin e mbremshem me!

 18. ALBAN DEGA says:

  Perditesuar

  PROF.DR. SALIVIRUSI I SHPALL LUFTE… EDI RAMES !

  Gjithe Bota i ka shpallur lufte Coronovirusit ….
  Doktor Profesor Salivirus Milloshevic Murtaja i Vicidolit i shpalle lufte Edi Rames !
  Po te jeni dyshim lexoni ose shikoni ne Youtube intervisten e tij te mbremshme me Artur Zhele Putaninin ne ORATV e Kremlinit!
  Cfare beri per mjekesine qe kishte ambulanca e klinika ne cdo cep te Shqiperise ky Doktor Mengele i Shqiperise qe e rrenoi mbi 15 here ne 15 vjetet e Salikracise se tij !
  E thoni po te doni se Berishsi edhe kur mbytet ne lume mos e kerkoni peroshte ( tatepjete ) por kerkojeni perpjete !
  Edhe per se mbyturi, per se vdekuri shkojne mbrapsht!
  Po te keni dyshim ridegjoni e rishikoni Salivirusin e mbremshem me!

  1. zgjohu o Dega says:

   Ti si per te treguar se je Rrot [email protected] ne kub, poston nga 3 here te njejtin [email protected]

   1. Alban says:

    HIQE NGA GOJA E DORA ATE TE SHKRETE… O TRU ASHTU… !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *