FOTOT: Përfundon loti i parë i rrugës së “Lumit të Vlorës”, tani mund të shkoni më lehtë në këtë pasuri shqiptare

Përfundon loti i parë i “Rehabilitimit të rrugës së Lumit të Vlorës” segmenti Babicë-Gjorm.

Ky segment shërben gjithashtu për të lidhur qytetin e Vlorës me parkun arkeologjik të Amantias.

Kjo rrugë lehtëson aksesin e parkut arkeologjik, duke e shkurtuar distancën në vetëm 40 min nga qytetit i Vlorës deri në fshatin Ploçë, ku ndodhen rrënojat e këtij qyteti të rëndësishëm antik.

Në këtë park arkeologjik të vendosur në lartësin e një kodre rreth 630 m mbi nivelin e detit, në një peizazh të jashtëzakonshëm, do njihni historinë e veçantë dhe do vizitoni monumente unike si stadiumi antik, bazilika paleokristjane, “Tempulli i Afërditës”, fortifikimi i akropolit dhe varret monumentale.

Itinerari

Duke u nisur nga qyteti i Vlorës, duhet të shkoni drejt fshatit Peshkëpi, për t’u kthyer drejt fshatit Drashovicë, duhet të ndiqni rrugën për në Kotë, në fshatin Vajzë dhe në fshatin Ploçë ku ndodhet parku arkeologjik i Amantias.

(TemA)

17 komente në “FOTOT: Përfundon loti i parë i rrugës së “Lumit të Vlorës”, tani mund të shkoni më lehtë në këtë pasuri shqiptare”

 1. ilir says:

  Po kjo e shkreta nuk asnje vize ,asnje shenje ,,ca mut rruge eshte ,VETEM nje dhiare mund te quhet,po hajt “buona per albania” 🙁

  1. Deep State says:

   Duke pare keto foto patjeter qe u mbaruan lotet….
   “Lot” i pare???? Englezat e Temes, ene ne na mbarun lotet sapo pame qe “lot “ i pare ka mbaru.lol?!

  2. vang says:

   Avash o arkitekt se ska mbaruar gjithe rruga.

  3. Dyrrah says:

   Amon ti bouno per albania.mos fol fare paj zotin.me ato pepinot e tuj..qe Kan qysh 95 svejn dot neper rrug..futi nai piza aty.mir je

 2. hj says:

  Pse fukarenjt e Ballkanit i bejne rruget me kthesa= per shkak se nuk kane para- rruga njehere behet me kthesa dhe tere jeten ngel e tille dhe rruga behet me e gjate dhe me me teper harxhime… Por edhe nga mosdija

 3. Tutu says:

  Lumi i Vlores eshte krahina me e lene ne harre se nga gjitha qeverite … kjo fale edhe megallomanise idioteske te popullit te kesaj zone , dhe dashurise te pafund te per udheheqesit edhe kur ata as nuk duan tja dine fare per ata….Kjo rruge eshte nje tallje trapi (allegretto ) nga Edi Rama me kete popull patriot… biles ne preludin e nisjes te kesaj tallje trapi mori pjese dhe bisnesmeni filozof Koco Koqedhima…. ky popull duhet ta perzere Edi Ramen dhe gjith politikanet me gure nga kjo krahine , ndryshe do themi qe nuk ngrene dot poturet e veta…. kjo rruge eshte turpi i Edi Rames dhe PS ndaj ketij populli qe ndaj tyre ka demostruar nje besnikeri deri ne verberi…rruga e Lumit te Vlores eshte nje histori tjeter pikante korrupsioni… jeta e atyre njerzve te izoluar si ne xhungel do te ndryshonte rrenjesisht qofte dhe me nje shtrese asfalti te rendiomte te rruges ekzistuese….. burrat dhe populli i Lumit te Vlores do jene idiote dhe sdo te kene piken e burrerise po shkoi qofte nje njeri ne votime…

 4. SHQIPTARI says:

  PRISNI SAL MALOQIN TI PERFUNDOJ O LEPRIT E MESAPLIKUT.JA DHATE VOTEN 30 VITE.TRAPIN U NDERTOJ E TRAPIN DONI JU .

  1. Dardan says:

   Qe nga 90 e deri sot, bejne 29 e prej tyre Saliu ka qeverisur 13. Te fala socialisteve qe as aritmetiken nuk e dine

 5. Detari says:

  shumi holl duket asfalti, do behet gropa gropa brenda vitit keni per ta pare.

 6. Drini says:

  Kjo esht rruga me e shemtuar qe kam par ne jeten time , kjo firm qe ka ber kte rrug duhet te mari rrekordin gines per rrugen me te shemtuar ne bot . Ka kushtuar 50 milion euro kjo pjes rruge ktu , shikoni si tallin bythen me parat e tua o popull , jo vetem kta qe jan sot ne pushtet , po te gjitha qeverit , derrat e politikes ne kte vend nje surrat kan te ter.

 7. Drino says:

  Nuk gjetet nje foto tjeter per te treguar diçka me te mire, kjo te kujton pjesn e rruges nga ujsjellsi i Krahesit deri ne Krahes, ose Nga Qaf e Gjashtes deri ne Krekez te Nivices, rruge te projektuara nga diletante me kthesa dhe niveleta qe nuk kane respektuar asnje kusht teknik per te mos pretenduar per elementet panoramike dhe sidomos ekonomike. Turp per kete gjendje qe eshte katandisur Enti Kombetar i Rrugeve!

 8. Albani says:

  SUPERSTRAD
  Sa miliona

 9. per ata qe komentojne says:

  Eshte rruge fshati ne nje zone malore. Nuk ka si te jete me 5 korsi dhe pa kthesa sepse eshte e pamundur.
  Eshte bere per ata banor atje dhe per askend tjeter.
  Kush nuk eshte nga ajo zone e quan investim te kot, eshte e kuptueshme.

 10. Black Eagle says:

  Flossing legenat politik, me mire pa rruge fare sesa ta bente PS , leshko malok

 11. Vlonjat says:

  Dergoni gazetare ne terren e mos genjeni. Rruga eshte pa vijezime pa tabela dhe nuk ka shkuar ne fshatin Gjorm por ka ndaluar rreth 4 km nga fshati . As gjere te ura e Gjormit nuk e kane cuar. Vjedhe she mashtrime mediatike.

 12. Brati says:

  Te gjith ju qe keni komentuar deri tani me duket se as nuk e dini se na bie kjo rruge dhe vetem po komentoni te verbuar na bindjet partiake tuaja me teper . Por kjo rruge eshte ber me super standarte bashkohore dhe me parametra te kihes si nga germinet urat mbushjet dhe kethesat dhe jan eleminuar 100/100 kthesat e veshtira si ne shkalla mavrov , qaf dushk e shum e shum te tjera . Dhe shpresojm te filloj pjesa tjeter sa me shpejt qe te mbaroj njeher e pergjithmon vujajtja e kesaj krahine .

 13. Nje qytetar says:

  Po vine zgjedhjet ,………………. dhe po na cfaqen SUKSESET e QEVERRISE se Rames,……………. Edhe Saliu rrinte me gershere ne dore ,dhe e inaguronte 2-3-4 here rrugen ,nje here nga fillimi, nje here nga fundi dhe nje here nga mesi . E bete edhe Ju nje dore me LEKE ne xhepat tuaja,…………..keni experience nga zoti BASHA ,……….. vidhni breeee burra vidhni,………..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *