Ambasada jep lajm të mirë për të shkuar në SHBA, më në fund heq…

2 Mars 2017, 14:22Sociale TEMA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës duket se vijojnë të krijojnë lehtësi për njerëzit që shprehin dëshirën për të vizituar vendin e tyre.

Sot ka ardhur një lajm i mirë për të gjithë ata që kanë në plan të vizitojnë si tursitë Amerikën.

Përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, Ambasada Amerikane në Tiranë njofton se sot ka hequr garancinë e sponsorit për të gjithë  aplikantët  për vizë turistike.

 “Ja dhe këshilla mbi vizat për këtë javë: nuk na duhet garancia nga sponsori kur aplikoni për vizë turistike (e kategorisë B1/B2) – kështu që lëreni garancinë në shtëpi! Jemi në pritje të bashkëbisedimit me ju sot dhe përgjatë javës!”­ nënvizon Ambasada.

11 komente në “Ambasada jep lajm të mirë për të shkuar në SHBA, më në fund heq…”

 1. enter"" says:

  Me ne fund e hoqen kete trapllik, ne asnje vend te botes nuk kerkohej sponsor.

  1. miu says:

   ne asnje vend te botes nuk paguan perpara pa e marre vizen, dhe nqs nuk ta japin skerkon dot arsyen…!

 2. santiago says:

  kam aplikuar tre here ne Greqi dhe asnjehre nuk e moren parasysh garancine , as nuk e kerkuan fare

 3. miu says:

  ambasada amerikane te thote se kush nuk mund te pajiset me vize turistike, se keshtu i bie qe te gjitheve qe kerkojne vize tju jepet e drejta per ne amerike…! Athere njerezit e kuptojne se kush i permbush kriteret dhe kush jo, qe mos shkojne te paguajne leket kot dhe pastaj nuk ta japin vizen dhe nuk te japin shpjegime…! ?

 4. sit... back..and relaks →→→ says:

  Garancia financiare nga sponsori kerkohej per te garantuar qe turisti nuk do i behej barre shtetit amerikan gjate kohes se qendrimit atje. Behet fjale per ata turiste te cilet jane me te ardhura te uleta ne shqiperi, qe nuk kane llogari te mjaftueshme bankare apo pune te stabel me te ardhura te mjaftueshme. Ne kete rast dilte garant sponsori ne vendin prites qe ai me te ardhurat e tij garantonte nje qendrim, strehim dhe ushqim gjate kohes qe turisti do qendronte atje. Te gjithe e dime qe shumica e e shqiptareve ne shqiperi qe kane te aferm jashte jane cope cope nga ana financiare dhe nqs prinderit apo familjaret do te donin te vizitonin te afermit e tyre ne amerike shpresat i kishin tek garancia financiare e personave ne vendin prites ne kete rast amerikes. Tani qe u hoq dhe nuk kerkohet me garanci mbeshtetese financiare nga personi prites, shanset per te marre vize ne ambasade nga persona qe nuk jane mjaftueshem te pasur jane nga zero ne hic. Vertete u hoq garancia financiare por nuk eshte hequr nga ambasada kerkesa per te vertetuar qe personi qe aplikon per vize ka te ardhura te mjaftueshme per te mbuluar rrugen dhe qendrimin. Pra shkoni aplikoni, pasuroni ambasaden me dollaret e aplikimit dhe ne fund merrni noc rrokun. Dmth kush eshte i pasur mund te shkoje kush ka femijen ne amerike dhe do te shkoje per vizite por nuk ka te ardhura per te justifikuar qendrimin atje merr lesht e curres vize pasi sipas kriterit te ambasades ata jane rrezik per ndejtur atje per te shkelur vizen dhe per te mos u kthyer me.

  P.S
  Mero puneso naj gazetar te hajrit qe te pakten di te beje mbledhje dhe zbritje se per te bere veprime me te komplikuara e di qe nuk ke para te punesosh gazetare.

 5. leta burgia says:

  Shume mire bejne … Por te thone cfar kriteresh kane tjeter pra kujt i iper viza .. mos te pagojne kot dhe vizen nuk ta jep ..

  1. Mi ma says:

   Shume mire beni e sqaroni personat qe jane me pak ekspert.Nje udhetim per amerike apo dhe shtet Tjeter mund te shkaktoje shume te PA pritura ,natyrrisht ambasada kerkon te kuptoje se kerkusi i vizes esht ne gjendje finanziare te perballoje cdo shpenzim extra. Atje ndokush dhe mund te semuret etj .etj

 6. Shkupi says:

  Si do qofte falemderit ! heqja e garancise eshte vetem nje ndryshim teorik sa i perket shkuarjes ne SHBA , praktika ngele e njejta , asnje shtet nuk don fukarenj dhe injorant ata ngelin aty ku kane lindur dhe pasqyrojne shtetin ame. sa i perket mos dhenjes se vizave ! asnje ambasade nuk jep sqarim dhe nuk e kane per obligim ky eshte ligj ne te gjitha ambasadat . shendet suksese.

  1. valer says:

   Sa mire do ishte ta kishte edhe Evropa kete rregull!

 7. Dario says:

  Pershendetje doja tju pyesja pasi me duhet te aplikoj per her te pare per te marr vize dhe per te udhetuar tek tezja ime ne florida vetem si turist pasi dua te takoj dhe te dashuren time atje.Cfar duhen domethen cfar kriteresh duhet te permbush qe te ma japin dhe nese nuk e ke nbaruar shkollen e mesme pra un kam ber nje shkoll profesionale per kuzhine dhe shkolla ime esht 4 vjet me dy vjet merr nje gjysem diplom si pun certifikate e cila thot qe je sipum ndihmesi pra ke mbaruar vitin e dyt dhe viti i 4 merr doplomen e plot un nuk e kam mbaruar te gjithen prish pune ju lutem me ndihmoni!

 8. Majlinda says:

  Pershendetje, Doja te pyesja per tè shkuar ne Amerike cfare duhet te bejme? Athere une punoj ne Itali ne disa famlje italiane e Amerikane dhe kane nevoje tme marrin ne Amerike per pune se pse kane nevoje,me kane siguruar dhe nje shtepi per mua dhe familjen time,burrit,djalin 23vjec dhe vajza18vjec .Deshiroja te dija cfare duhet te bejme si une dhe zotrinjte Amerikane.Faleminderit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje