Braçe-pasanikëve shqiptarë: Pse s’prodhoni dezifektantë, bluza mjeku, maska, modifikoni biznesin si europianët. Nga Armani duket merrni plaçkat, jo mendjen

27 Mars 2020, 20:45Sociale TEMA

Nga Erjon Braçe

Që në këtë vend ka njerëz të pasur,

kompani të mëdha (sipermarres/sipermarrje, prodhues, perpunues, ndertues, tregetare,

pronare te disa kompanive ne grup,

me rrjete tregetie e qindra artikuj ne liste, perfitues nga leje e licensa,

kontrata publike gjithshtu),

këtë e dimë, i shohim!

Po si ka mundesi qe asnje,

askush prej tyre, nuk ben e nuk sillet si te ngjashmit ne Evrope?! E di, nuk kane aktivitetin e madh ai ata dhe as parate e xhiros se tyre;

Por ja, dy punetore ne sektorin mjekesore të stomatologjise,

me rroga-jo me fitime, pra Gjergji ne foto dhe i ngjashmi i tij,

e bene te tyren, provuan te modifikojne per te rritur kapacitetet e respiratoreve.

Po keta qe kane burime financiare shume here me shume se nje rroge,

krijuar nga fitime, fitime,

kane burime njerezore e profesionale shume me teper se dy vete,

pra kane mundesi,

si ka mundesi qe nuk bejne asgje?;

Ose rrine, ose shesin, kaq!

Si ka mundesi qe nuk e ridimensionojne aktivitetin e tyre ne funksion te kesaj situate, qofte edhe duke fituar,

duke mbajtur punetoret ne pune,

paguar per ta e duke sherbyer per qindra mije te tjere,

perfshire mjeke e infermiere!

Cfare do bejne?

Do rrine do presin qe Armani te mos prodhoje me bluza per mjeke,

por te riktheje bluzat per lacat qe keta te rikthehen ne pune?

Do rrine do presin qe Bvlgari te mos prodhoje me dizinfektant,

por te rikthehet te prodhoje parfum per lacat e shoqet e tyre?

Si ka mundesi qe rrine e presin te fitojne sic kane fituar e pa ju pershtatur fare situates?

Mesa duket,

nga Armani keta marrin vec plackat,

jo mendjen, as pergjegjesine kombetare e as pergjegjesine sociale!

25 komente në “Braçe-pasanikëve shqiptarë: Pse s’prodhoni dezifektantë, bluza mjeku, maska, modifikoni biznesin si europianët. Nga Armani duket merrni plaçkat, jo mendjen”

 1. zef lleshi says:

  Ti brac flet si une
  tani zv kryeminister
  dhe gjithe kjo paria miliardere
  falen para jush
  dhe kerkojne prej jush
  tani mos bej te paditurin

  1. . says:

   Ti Brace perse nuk modifikon profesionin tend, por je 26 vjet i kapur pas PS-s, karjerist i paguar nga taksat e popullit.

   1. xyz says:

    Shut the fucken up o gjysëm njeri Braçe

 2. Lala says:

  Shoku zevendeskrieminister!
  Maskat nuk prodhohen me pelhure brekesh sic po i prodhojne disa fasoneri te papergjegjshme,por me material profesional per maska dhe pastaj sterilizohen apo jo eshte censhtje kostoje
  Keto materiale lende te para , shtetet qe i prodhojne i kane bllojuar eksportet ashtu sic kane bllokuar dhe produktin e gatshem!
  Keto duhet ti beje thirrje apo ti subvesionoje ne planin 5-vjecar . ..i dituri i Brroshkes

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Beji 100% pambuk dhe lejohen laluc…

 3. Olimpia says:

  O Brace,bashke me Ramen….perse ankohesh !!!!Perse nuk nxirrni nje dekret per detyrim prodhimi per bizneset qe kane mjetet dhe njerezit ?????A eshte kohe lufte ..,..Apo luftojne vetem shendetesia dhe organet e rendit,shumica shterngon rripin,ndersa borgjezia e re me politikanet ngujohen ne Gjirin e Lalezit….Nuk me me gazetar o Brace,je ne qeveri ne kohe lufte ,vendosni che zbatoni per cfare la nevoje lufta….Ne se dikush nuk bindet,beni shtetezimin per nje euro,kaq e thjeshte eshte.Keshtu veprohet ne kohe lufte.

 4. Pyka says:

  O Braçe,e the më në fund…..po ku ka aty biznesmen….aty ke ca të korruptuar biznesmen që kanë përfituar tendera nga qeveritë….kaneshkërdhyer minierat e kromit,zonat e naftes ,pasuritë ujore,konçesione në kurriz të buxhetit të shtetit,ppp-të….kush prodhon aty?Njoh dy biznesmen të ndershëm dhe të aftë…Gjergj Luca dhe Krienko Mema….të tjerët vjedhin dhe ngrenë pallate….hahaha …legena njësoj si politikanët!!!!!!!!

 5. kapaciteti " DIFISH" says:

  Hajde Brace hajde,
  me kujtove ate videon e Enverit kur i thoshte Vito kapos ” Ajo e reja (per fabriken e kishte llafin) pse nuk punon me kapacitet difish?

  1. e,eee says:

   Paske rrojtur dhe ne kohen e “difishi-t” edhe ne kohen e koleres; kushedi se deri ku do shkoshe me ate mendje qe s’e vret fare!

 6. Gingi says:

  E nuk me rezulton asnje VIP(me nder jush) .te ofroje e.organizoj nje mbledhje fondesh per spirale ose .familiet pa te.ardhura.te mallkuar pa dinjitet. Bastard pa Lavdi. Pasunar pa brek. Zengjinj te ri, si kurvat ne pleqeri.

  1. ppa says:

   Keta morrat e pd ne rrjet, edhe kur dikush thote nje gje te drejte , do gjejne nje bisht per te share.

  2. adashi says:

   O të qiftë çiuaua o Artan

 7. Vlora says:

  Shume mire e ka Braçe.
  Mjaft tendera kane marre, mjaft pasuri kane bere si ne kohen e Berishes ashtu dhe tani nga Rama.
  Pse nuk bejne nje linje prodhime per keto pajisje qe nevojiten…

 8. Mandravellua says:

  Biznesi prodhues do drejtuar, do ndihmuar me kredi, me asistence teknike, me projekte, me kontrata.
  Mos fol si ne kohen e pordhes, Erion.
  Nuk behen punet me “Pse nuk beni ju” ,po “Hajde ta bejme bashke”
  Punet behen duke ftuar biznesmenet : – Pa hejdeni ketu tek une te mblidhemi dhe te bisedojme, Per cfare keni nevoje t’ju ndihmojme qe te beni kete pune ? Sa do kushtoje ? Ku do i shisni ? Cfare garancie ju jap une si shtet ? etj. etj.
  Si mendon ti ? Ata do shpenzojne mijra euro qe te modifikojne bizneset,… dhe pasi emergjenca te kaloje, t`ì hedhin makinerite ne plehra ?
  Kush do u a bleje maskat atyre pas 5-6 muajve kur kjo krize te kaloje ?
  Kto gjera behen me plan, me bashkepunim shtet- biznes. Keshtu ben gjithe bota.
  Jo po, kalova une aty, bera nje pordhe po s`me degjoi njeri. U dola borxhit si qeveri… Shekulli 21 zoti zv.Kryeminister. Premendu.

 9. Ladi says:

  Biznemenet (shqiptar)bene karburante cdo km,dhe hotele si kasolle,me leke prostitucioni e droge e duke prere pyje e gerryer perrenj e lumenj,jane te gatshem shfrytezojne punetoret maksimum te mallkuarit.

 10. Patrioti says:

  Z. Braçe leri demagogjite dhe thirrjet populiste. Bizneset fason mezi po qendronin ne kembe. Tani u mbyten fare. Maskat ti prodhojne klientet e qeverise qe ju dhate konçensionet e kripura dhe qe i paguajme me djersen tone sa frengu pulen.

 11. mistrec berati says:

  z brace shum binese kan bere kerkes qe te prodhojn paisje spitalore po ju qelbesira u kan kapur nga bilja se aq je ti gjysem burri ata qe marin tenderat dhe ju beni shou gjoja…. nje aparat qe ai qe ti do ti japesh tenderin do ta mari nje paisje 5000 mije evro kurse ketu do i dali kostoja 500 euro …..ta shikojm sa e zgjuar do jete europa me leket qe i dhuroi per popullin fukara do ti mari populli apo oligarket

 12. Puntori says:

  Organizim zoti Brace! 40 vjet me pare po ndertonim nje pallat me kontribut vullnetar. Kryeinxhinieri, qe donte dhe ai shtepi vinte e tazonte llacin. Gjate punes thoshte: sikur te na vije neser betoni, po te vijne dhe tullat, duhet akoma galqere, rera mbaroi e po ti kemi te gjitha materialet, e ngreme shpejt nje kat. Pas ketyre iknim ne shtepi. Te nesermen shkonim prape tek pallati. Kryeinxhinieri tha- Ou spaskane ardhur materialet? Nje puntor ja peplasi: Po si do vijne materialet? vete, cbere ti fole a u lidhe apo vajte gjekundi per te sjelle materialet? O kyeinxhinier duhet organizim jo llafe. Tani le te kthehemi tek cka thote z.Brace. Nuk kane per tu bere kurre ato qe ciceroni ju ne Facebook. Duhet oganizim. Thirr presidentet e10 kompanive per te prodhuar p.sh. 10 artikuj qe ka nevoje urgjente. Konsultoju me ta se cmund te beje secili, si do ti ndihmoje qeveria etj. Duhet keshtu qe te mos i futen te gjithe nje gjeje. Rakordoni sasite, afatet, fondet bazen materiale, kontrata—-jo prodhim ci mbushet mandja secilit. Vini ne levizje administraten.

 13. Alex says:

  Tani fole si burrat mor erjon, UPS harrova qe je vetem nje qenush o vockel

 14. justice says:

  Se nuk u do qejfi …

 15. R. says:

  PO KUJT JA KERKON KETO O DEREZI. TI KE INFORMACIONIN, KE PUNONJESIT QE TI PAGUAN POPULLI, KE PARATE DHE SILLENI SI PORDHA NEPER BREKE.
  NE 30 VJETE NJERI ME MYSYBET SE TJETRI.
  PER HAJNI – PO SHUME TE ZOTE.

 16. P-S-J-M says:

  Po mirë o Braçe 70% e biznesmenëve shqiptarë janë trafikantë droge . Atyre u bje dhe radha të jenë edhe deputetë , drejtora, ministra etj etj.
  Po mos të ishin ata o Braçe ti nuk do ishe zv kryeministër e Rama kryeministër Ju jeni turpi i botës. As qentë e rrugës nuk i pijnë më ujë reklamës dhe propogandës suaj të shpifur. Është për të vënë duart në kokë që populli shqiptar nuk e kupton akoma që ka 30 vjetë që nuk ka një politikan të vetëm në Shqipëri që ja do të mirën shqiptarëve , por mendon vetëm për xhepin e vet. Edhe ata pak politikanë të mirë e inteligjent që ishin shpresa ndejtën nën hijen e partive monstra të Shqipërisë PS e PD në vend që të bëheshin bashkë dhe u kthyen në grabitqarë.
  Të dyja këto parti monstra, LSI dhe të gjitha partitë e tjera me radhë duhet të shpërndahen dhe të shpallen të paligjshme sepse janë të përbërë nga eksponentë kriminalë, trafikantë droge, njerëzish e armësh. Kanë 30 vjetë që janë kanceri dhe fatkeqësia e popullit shqiptar. Janë faktorët kryesorë të vdekjes së shumë shqiptarëve, të varfërisë ekstreme, pabarazisë, mosfunksionimit të ligjit, të vjedhjes së pasurive të Shqipërisë dhe ikjes masive në emigracion të 1.7 milionë shqiptarëve. Ligjvënës për të cilët nuk funksionon asnjë lloj dhe asnjë përqind ligji , ju jeni të vetmit në botë.
  Prandaj o Braçe ju shpalljen të paligjshëm e keni pak. Ju duheni varur për gjuhe.
  Kuptoje o largpamës ti dhe shtatëlarti kokboshi yt se propoganda juaj staliniste nuk funksionon .
  ‘Biznesmenët’ shqiptarë nuk prodhojnë dot maska me filtra kokaine e me pëlhura marijuane apo respiratorë me shkrirje heroine.

 17. Advokat Ulianov says:

  Çdo gjë është e realizueshme por duhet vullnet dhe dëshirë që të realizohet. Ka shumë të drejtë drejtë Z.Braçe fasioneret të kthejnë linjën e prodhimit dhe të prodhojnë maska si edhe veshje mjekësore. Sa për lëndën e parë që duhet për prodhimin e tyre nuk është e vështirë për ta gjetur, në një distancë nga Tirana rreth 900 km është një fabrikë e cila prodhon me kilometra topa nga kjo lëndë e parë. Sa për masat e ndalimit të eksportit çdo gjë mund të zgjidhet me marveshje dhe mirëkuptim.
  Nuk e publikoj emrin e fabrikës që të mos konsiderohet si reklamë, por kush dëshiron që ta gjej e gjënë shumë lehtë se është e përmasave të mëdha dhe ka aktivitet në 16 vende të botës.

 18. na myten says:

  Ky bo pyetje si puna jone ne rrjetet sociale.
  Je zv/kryeminister o rrota kari. Shkerdheji me taksa jo t’i dhuroni para publike dhe dividende ne fund te vitit.
  Po ke marre zarf thuaj dhe prandaj s’ke bythe t’iu kerkosh gje. C’kishin per ta dhene ta dhane ty dhe atij pallës tjetër.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje