Rama korrigjon veten për “ndalimin e pagesës së qirave”

3 Prill 2020, 11:32Ekonomia TEMA

Kryeministri Edi Rama deklaroi mesditën e së enjtes se ka vendosur të marrë një masë shtesë, duke ndaluar pagesën e qirasë për biznesin e vogël, që është aktualisht i mbyllur për shkak të pandemisë COVID-19 si dhe për familjet në vështirësi ekonomike.

“Me aktin normativ për masat e veçanta do të ndalohen pagesat e qirave nga ana e bizneseve të vogla dhe familjarëve të regjistruar në punë, që kanë ndaluar punën për shkak të luftës”, deklaroi Rama.

“Qiradhënësit do të ndalohen t’u kërkojnë pagesën mujore këtyre subjekteve ose do të penalizohen me gjobë sa pesëfishi i vlerës së qirasë përkatëse,” shtoi ai.

Por ndërsa kjo deklaratë sugjeronte “çlirimin” nga barra e qirave, në aktin normativ të publikuar në fletoren zyrtare, paragrafët e cituar nga Rama pothuajse verbatim, pasohen nga një paragraf tjetër, në të cilin thuhet se qiratë e papaguara nuk anulohen, por ato do të shlyhen më vonë, sipas një marrëveshjeje private që do të arrihej mes qiramarrësit dhe qiradhënësit.

25 komente në “Rama korrigjon veten për “ndalimin e pagesës së qirave””

 1. Petrit says:

  Nuk e di se çfare thote naltgjatesia por un kam fol qush dje me nje zoteri qe ka me qira nje dyqan timin.
  Pavaresisht se zotëria ne fjale nuk eshte se u ankua por i thashe qe nëse nuk ka mundesi te paguaje qirane i ka te gjitha mundesite me dorezu çelesat.
  Palla kryeminister nqs do ti paguaje nga gjepi i tij e jo nga lekët e mija
  K/minister TRAP

  1. Ilir says:

   Bravo, kjo eshte zemergjeresia shqiptare… Te shikojme gjepin(xh). S’po te kerkon njeri t’ja falesh ooo gjepi, thjeshte ti maresh me vone e keshtu ta frysh gjepin.

  2. Timi says:

   Je ne lufte o Titi merrja celsat qiraxhiut se ne keto muaj lufte ke per te gjerur karin… te marre me qera dyqanin tend te dhjere. Keshtu qe i bie te merresh 0 Leke. Ndersa kur flet per Ramen shko laj ate gojen e qelbur o kerme e pastaj zere me goje.

  3. Loku says:

   Gjepi? O te q**sh gjuhën që flet, malok muti.
   Kur bëhesh është ti për të vlerësuar km, të mos ngelë njeri pa folur. Po nga mutin e gjete ti dyqanin, ti nga mali zbrite. Apo “tokë e xanum”?

  4. Juristi says:

   O Petrit,o bole,qiramarresi do ti jape parate e ketyre 2 muajve,por ti i thua te ike.Duhet te jesh pabuks nga trute dhe malok.Po pate bythe kerkoja me patjeter,qe te hash nje gjobe sa pesefishi qirase.

  5. undefined says:

   Keto jane votuesit e PD te tbritur nga Malet u bene me….dyqone e Shpia te dhena me qira….te cilat i zaptuan apo tjetersuan ne kohen e bastardit Sali….kurse pronaret e vertete te atyre pronave rropaten rrugeve te Botes per nje kothere buke…..turp turp….

   1. Tironci69 says:

    Pershembull une sjam i ardhur ne tirane . Kam nje dyqan qe e kam leshuar me qera dhe me ate mbahet familja ime . Te mos hajm buke ne thua ti ?

    1. Adnan says:

     Po besoj se nje profesion ose zanat duhet ta kesh. Nuk mendoj se rri gjithe diten kot dhe pret fundin e muajtit per te mar qerane. Mundohu keto jave te veshtira te fitosh me pak dhe te mbijetosh me te ardhurat e profesionit sepse situate e perkohshme eshte

  6. Al says:

   Obobobobo….po kush t’la ty me ra n’qytet mer gjep gjupi….Te kishe nejt ne mal agje me dhiat e kalat. Te qifte rama rracen se ishalla po ta rregullo!

 2. Kozmos says:

  ESHTE SHUME E QARTE . RAMA NUK PREMTOI QE QIRAJA PER DY MUAJ NUK DO TE PAGUHET ,SEPSE DO TI FALET .

 3. F.You says:

  Pra Rama eshte njeri dhe ben gabime. Ku eshte e keqja? Keto 4 muajt e fundit ka nxjerre shume ligje mund te arrijne edhe 100. Por a zbatohen ligjet qe ben? Jo jo. Arsyeja eshte se jetojme kohen e premtimeve dhe jo te punes. Kejo eshte arsyeja se c’do lloje sharlatani apo demagogu del ne krye. Rama eshte nr 1 dhe shume te tjere vijne pas.

  1. Cudia says:

   Cfare gabimi thua o njeri. Ai po thote qe te mos merret qeraja gjate etyre 2-3 muajve. Eshte llogjike qe qeraja do te dhtyhet 2-3 muaj kur kontrata mbaron. Si do paguaje dikush qerane kur nuk ka te ardhura… mos u beni pre e thadhethemeve ne media. Kete pi ben gjithe bota

 4. huri says:

  Dhe u zgjidh? Unë kam për të marr qera, me të do paguaj qera tjetër në Greqi. Ai boti atje matanë do paguajë Qera. A I ec llafi edhe në Greqi z Edi?

 5. Vl says:

  E thene shkurte, nuk behet sevap me mallin e tjetrit.

 6. zhaku i pamposhtur says:

  Ky veprim i ramës nuk quhet korrigjim o artikullshkrues por quhet akrobaci. .megjithatë është pozitive që Rama e kuptoi gabimin sepse edhe ai njeri është dhe i falet gabimi të paktën kur reagon. .e keqja është se ka shumë gabime të tjera shumë herë më të rënda për të cilat rama hesht. .

 7. Agaçi says:

  Me e drejta do ishte qe te paguhej vetem gjysma e qirase mujore dhe ne kete rast ndahej risku. Nuk ndodh qe qiramarresi te mos punoje dhe te paguaj. Edhe keto tangerlliqet “le te leri celesat” nuk shkojne, pasi tani askush tjeter nuk merr ambjente me qira.
  Pra gjysma e qirase per prillin dhe gjysma e qirase per majin !

 8. DRITAN says:

  TA ZEME SE KE NJE DUQAN QE E KE DHENE ME QERA, DHE NE KETE PERIUDHE QERAGJIU E KA TE PAMUNDUR TE TE PAGUJ, PAVARSISHT SE TI E KE KLIENT PER SHUME KOHE ETJE TJ. CFARE DO BESH, DO TI KERKOSH QELSAT APO DO TI FALESH QERANE PER SA KOHE KEMI KRIZE DHE JEMI TE MBYLLUR… MENDOJ SE DHE PO TI MARRESH QELSAT, PERSERI QERA NUK MERR NGA ASKUSH SEPSE KUSH DO TA MARRE ME QERA NJE LOKAL APO AMBJENT QE SI HYN NE PUNE ASKUJT. SIKUR TE BEHESHIM ME SHUME NJEREZ TE MIRE PER PAK KOHE…. TE GJITHE NE NJE KAZAN’ PO ZIEJNE NE KETE KOHE SHUME TRAGJIKE O NJEREZ.SI PER MUA, SI PER TY QE NGA ALASKA E DERI NE JAPONI E SHQIPERI…

  1. Petrit says:

   I nderuar Dritan.
   Po te drejtohem ty ne pamundesi per t’ju kthyer pergjigje te gjithe atyre qe ju dhimbset naltgjatesia.
   Problemi ketu nuk eshte se ku do ta gjej un personin tjeter per ta futur ne objektin tim.
   Problemi eshte se ku eshte shteti sicial.
   Naltgjatesia nuk mund te marre vendime nga Facebook-u i tij ne kurriz te asnjerit.
   Ato objekte ( pjesa me e madhe) jane mundi dhe djersa e popullit te thjeshte.
   Sepse keshtu naltgjatesia neser mund te dalë e te thote qe shteti s’ka më lek te paguaje dhe do te marrim lekët qe keni neper banka
   Kjo eshte zgjidhja ? Ky eshte shteti?
   Jo o njerëz nuk eshte kjo zgjidhja.
   Ajo qe mua me çudit eshte fakti se si ka mundesi qe te gjitha komentet qe me shajne botohen perpara se te publikohet komenti im.
   Kjo do te thote qe çdo gje gatuhet ne redaksine e letres higjenike me mbishkrimin tema
   Arrivederci

   1. hmmm says:

    Po ta kishe nisur me kete koment, do ti kishe bere vetes nje sherbim shume te madh: te mos lexoje gjithe komentet qe te shajne. Te gjithe kane te drejte, edhe ti si qiradhenes se ne fund te fundit, ju mbani familjen me ato te ardhura. Ky eshte problem I shtetit social qe ne Shqiperi “funksionin” nga facebook-u. Uroj shume qe situata e krijuar te mos dale jashte kontrollit…

   2. zhaku i pamposhtur says:

    Petrit ke goditur në shënjë. .më pëlqeu replika juaj. ..sa për redaksinë e kësaj gazete që ju e quani (me shumë të drejtë ) letër higjienike unë do ta quaja bashkëpuntore e ngushtë e qeverisë për të vjedhur dhe shkatërruar çfarë i ka ngelur këtij populli. .

 9. NjeQytetarOptimist says:

  Ku ka falas kjo bote…

 10. Ledio says:

  Problemi eshte kompleks edhe ne kete mes duhet te hyjne edhe aktet ligjore por edhe ana humane. Per ata qe kane mundesi ta perballojne financiarisht mund te arrihet nje mirkuptim midis qiramarresin edhe qiradhenesit ose per ndarje te humbjeve (psh 50/50),falje ose reduktim, por edhe te pagese nqs qiramarresi ka mundesi, pasi te gjitha ne nje menyre ose ne tjeter jane te lidhura. Ti nuk me paguan mua, une nuk te paguaj ty( puntorin, dritat, banken e keshtu me radhe) edhe te gjithe shkojme per lesh. Kur kjo gje nuk arrihet duhet te veprojne aktet normative si psh zgjatja(jo falja) e pagesave me nje afat psh 3-6 -12 mujor pasi shume gjera jane ende te paqarta persa i perket kohe zgjatjes se kesaj pandemie. Ne kete lufte ose do bejme perpjekje/sakrifica te gjithe ose te gjithe do ndershkohemi nga natyra ne menyre kolektive duke ikur te gjithe per lesh edhe te gjithe me ” detyrime te pa-paguar”.

  1. Cudia says:

   Me kete video qe ke hedhur nuk kam pike dyshimi qe je nga Elbasani!!

 11. emigranti says:

  Vendimi me absurd.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje